"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni

Email Drukuj PDF

pomnik marynarza polskiegoW dniu wczorajszym, 19 stycznia 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni, odbyło się spotkanie Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, poświęcone projektowi budowy Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Poniedziałkowe posiedzenie Rady, obradującej pod przewodnictwem dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, było już piątym z serii spotkań dotyczących powstania na gdyńskim Skwerze Kościuszki godnego pomnika przypominającego doczesnym o ludziach morza, polskich marynarzach, którzy swe życie poświęcili morzu.

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni wg. projektu autorstwa Jana Kucińskiego - artysty rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ma stanowić odlew z brązu przedstawiający ok. 12. metrową morską falę z wkomponowaną w jej strukturę kotwicą. "Fala" ma być zwieńczona cytatem z adm. Józefa Unruga: "Największe ofiary i przelana krew staną się żywym świadectwem trwania nad polskim morzem" i zmuszać tym samym do refleksji.

Podczas spotkania zdecydowano o powierzeniu przewodnictwa w realizacji projektu budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni - Lidze Morskiej i Rzecznej. Na osobę wiodącą projektu zasugerowano pana prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę - niezwykle zasłużonego w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, zasłużonego w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Pierścienia Hallera i Krzyża "Pro Mari Nostro".

Zebrani jednogłośnie dali wyraz poparciu, reprezentując własne, często liczące i kilkuset członków stowarzyszenia. Postanowiono, że wszystkie obecne zrzeszone organizacje włączą się do działań, aby dzieło ostateczne miało wymiar wspólny, jednak pod przewodnictwem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Przemawia za tym jej ogólnopolski zasięg (oprócz tego ma też swoje oddziały w Stanach Zjednoczonych), fakt zrzeszania ludzi, którym bardzo ważnymi jawią się sprawy morskie, jej niemal stuletnia już historia. Wszystko to w połączeniu z charyzmą Profesora Daniela Dudy wydaje się stanowić bardzo dobry początek dla tych nowych działań. Oczywiście zostanie też wydzielone subkonto, na które będzie można wpłacać środki finansowe. Pamiętać też trzeba, że honorowym prezesem LMiR jest Prezydent RP Bronisław Komorowski...

rksm1 rksm2 rksm3 

Podczas obrad uzgodniono konieczność powołania Rady Budowy Pomnika Marynarza Polskiego - jako czynnika mogącego podejmować decyzje i pełnić swego rodzaju nadzór nad postępem prac. Finalizacja budowy ma być ściśle powiązana ze zbliżającymi się rocznicami roku 2018 roku - 100-lecia: Niepodległości Państwa Polskiego, Marynarki Wojennej i Ligi Morskiej i Rzecznej.

Fot. Cezary Spigalski

Źródło: trojmiasto.pl, oficynamorska.pl

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 06:25