"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okWystawa "Jachting"

Email Drukuj PDF

jachtingW piątek, 13 lutego 2015 r. o godz.18.00, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, odbędzie się otwarcie wystawy "Jachting", będącej prezentacją albumu 112 fotografii datowanych na lata 1880-1900.

Wystawa Jachting jest prezentacją albumu ze zbioru MHF o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej. Album jest zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka "Cox & Durrant", oraz anonimowi fotografowie.

Celem prezentacji tego właśnie albumu o tematyce marynistycznej jest nie tylko ukazanie tematu jachtingu. Sam album staje się punktem wyjścia dla rozważań nad zagadnieniem czym było kolekcjonerstwo i kim był kolekcjoner fotografii w XIX wieku.

Na wystawie zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej, wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są regaty, jego pierwsze jachty oraz żaglowce pływające u wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin).

Poprawiony: środa, 04 lutego 2015 08:15 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 1/2015

Email Drukuj PDF

01 msio 2015 s1 2Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 1/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Pierwsze tegoroczne wydanie specjalne magazynu, poświęcone jest w całości NISZCZYCIELOM Polskiej Marynarki Wojennej i ich następcom, fregatom rakietowym. W numerze można znaleźć m. in. obszerne, bogato ilustrowane artykuły przybliżające czytelnikowi historię powstania i służby zarówno niszczycieli okresu II Rzeczypospolitej, jak i okresu po II wojnie światowej, w tym m.in. okrętów ORP "Błyskawica", ORP "Burza", ORP "Warszawa".

Artykułem zasługującyjm na szczególną uwagę jest opracowanie przybliżające karty historii działań polskich niszczycieli podczas II wojny światowej, i ich w walkę z niemieckimi okrętami podwodnymi, Obrona konwojów i dużych okrętów alianckich przed ich atakami, była jednym z najważniejszych zadań, jakie praktycznie od początku walk realizowały niszczyciele PMW, działające w ramach utworzonych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Poprawiony: wtorek, 03 lutego 2015 08:51 Więcej…
 

27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA"

Email Drukuj PDF

wiwnawodzieW dniach 12 - 15 lutego 2015 r. w Centrum Wystawienniczym w Warszawie (ul. Marsa 56C), odbędzie się coroczne wielkie święto sportów wodnych - Targi Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA".

Już po raz dwudziesty siódmy na targach spotkają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych Polski i zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy w nowczesnym obiekcie znanym na targowej mapie Warszawy - Centrum Wystawienniczym, przy ul. Marsa 53C. 

Targi WIATR i WODA to jedna z największych imprez targowych o tej tematyce w kraju i tej części Europy a nowe miejsce to szansa na stworzenie jeszcze ciekawszej ekspozycji wystawców a także lepsze możliwości techniczne, świetna infrastruktura i doskonała lokalizacja. Położenie Stadionu Narodowego, prawie w centrum miasta ze świetnym dojazdem ze wszystkich stron, umożliwia przybycie zdecydowanie więcej chętnych do obejrzenia wszystkiego co proponuje nie tylko polski przemysł stoczniowy, ale i większość najważniejszych wytwórców światowych.

Poprawiony: poniedziałek, 02 lutego 2015 22:06 Więcej…
 

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing 2015

Email Drukuj PDF

energa2015W środę, 28 stycznia 2015 r. ruszył nabór uczestników do III edycji ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej dla dzieci i młodzieży z całej Polski - ENERGA Sailing. Kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA ma na celu promowanie żeglarstwa, jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. 

8 miast, 800 uczestników, 6300 godzin zajęć. Te liczby to najprostsze podsumowanie tego, co czeka uczestników kolejnej odsłony największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing prowadzonego przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Tegoroczna edycja poszerzona została o dwa kolejne miasta, pilotażowy program szkolenia w windsurfingu oraz dodatkowe szkolenie nauczycieli. Nabór do programu będzie prowadzony na stronie internetowej Energa Sailing i potrwa do 22 lutego.

Energa Sailing obejmuje teoretyczne oraz praktyczne zajęcia, których celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych podstaw żeglarstwa oraz zachęcenie ich do rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną sportu. Projekt jest częścią programu społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Energa. Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 - 9 lat. Nieco starsi, 9 - 11 lat, mogą spróbować swoich sił w windsurfingu. Zajęcia w tej ostatniej grupie prowadzone będą na zasadzie pilotażu w ośrodkach w Warszawie i Sopocie, natomiast szkolenia w klasie Optimist skierowane są do dzieci ze Szczecina, Gdyni, Sopotu, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Poprawiony: piątek, 30 stycznia 2015 22:35 Więcej…
 

Pożegnanie z mundurem

Email Drukuj PDF

monW dniu dzisiejszym, 28 stycznia 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, odbyło sie uroczyste pożegnanie oficerów kończących zawodową slużbę wojskową - wiceadmirała Ryszarda Demczuka, kontradmirała Czesława Dyrcza, gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego oraz płk. Krzysztofa Olszaka.

W ceremonii uczetniczył również szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, a także podsekretarze stanu w MON: Beata Oczkowicz i Maciej Jankowski oraz Dowódca Generalny RSZ gen. broni. pil. Lech Majewski i Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

"Całe swoje życie poświęciliście trudnej, wojskowej służbie zawodowej. Dziękuję Wam w imieniu władz państwowych. Doceniam Waszą służbę, Panowie,  i Waszą determinację w wykonywaniu zadań. Liczę, że nadal będziecie swoją wielką wiedzę i doświadczenie pożytkować na różnych polach " - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zwracając się do żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową.

Podczas ceremonii  zostało odczytane postanowienie Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń, które wręczył wicepremier Tomasz Siemoniak. Za dokonany w czasie służby czyn, przynoszący szczególną korzyść Marynarce Wojennej, a wykraczający poza zwykły obowiązek, Morskim Krzyżem Zasługi odznaczony został kontradm. Czesław Dyrcz. Wiceadmirał Ryszard Demczuk i gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, zostali odznaczeni  złotymi medalami "Za długoletnią służbę".

Poprawiony: czwartek, 29 stycznia 2015 08:17 Więcej…
 


Strona 18 z 23