"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo ok"Bandera" - listopad' 2013

Email Drukuj PDF

bandera112013Na stronie internetowej Marynarki Wojennej dostępny jest już kolejny, listopadowy numer czasopisma MW RP "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: wywiad z komandorem Mariuszem Kościelskim, dowódcą komponentu morskiego podczas ćwiczeń "Steadfast Jazz 2013" oraz artykuł poświęcony fazie portowej oraz morskiej tego ćwiczenia.

W numerze można również znaleźć artykuł o życiu codziennym na okręcie działającym w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 - SNMCMG1, Zespole obchodzącym w tym roku 40. lecie powstania oraz służby na morzu pod flagą NATO oraz artykuł autorstwa kmdr. Dariusza Grabca (BHMW) poświęcony sprawie wraku badanego przez załogę ORP "Lech" w ramach rejsu szkoleniowo-nawigacyjnego realizowanego na wodach Morza Północnego.

Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Zastepca Szefa Szkolenia Marynarki Wojennej - Szef Szkolenia Morskiego - komandor Andrzej Kowalski, podsumowujący w nim kończący się rok szkoleniowy, bogaty w wydarzenia szczególnie ważne w procesie szkolenia kadry dowódczej, załóg okrętów i statków powietrznych Marynarki Wojennej.

Najnowszą "Banderę" w wersji elektronicznej można pobrać na stronie MW.

Poprawiony: sobota, 16 listopada 2013 19:00
 

Parlamentarny Zespół ds. Przywrócenia Żeglowności Wiśle

Email Drukuj PDF

parlament rp

W piątek, 8 listopada 2013 r., z inicjatywy posła Stanisława Lamczyka (PO), został utworzony Parlamentarny Zespół ds. Przywrócenia Żeglowności Wiśle.

Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy wyrazili akces do pracy w Zespole i stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką przywrócenia ruchu pasażerskiego i towarowego na rzece Wiśle.

Przynależność do Zespołu jest dobrowolna. W skład Zespołu wchodzi obecnie siedmiu posłów: Stanisław Lamczyk (PO), Artur Gierda (PO), Agnieszka Pomaska (PO), Piotr Ciesliński (PO), Janusz Dzięcioł (PO), Tomasz Lenz (PO), Marek Wojtkowski (PO) oraz senator Leszek Czarnobaj (PO).

Do zadań Zespołu należą w szczególności działania na rzecz: przywrócenia żeglugi pasażerskiej i towarowej na Wiśle, rozwoju gospodarczego dorzecza Wisły, rozwoju infrastruktury transportowej i turystycznej wzdłuż Wisły, rewitalizacji portów rzecznych.

Uzupełniają je działania majace na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego, stworzenie sieci elektrowni wodnych na Wiśle, zapewnienia komunikacji statków żeglugi śródlądowej z portami morskimi oraz włączenie Wisły do sieci europejskiego systemu dróg wodnych w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:56 Więcej…
 

Serial o losach niszczyciela ORP "Grom"

Email Drukuj PDF

orp gromLaureat tegorocznej nagrody "Strażnik Pamięci 2013", scenarzysta filmowy Jarosław Sokół potwierdził, że pracuje nad scenariuszem kolejnego serialu historycznego, tym razem o losach załogi niszczyciela ORP "Grom".

Serial telewizyjny poświęcony wprowadzonemu do służby w Marynarce Wojennej w 1937 r., zasłużonemu polskiemu okrętowi, składać się będzie z 13. odcinków. Treść scenariusza ma obejmować okres poprzedzający wybuch II wojny światowej, jak również wojenne, w tym tragiczne losy okrętu i jego załogi. Rozpoczęcie realizacji planowane jest na początek 2015 r.

Podczas operacji morskich w czasie kampanii norweskiej ORP "Grom" został uznany przez niemieckich żołnierzy za prawdopodobnie najbardziej znienawidzony ze wszystkich okrętów alianckich w rejonie Narwiku. W niemieckich wspomnieniach z tych walk przewijają się określenia: "wielki polski niszczyciel", "przeklęty Polak", "łowca ludzi" czy "polski diabeł". ORP "Grom" dał się we znaki Niemcom, tropiąc i ostrzeliwując dostrzeżonych nieprzyjaciół w trakcie patroli w pobliżu Rombakken, gdzie południowym brzegiem fiordu przebiegała ważna linia kolejowa, którą docierało zaopatrzenie.

Poprawiony: piątek, 15 listopada 2013 13:52 Więcej…
 

Próby modelowe niszczyciela min "Kormoran II"

Email Drukuj PDF

kormoran model1W laboratorium Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku zakończono pierwszy etap prób modelowych nowego okrętu dla Marynarki Wojennej RP - niszczyciela min "Kormoran II".

Budowy niszczyciela min "Kormoran II" podjęło się konsorcjum, którego liderem jest Gdańska Grupa Remontowa. Tworzą je też Stocznia Marynarki Wojennej, Centrum Techniki Morskiej oraz Centrum Techniki Okrętowej.

Jak podkreśla Andrzej Wojtkiewicz, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding, lidera Gdańskiej Grupy Remontowej, za przygotowanie projektu niszczyciela jest odpowiedzialny zespół ekspertów ze spółki Remontowa Marine Design & Consulting. Inżynierowie pracują teraz nad projektem kadłuba niszczyciela min.

Na to, jaki będzie kształt przyszłego okrętu, wpływa wiele czynników, m.in. co na kadłubie ma być zamontowane i w co okręt ma być wyposażony. Bardzo ważne jest również to, jakie parametry ma uzyskiwać jednostka. Chodzi na przykład o cyrkulację, czyli jak ciasno okręt będzie mógł wejść na kontrkurs.

Praca teoretyków okrętu (inżynierów opracowujących projekt jednostki), to przede wszystkim matematyka i tysiące żmudnych obliczeń. Zanim rozpocznie się zasadnicza budowa, trzeba jeszcze sprawdzić i nanieść ewentualne poprawki.

Poprawiony: piątek, 15 listopada 2013 10:49 Więcej…
 

I Kongres Bezpieczeństwa Wodnego

Email Drukuj PDF

woprW dniach 12-13 listopada 2013 r. w Szczecinie, odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Wodnego, organizowany przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas dwóch dni kongresu zaprezentowano wnioski wypracowane podczas zeszłorocznej konferencji, perspektywę ich implementacji do nowelizacji aktów prawnych oraz przykłady ich praktycznego zastosowania. Spotkanie zostało podzielone na dwa obszary tematyczne.

Pierwszym z nich, zatytułowany "Nowoczesne zarządzanie bezpieczeństwem na wodach przygranicznych Polski" skierowany był do profesjonalistów zainteresowanych międzynarodową współpracą służb ratowniczych.

Przedstawione zostały nowe, innowacyjne rozwiązania w walce z zagrożeniami na wodach przygranicznych Polski i Niemiec, sposoby funkcjonowania struktur ratowniczych, obowiązujące procedury oraz warunki legislacyjne.

Drugi obszar tematyczny kongresu to "Świadome zarządzanie bezpieczeństwem środowiska wodnego". Celem tego panelu było zaprezentowanie dobrych praktyk wdrażania Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych przez dyrektorów parków krajobrazowych i narodowych oraz przedstawienie wdrożonych procedur ratowniczych podczas zdiagnozowanych zagrożeń ekologicznych w środowisku wodnym.

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2013 13:44 Więcej…
 


Strona 8 z 48