"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KOMANDORÓW

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KOMANDORÓW

Email Drukuj PDF

komand1

Kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o "próbę obalenia władzy ludowej" zostali straceni 16 grudnia 1952 r. na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego. Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewicz. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej; w kampanii 1939 r. walczyli na Helu.

Miejsce pochówku oficerów przez długie lata nie było znane, IPN zlokalizował je w ostatnich latach na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.

W sobotę szczątki oficerów spoczną w powstającej na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Kwaterze Pamięci, która ma też stać się miejscem pochówku i upamiętnienia wiceadm. Józefa Unruga - dowódcy obrony Wybrzeża w 1939 r., jego żony oraz 21 jego podwładnych. Unrug, który po wojnie zamieszkał za granicą, zmarł w 1973 r. we Francji i tam został pochowany

Pogrzeb poprzedziły piątkowe uroczystości w Helu.

komanddrf6woww0aerree

Po południu trumny zostały przeniesione na pokład jednego z okrętów Marynarki Wojennej i - na jego pokładzie, przewiezione do Gdyni, gdzie zostaną wystawione w kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu.

G/M

Poprawiony: piątek, 15 grudnia 2017 16:25