"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna ROZPOCZĄŁ SIĘ KONKURS REJS NIEPODLEGŁOŚCI

ROZPOCZĄŁ SIĘ KONKURS REJS NIEPODLEGŁOŚCI

Email Drukuj PDF

niepodl23735961 520856301621755 8365815137546466437 o-800x496

Już za pół roku "Dar Młodzieży", jeden z najbardziej znanych żaglowców Polski, wypłynie w rejs dookoła świata. Wszystko z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzić będziemy w 2018 roku.

Rejs Niepodległości, będący wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" to nie tyko podróż, ale także niepowtarzalna szansa spełnienia marzeń wielu młodych ludzi. Projekt składa się z trzech elementów: dwuetapowego konkursu oraz rejsu żaglowca "Dar Młodzieży" dookoła świata podczas którego w najważniejszych portach świata takich jak: Dakar, Kapsztad, Osaka, Panama, Nowy Jork odbędą się wydarzenia promujące Polskę. "Dar Młodzieży" powszechnie postrzegany jest jako Ambasador Rzeczypospolitej. Żaglowiec to oryginalne i niepowtarzalne miejsce dla aranżacji wszelkiego rodzaju spotkań gospodarczych i dyplomatycznych oraz znakomite tło różnorodnych działań o charakterze kulturalnym.
22 listopada 2017 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miała miejsce konferencja inaugurująca część konkursową inicjatywy Rejs Niepodległości. Celem konkursu jest wyłonienie laureatów, którzy w nagrodę popłyną na jednym z pięciu wybranych odcinków dookoła świata.

Wzięli w niej udział: Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowy Zespół ds. przygotowania pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. , Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ks. Adam Parszywka SDB reprezentujący Salezjański Wolontariat Misyjny. Konferencję poprowadzi Rafał Bochenek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik prasowy rządu Premier Beaty Szydło.

Minister Gróbarczyk nawiązał do historii Polski z 1934 roku, kiedy Dar Pomorza pod wodzą kapitana Konstantego Maciejewicza przepłynął dookoła świata odwiedzając 23 porty czyniąc z Daru Pomorza Ambasadora Polski.

"Tym przykładem chcemy uczynić naszym Ambasadorem żaglowiec Dar Młodzieży. Jako wyraz promocji Polski poprzez najlepszego Ambasadora, jakiego mamy." - dodał Minister.

"Naszym celem jest to, aby z przystanku Polska by do przystanku i portu Panama młodzi polscy przyjaciele, wolontariusze, wszyscy ci, którym leży na sercu dobro Polski w obliczu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w Rejsie Niepodległości." - powiedziała minister Kempa.

Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Konkurs jest dla młodych nie tylko szansą do zaprezentowania się w roli ?Młodych Ambasadorów" swojej Ojczyzny, ale także niepowtarzalną okazją promocji Polski za granicą. Inicjatywa jest również pretekstem do pogłębienia wiedzy historycznej na temat swojego kraju i budowania postaw patriotycznych w polskiej młodzieży.

minlog2016-06-30-071445.419367logomgm

Poprawiony: piątek, 24 listopada 2017 18:56