"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okKonferencja "Prawo Żeglugi Morskiej"

Email Drukuj PDF

konferencjaprawoW czwartek, 26 lutego 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego "Prawo Żeglugi Morskiej", organizowana przez Katedrę Prawa Międzynarodowego Publicznego, Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG  oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

W kolejnej już edycji projektu, skupiającej się na szeroko pojętej problematyce prawa żeglugi morskiej, udział wezmą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, armatorów, związków zawodowych a także przedsiębiorcy, prawnicy, naukowcy i studenci z wielu ośrodków akademickich w Polsce.

Konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane z charakterem prawnym statku morskiego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji aresztu statku czy też odpowiedzialności za jego eksploatację. Organizatorzy pragną również zainicjować dyskusję dotyczącą przewozu i korzystania ze statku w kontekście zarówno przewozu pasażerów jak i ładunków. Analizie poddane zostaną także regulacje z zakresu ubezpieczeń morskich.

Tradycyjnie już celem spotkania jest stworzenie platformy do podjęcia debaty o sprawach morskich oraz wymiana poglądów przez prawników i przedstawicieli świata nauki a także przedsiębiorców z sektora gospodarki morskiej i studentów z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Więcej…
 

"Zima z Marynarką Wojenną"

Email Drukuj PDF

zimazmwW dniach 2-13 lutego 2015 r. Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub Marynarki Wojennej "Riwiera" zapraszają dzieci na zajęcia edukacyjne w czasie ferii zimowych. Przez dziesięć dni będzie można skorzystać z ciekawej oferty gier i zabaw związanych z wojskowością i marynarką wojenną.

Goście będą mogli między innymi zapoznać się z elementami historii służby naszej armii na morzu, ze zwyczajami morskimi i szczegółami morskiego ceremoniału, a także wcielić się w rolę wojennej sanitariuszki. Przygotowano też zajęcia dla młodych artystów z dziedziny plastyki, fotografii i literatury. Chętni będą mogli nauczyć się pieśni morskich lub zmierzyć się z przeciwnikiem w rozgrywce szachowej.

Zajęcia pod nazwą "Zima z Marynarką Wojenną" będą odbywały się w siedzibach organizatorów (Muzeum MW Gdynia ul. Zawiszy Czarnego 1B oraz Klub MW ul. Zawiszy Czarnego 1) i są bezpłatne. Więcej informacji na: www.muzeummw.pl.

Zapisy przyjmowane będą od 26 stycznia br. pod nr tel.: 58/ 620-13-81 w. 22 oraz 23  i pocztą elektroniczną:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Grafik zajęć

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 19:22 Więcej…
 

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni

Email Drukuj PDF

pomnik marynarza polskiegoW dniu wczorajszym, 19 stycznia 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni, odbyło się spotkanie Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, poświęcone projektowi budowy Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Poniedziałkowe posiedzenie Rady, obradującej pod przewodnictwem dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, było już piątym z serii spotkań dotyczących powstania na gdyńskim Skwerze Kościuszki godnego pomnika przypominającego doczesnym o ludziach morza, polskich marynarzach, którzy swe życie poświęcili morzu.

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni wg. projektu autorstwa Jana Kucińskiego - artysty rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ma stanowić odlew z brązu przedstawiający ok. 12. metrową morską falę z wkomponowaną w jej strukturę kotwicą. "Fala" ma być zwieńczona cytatem z adm. Józefa Unruga: "Największe ofiary i przelana krew staną się żywym świadectwem trwania nad polskim morzem" i zmuszać tym samym do refleksji.

Podczas spotkania zdecydowano o powierzeniu przewodnictwa w realizacji projektu budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni - Lidze Morskiej i Rzecznej. Na osobę wiodącą projektu zasugerowano pana prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę - niezwykle zasłużonego w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, zasłużonego w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Pierścienia Hallera i Krzyża "Pro Mari Nostro".

Zebrani jednogłośnie dali wyraz poparciu, reprezentując własne, często liczące i kilkuset członków stowarzyszenia. Postanowiono, że wszystkie obecne zrzeszone organizacje włączą się do działań, aby dzieło ostateczne miało wymiar wspólny, jednak pod przewodnictwem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 06:25 Więcej…
 

"Statki i ich załogi na Dolnej Wiśle w XIII-XV wieku"

Email Drukuj PDF

statkiizalogiNa rynku wydawniczym pojawiła się drukiem monografia pt. "Statki i ich załogi na Dolnej Wiśle w XIII-XV wieku", autorstwa Roberta Domżała, archeologa i doktora historii, kierownika działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. 

Wydana w ramach cyklu "Prace Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku" pozycja, prezentuje typy łodzi i statków, które występowały na dolnym odcinku Wisły w późnym średniowieczu (XIII-XV w.). Znaczącą część publikacji stanowi opracowanie tematyki znalezisk archeologicznych związanych ze szkutnictwem śródlądowym. Autor nawiązał przy tym do wyobrażeń ikonograficznych, w tym napieczętnych, obrazujących różne typy statków śródlądowych.

Robert Domżał zaproponował również w swojej pracy klasyfikację śródlądowych łodzi i statków występujących w tamtej epoce nad dolną Wisłą, ale wykorzystywanych także na Zalewie Wiślanym i na wodach przybrzeżnych, np. na Zatoce Gdańskiej. Podział ten został przeprowadzony według atrybutów semantycznych pojawiających się w materiałach źródłowych. Pozwoliło to na lepsze poznanie nie tylko samych jednostek, ale także zrozumienie mentalności ludzi, którzy w średniowieczu budowali i wykorzystywali pływające środki transportu dla swoich potrzeb. Mimo ograniczonej liczby źródeł archeologicznych autor starał się przedstawić najnowsze znaleziska nautologiczne pochodzące z tamtych czasów.

W odniesieniu do przekazów źródłowych z czasów nowożytnych można stwierdzić, że ogólne cechy budowy statków rzecznych nie podlegały tak intensywnej ewolucji, jak konstrukcje jednostek morskich. Podkreślić warto pełną korelację przekazów pisanych z XIV i XV wieku na temat budownictwa łodzi i statków nad dolną Wisłą w obrębie państwa krzyżackiego, z odkryciami archeologicznymi z obszaru delty Wisły.

Poprawiony: czwartek, 22 stycznia 2015 20:56 Więcej…
 

Podpisanie "Planów współpracy na 2015 r."

Email Drukuj PDF

bhmwW piątek, 16 stycznia 2015 r. w siedzibie Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, miało miejsce podpisanie "Planów współpracy na 2015 rok" pomiędzy BHMW i Urzędami Morskimi z Gdyni, Słupska i Szczecina. 

Instytucje reprezentowali: BHMW - Szef Biura kmdr Andrzej Kowalski, Urząd Morski w Gdyni - Dyrektor Andrzej Królikowski, Urząd Morski w Szczecinie - Dyrektor Andrzej Borowiec, Urząd Morski w Słupsku - Dyrektor Tomasz Bobin.  

Realizując postanowienia rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 20 sierpnia 1999 r. w sprawie współpracy urzędów morskich z Marynarką Wojenną i Strażą Graniczną, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisał plany współpracy na rok 2015 z komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz z szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Plan współpracy Urzędu Morskiego w Gdyni z Morskim Oddziałem Straży Granicznej określa formy i sposoby współdziałania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa granic oraz przeciwdziałania naruszaniu przepisów obowiązujących na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej. Plan obejmuje m.in. przekazywanie informacji na temat ruchu statków przewożących ładunki niebezpieczne, na temat prowadzonych prac podwodnych poza obszarami portów oraz przeszukiwania wraków jak również wymianę informacji dotyczącej prowadzenia prac naukowo badawczych na obszarach morskich. Plan przewiduje również wspólne kontrole z wykorzystaniem jednostek pływających i statków powietrznych Straży Granicznej i urzędu morskiego.

Poprawiony: wtorek, 20 stycznia 2015 12:01 Więcej…
 


Strona 20 z 23