"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo ok"Morze, Statki i Okręty" - listopad' 2013

Email Drukuj PDF

mso 112013Dostępny jest już kolejny, listopadowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 11/2013, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługują słowa Dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathei, skierowane do czytelników MSiO, z okazji przypadającej w listopadzie br., 95. rocznicy odtworzenia polskiej floty wojennej.

Tematyce tej poświęcony jest również obszerny, bogato ilustrowany artykuł pt.: "Marynarka Wojenna - 28. listopada 2013 r." dotyczący obecnej struktury oraz stanu sił morskich i jednostek brzegowych Marynarki Wojennej RP.

Poprawiony: wtorek, 05 listopada 2013 07:55 Więcej…
 

Marynarskie Zaduszki w Warszawie

Email Drukuj PDF

nalaczce"Pamięć i troska o groby zmarłych  
jest świadectwem kultury narodu"

Odwiedzając warszawskie nekropolie można napotkać groby, miejsca pamięci oraz symboliczne miejsca pochówku ludzi morza, marynarzy, w tym twórców floty wojennej II Rzeczpospolitej.

W Dniu Zadusznym, listopadowym czasie refleksji i zadumy, miesiącu pamięci o zmarłych, o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, delegacje marynarzy oddają hołd pochowanym tu byłym dowódcom.

Na Cmentarzu Bródnowskim pochowany został kontradmirał Adam Mohuczy (kw. 31 E, rz. III)szef Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, pełniący obowiązki Dowódcy Marynarki Wojennejprezes Rady Głównej Ligi Morskiej, represjonowany, skazany, pośmiertnie zrehabilitowany.

Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki) to miejsce spoczynku wiceadmirała Kazimierza Porębskiego (kw. 46, rz. IV), szefa Departamentu Dla Spraw Morskich, szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, twórcy polskiej marynarki i Szkoły Morskiej oraz założyciela obchodzącej w tym roku z 95-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2013 12:30 Więcej…
 

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę...

Email Drukuj PDF

wszystkichswietychmwW piątek, 1 listopada 2013 r., w Dzień Wszystkich Świętych, marynarze uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Na grobach zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów.

Główne uroczystości odbędą się na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. O godzinie 12.00 w honorowej asyście Marynarki Wojennej odprawiona zostanie msza polowa w intencji marynarzy i żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz wszystkich zmarłych.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy ceremonii złożą kwiaty pod pomnikiem głównym cmentarza. Marynarze złożą również wiązanki kwiatów na cmentarzach wojskowych i w miejscach pamięci narodowej wzdłuż całego polskiego wybrzeża, wystawią także warty honorowe i zapalą znicze przy grobach patronów, byłych dowódców i komendantów oraz zasłużonych żołnierzy jednostek wojskowych. 

Pełniący obowiązki Dowódcy MW kontradmirał Stanisław Kania odwiedzi groby admirałów - byłych dowódców, którzy odeszli na wieczną wachtę: kontradmirała Włodzimierza Steyera na cmentarzu w Gdyni-Redłowie, wiceadmirała Zdzisława Studzińskiego, admirała Ludwika Janczyszyna i admirała Romualda Wagi na cmentarzu w Gdyni-Witominie oraz admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu w Baninie. Na Cmentarzu Wojennym w Redłowie zapalone zostaną także znicze na kwaterach obrońców Gdyni z września 1939 roku.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 

"Zmieniamy Warszawę" - zmieniamy WISŁĘ!

Email Drukuj PDF

zmieniamy warszaw

We wtorek, 29 października 2013 r. w Starej Prochowni SCEK w Warszawie, odbyła się debata obywatelska pod hasłem "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!", poświęcona zagospodarowaniu warszawskiej Wisły.

Gospodarzami debaty byłi m. in. Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Michał Olszewski oraz pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły - Marek Piwowarski.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele policji, straży miejskiej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, armatorów rzecznych, środowiska sportowego, turystycznego oraz licznie przybyli mieszkańcy aglomeracji warszawskiej.

Wśród uczestników byli również członkowie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły, w tym m. in.: Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Przemysław Pasek - przezes Fundacji "Ja Wisła", Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Urszula Zawadzka-Pawlewska - KS "Powiśle" oraz Robert Jankowski. Klub "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie reprezentowany był przez wiceprezesa Zarządu - kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 

Trujący iperyt blisko polskich plaż

Email Drukuj PDF

chemseamapa3Zatopiona po II wojnie światowej w Bałtyku broń chemiczna do dziś stanowi śmiertelne zagrożenie. Ostatnie badania w ramach programu "Chemsea" wskazują, że trujące środki znajdują się niebezpiecznie blisko polskiego wybrzeża.

Głównie chodzi o bojowy środek trujący o nazwie iperyt. Eksperci ostrzegają, że to substancja parząca i trująca, która, jeśli dostanie się o organizmu, może powodować zmiany genetyczne. 

W ramach unijnego projektu "Chemsea", naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej przeprowadzili badania próbek pobranych z dna Zatoki Gdańskiej i Puckiej, w tym z miejsca oddalonego zaledwie o kilkaset metrów od prezydenckiego ośrodka wypoczynkowego w Juracie oraz sprzed wejścia do portu w Gdyni.

Analiza wykazała ślady świadczące o tym, że musiał tam być iperyt albo zostały naniesione produkty rozkładu iperytu - niebezpiecznego bojowego środka trującego potocznie zwanego gazem musztardowym. - Stwierdziliśmy skażenia zarówno w Zatoce Gdańskiej, jak również i w Zatoce Puckiej - przyznał w rozmowie z TVN24 dr inż. Stanisław Popiel, kierownik zadań wykonywanych przez WAT w ramach projektu "Chemsea".

Poprawiony: wtorek, 29 października 2013 07:06 Więcej…
 


Strona 10 z 48