"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna ŚWIĘTO MORZA - JUŻ W TYM TYGODNIU !

ŚWIĘTO MORZA - JUŻ W TYM TYGODNIU !

Email Drukuj PDF

swieto

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia oficjalnie rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.

Dokładnie w ostatni pełny weekend czerwca rozpoczynają się tegoroczne obchody Święta Morza. To wyjątkowo gdyńskie święto przyniesie wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez uroczystości, koncerty, regaty, okolicznościowe rejsy, wernisaże i wiele innych wydarzeń obecnych w przestrzeni publicznej. Gdynia - miasto z morza i marzeń - w ten sposób oddaje coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

- Kilka lat temu postanowiliśmy reaktywować Święto Morza w Gdyni. Jeżeli popatrzymy do starych książek i na stare zdjęcia, wszyscy pamiętają rok 1932, gdy odbyło się wielkie święto, zlot wszystkich Polaków do Gdyni, swoista manifestacja Polski obecnej nad morzem. Wtedy było tutaj ponad 120 tysięcy ludzi, w tym roku oczywiście nie spodziewamy się takich działań, ale wspólnie z Marynarką Wojenną, z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i z Ligą Morską i Rzeczną organizujemy już od kilku lat bardzo różnorodne uroczystości - przypomina Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wszystko zaczyna się w piątek, 22 czerwca od części oficjalnej - w samo południe odbędzie się uroczyste złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, którzy odeszli na "wieczną wachtę".

Nie zabraknie też muzycznego akcentu na otwarcie Święta Morza - o to zadba już po południu Chór Akademii Marynarki Wojennej, który zaśpiewa w miejscu nierozerwalnie kojarzącym się z tematyką morską, czyli na pokładzie ORP Błyskawicy. To tylko wstęp do innych wydarzeń związanych z morską tematyką, które zaplanowano na cały weekend w różnych miejscach Gdyni.

Punktem kulminacyjnym gdyńskiego Święta Morza będą jednak niedzielne uroczystości. Rozpocznie się od przedpołudniowej, tradycyjnej mszy świętej w intencji marynarzy i ich rodzin na Oksywiu. Już od 10:00 przy Akwarium Gdyńskim rozpocznie się natomiast festyn marynarski, a w samo południe czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego Święta Morza - uroczystość odsłonięcia nowo powstałego Pomnika Polski Morskiej, który będzie przypominał o morskiej tożsamości Gdyni, w charakterystycznym i często odwiedzanym przez gdynian i turystów punkcie miasta.

Ten wyjątkowy monument to cześć oddana pokoleniom żeglarzy, marynarzy, rybaków, dokerów i stoczniowców, służbom morskim, twórcom opiewającym polskie morze, Marynarce Wojennej i wszystkim ludziom związanym z Polską Morską, która na przestrzeni lat tak silnie ukształtowała kierunki rozwoju Gdyni. Oprócz samego pomnika na miejscu powstaje też dodatkowa infrastruktura oraz zieleń, która stworzy miejsce do spotkań i chwili odpoczynku dla przechodniów. Pomnik Polski Morskiej to jeden z kluczowych punktów tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni.

- Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca. To finał obchodów, to dla nas tradycja. W tym roku obchodzimy stulecie powstania Marynarki Wojennej, stąd uroczystości są dosyć bogate. Rozpoczynamy w piątek, część przedsięwzięć jest w sobotę, ale finałem jest niedziela. Już od piątku będą też udostępnione do zwiedzania trzy okręty - opowiada kontradm. Krzysztof Jaworski, dowódca COM-DKM.

- Kluczowymi wydarzeniami w tym roku z punktu widzenia Pomorskiego Związku Żeglarskiego na pewno będzie parada nocna, robiona już po raz drugi. W sobotę o 22:00 wypłyną specjalnie oświetlone na tę okazję jachty, by można było je podziwiać na trasie pomiędzy Gdynią i Orłowem. Będą też rozegrane regaty o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej. Zapraszamy też mieszkańców na rejsy na żaglowcu "Baltic Star", żaglowiec będzie wychodził co 2-3 godziny na zatokę - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
źródło:GospodarkaMorska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:13