"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

Waldemar Danielewicz-"Polskie holowniki morskie 1920-2015". Zdobiona przykuwającą wzrok okładką monografia, której Autor, marynista pasjonat, wyborny znawca tematyki szeroko pojętej floty pomocniczej, taboru żeglugi przybrzeżnej oraz jednostek operujących na wodach śródlądzia prezentuje sylwetki ponad trzystu "małych mocarzy" - armadę portowych "koni roboczych", jak określa tę specyficzną grupę statków, bez której żaden terminal morski nie byłby w stanie efektywnie funkcjonować.

danielewicz-holowniki m-720x1024

Ujęta w formę albumu publikacja zawiera merytoryczne wprowadzenie, kilkaset starannie dobranych, w większości historycznej wymowy fotografii i klarowny podział. W części pierwszej zobrazowano sylwetki 74 jednostek, które aktualnie eksploatowane są w portach i przystaniach naszego wybrzeża (tu, obok dostrzeganej nowoczesności uwagę przykuwa zbudowany w 1906 roku, służący wciąż rybakom władysławowskiego Szkunera holownik "Franuś"). W drugiej zaś sięga się do czasów odległych. Dni odzyskania niepodległości, dat kiedy zapadały decyzje zakupu "Castora" i "Polluxa", budowy portu wojennego w Pucku i handlowego w Gdyni oraz lat pookupacyjnego mroku. Okresu, kiedy wyciągano z dna zatopione przez najeźdźców wraki, które po odbudowie stawały się istotnym elementem tworzonej od podstaw infrastruktury. Noszącej biało-czerwoną banderę flotylli, której już nie ma.
Fragment recenzji autorstwa Ryszarda Leszczyńskiego

Poprawiony: piątek, 03 lipca 2020 16:42