"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna BITWA POD OLIWĄ. W 392 LATA PO WYDARZENIU REKONSTRUKTORZY PRZYPOMNIELI TRIUMF POLSKIEJ FLOTY

BITWA POD OLIWĄ. W 392 LATA PO WYDARZENIU REKONSTRUKTORZY PRZYPOMNIELI TRIUMF POLSKIEJ FLOTY

Email Drukuj PDF

bitwa

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
W sobotę, 30 listopada 2019 r., rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej przypomnieli chwałę polskiej floty z XVII wieku i oddali cześć poległym w walce żołnierzom z admirałem Arendem Dickmanem na czele.

Bitwa pod Oliwą rozegrała się 28 listopada 1627 roku. W jej 392. rocznicę Kompania Kaperska zaprosiła widzów na dwudniowe wspomnienie wielkiego zwycięstwa polskiej floty nad eskadrą szwedzkich okrętów w najsłynniejszej bitwie morskiej stoczonej na redzie gdańskiej.

Rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej w strojach i z uzbrojeniem z epoki w sobotę przypominali w XVII wiecznej chwale. Uroczystości upamiętniające rocznicę przygotowano przede wszystkim po to, by wspomnieć marynarzy, którzy zginęli w służbie polskiemu królowi, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

Przebieg wszystkich sobotnich uroczystości:

- rejs zatoką Gdańską w trakcie którego nastąpiło uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów ku czci poległych marynarzy i żołnierzy. Uroczystość można było obserwować z molo w Brzeźnie,

- powrót galeonu na Długie Pobrzeże oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd wraz z przemarszem rekonstruktorów ulicami Gdańska, a także salwę z muszkietów na Zielonym Moście,

- opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna, połączone z pokazem historycznej musztry w wykonaniu Kompanii Kaperskiej oraz przemarsz do Bazyliki Mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana

Dzień wcześniej, w piątek 29 listopada organizatorzy zaprosili do wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku Oliwie, by zapalić tam znicze.

Organizację tegorocznych obchodów wsparło Miasto Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury oraz statek Czarna Perła.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: niedziela, 01 grudnia 2019 17:07