"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

ŚWIĘTO MORZA 2016

Email Drukuj PDF

swieto morza logoswieto-morza-gdynia-2016-logo 685117

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.swieto-morza-gdynia-1932swietophoca thumb l 1swietophoca thumb l 2

Potem co roku w czerwcu ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

swieto-morza-gdynia-2016-plakat 685118

Święto Morza w Gdyni - ściąga
Termin najbliższego Święta Morza: 24-26 czerwca 2016 r.
Miejsce: Gdynia
Logo: Przypomina jacht płynący ostro do przodu z banderą Marynarki Wojennej i Gdynią za sterem. Krój czcionek nawiązuje do przedwojennych wzorów. W tle umieszczone zostało koło sterowe z kulą ziemską nawiązując do symbolu Ligi Morskiej i Rzecznej. Autorem loga jest Grażyna Kamińska.
Idea: Święto Morza w Gdyni to wydarzenie nawiązujące do tradycji Święta Morza, zapoczątkowanego w okresie II Rzeczypospolitej. Pomorski Związek Żeglarski, wspólnie z Ligą Morską i Rzeczną, Urzędem Miasta Gdyni, Marynarką Wojenną RP, Urzędem Morskim w Gdyni oraz innymi podmiotami wskrzesił imprezę w 2013 r. Jest ona wydarzeniem cyklicznym. W programie pierwszej edycji Święta Morza znalazło się 40 imprez o morskim charakterze, wśród nich tak spektakularne jak parada okrętów i jachtów na Zatoce Gdańskiej. Program drugiej edycji w roku 2014 objął podobną listę wydarzeń. W roku 2015 było tak samo. W roku 2016 Święto Morza odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia miasta.
Organizacja: Wydarzenia wchodzące w skład Święta Morza są organizowane przez poszczególnych uczestników i finansowane z ich budżetów. Promowane są wspólnie, w jednym czasie i pod jednym logotypem. Koordynacją projektu zajmuje się Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Strona www: www.swietomorza.eu
Organizatorzy: Urząd Miasta Gdyni (www.gdynia.pl), Liga Morska i Rzeczna (www.lmir.pl), Marynarka Wojenna RP (www.mw.mil.pl), Pomorski Związek Żeglarski (www.zeglarski.info), Krajowa Izba Gospodarki Morskiej (www.kigm.pl), Akademia Morska w Gdyni (www.am.gdynia.pl), Urząd Morski w Gdyni (www.umgdy.gov.pl), Miasto Jastarnia (www.jastarnia.pl), Muzeum Marynarki Wojennej (www.muzeummw.pl) i Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni (www.aos-pl.org)
Partnerzy: Fundacja Helios (www.fundacja-helios.pl)
Uczestnicy: Gdyńskie Centrum Sportu, Yacht Klub Stal, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Klub Bokserski Bombardier, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, Morski Klub Płetwonurków "Flota" Gdynia, Haczet, Gdyńskie WOPR, Start-Up Paweł Wilkowski, Muzeum Miasta Gdyni, Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego
Patroni medialni: ?Dziennik Bałtycki", Radio Gdańsk, TVP 3 Gdańsk, trójmiasto.pl, eRatusz, "Namiary", "Żagle", Żeglarski.info
Dodatkowe informacje: Koordynator Święta Morza - Tomasz Falba, kierownik Biura Prasowego Pomorskiego Związku Żeglarskiego, al. Jana Pawła II 11, Gdynia, tel. 605-553-414

Poprawiony: piątek, 17 czerwca 2016 18:44