"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna IV ŻEGLARSKA PARADA ŚWIĘTOJAŃSKA POPŁYNIE Z GDAŃSKA DO GDYNI

IV ŻEGLARSKA PARADA ŚWIĘTOJAŃSKA POPŁYNIE Z GDAŃSKA DO GDYNI

Email Drukuj PDF

zeglarska parada swietojanska fot. tadeusz lademann

Jedna z poprzednich Żeglarskich Parad Świętojańskich, fot. Tadeusz Lademann/www.zeglarski.info
Już po raz czwarty jachty i żaglowce wezmą udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która zaplanowana jest na 20 czerwca. Organizator wydarzenia, Pomorski Związek Żeglarski, zapowiada, że tym razem - inaczej niż w poprzednich latach - parada odbędzie się nie wieczorem, a w godzinach popołudniowych.
Nowa formuła Parady wynika z dużego zainteresowania, jakie towarzyszyło poprzednim jej edycjom. Wydarzenie to zainicjuje na wodzie pomorski sezon żeglarski. Będzie też świadectwem siły i jedności trójmiejskiego środowiska żeglarzy i ludzi morza.
Czerwcowa parada będzie nie lada gratką dla miłośników kultowych żaglowców, którzy z lądu (np. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni) będą mogli obserwować wspaniałe klasyczne jednostki. Wstępnie swój udział w wydarzeniu zadeklarowały m.in.: "Generał Zaruski", "Pogoria", "Zawisza Czarny", "Gedania". SAR zapowiada udział "Kapitana Poinca" - flagowej jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Trwają rozmowy z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią swoją obecnością paradę. Jachtów oczywiście będzie więcej, ile dokładnie nie wiadomo, ponieważ lista zgłoszeń wciąż jest otwarta. W ubiegłorocznej paradzie popłynęło ponad 60 jednostek.
Trasa tegorocznej parady także będzie nowością. Prowadzić będzie od mola w Gdańsku-Brzeźnie, przy którym około godz. 16 biorące w niej udział jednostki uformują szyk i o 16.30 wyruszą w stronę Gdyni. Do główek południowego portu w Gdyni Jednostki dotrą około godz. 19.30. Komandorem parady będzie komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński.
Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego, nie są przewidziane żadne imprezy towarzyszące paradzie.
Załogi i sternicy, którzy chcą wziąć udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia PoZŻ, pod numerem telefonu 604 543 210 lub pod adresem mailowym: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Dariusz Olejniczak/www.zeglarski.info

Poprawiony: środa, 27 maja 2020 12:55