"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

ANAKONDA 16 - NOCNE DZIAŁANIA W PUNKCIE BAZOWANIA HEL

Email Drukuj PDF

minypio-6481

Kolejnym epizodem ćwiczenia Anakonda 16, realizowanym przez jednostki Marynarki Wojennej był nocny załadunek uzbrojenia broni podwodnej.

Operacja została przeprowadzona w Helu we współpracy specjalistów Punktu Bazowania Hel i załóg trałowców ORP Gopło i ORP Wdzydze.

Ładowanie broni podwodnej na trałowce odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek. Współpracowały służby techniczne Punktu Bazowania Hel (3. Flotylla Okrętów) i załogi trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża). Przed przybyciem okrętów, przy jednym z nabrzeży, rozwinięto Punkt Załadunku Min. Do okrętów podjechała platforma kolejowa transportująca miny. Na nabrzeżu czekał już dźwig, przy pomocy którego przeładowano miny z platformy na okręty. Zabezpieczenie przeciwpożarowe i antydywersyjne działań wystawiła obsada Punktu Bazowania Hel. Zaopatrzone w miny trałowce pod osłoną nocy wyszły na morze.

Punkt Bazowania Hel jest pododdziałem logistycznym Komendy Portu Wojennego Gdynia zabezpieczającym funkcjonowanie jednostek czasowo bazujących w Porcie Wojennym w Helu. W swojej obecnej postaci znacznie rozszerza możliwości bojowe Portu Wojennego w Gdyni i stacjonujących tam sił Marynarki Wojennej. Punktem Bazowania Hel dowodzi kmdr ppor. Leszek Smarzyński. PB Hel to jedyna tego typu baza zabezpieczająca działania okrętów pod względem uzbrojenia minowego i trałowego w tej części polskiego Bałtyku. Dysponuje szerokim zapleczem magazynowym. Znajdują się tam warsztaty remontowe, które zapewniają utrzymanie uzbrojenia trałowego w prawidłowym stanie technicznym i ich remonty bieżące. PB Hel ma możliwość kompleksowego zaopatrywania okrętów i odtwarzania przez nie gotowości bojowej.

Poprawiony: środa, 15 czerwca 2016 19:10