"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

"Zew morza" - filmowa superprodukcja II RP

Email Drukuj PDF

zewmorzaW czwartek, 26 marca 2015 r. o godz. 18.00, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na pokaz filmu "Zew Morza" z 1927 roku. Jest to jedna z superprodukcji polskiego kina niemego w reżyserii Henryka Szaro. Sensacja z wątkiem miłosnym i Marynarką Wojenną w tle

"Zew morza"  najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu.

Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy: Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.

W filmie udział wzięli oficerowie i marynarze Marynarki Wojennej m.in. z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. W role aktorów filmowych wcielili się: Stanisław Hryniewiecki (dowódca ORP "Kujawiak"), Jan Giedroyć (zastępca dowódcy ORP "Kujawiak"), Mieczysław Rudnicki (dowódca ORP "Generał Sosnkowski"), Władysław Wolski (oficer Polskiej Marynarki Wojennej), Karol Korytowski (szef Sztabu Dowództwa Floty), Eugeniusz Podolski (oficer wodnosamolotu), Feliks Baczyński (pilot wodnosamolotu), 

Zdjęcia kręcono na dwóch okrętach: torpedowcu ORP "Kujawiak" i okręcie szkolnym ORP "Generał Sosnkowski". Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu "Lwów", należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Czwartek, 26 marca br. o godz. 18.00. Wstęp wolny. Film trwa 123 minuty.

Źródło: muzeummw.pl

Poprawiony: poniedziałek, 23 marca 2015 10:12