"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Pływający Młyn Wodny "BŹDZIEL" przypłynął do Warszawy

Pływający Młyn Wodny "BŹDZIEL" przypłynął do Warszawy

Email Drukuj PDF

bzdzielwawa W niedzielę, 25. sierpnia 2013 r. o godz. 14.45 do Portu Żerańskiego w Warszawie zawinęła replika XIX w. Pływającego Młyna Wodnego "BŹDZIEL". To kolejny przystanek na trasie jego rejsu od Nowego Korczyna w Świętokrzyskiem do Włocławka.

Celem rejsu jest utrwalenie pamięci o ziemi świętokrzyskiej, kolebki polskiej literatury. Aby młodzi ludzie pamiętali o swojej przeszłości i dziedzictwie. Młyn ma przypominać również o tym, że niegdyś Polska była największym producentem zboża w Europie, które Wisłą było wysyłane do Gdańska, skąd importowali je kupcy z całej Europy.

Wśród licznie zgromadzonych na nabrzeżu gości byli m. in. minister gospodarki Janusz Piechociński, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krystyna Gurbiel oraz wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Klub "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej był reprezentowany przez delegację w osobach Wiceprezesa Klubu Tadeusza Glinkowskiego oraz członka Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Po zacumowaniu Młyna do nabrzeża nastąpiło uroczyste powitanie ZAŁOGI przez Ministra Piechocińskiego, na którego ręce złożono upieczony na pokładzie bochen chleba. Chleby pokrojono i rozdzielono między przybyłych gości.

Podczas oficjanego przywitania delegacja "Bractwa Wiślanego" przekazała ZAŁODZE, na ręce pana Adama Ochwanowskiego (koordynatora, głównego organizatora rejsu) oraz pani Aleksandry Imosy z Muzeum Wsi Kieleckiej (matki chrzestnej młyna), dyplom pamiątkowy wraz z albumem pt. "Królowa Wisła" - będącym kompendium wiedzy na temat warszawskiej Wisły.

dsc00886 dsc00902 dsc00918

Dziękując za tak miłą niespodziankę Zbój Madej wręczył delegacji tradycyjne "kieleckie scyzoryki", a następnie delekacja "Bractwa Wiślanego" została zaproszona do dokonania wpisu w pamiątkowej "Księdze Młyna Wodnego" oraz na pokład "Bździela" w celu zwiedzenia tego niezwykłego obiektu.

dyplom bzdzielPrzypłynięcie "Bździela" było częścią Festynu "Świętokrzyskie dla Warszawy, Warszawa dla Świętokrzyskiego" promującego województwo świętokrzyskie.

Mieszkańcy Warszawy mogli podegustować regionalnego jadła: zup, chlebów, smalców i kiełbas, fasoli nowokorczyńskiej, sandomierskich jabłek, znakomitych soków bez konserwantów oraz wody mineralnej "Buskowianka". Rolnicy z Ponidzia sprzedawali zdrową żywność, a Zbój Madej - książę polskich zbójów rozdawał kieleckie scyzoryki.

Na pokładzie "Bździela" odbyło się pokazowe mielenie ziarna. Nie zabrakło także regionalnej muzyki. Warszawiacy mogli zobaczyć występ: Jerzego Filara, Młodzieżowej Orkiestry przy OSP w Bodzentynie oraz Kapeli "Tęgie Chłopy".

Fotorelację z uroczystości przywitania Pływającego Młyna Wodnego "BŹDZIEL" w Warszawie zamieszczono w fotoaktualnościach.

Dyplom Pamiątkowy

Poprawiony: środa, 28 sierpnia 2013 07:30