"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

BITWA MORSKA Z LASERAMI W TLE

Email Drukuj PDF

bitwamorska 595 314

Najpierw rekonstruktorzy przygotowywali się do bitwy i zbroili Twierdzę Wisłoujście. Teraz, nadszedł czas na poważne działania: odpalenie broni i użycie okrętów. Wszystko po to, by nie dopuścić do zdobycia Gdańska, a widzom pozwolić na obejrzenie niezwykłego widowiska i przeniesienie się do XVII wieku. W sobotę, 13 sierpnia, czeka na widzów Bitwa Morska z prawdziwymi galeonami oraz laserami i wideomappingiem w tle.
Twierdza Wisłoujście się zbroi. W ubiegłym tygodniu, 6 sierpnia, na terenie twierdzy odbyły się ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii. Były wystawione stragany, przy których można było potargować się z rzemieślnikami. Zwiedzający mieli okazję zajrzeć do kwatery dowódcy twierdzy i przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy. W trakcie imprezy przewodnicy Twierdzy Wisłoujście wprowadzali gości w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 rekonstruktorów.
Po tygodniowych przygotowaniach przyszedł czas na użycie potężnych dział! Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało kolejne wydarzenie związane z dziejami tej charakterystycznej budowli obronnej.
W sobotę, 13 sierpnia, odbędzie się kolejna odsłona "Bitwy Morskiej - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście". W jej trakcie widzowie zobaczą m.in. "Czarną Perłę", która odegra rolę galeonu "Żółty Lew". Widowisko zostanie przedstawione w odmiennej formule od poprzednich - w trakcie bitwy morskiej zostaną wykorzystane lasery, pirotechnika i wideomapping 3D.


- Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte - tłumaczy Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. - Widowisko kierujemy także do tych, którzy od muzeum oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy.
Widowisko "Bitwa morska - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście" rozpocznie się o 21:30. Scena dla widowni, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, zlokalizowana będzie na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko przewidziana jest na ok. 40 minut.
Wydarzenie rozpocznie się od pokazu laserów, które będą kierowane z "Czarnej Perły" w stronę widzów zgromadzonych naprzeciwko twierdzy. Dodatkowo, kolejną atrakcją będzie mgła, która pojawi się ku Ujściu Wisły, co ma zwiększyć atrakcyjność pokazu laserów. Całości towarzyszyć będzie muzyka.
Zaraz po tym widowisku odbędzie się inscenizacja w formie wideomappingu. Obrazy będą "rzucane" na wieżę twierdzy. W tym czasie wszystkie światła wokół pogasną, a oglądający zobaczą jak wyglądało Ujście Wisły w średniowieczu, jak gdańszczanie palili ogniska znaczące drogę wejścia do portu. Później wyrośnie drewniana, a następnie ceglana wieża twierdzy, nie obejdzie się bez pożaru i zawalenia.
- Wszystkie elementy tej wyjątkowej narracji były dopracowywane przez ostatnie 2 lata - zdradza Pietrzak. - Nigdy jednak na taką skalę w Polsce nie użyto tylu narzędzi multimedialnych co podczas "Bitwy". Nigdy te elementy nie były też ze sobą w pełni zsynchronizowane. U nas będzie inaczej, wszystko jest dopracowane do każdej sekundy.
Na widowisku może pojawić się kilkaset osób, dlatego do Nowego Portu warto przyjechać dużo wcześniej przed rozpoczęciem widowiska. Na plac, z którego będzie można podziwiać widowisko warto dostać się tramwajem (linia 5 z Oliwy oraz 10 z Centrum lub ze Stogów). Osoby, które zamierzają dotrzeć na nabrzeże samochodem, powinni skorzystać z parkingu, który znajduje się przy Stadionie Energa przy ulicy Pokoleń Lechii.
Wstęp na "Bitwę Morską - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście" jest bezpłatny.
Źródło: gdansk.pl

Poprawiony: piątek, 12 sierpnia 2016 16:42