"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna ZLOT JACHTÓW Z DUSZĄ

ZLOT JACHTÓW Z DUSZĄ

Email Drukuj PDF

zlot1

12 października rozpocznie się dziewiąta edycja "Próchna i Rdzy". W tym roku w zlocie drewnianych i stalowych jachtów weźmie udział 30 jednostek i około 200 żeglarzy.

Impreza organizowana jest od 2009 roku i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy "Próchna i Rdzy" najpierw spotkają się w Helu, skąd w piątek 13 października popłyną do Gdyni. Choć część uczestników zlotu pojawiła się na nim już w latach ubiegłych, to jest parę niespodzianek.

- W tym roku będzie więcej prywatnych jachtów na zlocie - mówi Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu. - To jest fajne, że choć armatorzy mogliby wybrać plastikową jednostkę, to celują w perełki, często kilkudziesięcioletnie i je odrestaurowują. Zabraknie za to paru stałych uczestników. "Isfuglen" i "Lady Dana 44" wypłynęły w ambitne rejs - pierwszy dookoła Ameryki Południowej, a drugi dookoła świata. Mniej jest też drewnianych Opali, przez co po raz pierwszy - pomijając pierwszy zlot - na "Próchnie i Rdzy" będzie przewaga stalowych jednostek.

Od piątkowego wieczoru w gdyńskiej marinie, przy falochronie wschodnim, będzie można oglądać 30 jednostek. Będą to zarówno drewniane oldtimery "Baltic Star", "Antica", "Bonaventura", jak i klasyczne Opale - "Farurej", "Copernicus" i "Dunajec". Nie zabraknie także polskich stalowych konstrukcji J-80 - "Freyi", "Mestwina", "Wołodyjowskiego" i "Solanusa". Na szczególną uwagę zasługują jachty "Empatia Polska", którego załogę stanowiły będą osoby niepełnosprawne, oraz "Solanus", żeglujący z kobiecą załogą OnkoSailing. Po raz pierwszy na "Próchno i Rdzę" przypłynie "Chief One", największa jednostka uczestnicząca w zlocie do tej pory, której kapitan, Ireneusz Chwołka, przygotowuje się na niej do samotnego rejsu dookoła świata.

Zlot "Próchno i Rdza" tradycyjnie będzie otwarty na mieszkańców i turystów, którzy w piątek i sobotę w godzinach 16-19 będą mogli zwiedzać jachty, a w sobotę między godziną 12 a 13, obejrzeć wszystkie jednostki płynące w paradzie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Dodatkowo w piątek o godzinie 19 w hangarze Yacht Klubu "Stal" Gdynia odbędzie się koncert szantowy zespołu "Trzy Majtki".

Atrakcje czekają oczywiście uczestników zlotu - każdego dnia odbywać się będą biesiady żeglarskie, a w piątkowy wieczór dodatkowo załogi zmierzą się w przeciąganiu liny i siłowaniu się na rękę. Z kolei w sobotę o godzinie 11 wszyscy żeglarze ustawią się do wspólnego zdjęcia. Zlot potrwa do niedzieli 15 października.

Program
Czwartek, 12 października
17.00 - Spotkanie jachtów na Helu
19.00 - Odprawa kapitanów, rozdanie koszulek
20.00 - Wspólna biesiada w żeglarskiej restauracji Kutter (wstęp tylko w koszulkach zlotu)

Piątek, 13 października
11.00 - Wypłynięcie z Helu
11.00-16.00 - Wspólne pływanie we flotylli
16.00 - Wejście do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.00-19.00 - Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
18.30 - Odprawa kapitanów
19.00 - Koncert Szantowy w hangarze YK Stal, konkursy i trójbój marynarski, grill dla uczestników

Sobota, 14 października
11.00 - Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu
do 11.30 - Wypłynięcie jachtów na paradę
12.00-13.00 - Uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego
13.00-16.00 - Wspólne pływanie we flotylli do Mola w Sopocie
16.00 - Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.00-19.00 - Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
20.00 - Impreza integracyjna w restauracji Kapitan Cook (wstęp tylko w koszulkach zlotu), posiłek dla uczestników

Niedziela, 15 października
09.00-12.00 - Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu

Organizatorem "Próchna i Rdzy" jest Szkoła Żeglarstwa "Sekstant", a partnerami strategicznymi Urząd Miasta Gdyni i Pomorski Związek Żeglarski. Współpracę medialną zapewnia portal Żeglarski.info.

Poprawiony: niedziela, 08 października 2017 15:20