"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Wodowanie monety ORP "Lublin"

Wodowanie monety ORP "Lublin"

Email Drukuj PDF

orp lublinW sobotę, 22. czerwca 2013 r., podczas tegorocznych obchodów "Dni Morza"w Świnoujściu, odbędzie się promocja nowej monety okolicznościowej Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego ORP "Lublin".

Promocja monety z wizerunkiem "Lublina" odbędzie o godz. 14.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu. W uroczystościach udział weźmie prof. Małgorzata ZALESKA - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, kontradmirał Krzysztof TERYFTER - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz kpt. mar. Piotr MAZUREK dowódca okrętu ORP "Lublin".

W programie m.in. zwiedzanie ORP "Lublin" oraz rozgrywki w grę wielko-planszową "statki". Na terenie portu znajdzie się punkt zamiany monet NBP, w którym będzie można wymienić obiegowe dwuzłotówki na monety z wizerunkiem okrętu.

Moneta, na której uwieczniono ORP "Lublin", jest już siódmą w serii "Polskie Okręty". Po raz pierwszy jednak w ten sposób uwieczniono jednostkę pozostającą w czynnej służbie. Do tej pory ukazały się - kolejno - monety z wizerunkami: ORP "Błyskawica", ORP "Orzeł", ORP "Dragon", ORP "Piorun", ORP "Gdynia" oraz ORP "Warszawa". Seria "Polskie Okręty", na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta - Fregata "Gen. K. Pułaski".

Wprowadzoną do obiegu w dn. 19. czerwca br. monetę o nominale 2 zł, można już zamieniać po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych NBP. Dla kolekcjonerów przygotowano 800 tys. monet.

orplublin orp lublin rewers orp lublin awers lublin1 lublin3 lublin4

Rewers monety przedstawia wizerunek ORP "Lublin" na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Monety na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska.

Nowatorski w skali światowej projekt ORP "Lublin" powstał pod koniec lat 80. w gdańskiej Stoczni Północnej. Również tam, 12 października 1989 r. na okręcie po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną. Obecnie "Lublin" służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego wyporność wynosi 1745 ton, może rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Zasięg tego okrętu wynosi 1500 mil morskich

Broszura

Dni Morza 2013 w Świnoujściu

Źródło: NBP, 8 FOW

Poprawiony: sobota, 22 czerwca 2013 21:33