"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna ZDJĘCIA DO FILMU O LEGENDARNYM OKRĘCIE W GDYNI

ZDJĘCIA DO FILMU O LEGENDARNYM OKRĘCIE W GDYNI

Email Drukuj PDF

orp

fot. Andrzej Wencel/gdynia.pl
Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. W przyszłym tygodniu Gdynia będzie gościć aktorów, twórców filmu i kinomanów, którzy przybędą na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a pod koniec tygodnia, za sprawą ekipy "Orzeł. Ostatni patrol", Gdynia stanie się planem filmowym.

Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie rozpoczęły się w czerwcu. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków - osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp" - udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu. Specjalnie w tym celu zaprojektowana i skonstruowana platforma hydrauliczna odwzorowuje zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. W projekt zaangażowane jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które wspomaga filmowców w realistycznym odwzorowaniu funkcjonowania okrętu oraz pracy załogi.

Po zdjęciach studyjnych, nadszedł czas na zdjęcia plenerowe. Filmowcy będą pracowali od 22 do 26 września w godzinach nocnych w pobliżu Portu Wojennego. W zdjęciach uczestniczyć będą okręty podwodne 3. i 8. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. W związku z pracą ekipy w okolicy może być widoczny dym i słyszane odgłosy wystrzałów broni. Bez obaw! To tylko filmowi pirotechnicy.

Film fabularny "ORP Orzeł. Ostatni Patrol" w reżyserii Jacka Bławuta jest fascynującą opowieścią o słynnym okręcie i jego ostatniej - nieznanej szerzej - bohaterskiej misji. Dramaturgia filmu opiera się na informacjach i hipotezach dotyczących zaginięcia okrętu w czasie ostatniego patrolu. Zatopienie "Orła" mogło spowodować przemęczanie załogi, prosty błąd, awaria sprzętu, wejście na minę lub zmasowany atak wroga, czy też pomyłkowy atak z powietrza brytyjskiego samolotu. Film będzie się starał rzetelnie oddać całą drogę jaką prawdopodobnie przeszła załoga.

Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut - zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności", za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na FPFF w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy załogę utalentowanych polskich aktorów, w tym m.in.: Tomasza Ziętka, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Filipa Pławiaka i wielu innych. Koproducentem filmu jest Gdyńskie Centrum Kultury.

Premiera filmu planowana jest na jesień 2020 roku. Postępy prac nad filmem można śledzić na oficjalnym profilu filmu na FB.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: piątek, 13 września 2019 12:35