"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Weekend w Porcie Wojennym w Gdyni

Weekend w Porcie Wojennym w Gdyni

Email Drukuj PDF

snmcmg1W sobotę i niedzielę, 10 i 11 sierpnia 2013 r. będzie można wejść na pokłady okrętów zacumowanych w Porcie Wojennym w Gdyni-Oksywiu. Okazją do otwarcia bram bazy morskiej jest wznowienie po letniej przerwie działania Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1.

W trakcie otwartych dni będzie można wejść na pokład dwóch okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - okrętu dowodzenia SNMCMG1 ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" i estońskiego niszczyciela min ENS "Admiral Cowan". Trzecim okrętem udostępnionym do oglądania będzie niszczyciel min ORP "Czajka", który od połowy stycznia do końca kwietnia br. także wchodził w skład Zespołu.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group One) jest najstarszą stałą, zorganizowaną grupą okrętów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. 11 maja minęło 40 lat od jego sformowania w belgijskim porcie Ostenda. W 40-letniej historii zespołu po raz drugi dowodzi nim oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Piotr SIKORA.

Również po raz drugi w historii ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" jest okrętem flagowym zespołu. Głównym zadaniem SNMCMG1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy.

 czernicki czajka cowan

Okręty zespołu mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych i antypirackich, akcji ratowania życia na morzu, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi.

Marynarka Wojenna zaprasza mieszkańców Trójmiasta i turystów na okręty polskie i jednostkę estońską w godzinach od 14.00 do 18.00, do części portu znajdującej się pomiędzy Bałtyckim Terminalem Kontenerowym, a Stocznią Marynarki Wojennej (Basen VIII, ul. Śmidowicza).

SNMCMG1

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki"

ORP "Czajka"

Źródło: MW

Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2013 10:47