"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna OTWARCIE ZBIORNIKA WODNEGO W ŚWINNEJ PORĘBIE

OTWARCIE ZBIORNIKA WODNEGO W ŚWINNEJ PORĘBIE

Email Drukuj PDF

asw2jezioromucharskie

W środę (26.07.) przed południem premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Prace rozpoczęto już w 1986 r. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Premier chwaliła podhalańską posłankę Annę Paluch, że ta już w czasach, kiedy PiS był w opozycji, zabiegała o dokończenie inwestycji.

Dokonano już pierwszego napełnienia zbiornika. W następnych miesiącach poziom wody będzie obniżany, żeby zobaczyć, jak pracuje zbiornik, a szczególnie zapora i brzegi zbiornika. Później zbiornik znowu będzie napełniany.

Obiekt został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy. Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

asw1news 17573-aswzapora

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 17:08