"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo okMorskie Opowieści - "Morze, nasze Morze..."

Email Drukuj PDF

opowiescimorskie 2W piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 18.00, w Księgarni Cafe Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańskiej 5-7), odbędzie się drugie spotkanie z cyklu "Opowieści Morskie" - "Morze, Nasze Morze...".

W listopadzie mija 90 rocznica ukazania się pierwszego numeru kultowego miesięcznika MORZE. Przez dziesięciolecia pismo działało na rzecz budzenia przywiązania Polaków do polskiego morza - morskiej tożsamości narodu.

Dzięki MORZU tysiące młodych ludzi wyszło w morze. Budowali Gdynię, tworzyli flotę, gospodarkę i kulturę morską. Gośćmi gdyńskiej redakcji byli praktycznie wszyscy najwybitniejsi ludzie polskiego morza. Na łamach MORZA debiutowali najwybitniejsi polscy maryniści jak m.in. kapitanowie Karol O. Borchardt czy Józef Miłobędzki.

Opowieści z MORZA ukazywały się czasem w formie książkowej. Miesięcznik MORZE popularny w całym kraju, stanowił swoistą kronikę morskiej Polski - jest ważnym elementem Legendy Morskiej Gdyni.

Gościem spotkania będzie gdyński wydawca literatury marynistycznej Cezary Spigarski - jego ostatnim wydawniczym hitem był czwarty tom "Ginących frachtowców" Ryszarda Leszczyńskiego, zamykający fundamentalne dzieło, opisujące morskie katastrofy w polskiej flocie handlowej i rybołówstwie.

Podczas spotkania czytamy marynistykę z MORZA - teksty z łamów miesięcznika, zamieszczane zarówno w latach przed- jak i powojennych. 

Moderator - Aleksander Kuba Gosk; Patronat - Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 20:51 Więcej…
 

Festiwal Filmów Żeglarskich "Jacht Film" 2014

Email Drukuj PDF

jachtfilmW dniach 29-30 listopada 2014 r. w warszawskim kinie "Wisła" (pl. Wilsona 2), odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich "Jacht Film" 2014.

Dwudniowa impreza rozpocznie się blokiem pokazów amatorskich filmów nadesłanych na ogłoszony przez organizatorów konkurs "a morze kręci mnie". To już drugi sezon tego konkursu, który ma zachęcić miłośników żeglarstwa do próby zmierzenia się z tematem wody i żagli jako tła filmowych historii. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy wybrane przez Jury, które zostały dopuszczone do konkursu. Na autorów filmów nagrodzonych przez Jury i publiczność czekają atrakcyjne nagrody.

Wśród filmów, które organizatorzy wybrali w tym roku do pokazania widzom festiwalu znajdzie się m.in. pełnometrażowy dokument "Jessica Watson. Prawdziwa odwaga". Zrealizowany w 2013 roku film, to historia 16. letniej Australijki, która na kilka dni przed swoimi 17. urodzinami kończy wokółziemski rejs non-stop tradycyjnym szlakiem kliprów (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach). Jessica Watson, w asyście godnej największych gwiazd żeglarstwa zawinęła do portu w Sydney 15 maja 2010 r., po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dni na 10-metrowym jachcie o nazwie Ella's Pink Lady.

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 12:04 Więcej…
 

"Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939"

Email Drukuj PDF

polskieflotyllerzeczneW piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 11.30, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), w ramach obchodów 96. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939".

Wystawa prezentuje historię polskich Flotylli Rzecznych w II Rzeczpospolitej. Odradzające się po zaborach państwo polskie, rozkazem Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, utworzyło Marynarkę Wojenną.

Z powodu braku w tym czasie dostępu do morza, pierwszymi jednostkami Marynarki były statki rzeczne. Pierwszym komendantem Flotylli na Wiśle był kapitan Władysław Nawrocki, a przejmowanie austrowęgierskich jednostek nawodnych rozpoczął już 1 listopada 1918 roku. 

Obie Flotylle Rzeczne - Pińska i Wiślana, uczestniczyły w bojach w 1920 i 1939 roku. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego Flotylle Rzeczne były pełnowartościowymi formacjami Marynarki Wojennej. Ukazane jest to w obszernym kalendarium dziejów Flotylli. Wystawa przedstawia zdjęcia jednostek pływających oraz obrazy z życia codziennego marynarzy.

Na szczególną uwagę zasługują dwie unikatowe fotografie, ukazujące pierwszego dowódcę Flotylli Rzecznej II RP kapitana Władysława Nawrockiego, przekazane do Muzeum MW przez Panią Urszulę Weber-Król. 

Dopełnieniem wystawy są eksponaty dotyczące początków Marynarki Wojennej, modele monitorów i statków z obu Flotylli. Wszystkie muzealia pochodzą ze zbiorów Muzeum MW. Kuratorem ekspozycji jest Robert Tarnowski.

Poprawiony: sobota, 22 listopada 2014 19:39 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 22 LISTOPADA 1864 r.

Email Drukuj PDF

mostkierbedziaWe wtorek, 22 listopada 1864 r., dokładnie 150 lat temu w Warszawie, odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku Mostu Kierbedzia, pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle, zbudowanego według projektu Stanisława Kierbedzia.

Most zbudowany w latach 1859-1864 z inicjatywy Towarzystwa Rosyjskich Kolei Żelaznych miał sześć przęseł i długość 474 m. W pierwszych planach miał być mostem kolejowym łączącym Dworzec Petersburski (obecnie Wileński) z Dworcem Wiedeńskim. Zaniechano jednak prowadzenia kolei przez centrum Warszawy i most ten ukończono wyłącznie jako drogowy (z torami dla tramwajów konnych). Most kolejowy zbudowano kilka lat później, na północ od mostu Kierbedzia, przy warszawskiej Cytadeli (most przy Cytadeli). 

Mimo iż Most Kierbedzia był pierwszym stałym mostem od czasów Zygmunta Augusta, a budowę mostu stałego uchwalił jeszcze Sejm Czteroletni, ówczesna prasa nie wspomina o budowie i postępach prac. Most kończono w 1864, tzn. w tym samym roku, w którym upadło Powstanie Styczniowe. Głównym projektantem był Stanisław Kierbedź - Polak z wysokim rosyjskim stopniem generalskim. Ogólny koszt budowy przeprawy wyniósł ok. 2,7 mln rubli. Prace zostały wykonane przez francuskie firmy.Otwarcie Mostu Kierbedzia nastąpiło 22 listopada 1864.

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 12:04 Więcej…
 

"Bandera" - październik' 2014

Email Drukuj PDF

bandera10

Na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów dostępny jest już kolejny, październikowy numer czasopisma Marynarki Wojennej RP - "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: relacja z tegorocznej uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych, która dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyła się na Westerplatte, artykuł poświęcony uroczystości położenia stępki nowoczesnego niszczyciela min "Kormoran II" oraz artykuł poświęcony projektowi realizacji filmu o losach legendarnego polskiego okrętu podwodnego - "ORP "Orzeł". Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego - wiceadmirał dr Stanisław Zarychta:

"Szanowni Czytelnicy

Głównym zadaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ochrona i obrona suwerenności i niepodległości naszego państwa. Wymaga to od polskiej armii właściwego przygotowania. Całe wojsko polskie, to system naczyń połączonych, które muszą ze sobą współgrać, aby w sytuacji kryzysowej móc osiągnąć sukces. Nie wystarczy, że siły morskie będą ćwiczyły na poligonach morskich, siły lądowe będą osiągały coraz lepsze wyniki w wyszkoleniu, a samoloty i śmigłowce będą doskonaliły się w działaniach w powietrzu.

Na dzisiejszym polu walki niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich wymienionych powyżej wojsk, w ramach tak zwanej operacji połączonej. Dlatego też, na przełomie września i października byli-śmy świadkami największego w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem "Anakonda-14", którego celem było prowadzenie połączonej operacji obronnej przy wsparciu sił sojusz-niczych, jak również sprawdzenie istniejącego systemu dowodzenia i kierowania. Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego było pierwszoplanowym ogniwem systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP podczas tego ćwiczenia i odpowiadało za koordynację działań wszystkich sił morskich oraz współpracę z innymi rodzajami sił zbrojnych.

Poprawiony: piątek, 21 listopada 2014 21:54 Więcej…
 


Strona 8 z 76