"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna MARYNARSKIE ŚWIĘTA NA MORZACH I OCEANACH

MARYNARSKIE ŚWIĘTA NA MORZACH I OCEANACH

Email Drukuj PDF

amarnswie

fot. 3fo.wp.mil.pl
Kilkuset marynarzy spędzi okres świąteczno-noworoczny na służbie. Obejmą oni dyżury, wachty, służby na okrętach, lotniskach, stanowiskach dowodzenia, punktach obserwacyjnych, w zespołach awaryjnych oraz w jednostkach brzegowych.

Na Atlantyku spędzą święta marynarze z większości statków Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak powiedział dla Radia Szczecin rzecznik PŻM, Krzysztof Gogol: "Przez Atlantyk płynie statek m/s "Szczecin. Wiezie ładunek nawozów z Kłajpedy do Nowego Orleanu. Również statek m/s "Solidarność" będzie w podróży z portu w Stanach Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii, tam również marynarze spędzą święta na środku Atlantyku".

O świętach na pokładzie opowiadał Radiu Gdańsk kapitan Waldemar Szreder: "Na wigilijnym stole nakrytym w jednej mesie, bez podziału na część oficerską i marynarską, będzie dwanaście potraw: barszcz z uszkami, śledzie w różnej postaci, wszelakie gatunki ryb, kapusta z grzybami. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w "statkowym" piecu takie jak sernik, makowiec czy ciasta drożdżowe. Kucharz na statku dobrze gotuje, więc będzie jak w domu. Ale święta na statku to namiastka świąt w domu. Nie ma z nami rodziny. Rodziną jest załoga, która w tych dniach normalnie pracuje."

Załogi statków starają się więc stworzyć świąteczną atmosferę, ale, jak pisała Katarzyna Wajs, autorka bloga "Żona Marynarza": "Marynarz , ze względu na swoją pracę nie zawsze jest w domu. I nie zawsze ten wyjątkowy czas może spędzać z rodziną. Co jest trudnym doświadczeniem. Wiesz, że twoja rodzina przeżywa ważne chwile, a ty musisz pracować gdzieś na środku morza, bez możliwości wolnego. A często też bez opcji porozmawiania z nimi. A i rodzina nie jest w stanie w pełni cieszyć się z takich chwil, ponieważ nie jest razem". Święta na statkach nie są więc najczęściej tak radosne, jak na lądzie.

W Wigilię Bożego Narodzenia, dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec, odwiedził służby dyżurne dywizjonów i jednostek pływających. Marynarzom pełniących wachty i służby złożył świąteczne życzenia.

Wyznaczone okręty utrzymywać będą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych, a załogi śmigłowców ratowniczych oraz samolotu patrolowego Marynarki Wojennej będą w ciągłej gotowości do niesienia natychmiastowej pomocy na morzu.

W gotowości do startu na wezwanie o pomoc z morza będą załogi śmigłowców ratowniczych W-3WARM, Mi-14PŁ/R oraz samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza. Ich załogi pełnią dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach. Działania ich zabezpieczy personel obsługi naziemnej.

Marynarze w okresie bożonarodzeniowym przebywać będą na okrętach pełniąc służby i wachty w portach w Gdyni i Świnoujściu. Spędzać będą także święta na misjach w ramach polskich kontyngentów wojskowych, w dowództwach NATO i strukturach międzynarodowych na całym świecie.

Gospodarkamorska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 24 grudnia 2018 13:29