"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 12. "Niszczyciele "Wicher" i "Burza""

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 12. "Niszczyciele "Wicher" i "Burza""

Email Drukuj PDF

wicheriburzaW czwartek, 27. czerwca 2013 r. ukazał się w sprzedaży 12. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Niszczyciele "Wicher" i "Burza"". Opracowanie przedstawia historię wprowadzonych do służby w Marynarce Wojennej, odpowiednio w 1930 r. i 1932 r., zasłużonych polskich okrętów wojennych.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi historię służby oraz wojenne, w tym tragiczne losy bliźniaczych niszczycieli (kontrtorpedowców). Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Tadeusz Kondracki - pracownik Instytutu Historycznego PAN, twórca wielu opracowań historycznych przedstawiających m. in dzieje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

W pracy nad dziejami ORP "Wicher" i ORP "Burza" wielką pomocą służyło środowisko weteranów Polskiej Marynarki Wojennej zarówno w kraju, jak i zagranicą, członkowie ich rodzin oraz miłośnicy historii PMW. "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" to unikatowe wydawnictwo przedstawiające najciekawsze przykłady uzbrojenia Wojska Polskiego w kampanii 1939 roku.

Po raz pierwszy w jednej serii zostały zebrane szczegółowe opisy polskiego oręża, z którym przyszło polskim żołnierzom stanąć do nierównej walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Seria wydawnicza przypomina jak wyglądał ówczesny polski przemysł wojskowy, skąd pochodziła broń żołnierza polskiego i jak to się stało, że obrosła tak wielką legendą.

Do współpracy przy tworzeniu serii udało się zaprosić najlepszych specjalistów - historyków uzbrojenia: Adama Jońcę, Leszka Erenfeichta, Mariusza Konarskiego, Wojciecha Mazura. Autorem i pomysłodawcą serii jest Paweł Rożdżestwieński. Nadzór merytoryczny sprawowuje dr Andrzej Konstankiewicz, znany i ceniony autor dziesiątek publikacji poświęconych broni żołnierza WP. Serię ilustruje artysta-plastyk Krzysztof Haładaj. 

zbiorze znajduje się czterdzieści tomów, w tym 7. poświęconych jednostkom oraz okrętom Polskiej Marynarki Wojennej. Oprócz ww. tomu 12., plan wydawniczy zapowiada wydanie w najbliższym czasie tomów opisujących historię baterii helskiej oraz okrętów OORP "Orzeł", "Nieuchwytny", "Gryf", Trałowców typu "Jaskółka II". Dotychczas w ramach Serii, w części poświęconej Marynarce Wojennej ukazał się tom 6, dotyczący "Niszczycieli "Grom" i "Błyskawica"".  

Źródło: dobroni.pl

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2013 22:03