"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

ANAKONDA 16 NA WIŚLE

Email Drukuj PDF

anakonda p6080078

Ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Anakonda 16, z udziałem wojsk NATO, odbywają się m.in. na rzekach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Szlak żeglugowy na Wiśle będzie z tej okazji zamykany.

Jednostki biorące udział w ćwiczeniach, w jednym z epizodów taktycznych, przeprawiają się przez Wisłę po zbudowanym przez saperów moście pontonowym pod Chełmnem. Most będzie kilkukrotnie montowany i demontowany między 8 a 15 czerwca br. na zjazdach przygotowanych przez RZGW w Gdańsku. Pracownicy Zarządu Zlewni w Toruniu przygotowali również pomiary batymetryczne dla dowódców uczestniczących wojsk.
Wielonarodowy batalion inżynieryjny zaprezentuje swoje umiejętności jeszcze raz w Chełmnie 13 czerwca podczas tzw. VIP-day, a 15 czerwca z przeprawy skorzysta polski batalion zmotoryzowany w drodze powrotnej z ćwiczeń.

Przeprowadzona 7 czerwca, w ramach ćwiczeń, operacja wojsk powietrzno - desantowych również miała miejsce na Wiśle, na moście w Toruniu.
Celem Anakondy-16 jest zademonstrowanie możliwości obronnych wojsk sojuszniczych, które mają odstraszać przeciwnika, a także prezentacja umiejętności współdziałania wojsk z różnych krajów. Łącznie weźmie w nich udział 31 tys. żołnierzy z kraju i zagranicy. Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość. W przemieszczaniu wojsk i ewakuacji przeprawa w Chełmnie odegra znaczącą rolę.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: poniedziałek, 13 czerwca 2016 07:25