"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok"Zaślubiny Polski z Morzem" w Muzeum Wojska Polskiego

Email Drukuj PDF

zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. w 95. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w obecności Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się uroczystość publicznej prezentacji symbolicznego dla Polaków obrazu "Zaślubiny Polski z Morzem" Wojciecha Kossaka.

Na uroczystość do Sali Drogi Do Niepodległości MWP przybyli: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, zaproszeni gości i dziennikarze. Honory domu pełnili - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz prezes PZU S.A. Andrzej Klesyk.

"Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie" - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. "To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny" - podkreślił.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 13:18 Więcej…
 

Rekord świata s/y Selmy Expeditions

Email Drukuj PDF

selmaexpeditionW czwartek, 12 lutego 2015 r. o godz. 20.29. czasu UTC (21.29 czasu polskiego), załoga s/y Selmy Expeditions z kapitanem Piotrem Kuźniarem dotarła pod żaglami do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów osiągając pozycję 78o43.926'S, 163o40.957'W, ustanawiając rekord świata w żegludze na Południe.

Załoga: Piotr Kużniar (skipper), Michał Gawron, Dusan Jamny, Krzysztof Jasica, Piotr Lubaczewski, Tomasz Łopata, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Artur Skrzyszowski, Damian Święs, Jacek Załuski.

Zatoka Wielorybów otoczona jest Lodowcem Rossa, a jej brzegi wyznaczają południowy kres ziemskich oceanów. Tak daleko nigdy nie dotarł tam żaden jacht pod żaglami.

Miejsce, ze względu na niskie temperatury, góry i kry lodowe, gwałtowne, nieprzewidywalne zamarzanie i wiatry o sile dochodzącej do 200 km/h, bywa dostępne do żeglugi tylko podczas antarktycznego lata na przełomie stycznia i lutego. 

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" - to wieloetapowy projekt żeglarski zaplanowany na łącznie ponad 18,000 Mm (ponad 33,000 km.). Wyprawa  jachtem Selma Expeditions odbywa się śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Selma, po odwiedzeniu w 2013 roku - Georgii Południowej i Wyspy Słoniowej, oraz po opłynięciu w kwietniu 2014 Przylądka Horn (ETAP 1) oraz po pokonaniu latem Pacyfiku, z Chile do Australii (ETAP 2), w grudniu 2014 z powodzeniem wzięła udział w regatach Rolex Sydney Hobart Cup (ETAP 3). W styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) załoga Selmy dotarła na najzimniejsze na Ziemi antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót wzdłuż Antarktydy do Ushuaia (ETAP 6) - przewidywany jest na przełom marca i kwietnia 2015.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 12:22 Więcej…
 

Aleksander Doba gościem specjalnym Targów "WIATR i WODA"

Email Drukuj PDF

adobawiwW sobotę, 14 lutego 2015 r. o godz. 13.00, w Centrum Wystawienniczym w Warszawie (ul. Marsa 56C, sala B), odbędzie się spotkanie z Podróżnikiem Roku 2015 - Aleksandrem Dobą, gościem specjalnym Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA".

Tego Pana chyba nikomu nie potrzeba już przedstawiać... Jako pierwszy człowiek na świecie pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki! Zdobywca tytułu Podróżnika Roku w tegorocznej edycji konkursu National Geographic. Wcześniej zdobył już Super Kolosa. Specjalnie dla gości DNIA KAJAKARZA i Targów "WIATR I WODA" przybliży nam kulisy ostatniej wyprawy z 2014 r.

Aleksander Doba zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015, uzyskując większość spośród ponad pół miliona głosów oddanych przez uczestników plebiscytu National Geographic. Oddając jeden głos każdego dnia przez ostatnie trzy miesiące internauci z całego świata docenili niezwykłe osiągnięcie Olka, jakim jest samotne przepłynięcie kajakiem najszerszego odcinka Atlantyku pomiędzy wybrzeżami europejskim i północnoamerykańskim. 

Tegoroczny plebiscyt cieszył się szczególną popularnością, co odzwierciedla rekordowa liczba głosów, zwłaszcza w zestawieniu z ubiegłorocznym wynikiem wynoszącym 75 tys. kliknięć. Aleksander Doba był jednym z 10 kandydatów, których dokonania 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników i eksploratorów, w tym jednym z trzech w tej grupie reprezentantów Europy, obok szwajcarskiego alpinisty/himalaisty Ueli Steck i brytyjskiego pływaka Lewis Pugh. Jest jedynym jak dotąd Polakiem, który w dziesięcioletniej tradycji konkursu został nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia, a co więcej, właśnie je zdobył.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 09:54 Więcej…
 

Port Czerniakowski w blasku kotwicy

Email Drukuj PDF

neonpcW sobotę, 14 lutego 2015 r. o godz. 17.00, na terenie przystani Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbędzie się uroczyste oficjalne rozświetlenie neonu Portu Czerniakowskiego.

Neon umieszczony na dachu budynku Bosmanatu Portu, widoczny jest od strony Wisłostrady. Rekalma świetlna liczy ponad dwa metry wysokości i szerokości. 

"Neon portu to symbol kotwicy w centrum wytworzonym przez okrąg. Port Czerniakowski jest głównym portem stolicy. Kolory to barwy Miasta Stołecznego Warszawy i nawiązanie w formie zarówno do flagi jak i płynącej rzeki" - mówi Paweł Ziomka, autor projektu neonu.

Sobotnie wydarzenie będzie również okazją do dowiedzenia się m.in. z jakich aktywności można korzystać w porcie oraz czym jest inicjatywa "Rok Rzeki Wisły 2017".

Port Czerniakowski to jedyny miejski port w Warszawie. W ostatnich latach m.st. Warszawa podjęło się jego modernizacji. Odbudowane zostało m.in. zachodnie nadbrzeże, a sam kanał i basen pogłębione. Wybudowano także nowe instalacje i przyłącza.

"Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w tereny nadwiślańskie. Staramy się uatrakcyjnić warszawiakom nabrzeża i zadbać o możliwość rozwoju sportów wodnych. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogli z przyjemnością spędzać czas nad Wisłą. Port Czerniakowski, który został w ostatnim czasie mocno zmodernizowany jest tego doskonałym przykładem. Mam nadzieję, że nowy neon, doskonale widoczny z ulicy, przyciągnie tutaj jeszcze więcej warszawiaków" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 21:25 Więcej…
 

Odsłonięcie popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego

Email Drukuj PDF

ekW piątek, 6 lutego 2015 r. w Kaplicy Ludzi Morza Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie, zostało odsłonięte popiersie wybitnego Polaka inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, współtwórcy odbudowy polskiego przemysłu i gospodarki morskiej w odrodzonej Rzeczpospolitej.

Uroczystość poprzedziła msza święta, którą koncelebrował metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej  Dzięga w asyście pocztów sztandarowych. "Dziś stajemy wokół postaci pana premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, który swoją aktywność wpisując w lata międzywojenne Rzeczypospolitej zachował wiele sił i wiele serca dla Polski, tutaj nad Odrą i Bałtykiem, po roku 1945. Jego wizja i jego praca do dzisiaj poruszają, fascynują, inspirują i dodają nadziei" - mówił  arcybiskup Andrzej Dzięga, który w serdecznych słowach witał rodzinę ludzi morza. 

Następnie został odczytany list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, specjalnie adresowany do uczestników uroczystości. "Bardzo się cieszę, że tu, w Szczecinie, pamięta się o wielkich postaciach naszej historii. Wierzę, że dzisiejsza uroczystość odsłonięcia popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera i ministra skarbu II Rzeczypospolitej, wielkiego męża stanu i wybitnego działacza gospodarczego, stanie się dla nas wszystkich źródłem inspiracji i zachętą do podejmowania współczesnych wyzwań" - napisał pan prezydent. 

W katedralnych ławach zasiedli m.in. fundator i darczyńca popiersia Członek Honorowy Ligi Morskiej i Rzecznej, członek Klubu "Bractwo WiślaneLMiR - prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Szynkaruk oraz wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr Elżbieta Marszałek. Marszałka Województwa reprezentował dyrektor jego Gabinetu Krzysztof Barczyk.

Poprawiony: czwartek, 12 lutego 2015 16:23 Więcej…
 


Strona 16 z 23