"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo okŻyczenia Inspektora Marynarki Wojennej RP

Email Drukuj PDF

96mw"...Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych" tym dekretem 96 lat temu marszałek Józef Piłsudski rozkazał utworzyć Marynarkę Polską już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po ponad 100 latach niewoli pod jarzmem zaborców odtworzony został morski Rodzaj Sił Zbrojnych i to prawie półtora roku przed formalnym uzyskaniem przez nasz kraj dostępu do morza. Już wtedy Naczelnik Państwa oraz władza odradzającej się Ojczyzny zdawały sobie sprawę z konieczności posiadania silnej Marynarki Wojennej, która zabezpieczałaby nasze interesy na morzu. Polska flota wojenna miała istotny wpływ na kształtowanie się niepodległego państwa polskiego, chroniąc nasze prawo do morza.

Poprawiony: piątek, 28 listopada 2014 09:41 Więcej…
 

96 lat Marynarki Wojennej!

Email Drukuj PDF

96mw"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem tej treści powołał do życia Marynarkę Polską.

W piątek, 28 listopada 2014 r., w 96. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej, na polskim wybrzeżu, odbędą się z tej okazji oficjalne uroczystości. O godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Następnie, o godz. 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego), składając wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości z okazji 96. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 12.00 przy "Płycie Marynarza Polskiego". Przy Płycie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry MW. Podczas uroczystości z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut świąteczny 21 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy "Płycie Marynarza Polskiego" odbędzie się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW.

Poprawiony: piątek, 28 listopada 2014 19:36 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 26 LISTOPADA 1939 r.

Email Drukuj PDF

mspilsudskiW niedzielę, 26 listopada 1939 r., dokładnie 75 lat temu, Polska Marynarka Handlowa poniosła bolesną stratę - tego dnia na Morzu Północnym zatopiony został flagowy transatlantyk naszej floty - m/s "Piłsudski".

Zatopienia statku nie przeżył jego kapitan, Mamert Stankiewicz - tytułowy bohater najpopularniejszej książki Karola Olgierda Borchardta "Znaczy kapitan". Mamert Stankiewicz oficer rosyjskiej marynarki wojennej, w odrodzonej Polsce wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, oficer i komendant żaglowca szkolnego "Lwów", kapitan transatlantyków "Pułaski", "Polonia", "Piłsudski".

Po wybuchu II wojny światowej i przegranej kampanii wrześniowej "Piłsudski", wracający z Nowego Jorku, pozostał w Anglii i wraz z większością polskich statków pasażerskich i załogami przeszedł pod dowództwo brytyjskie. 

"Piłsudski" przystosowany został w brytyjskiej stoczni do roli transportowca wojennego i przemianowanym na ORP "Piłsudski". Po wyjściu w pierwszy wojenny rejs (miał udać się w konwoju do Nowej Zelandii) przypuszczalnie wszedł na minę (inna hipoteza to storpedowanie przez niemiecki okręt podwodny).  Statek zatonął 26 listopada 1939 r. o godzinie 5.36 w drodze z Newcastle, 29 Mm na południowy wschód od przylądka Flamborough. Kapitan Stankiewicz schodził z pokładu wraz z dwójką ostatnich członków załogi. Wyciągnięty z wody przez brytyjski niszczyciel, zmarł na jego pokładzie w wyniku wycieńczenia i hipotermii.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 22:36 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu dzisiejszym, 26 listopada 2014 r. w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Święta Morza 2015.

W gdyńskiej siedzibie PoZŻ, który jest koordynatorem Święta, spotkali się przedstawiciele PoZŻ, Miasta Gdyni, Urzędu Morskiego w Gdyni, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni. Dyskutowano o programie imprezy i jej promocji oraz przyjęto wstępny harmonogram dalszych prac.

W lipcu br. organizatorzy zdecydowali o kontynuowaniu Święta w przyszłym roku - jak zwykle w ostatnim tygodniu czerwca, ustalając termin trzeciej już edycji Święta Morza w Gdyni na 20-28 czerwca 2015 r.

Koordynacją imprezy, tak jak dwóch poprzednich edycji, zajmie się ponownie Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Już teraz można powiedzieć, że podczas przyszłorocznego Święta Morza będzie podobna liczba wydarzeń jak podczas dotychczasowych edycji i będą one równie różnorodne.

Święto Morza 2015 rozpocznie się 20 czerwca na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 28 czerwca. W międzyczasie odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.

Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które zajmuje się bieżącą koordynacją i obsługą informacyjną Święta Morza.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 12:58 Więcej…
 

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Email Drukuj PDF

crw1W dniu wczorajszym, 24 listopada 2014 r. w Tczewie, z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, konsul honorowy Królestwa Norwegii Michał Rzeszewicz, Radosław Kaflowski, dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego w Gdańsku SKANSKA S.A., Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Szymon Kulas, zastępca dyr. NMM w Gdańsku i kierownik projektu Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Podpisali oni akt erekcyjny, który następnie, wraz z egzemplarzami wydań lokalnych gazet oraz monetami umieszczonymi w specjalnej tubie, wmurowali w konstrukcję budynku przyszłego Centrum.

Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie - budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku", realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Koszt całkowity - 27,2 mln zł, w tym dofinansowanie - 22,2 mln zł. Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to, obok funduszy strukturalnych, największe źródło zewnętrznego finansowania kultury w Polsce. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Poprawiony: wtorek, 25 listopada 2014 08:43 Więcej…
 


Strona 7 z 76