"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Święto Marynarki Wojennej - Parada Morska i Lotnicza

Święto Marynarki Wojennej - Parada Morska i Lotnicza

Email Drukuj PDF

pmilW niedzielę, 30. czerwca 2013 r., przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie parada morska i lotnicza na Zatoce Gdańskiej.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80. lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. W tym roku, Święto Marynarki Wojennej jest także kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, w niedzielę, 30. czerwca, o godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Następnie, o godzinie 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach składając o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

O godz. 11.00, ulicą Świętojańską, od Urzędu Miasta do skweru Kościuszki, przemaszerują orkiestry uczestniczące w Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Wezmą one udział w głównych uroczystościach Święta Marynarki Wojennej przy Płycie Marynarza Polskiego, które rozpoczną się o godzinie 12:00. Przy Płycie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i orkiestr wojskowych. Podczas tych uroczystości z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut 19. salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego odbędzie się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW oraz orkiestr wojskowych.

parada2   wito mw   parada3

O godz. 14.15, na Zatoce Gdańskiej, rozpocznie się najatrakcyjniejsza część obchodów Święta Morza i Marynarki Wojennej - Parada Morska i Lotnicza, w której weźmie udział kilkanaście polskich i zagranicznych (z Litwy, Łotwy i Rosji) okrętów oraz lotnictwo morskie. Nad idącymi w szyku okrętami przelecą samoloty i śmigłowce MW. W paradzie udział wezmą jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Będzie można zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. Po paradzie okrętów i lotnictwa morskiego nastąpi parada jachtów i żaglowców. Parada będzie miała charakter międzynarodowy, ponieważ oprócz polskich okrętów weźmie w niej udział także litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec. W uroczystościach Święta MW wezmą także udział dowódcy sił morskich Litwy, Łotwy i Norwegii.

Podczas parady morskiej okręty będą szły w szyku torowym, kursem północnym, prędkością 7. węzłów zachowując odległości 1. kabla od siebie (ok. 200 m). Wejście na kurs 000o nastąpi na wysokości Kępy Redłowskiej. Następnie okręty przejdą na północ aż do wejścia do portu w Gdyni gdzie nastąpi rozformowanie szyku. Kolejność okrętów w szyku będzie następująca: fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko", okręt łotewski "Skrunda", okręt litewski "Kursis", okręt rosyjski BT-212, okręt transportowo-minowy ORP "Toruń", okręt ratowniczy ORP "Lech", okręt rozpoznawczy ORP "Nawigator", okręt rakietowy ORP "Piorun", niszczyciel min ORP "Czajka", trałowiec ORP "Gopło", zbiornikowiec ORP "Bałtyk", okręt ratowniczy ORP "Zbyszko" i okręt podwodny ORP "Orzeł". Paradę lotniczą, nad idącymi w szyku okrętami wykonają natomiast maszyny lotnictwa morskiego: samoloty "Bryza", śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ oraz śmigłowiec ratowniczy "Anakonda".

Najlepszym miejscem, z którego widoczna będzie parada morska i lotnicza jest bulwar Nadmorski w Gdyni.

dsc08483 dsc08507 dsc08541

Informator na temat okrętów, samolotów i śmigłowców uczestniczących w paradzie.

Fotorelację ze Święta Marynarki Wojennej - Parady Morskiej i Lotniczej zamieszczono w fotoaktualnościach oraz na stronie MW.

Źródło: MW

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2013 19:39