"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Otwarcie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego

Otwarcie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego

Email Drukuj PDF

kolobrzeskiskansenW dniu dzisiejszym, 18. lipca 2013 r., w Porcie Rybackim w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej 31, udostępniono zwiedzającym nową atrakcję turystyczną - KOŁOBRZESKI SKANSEN MORSKI.

Dobiegł końca pierwszy etap inwestycji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Oręża Polskiego na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP. Rozpoczęta w czerwcu 2012 r., skomplikowana operacja slipowania dwóch okrętów wojennych i przygotowania plenerowej ekspozycji z wykonaniem fundamentów pod eksponaty i ścieżek pieszych zakończyła się. Wystawa jest już udostępniona zwiedzającym. Pierwsze bilety kupili: Poseł na Sejm Marek Hok i Wicestarosta Kołobrzeski - Mirosław Tessikowski.

Kołobrzeski Skansen Morski jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją wyslipowanych okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP "Fala" i kuter rakietowy 205 ORP "Władysławowo". Zwiedzający mają możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką będzie obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej, stanowisk dowodzenia.

Na wystawie prezentowane są także pozostałości z legendarnego niszczyciela ORP "Burza" (m.in. maszt, 100 mm armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny) oraz fragment drewnianego kadłuba statku i jacht Orkan II.

Idea utworzenia skansenu powstała w 2009 r. i była związana z niedostatkiem miejsc postojowych w kołobrzeskim porcie oraz z wysokimi kosztami utrzymania muzealnych okrętów na wodzie. Koncepcja programowo przestrzenna wraz z wizualizacjami autorstwa dr inż arch. Macieja Płotkowiaka po oraz pierwszy, została zaprezentowana przez jej pomysłodawcę - dyrektora muzeum Pawła Pawłowskiego podczas X Konferencji Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w 2010 r.

Zamysł utworzenia tematycznej wystawy na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego przy zabytkowej Reducie Solnej zyskał przychylność władz zarówno powiatowych, jak i miejskich, które udzieliły wsparcia przy realizacji całej inwestycji. Ojcem chrzestnym i orędownikiem budowy jest Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski.  Należy nadmienić, iż ponad 1 mln zł wyasygnował na ten cel Powiat Kołobrzeski, a przy wykonaniu prac wykończeniowych wspierali nasze muzeum pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych, Portowa Ochotnicza Straż Pożarna Tryton, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu.

Równolegle, kołobrzeskie muzeum prowadziło prace renowacyjne muzealiów morskich, otrzymując na ten cel dotację z programu "Po Ryby" realizowanego przez Kołobrzeską Lokalną Grupę Rybacką. W ramach dofinansowania wykonana została konserwacja i renowacja masztu z okrętu ORP "Burza", wydana publikacja naukowa oraz wykonane tablice informacyjne. Dodatkowo w infokiosku, zwiedzający mogą obejrzeć skansen w postaci elektronicznych panoram sferycznych.

Ekspozycja w sezonie letnim jest otwarta codziennie

Poniedziałek: 09.00-14.00

Wtorek-niedziela0 9.00-18.00

Cennik biletów:

Normalny: 15 zł

Ulgowy:10 zł

Grupowy: 8zł/1os.

Rodzinny (2+2): 35 zł

Mieszkańcy Miasta i Powiatu kołobrzeskiego: 8 zł

Bilety wstępu do Skansenu Morskiego można również nabyć w pozostałych oddziałach muzeum

Źródło: Muzeum Oręża Polskiego

Poprawiony: czwartek, 18 lipca 2013 20:13