"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 "Bandera" - czerwiec' 2013

"Bandera" - czerwiec' 2013

Email Drukuj PDF

bandera 06.2013

Na stronie internetowej Marynarki Wojennej dostępny jest już kolejny, czerwcowy numer czasopisma MW RP "Bandera". Jest to już 50. numer czasopisma "Bandera" po jego reaktywowaniu w 2009 r.

Znalazły się w nim między innymi: wywiad z panem kpt. mar. Piotrem Mazurkiem, dowódcą ORP "Lublin", okrętu transportowo-minowego, którego wizerunek umieszczono na monecie wydanej w czerwcu przez NBP, obszerna relacja z tegorocznych obchodów Święta Morza - w tym także z Parady Morskiej i Lotniczej oraz artykuł poświęcony obchodom Światowego Dnia Hydrografii. Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Dowódca Marynarki Wojennej RP - admirał floty Tomasz Mathea:

"Szanowni Czytelnicy,

Czerwiec jest szczególnym miesiącem dla wszystkich ludzi morza. Przepełniony jest bowiem uroczystościami i przedsięwzięciami podkreślającymi związki naszego państwa z Bałtykiem. Czerwcowe Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej w wielu nadmorskich miastach czy garnizonach MW gromadzą co roku dużą publiczność i wzbudzają zainteresowanie społeczne. W tym roku czerwiec stał się jednak wyjątkowym miesiącem za sprawą organizacji w Gdyni Święta Morza nawiązujacego do przedwojennych tradycji świętowania i ogólnonarodowej radości wynikąjacej z faktu, że Polska jest państwem morskim.

Marynarka Wojenna, wspólnie z miastem Gdynia, Ligą Morską i Rzeczną oraz Pomorskim Okrągowym Związkiem Żeglarskim przygotowała szeroki program wydarzeń, uroczystości oraz imprez, których intencją była promocja morza. Dzięki temu, tegoroczne Święto Morza stworzyło wyjątkową sposobność, aby podkreślić znaczenie dostępu Polski do Bałtyku oraz korzyści jakie wynikają z obecności biało-czerwonej bandery na morzach i oceanach świata.

Planując wspólnie program obchodów pragnęliśmy, aby te dni, tak jak przed wojna, stały się świętem całego narodu. Chcieliśmy, aby po zakończeniu obchodów, w mentalności społecznej pozostało przekonanie, że morze jest nieodłącznym atrybutem naszej państwowości. Mam nadzieję, że tegoroczna parada okrętów i śmigłowców Marynarki Wojennej, jachtów i żaglowców, festiwal orkiestr wojskowych, pokazy sprzętu, a także uroczystości patriotyczne nawiązujące do historii polskiej obecności nad Bałtykiem pozostaną we wspomnieniach tysięcy Polaków. Z pewnością pozostaną także w pamięci naszych zagranicznych gości z Litwy, Łotwy, Norwegii i Rosji, którzy w tym roku wspólnie z nami uczestniczyli w tych wyjątkowych wydarzeniach.

Pragnę zatem podziękować wszystkim uczestnikom i organizatorom tegorocznych obchodów Święta Morza, a zwłaszcza licznie przybyłej do Gdyni publiczności, wśród której byli zarówno mieszkańcy Wybrzeża, a także wielu naszych Rodaków, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali z różnych zakątków Polski, aby być świadkami tych wydarzeń zgodnie z mottem "Trzymajmy się morza, bo morze to szansa".

Na zakończenie nie mogę się jednak oprzeć smutnej konstatacji, że tegoroczne Święto Marynarki Wojennej po raz ostatni obchodzone było w dotychczasowych strukturach systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP.

admirał floty Tomasz Mathea
Dowódca Marynarki Wojennej RP"

Najnowszą "Banderę" w wersji elektronicznej można pobrać na stronie MW

Poprawiony: wtorek, 27 sierpnia 2013 09:45