"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

Obchodzimy kolejną rocznicę Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku.
Powstanie kojarzone jest z licznymi walkami na lądzie, ale miało ono również epizody morskie.

desant-Zbigniew Kosiorowski "Desant"
Wydawca: Zakład Usług Poligraficznych i Wydawniczych, Szczecin 2013
Stron: 300

Autor sięgnął do pewnego epizodu z czasów powstania, gdy staraniem emigrantów i emisariuszy, z Londynu wyruszał statek "Ward Jackson" i szkuner "Emilia", na których pokładach znaleźli się ochotnicy, by nieść pomoc oddziałom generała Sierakowskiego, walczących z Moskalami na Litwie. Statki te wiozły także uzbrojenie, tak potrzebne powstańcom.

bandaaaaaaaaaaaaa-Polska bandera zakupionego przez Zamoyskich i Czartoryskich okrętu "Princess", który jako "Kiliński" lub "Kościuszko" miał wejść pod brytyjską banderą do walki z Marynarką Wojenną Imperium Rosyjskiego na Morzu Czarnym, okręt skonfiskowała Armada Espanola pod naciskiem ambasady rosyjskiej.

Poprawiony: poniedziałek, 21 stycznia 2019 18:58