"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 2/2015

Email Drukuj PDF

msionspec2-2015Dostępny jest już drugi tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 2/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Drugie tegoroczne wydanie specjalne magazynu, poświęcone jest w całości PODWODNYM GIGANTOM. W numerze można znaleźć m. in. obszerne, bogato ilustrowane artykuły przybliżające czytelnikowi historię powstania i służby niemieckich okrętów podwodnych z okresu I wojny światowej (krążowniki podwodne Kaiserliche Marine okazały się najbardziej zaawansowane technicznie i skuteczne w zwalczaniu żeglugi) oraz dwa artykuły poświęcone radzieckim atomowym okrętom podwodnym nosicielom rakiet balistycznych projektu 941 Akuła.

Artykułem zasługującyjm na szczególną uwagę jest opracowanie pt. "Niezwykły Triton, czyli 36 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" przybliżające karty historii działań USS "Triton" okrętu niezwykłego, jedynego w swojej klasie, drogiego i największyego w US Navy do czasu pojawienia się strategicznego typu Ohio. Jego bardzo krótka służba zostanie także, a może przede wszystkim, zapamiętana z powodu wokółziemskiego rejsu tropem Magellana.

Poprawiony: czwartek, 02 kwietnia 2015 12:31 Więcej…
 

WISŁA - Poznaj, Poczuj, Pomyśl

Email Drukuj PDF

wpppFundacja "Rok Rzeki Wisły" rozpoczęła rejestrację do udziału w pilotażowym bezpłatnym projekcie plenerowym dla dzieci i młodzieży, z zakresu terenowej edukacji ekologicznej i wiślanej - "WISŁA - Poznaj, Poczuj, Pomyśl".

Jego celem jest zainteresowanie i zachęcenie odbiorców do odkrywania możliwości jakie daje Wisła mieszkańcom Warszawy. Fundacja ma nadzieję, że udział w zajęciach przyczyni się do zwiększenie świadomości ekologicznej młodych ludzi, poprzez zdobycie wiedzy o Wiśle i jej znaczeniu w życiu miasta.

Przy tej okazji chce pokazać jak można wykorzystywać rzekę jako alternatywne źródło energii oraz jak aktywnie, atrakcyjnie i odpowiedzialnie spędzać czas, nie tylko nad Wisłą.

Projekt skierowany jest do szkół podstawowych, placówek oświatowych, a także placówek wsparcia dziennego w Warszawie. Liczba warsztatów jest ograniczona. W projekcie może wziąć udział 20 klas/grup z Warszawy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń . Ponieważ jednego dnia odbędą się dwa warsztaty (pierwsza grupa rozpoczyna spacerem, druga w tym czasie buduje koło wodne oraz wyplata z wikliny), dlatego organizatorzy zachęcaja do zgłaszania dwóch grup z jednej placówki.

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2015 07:26 Więcej…
 

Zaproszenie na Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2We wtorek, 14 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00, w Sali Kominkowej Klubu Tenisowego AZS w Parku Skaryszewskim (al. Zieleniecka 2) w Warszawie, odbędzie się Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane jest na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej  Nr 1/02/2015 z dnia 23 lutego 2015 r, w związku ze zbliżającym się upływem kadencji statutowych władz i organów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zgodnie z ordynacją wyborczą do władz i ogranów LMiR w roku 2015, podczas zebrania zostanie dokonany wybór delegata oraz zastepców delagata na Walny Zjazd Delegatów, który odbędzie sie w październiku br. W przypadku braku kworum drugi termin Zebrania ustalono  na godz. 17.30 niezależnie od liczby uczestników.

Poprawiony: wtorek, 31 marca 2015 05:13 Więcej…
 

"Zew morza" - filmowa superprodukcja II RP

Email Drukuj PDF

zewmorzaW czwartek, 26 marca 2015 r. o godz. 18.00, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na pokaz filmu "Zew Morza" z 1927 roku. Jest to jedna z superprodukcji polskiego kina niemego w reżyserii Henryka Szaro. Sensacja z wątkiem miłosnym i Marynarką Wojenną w tle

"Zew morza"  najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu.

Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy: Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.

W filmie udział wzięli oficerowie i marynarze Marynarki Wojennej m.in. z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. W role aktorów filmowych wcielili się: Stanisław Hryniewiecki (dowódca ORP "Kujawiak"), Jan Giedroyć (zastępca dowódcy ORP "Kujawiak"), Mieczysław Rudnicki (dowódca ORP "Generał Sosnkowski"), Władysław Wolski (oficer Polskiej Marynarki Wojennej), Karol Korytowski (szef Sztabu Dowództwa Floty), Eugeniusz Podolski (oficer wodnosamolotu), Feliks Baczyński (pilot wodnosamolotu), 

Zdjęcia kręcono na dwóch okrętach: torpedowcu ORP "Kujawiak" i okręcie szkolnym ORP "Generał Sosnkowski". Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu "Lwów", należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Poprawiony: poniedziałek, 23 marca 2015 10:12 Więcej…
 

Światowy Dzień Wody 2015

Email Drukuj PDF

piknik2015Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenia ONZ. Celem obchodów przypadającego w dniu 22. marca Święta jest informowanie społeczeństwa o znaczeniu świeżej wody dla Świata oraz o konieczności zrównoważonego gospodarowania jej zasobami. 

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony będzie pod hasłem "Woda i zrównoważony rozwój". Tegoroczne hasło ma nam przypomnieć, że poprawiając jakość naszego życia musimy jednocześnie pamiętać o nie naruszaniu środowiska przyrodniczego, w tym w szczególności zasobów wodnych. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do racjonalnego wykorzystywania oraz ochrony zasobów wodnych właśnie w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do 2015 roku powinniśmy osiągnąć dobry stan wód. Już teraz wiadomo, że proces ten będzie trwał dłużej - nawet do 2027 r. RDW nakazuje m.in. zaspokojenie zapotrzebowania na wodę ludności, rolnictwa i przemysłu, przy równoczesnej dbałości o ochronę wód i ekosystemów od wód zależnych.

Z okazji Światowego Dnia Wody, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zaprasza wszystkich mieszkańców na piknik. Impreza rozpocznie się w sobotę, 21 marca o godz. 11.00 na Płycie Desantu przy ul. Solec 1. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

W ogrzewanej hali namiotowej, która stanie na miejscu, organizowane będą konkursy i zabawy dla najmłodszych np. budowanie z klocków lego i malowanie twarzy. Odbędą się również pokazy chemiczne i występy teatrzyku dla dzieci. Starsi uczestnicy pikniku będą mogli m.in. razem z przewodnikiem wybrać się na wycieczkę wzdłuż brzegu Wisły, skorzystać z porad profesjonalnych dietetyków i dowiedzieć się jak przygotować smaczne napoje na bazie wody lub wziąć udział w kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników PCK. Podczas imprezy zaprezentujemy mobilne laboratorium MPWiK.

Poprawiony: piątek, 20 marca 2015 12:36 Więcej…
 


Strona 13 z 23