"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna TAK MA WYGLĄDAĆ POMNIK POLSKI MORSKIEJ

TAK MA WYGLĄDAĆ POMNIK POLSKI MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

zwycieski projekt pomnik polski morskiej

Wiemy jak będzie wyglądał pomnik Polski Morskiej w Gdyni. Rozstrzygnięty został konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny. Zwycięską pracę przygotowała Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna profesora Andrzeja Gettera z Krakowa. Obelisk, który może kojarzyć się ze słupem granicznym, stanie w przyszłym roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego.
Celem ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku konkursu, było uzyskanie pomysłu na pomnik, który w najlepszy sposób upamiętni i symbolizować będzie związki Polski z morzem. - W założeniach projekt miał uwzględniać modernistyczny charakter architektury śródmieścia Gdyni i jego położenie na styku z morzem oraz wpisywać się nowymi elementami w osiowe założenie Skweru Kościuszki i Mola Południowego z Basenem Żeglarskim. W tym miejscu centralny punkt układu urbanistycznego Gdyni otwiera się na morze - wyjaśnia podstawowe założenia konkursu Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.


Pomnik Polski Morskiej powstanie w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego. W jego cokole umieszczone są urny z ziemią z pól bitewnych. Artyści musieli zatem swoje koncepcje zaplanować tak, aby uwzględnić ten element w projekcie.
Zadanie obejmowało również przygotowanie propozycji zagospodarowania pobliskiego terenu. W wyniku procedury jury konkursowe oceniło 7 nadesłanych prac. W skład komisji, której przewodził gdański artysta rzeźbiarz prof. Stanisław Radwański, weszli: artysta rzeźbiarz prof. Adam Myjak z Warszawy, artysta rzeźbiarz prof. Bogusz Salwiński z Krakowa, prezes LigiMorskiej i Rzecznej dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, dr inż. arch. Marek Stępa - wiceprezydent Gdyni, mgr inż. arch. Renata Stelmach - Architekt Miasta Gdyni, dr inż. arch. Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków UM Gdyni, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski oraz kmdr dr Kazimierz Pulkowski - szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów MW.
Najwyższą liczbę punktów, a tym samym I nagrodę oraz 50 000 złotych, przyznano krakowskiej pracowni prof. Andrzeja Gettera. II nagroda w wysokości 30 000 zł przyznana została pracy autorstwa Anny Drozd-Tutaj i Jana Tutaj, również z Krakowa. Z kolei III nagroda (20 000 zł) przypadła Dominikowi Sędzickiemu i Aleksandrowi Bielawskiemu z gdańskiej firmy Aeon Form.
Jak opisuje swoją pracę prof. A. Getter: Koncepcja oparta jest na kompozycji przestrzennej półkolistych betonowych form, nawiązujących do falującego morza. - Najwyższy element stanowi wysoka na 9-12 metrów bryła wykonana ze stali nierdzewnej. Jej środkowa część, niejako "poszarpana na wietrze", nawiązuje do sztandarów lub gali banderowej i zwieńczona jest godłem Polski - orłem w koronie.
Wokół pomnika pojawi się również nowa aranżacja oświetlenia i zieleni. Zgodnie z założeniami konkursu, projekt i rzeźba pomnika nie mogą kosztować więcej niż 700 000 zł. Natomiast maksymalny koszt realizacji inwestycji w oparciu o projekt architektoniczny nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł brutto.
Gdynia.pl

Poprawiony: środa, 22 marca 2017 17:56