"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okI Bieg Zaślubin Polski z Morzem - "Od Hallera do Hallera"

Email Drukuj PDF

ibiegzaslubinW niedzielę, 8 lutego 2015 r. o godz. 12.00, z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, odbędzie się I Bieg Zaślubin Polski z Morzem - "Od Hallera do Hallera" - Władysławowo-Puck 2015.

Celem imprezy jest uczczenie 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku, uczczenie pamięci gen. Józefa Hallera i żołnierzy Błękitnej Armii, promocja Pucka i Władysławowa, jako miast zaślubinowych oraz popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej i prozdrowotnej.

I Bieg Zaślubin Polski z Morzem odbędzie się na dystansie 12 km, z Władysławowa do Pucka. Start usytuowany będzie przy pomniku gen. Józefa Hallera we Władysławowie (przy Alei Gwiazd Sportu), a meta przy pomniku gen. Józefa Hallera w puckim porcie rybackim.

Trasa biegu przebiegać będzie we Władysławowie ul. Hryniewieckiego, przez teren portu rybackiego, ul. Portową, ul. Bohaterów Kaszubskich, a następnie ścieżką rowerową przez Swarzewo do portu w Pucku. Dwukilometrowy odcinek ścieżki za Swarzewem jest drogą gruntową - pozostała część trasy jest utwardzona polbrukiem. Trasa nie jest atestowana. Bieg odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:33 Więcej…
 

Zaproszenie do Pucka

Email Drukuj PDF

95zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. o godz. 09.30 na Placu Wolności w Pucku, rozpoczną się uroczystości z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Na uroczystości rocznicowe serdecznie zapraszają oganizatorzy obchodów: Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna i Urząd Morski w Gdyni.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia zaślubin Polski z Bałtykiem rozpoczną się we wtorek, 10 lutego br., o godz. 09.30, na rynku miejskim w Pucku. Następnie, w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, nastąpi przemarsz do Fary pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji ludzi morza.

Główne uroczystości obchodów rocznicowych rozpoczną się, po zakończeniu mszy, około godz. 11.30 w puckim porcie. Po odegraniu Hymnu Kaszubskiego odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnień Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe wystąpienia gości honorowych.

Około godz. 12.00 nastąpi złożenie wieńca z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej na wody Zatoki Puckiej. Uroczystości zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

"Admirał Józef Unrug - człowiek, marynarz, żeglarz"

Email Drukuj PDF

adm.unrugW poniedziałek, 12 stycznia 2015 r., w holu wystawienniczym Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie (ul. Ostrobramska 109), została udostępniona wystawa pt. "Admirał Józef Unrug - człowiek, marynarz, żeglarz", przypominająca postać wieloletniego przedwojennego dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej.

Wystawa poświęcona pamięci wiceadmirała Józefa Unruga powstała z okazji przypadającej w 2014 r. 130. rocznicy urodzin Józefa Unruga oraz 90-lecia istnienia YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA. 

Ekspozycja, na którą składa się ponad 100 unikatowych zdjęć, została przygotowana wspólnie przez YKP GDYNIA, Pomorski Związek Żeglarski oraz Fundację HELIOS. Uroczyste odsłonięcie wystawy odbyło się w dn. 16 maja 2014 r. w Gdyni. Przez pół roku wystawę odwiedziło 3 tysiące osób zarówno z Polski, jak i zagranicy. 

Prezentacja ekspozycji w Centralnej Biblioteki Wojskowej jest inicjatywą przewodniczącego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy CBW Piotra Dobrowolskiego.  Wystawa będzie dostępna w siedzibie CBW do dn. 14 lutego br..

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

Festiwal Piosenki Marynistycznej "Łajba 2015"

Email Drukuj PDF

lajba2014W sobotę, 28 marca 2015 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym (ul. Portowa 13B), odbędzie się XIX edycja Festiwalu Piosenki Marynistycznej "Łajba 2015".

Celem Festiwalu jest propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci ze szkół podstawowych oraz stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów. Patronat nad Festiwalem objął: Senator RP - Kazimierz Kleina oraz Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej - kpt ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą dodatkowo: XVII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o tematyce morskiej i marynistycznej oraz XIV Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o "Laur Słupskich Kotwic".

Organizatorem Festiwalu oraz Konkursów towarzyszących jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku. Współorganizatorami Festiwalu są: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce i Słupski Inkubator Technologiczny. Podczas finału Festiwalu wręczone zostaną również nagrody przyznane laureatom:  XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XIV Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

Święto Żeglarstwa w Tczewie

Email Drukuj PDF

swietozeglarstwatczewW sobotę, 17 stycznia 2015 r.  w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, odbędzie się Święto Żeglarstwa oraz Pomorska Gala Żeglarska, organizowana wspólnie przez Pomorski Związek Żeglarski i Prezydenta Miasta Tczewa.

Tego dnia spotkać tam będzie można wybitnych polskich żeglarzy m. in. z pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła świat jachtem - Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i tczewianina Macieja Sodkiewicza, pomysłodawcę i organizatora wypraw arktycznych, który dotarł jachtem najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa.

Spotkania z żeglarzami to nie wszystko, co czeka na miłośników żagli 17 stycznia w Tczewie. Podczas Święta Żeglarstwa obejrzeć będzie można wystawy prezentujące działalność Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Polaków na Hornie. 

Niewątpliwą atrakcją będzie projekcja filmu "Jessica Watson. Prawdziwa odwaga" o najmłodszej żeglarce w historii, która samotnie opłynęła świat jachtem bez zawijania do portów. Film jest z lektorem, więc zapraszamy na niego całe rodziny. Dzieci mogą zresztą skorzystać nie tylko z filmu. Największą, przygotowaną z myślą o nich, niespodzianką będzie zapewne symulator żeglarski, na którym będą mogły, pod okiem fachowca, poćwiczyć żeglowanie "na sucho".

Finałem Święta Żeglarstwa będzie wieczorna Pomorska Gala Żeglarska, podczas której, jak co roku, ogłoszone zostaną i wręczone "Kryształowe Żagle" nagrody PoZŻ za największe osiągnięcia w żeglarstwie pomorskim w minionym roku.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 


Strona 22 z 23