"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok95. rocznica utworzenia Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

95bhmwW dniu wczorajszym, 19 lutego 2015 r. w Gdyni, obchodzono 95. rocznicę utworzenia Urzędu Hydrograficznego Marynarki Wojennej, którego bezpośrednim spadkobiercą dziedzictwa tradycji jest Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW). W tym roku, po raz pierwszy, dzień ten był obchodzony jako oficjalne święto Biura.

Z tej okazji w audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się okolicznościowa akademia poprzedzona otwarciem wystawy prezentującej dokonania polskiej służby hydrograficznej w okresie 1920-2015.

Podczas akademii szef BHMW - kmdr Andrzej Kowalski uhonorował okolicznościowymi "Medalami 95-lecia BHMW" osoby, które wniosły istotny wkład w rozwój hydrografii, w nawiązanie i kontynuowanie współpracy pomiędzy BHMW i instytucjami państwowymi  a także za wspieranie działań BHMW na forum krajowym i międzynarodowym.

Akademia była także okazją do  wręczenia odznaczeń resortowych pracownikom Biura wyróżnionych za ich dotychczasowy wkład pracy w Biurze. Końcowym elementem akademii była sesja referatowa ukazująca nie tylko aspekty historyczne związane z ludźmi i wydarzeniami z minionych lat, ale także prezentująca współczesne obszary działania hydrografii oraz perspektywiczne kierunki rozwoju hydrograficznych technik pomiarowych.

W obchodach święta BHMW udział wzięli przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Urzędów Morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, dowódcy związków taktycznych MW, a także delegacje ośrodków akademickich, instytucji, firm i przedsiębiorstw blisko współpracujących z BHMW. Sporą część gości stanowili także byli pracownicy i emerytowana kadra Biura. Nie zabrakło także członków Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP.

Poprawiony: piątek, 20 lutego 2015 11:19 Więcej…
 

Festiwal Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015"

Email Drukuj PDF

marina2015W piątek, 20 marca 2015 r. w Sali Widowiskowej "Forum" Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy k/Słupska (ul. Główna 63), odbędzie się etap finałowy II Regionalnego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015".

Celem Festiwalu jest propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym.

W Festiwalu mogą uczestniczyć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikami Festiwalu mogą być soliści i zespoły instrumentalno-wokalne (maksymalnie 5 - osobowe). Obowiązuje repertuar o tematyce marynistycznej. Uczestnicy prezentują jeden lub dwa utwory (w zależności od liczby wykonawców zakwalifikowanych do finału).

Organizatorem Festiwalu jest Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Andrzej Królikowski - Prezes Zarządu Głównego LMiR i Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica.

Współorganizatorami Festwialu i fundatorami nagród są m.in. Tomasz Bobin - Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, kmdr Robert Kozacki - Komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce, Jan Wild - Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Poprawiony: czwartek, 19 lutego 2015 09:54 Więcej…
 

Aleksander Doba w Belwederze

Email Drukuj PDF

ad1W dniu wczorajszym, 16 lutego 2015 r. w Belwederze, Aleksander Doba - Podróżnik Roku 2015, otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

"Dziękuję za niezwykły wyczyn, który rozsławił imię Polski na całym świecie" - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski dekorując zasłużonego podróżnika i sportowca. 

Order został nadany za wybitne zasługi w promowaniu Polski, za osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju kajakarstwa.

Prezydent wręczył jeszcze Aleksandrowi Dobie, zwycięzcy plebiscytu publiczności na Podróżnika Roku 2015 "National Geographic People's Choice Adventurer of the Year" flagę Polski z certyfikatem.

"Chcę serdecznie pogratulować, ale również serdecznie podziękować za niezwykły wyczyn, który rozsławił polskie imię, imię naszego kraju na całym świecie. Pana wyczyn wywołał ogromne zainteresowanie i ogromny podziw" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, wszystkim potrzebny jest tego rodzaju wyczyn, który potwierdza, że świat jest ciekawy, że świat warto poznawać, przeżywać, a czasami się z nim mierzyć. "Dzięki tego rodzaju ambitnym zamysłom nasza polska wyobraźnia sięga coraz dalej, sięga coraz ambitniej i sięga w sposób coraz ciekawszy i coraz piękniejszy" - mówił prezydent.

Poprawiony: wtorek, 17 lutego 2015 12:14 Więcej…
 

Zakochani w Wiśle

Email Drukuj PDF

whgfl15

W sobotę, 14 lutego 2015 r., w Dniu św. Walentego, w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone udziałowi "Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017" w Festiwalu Loary 2015.

W posiedzeniu wzięli udział m. in.: Robert Jankowski - Sekretarz Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Jarosław Kałuża - "Królewski flis na Wiśle", Józef Ratajczak - Stowarzyszenie "Instytut Multimedialny" z Krakowa, Marek Mazur - Fundacja "KiM", Ewa Jachowska, Jacek Gądek (Wierzba Polska). Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez Rafała Łapińskiego - prezesa Fundacji "Dom Wisły".

W pierwszej części spotkania omówione zostały aktualne działania oraz sprawy organizacyjne związane z ochodami Roku Rzeki Wisły 2017.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie aktualnego stanu i organizacji wyjazdu na Festwial Loary we wrześniu br. W części tej skupiono się na określeniu zakresu kompetencji i odpowiedzialności poszczególnych uczestników, a także ustaleniu ich współpracy z koordynatorem całości - Robertem Jankowskim (Fundacja "Rok Rzeki Wisły"). Omówilono wstępną koncepcję finansowania i rozwiązań finansowych dla poszczególnych elementów programowych.

Podczas wystapień uczestników spotkania przedstawiono m.in. aktualną sytuację oraz stan przygotowań do Festiwalu w Orleanie (Francja), dotychczasowe edycje Festiwalu Loary pod kątem planowania działań i koncepcji udziału "SKRRW 2017" w edycji roku 2015, zaakceptowany preliminarz działań i podział ról wśród uczestników, elementy programowe koordynowane przez poszczególne środowiska, koncepcję polskiego stoiska w Orleanie oraz skład flotylli tradycyjnychy łodzi wiślanych planowanych do reprezentowania rzeki WISŁY podczas Festiwalu Loary 2015.

Poprawiony: poniedziałek, 16 lutego 2015 08:49 Więcej…
 

Kanał przez Mierzeję Wiślaną to okno na Bałtyk drogi wodnej E70

Email Drukuj PDF

podrugieWiślany szlak transportowy byłby niepełny bez swobodnego wyjścia na Bałtyk z Zalewu Wiślanego. Ten akwen jest jednym z najważniejszych fragmentów zlewni królowej naszych rzek. Na to zwraca uwagę Pomorska Rada FSNT NOT - Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.

Dzięki temu Wisła jako szlak transportowy będzie bardziej przyczyniać się do rozwoju gospodarczego regionu południowo-wschodniego Bałtyku. Wczoraj, w Gdańsku, przedstawiono punkt widzenia NOT na znaczenie powstania przesmyku przez mierzeję dla wiślanej autostrady wodnej.

"Kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie miał olbrzymie znaczenie dla Wisły jako międzynarodowej drogi E70" - mówi dr inż. Jan Bogusławski, prezes zarządu Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku. "Przede wszystkim dla turystyki. Ożywi szlak żeglowny, jakim jest Nogat - wschodnie ramię ujściowe Wisły, uchodzące właśnie do Zalewu Wiślanego".

Połączy z morskimi szlakami żeglownymi tak cenne miasto jak Malbork. Główne ujście Wisły, jakim jest Przekop Wisły, jest łatwe do wykorzystania, ale pod warunkiem, że będzie stale udrażniane. Wisła nanosi piasek w to miejsce, powodując spłycenie swego ujścia.

Zbudowanie kanału żeglugowego przez polską część Mierzei Wiślanej to nie tylko zapewnienie większych możliwości rozwoju Elblągowi jako portowi morskiemu czy bogacenie się miast i gmin nad Zalewem Wiślanym. To otwarcie drogi dla barek towarowych podążających międzynarodowymi drogami wodnymi E70: Berlin - Malbork - Zatoka i E40: Ukraina - Malbork - Elbląg - Zatoka Gdańska. To również otwarcie tych szlaków, czyli m.in. Wisły i Zalewu Wiślanego, dla turystów z Niemiec i Skandynawii, podróżujących statkami, jachtami - podkreśla Pomorska Rada FSNT NOT w Gdańsku. To też ułatwienie dostępu z morza do Malborka - jedynego w Pomorskiem miasta, w którym znajduje się zabytek wpisany na Światową Listę UNESCO.

Poprawiony: niedziela, 15 lutego 2015 13:23 Więcej…
 


Strona 15 z 23