"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna O "SOŁDKU" W OŚRODKU KULTURY MORSKIEJ W GDAŃSKU

O "SOŁDKU" W OŚRODKU KULTURY MORSKIEJ W GDAŃSKU

Email Drukuj PDF

soldek wikimedia

W 2018 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku będzie świętowało 70. urodziny statku-muzeum Sołdek. Obchody zainauguruje we wtorek, 21 listopada Jerzy Litwin, dyrektor placówki.

O godzinie 17 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku Jerzy Litwin wygłosi wykład "Statek-Muzeum Sołdek. Perspektywy zachowania zabytku w świetle trendów światowych.". Prelekcja rozpocznie uroczystości "Roku Sołdkowego".

- Podczas wykładu opowiem o różnych sposobach ochrony statków muzealnych na świecie - mówi Jerzy Litwin, dyrektor NMM. - Pokażę przykłady i nowe kierunki działania. Na podstawie tego wysunę prognozy dla Sołdka na najbliższe dziesięciolecia. Program obchodów 70-lecia statku jest jeszcze przygotowywany, więc liczę, że na dyskusji po wtorkowym spotkaniu pojawią się ciekawe pomysły. Warto też pamiętać, że przyszły rok obfituje w inne wydarzenia - 60. rocznicę powstania Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz stulecie odzyskania niepodległości, na które przygotowujemy okolicznościową wystawę.

Organizatorem wykładu jest Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" i Narodowe Muzeum Morskie.

Statek-muzeum Sołdek zbudowany został w 1948 roku przez polski przemysł stoczniowy, jako pierwsza jednostka pełnomorska. Imię otrzymał po traserze Stanisławie Sołdku, przodowniku pracy ze Stoczni Gdańskiej. Statek jest rudowęglowcem i przez 31 lat eksploatacji przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku. W 1981 roku wycofany z użytkowania, cztery lata później został statkiem-muzeum w Centralnym Muzeum Morskiego w Gdańsku.

rel (Żeglarski.info / PoZŻ)

Poprawiony: środa, 15 listopada 2017 12:45