"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okFestiwal Filmów Podwodnych w Gdyni

Email Drukuj PDF

ffpodwodnychW dniach 24-25 kwietnia 2015 r. w sali audiowizualnwej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) odbędzie się premierowy Festiwal Filmów Podwodnych, realizowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.

Ideą przeglądu jest zaprezentowanie szerszej publiczności tematyki świata podwodnego, z którym wiąże się coraz większa popularność turystyki nurkowej oraz niewątpliwe walory przyrodniczo-biologiczne.

Nurkowanie jest jedną z najszybciej rosnących dziedzin aktywności, którą pasjonuje się coraz większa rzesza Polaków. Nurkowanie od lat budziło fascynację i strach, pobudzało marzenia zakorzenione w literaturze Juliusza Vernea.

Skala popularności nurkowania wzrosła w ostatnich latach w sposób bezprecedensowy w Polsce co ma przełożenie również na zrealizowane pod wodą filmy, od produkcji całkowicie amatorskich-turystycznych, poprzez filmowanie w celach naukowych i edukacyjnych, aż  po filmy czysto rozrywkowe w stylu wielkiego kina.

W trakcie przeglądu będzie można zobaczć filmy kręcone pod wodą przez amatorów, a także przez profesjonalistów zajmujących się nurkowaniem na co dzień. Nie zabraknie też pozycji dokumentalnych oraz fabularnej. Organizatorzy chcą zaprezentować podwodny świat oczami nurków, naukowców, amatorów, przybliżyć jego piękno, ale także pokazać na problemy z tym związane, takie jak bezpieczeństwo czy ekologia.

Poprawiony: środa, 22 kwietnia 2015 07:40 Więcej…
 

"SANTI odnaleźć "Orła""

Email Drukuj PDF

orzelsantiW czwartek, 23 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się prelekcja, podczas której członkowie ekipy "SANTI odnależć "Orła"" zaprezentują dotychczasowe wyniki badań oraz najnowsze ustalenia w sprawie możliwej lokalizacji okrętu ORP "Orzeł"

"SANTI ODNALEŹĆ "ORŁA"" to długofalowy projekt, którego założeniem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej - ORP "Orzeł" wraz z jego sześćdziesięciotrzyosobową załogą oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia.

Celem projektu jest także odświeżenie pamięci czynów bohaterskiej załogi okrętu, jak i właściwe podkreślenie roli Polskiej Marynarki Wojennej, jaką odegrała w latach II Wojny Światowej dla utrzymania Naszej państwowości. Ważne jest również kultywowanie pamięci o zwykłych marynarzach - członkach załogi okrętu, którzy wznosząc się ponad towarzyszące każdemu człowiekowi ułomności i lęki, dokonali w służbie Ojczyzny czynów nie znajdujących precedensu w historii wojen morskich.

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2015 08:03 Więcej…
 

Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu wczorajszym, 14 kwietnia 2015 r. w Sali Kominkowej Klubu Tenisowego AZS w Parku Skaryszewskim (al. Zieleniecka 2) w Warszawie, odbyło się Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zostało zwołane na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej  Nr 1/02/2015 z dnia 23 lutego 2015 r, w związku ze zbliżającym się upływem kadencji statutowych władz i organów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zgodnie z ordynacją wyborczą do władz i ogranów LMiR w roku 2015, podczas zebrania został dokonany wybór delegata oraz zastępców delagata na Walny Zjazd Delegatów, który odbędzie się w październiku br. 

Ze względu na brak kworum w pierwszym terminie (o godz. 17.00), Zebranie rozpoczęło się w terminie drugim tj. o godz. 17.30. W Zebraniu brało udział 14., spośród 30. zrzeszonych w Klubie "Bractwo Wiślane" LMiR członków, co stanowiło 47% uprawnionych do głosowania.

Poprawiony: środa, 15 kwietnia 2015 12:24 Więcej…
 

"Ewolucyjny rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w latach 1945-2010"

Email Drukuj PDF

mw1945-2010Nakładem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ukazała się monografia powojennej historii Marynarki Wojennej pt. "Ewolucyjny rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w latach 1945-2010". Praca zbiorowa pod redakcją wiceadmirała w st. spocz. dr. Henryka Sołkiewicza przedstawia rozwój sił okrętowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Na 700 stronach formatu B5 (17x24 cm) monografia ukazuje rozwój sił podwodnych, artyleryjsko-rakietowych, torpedowo-rakietowych, zwalczania okrętów podwodnych, obrony przeciwminowej, transportowo-minowych, zabezpieczenia bojowego i pomocniczych jednostek pływających.

Ogółem objęto 390 okrętów pełniących, w tym czasie, służbę w Marynarce Wojennej. Prezentowana są dane taktyczno-techniczne i uzbrojenie oraz możliwości poszczególnych klas (podklas) i typów okrętów.

W monografii są przedsatwione również sylwetki wybitnych oficerów MW, który posiadają określony wkład w rozwój tych sił. Merytoryczne treści uzupełniają liczne fotografie, rysunki i tabele.

Autorzy tej cennej publikacji już myślą o drugim wydaniu (poprawionym i uzupełnionym), którym chcą uświetnić 100-lecie Marynarki Wojennej w 2018 rok.

Poprawiony: wtorek, 14 kwietnia 2015 09:04 Więcej…
 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2015

Email Drukuj PDF

wielkanoc2015 1wielkanoc2014 2

  

Poprawiony: piątek, 03 kwietnia 2015 07:57
 


Strona 12 z 23