"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna 26 XI ROCZNICA TRAGICZNEJ ŚMIERCI ZNACZY KAPITANA

26 XI ROCZNICA TRAGICZNEJ ŚMIERCI ZNACZY KAPITANA

Email Drukuj PDF

1.-mamert-stankiewicz-wilno1200px-ss wilno1930-4.-ms-pisudski-gdynia

Jego postać jest nader znana każdemu, kto interesuje się polskim morzem. Stał się legendą dzięki książce "Znaczy Kapitan" autorstwa innego wybitnego człowieka i marynarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta. Książka uważana jest za najlepsze dzieło polskiej marynistyki dwudziestego wieku.
Pierwszym statkiem o napędzie mechanicznym kapitana Stankiewicza był skromny parowiec "Wilno". Ostatnim - transatlantyk "Piłsudski".
Przed świtem 26 listopada 1939 roku "Piłsudski" w szarej szacie wojennej, przerobiony na transportowiec wojska żeglował przez sztormową noc.O 5.30 rano wstrząsają nim dwa potężne wybuchy, szybko narasta przechył, przerażeni ludzie skaczą w czerń wzburzonego lodowatego Morza Północnego."Piłsudski" wpada na miny lub zostaje storpedowany (do tej pory nie ma jednoznaczności) przy wschodnich wybrzeżach Anglii. Kapitan do ostatnich chwil życia dba o ratunek ludzi z jego załogi. Po godzinach spędzonych w lodowatej sztormowej wodzie umiera z wychłodzenia.
Flagowy statek Polskiej Marynarki Handlowej spoczywa na dnie. Jego dowódca kapitan Mamert Stankiewicz przeżył go zaledwie o parę godzin.
Kapitan należał do ścisłego grona tych, kto w odrodzonej po rozbiorach Polsce tworzył od zera Polską Marynarkę Handlową i kładł podwaliny pod politykę morską państwa. Był wśród wychowawców pokolenia polskich marynarzy, którzy wynieśli ojczystą banderę na wszystkie oceany świata. Słynął z niezwykle wysokich wymagań wobec siebie i podwładnych. Miał zwyczaj niemal każde wypowiadane zdanie rozpoczynać przeciągłym z wileńska słowem "znaaaczy...", skąd uzyskał przydomek - Znaczy Kapitana - i z nim wszedł do historii.

stankiewiczgrob 2012 10 29GRÓB KAPITANA NA CMENTARZU WEST VIEW CEMETERY W HARTLEPOOL NIEDALEKO MIDDLESBROUGH, NA WSCHODNIM WYBRZEŻU ANGLII.

opracował: Z. Stankiewicz

foto: internet

Poprawiony: sobota, 25 listopada 2017 13:44