"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo ok95 lat Marynarki Wojennej!

Email Drukuj PDF

95"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem tej treści powołał do życia Marynarkę Polską.

W czwartek, 28 listopada 2013 r., w 95. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej, na polskim wybrzeżu, odbędą się z tej okazji oficjalne uroczystości. O godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Następnie, o godz. 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej.

Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach o godz. 11.00 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego), składając wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości z okazji 95. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 12.00 przy "Płycie Marynarza Polskiego". Przy Płycie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry MW. Podczas uroczystości z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy "Płycie Marynarza Polskiego" odbędzie się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW.

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 07:12 Więcej…
 

"Przeciągnij Syrenę przez Wisłę"

Email Drukuj PDF

przecignijsyrenkW niedzielę, 15 grudnia 2013 r. w Warszawie, odbędzie się IV edycja zimowego przepływania Wisły - "Przeciągnij Syrenę przez Wisłę", organizowana przez Krakowski Klub Morsów "Kaloryfer".

Właśnie rozpoczęły się zapisy do tego ekstremalnego wyzwania. Poza samym wyczynem, przesłanie akcji niesie przekaz prozdrowotny i proekologiczny. Trasa tegorocznej edycji przebiegać będzie między plażą na Saskiej Kępie (PB), a Płytą Desantu Czerniakowskiego (LB), poniżej mostu Łazienkowskiego.

Ze względu na nurt rzeki oraz odległość ok. 200-250 m (zależnie od poziomu wody), trzeba spełnić określone wymogi organizacyjne i warunki bezpieczeństwa. Czas przebywania w wodzie to ok. 8-10 minut. Każdy uczestnik musi posiadać bojkę ratowniczą ("pamelkę") oraz płetwy. Przepłynięcie planowane jest grupami pięcioosobowymi - jedna grupa wychodzi, kolejna wchodzi.

Krakowskie morsy zapraszają do udziału w imprezie również inne Kluby Morsów z całej Polski. Organizatorzy proszą jednak o przemyślane zgłoszenia tylko doświadczonych morsów. Ostateczną listę "Kaloryfera" zatwierdza Prezes KKM. Po zgłoszeniu każdy otrzyma formularz oświadczenia, mapkę trasy oraz kwotę ubezpieczenia do opłacenia na konto klubowe. Liczba uczestników zależna od zgłoszeń klubów z całej Polski, jednak w wodzie przebywać będzie nie więcej niż 5. płynących - względy bezpieczeństwa.

Poprawiony: poniedziałek, 16 grudnia 2013 00:00 Więcej…
 

"Nie zna życia, kto nie służył w Marynarce..."

Email Drukuj PDF

cwmW dniach 18-24 listopada 2013 r. na pokładzie flagowego żaglowca ZHP s/y "Zawisza Czarny", odbył się rejs dla kandydatów do służby w Marynarce Wojennej pod hasłem "Nie zna życia, kto nie służył w Marynarce".

W harcerskim rejsie studyjnym, zorganizowanym przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, wzięło udział  32. uczniów szkół średnich z całej Polski: z Wrocławia, Siedlec, Poznania, Gdańska, Kołobrzegu, Opola, Garwolina. Celem rejsu było przeżycie świetnej, morskiej przygody, a zarazem zapoznanie się z historią i teraźniejszością Marynarki Wojennej oraz Narodowych Sił Rezerwowych. 

Podczas rejsu uczniowie odwiedzili m. in. Port Wojenny w Gdyni Oksywiu, Visby na Gotlandii oraz Kalmar w Szwecji. W Porcie Wojennym uczniowie zwiedzili jednostki 3. Flotylli Okrętów, w tym korwetę ORP "Gen. K. Pułaski".

Odwiedzając Akademię Marynarki Wojennej uczestnicy rejsu spotkali się z wykładowcami i słuchaczami uczelni, zarówno z kierunków cywilnych jak i mundurowych. Przyszli kandydaci do służby w marynarce zapoznali się z historią akademii, nowoczesnymi pracowniami i symulatorami. Odwiedzili też okręt podwodny typu Koben stojący na terenie AMW.

Poprawiony: wtorek, 26 listopada 2013 12:33 Więcej…
 

Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni"

Email Drukuj PDF

mapalubinusa4W czwartek, 28 listopada 2013 r. o godz. 10.30 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni".

Wystawa, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, poświęcona jest Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiegoautorstwa niemieckiego kartografa Eilhardusa Lubinusa

Mapa ta powstała na zamówienie Księcia Szczecińskiego Filipa II. Pierwsze wydanie mapy szacuje się na rok 1618, a kolejne na lata 1758 i 1920. Po konsultacjach konserwatorskich stwierdzono,  iż egzemplarz ze zbiorów MMW w Gdyni pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego druku, czyli z 1618 roku.

Orginał tego unikatowego, kartograficznego arcydzieła wraz z jego historią będzie można zobaczyć do 31. grudnia 2013 r., w sali ekspozycyjnej w budynku MMW w Gdyni. W dniu 28. listopada 2013 r. Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza również na konferencję naukową poświęconą mapie Eilhardusa Lubinusa pt. "Mapy Lubinusa - problemy datowania i konserwacji". Tematem wykładów będzie historia nabycia i etapy konserwacji posiadanych przez inne instytucje egzemplarzy tej mapy. W tym dniu wstęp do Muzeum MW, na okręt-muzeum ORP "Błyskawica" oraz na wernisaż i konferencję naukową jest wolny.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:54 Więcej…
 

Posiedzenie Komitetu Organizacyjnego "Roku 2017 - roku rzeki Wisły"

Email Drukuj PDF

2017rwW dniu dzisiejszym, 23 listopada 2013 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów "Roku 2017 - roku rzeki Wisły".

Idea obchodów "Roku rzeki Wisły", związana jest z przypadajacą w 2017 roku - 550. rocznicą rozpoczęcia wolnej żeglugi na Wiśle. Rok 1467 był bowiem pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym na całej żeglownej Wiśle.

Członkami powołanego Komitetu są przedstawiciele organizacji społecznych, towarzystw, stowarzyszeń, naukowców, samorządowców, osób prywatnych oraz szeroko pojętego środowiska wodniackiego, dla których Wisła jest nie tylko "Królową Polskich Rzek", ale przede wszytkim rzeką o ogromym potencjale, który podczas planowanych obchodów będzie zaprezentowany polskiemu społeczeństwu. Będzie to wspaniała okazja do pokazania możliwości rzeki żywicielki w nowych czasach i nowych warunkach.

W dzisiejszym posiedzeniu wzięli udział: Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Robert Jankowski - sekretarz Komitetu, Józef Ratajczak - Stowarzyszenie "Instytut Multimedialny" z Krakowa oraz kmdr por. Marek Jankiewicz - wiceprezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:55 Więcej…
 


Strona 6 z 48