"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okNASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

titanicwalter lord

O katastrofie Titanica zdaje się napisano już wszystko, a po słynnym oscarowym filmie z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio wszyscy jesteśmy specjalistami od katastrofy. Jednak mimo wszystko warto sięgnąć po książkę Waltera Lorda "Titanic. Pamiętna noc". Była to bowiem pierwsza tak dokładna i obiektywna relacja dotycząca katastrofy.
Lord zbierał do niej materiał latami i pisał ja w czasach, kiedy wciąż żyło wielu świadków tamtych zdarzeń - udało mu się zresztą porozmawiać 63 osobami, które przeżyły katastrofę. Ta książka to reportaż, w którym jednak autorowi udało się - może dzięki oszczędności użytych środków - oddać atmosferę słynnej nocy.
Nie znajdziemy w książce romantycznych historii i długich opisów, Lord jest mistrzem krótkiej formy i oszczędności, a jego sucha momentami relacja jest bardziej dramatyczna niż przepełnione wykrzyknikami opowieści. Autor, przedstawiając sytuację minuta po minucie i niemal centymetr po centymetrze pokazuje nam naprawdę grozę tych paru godzin (do zderzenia z górą lodową doszło o 22.40, statek zatonął o 2.20) i niesamowity zbieg okoliczności, który doprowadził do tragicznego końca. Te okoliczności to między innymi arogancja twórców statku, uznawanego za niezatapialny, związane z tym lekceważenie ostrzeżeń o nadciągających krach, niepotrzebnie wykonany manewr skrętu, który doprowadził do powstania nie jednej, ale łatwiejszej do opanowania dziury w kadłubie ale długiego przez pół burty otarcia, powodującego rozszczelnienie kadłuba na całej jego długości.

Poprawiony: niedziela, 12 czerwca 2016 15:17
 

NOWE OZNAKOWANIE KIEROWNIC UJŚCIA WISŁY

Email Drukuj PDF

kierownic ujcia wisy2-kierownice ujcia wisy

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku wprowadził dodatkowe oznaczenie obiektu hydrotechnicznego kierownic ujścia Wisły i jednocześnie przypomina, że przebywanie na obiekcie jest niedozwolone i niebezpieczne.
Kierownice ujścia Wisły, czyli betonowe nabrzeża, są ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej. Ułatwiają spływ osadów niesionych przez rzekę i lodu w okresie zimowym. Zapewniają jednocześnie odpowiednią dla pracy lodołamaczy głębokość koryta rzeki. W ten sposób kierownice przyczyniają się do zabezpieczenia regionu przed najgroźniejszą formą powodzi, powodzią zatorową.
Tekst i fot.: RZGW w Gdańsku

Poprawiony: sobota, 11 czerwca 2016 10:11
 

ODSŁONIĘCIE KOLEJNYCH TABLIC W ALEI ZASŁUŻONYCH LUDZI MORZA

Email Drukuj PDF

aleja-zasuonych-ludzi-morzaaleja0004

W sobotę, 11 czerwca, odbędzie się uroczystość odsłonięcia kolejnych tablic w Alei Zasłużonych Ludzi Morza. Ceremonia odsłonięcia tablic, z udziałem wojskowej asysty honorowej, rozpocznie się o godzinie 18:00 na cyplu rewskim.

Uroczystość na cyplu rewskim rozpoczną się o godzinie 18:00 wystawieniem posterunku honorowego i wprowadzeniem wojskowej asysty honorowej. Następnie uroczyście zostaną odsłonięte trzy nowe gwiazdy Alei: kpt. ż. w. Zygmunta Deyczakowskiego, doc. mgr inż. Ildefonsa Piotrowskiego i Walerii Szulc. Uroczystości zakończą się złożeniem wiązanek kwiatów pod ?Krzyżem Ludzi Morza" i odegraniem ?Hymnu do Bałtyku".

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie została otwarta w 2004 roku. Od tego czasu, co roku uroczyście wmurowywane są kolejne tablice upamiętniające nadanie tytułu "Zasłużony Człowiek Morza". Tytuł ten nadaje się osobie, która swoim życiem, postawą, pracą przysporzyła sławy polskiemu morzu i przyniosła chwałę Ojczyźnie.
Gospodarka morska.pl

aleja99 bigaleja1111

Poprawiony: piątek, 10 czerwca 2016 18:14
 

BĘDĄ NOWE PROMY

Email Drukuj PDF

ministerstwo gospodarki morskiej 01podpisywanie listu intencyjnego kongres morski2 mpodpisywanie listu intencyjnego kongres morski m

Mamy wszelkie dane by wykorzystać potencjał, który przez lata był uśpiony - podkreśliła Beata Szydło, premier polskiego rządu podczas wystąpienia na IV Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie. - Chcemy to naprawić, uwolnić ten potencjał, odbudować przemysł stoczniowy. Stworzyć możliwości prawne, organizacyjne dla odbudowy gospodarki morskiej, żeglugi.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma pomóc w odbudowie polskich stoczni, które mogą być liderami w produkcji statków - kontynuowała szefowa polskiego rządu. - A dzisiaj będziemy świadkami podpisania listu intencyjnego dotyczącego budowy nowych promów.

Ze strony wykonawców list intencyjny podpisali prezesi: Gdańskiej Stoczni Remontowej im J. Piłsudzkiego S.A., Stoczni Remontowej "NAUTA" S.A., Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" S.A. oraz Szczecińskiego Parku Przemysłowego Sp. z o. o. Natomiast stroną zamawiającą jest Polska Żegluga Bałtycka S.A.

Podkreślając znaczenie gospodarki całego kraju, gospodarki morskiej Minister Marek Gróbarczyk także nawiązał do ustawy stoczniowej, której pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. - Ministerstwo stwarza ramy prawne, legislacyjne, organizacyjne. Dzisiaj do tego procesu włączamy przedsiębiorców, bo nasza rola na tym etapie się kończy.

- Bez specjalnej troski, bez troski rządzących o ten obszar przemysłu (stoczniowego -przyp. red.), nie będzie rozwoju naszego kraju - apelował w swoim przemówieniu Marek Gróbarczyk.

IV Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie to już cykliczne wydarzenie. Każdego roku gromadzi ludzi morza, przedsiębiorców, sympatyków. Na Kongresie spotyka się około 1000 osób, z których znacząca część to stali goście. Tegoroczne wydarzenie zostało podzielone na cztery bloki tematyczne: Blok I - "Stocznie, żegluga i porty", blok II - "Bezpieczeństwo i współpraca międzynarodowa", blok III dotyczy rybołówstwa i akwakultury. W IV bloku poruszane są tematy związane z prawem, finansami i ekologią, natomiast w bloku V prelegenci poruszają tematy związane z energetyką i górnictwem morskim.
Biuro Prasowe

Poprawiony: piątek, 10 czerwca 2016 07:25
 

ORP ISKRA W OBCHODACH DNI MORZA W SZCZECINIE

Email Drukuj PDF

orp isrka fot m kluczynski

Żaglowiec szkolny ORP Iskra opuścił dzisiaj Port Wojenny Gdynia i obrał kurs na zachód, by w najbliższy weekend wziąć udział w obchodach Dni Morza 2016 w Szczecinie. W piątek, 10 czerwca o godzinie 11 jednostka zacumuje przy Wałach Chrobrego.
W rejsie na pokładzie ORP Iskra uczestniczy 32-osobowa grupa studentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Barkentyna 3. Flotylli Okrętów zostanie udostępniona do zwiedzania w sobotę, 11 czerwca w godzinach od 9 do 11 oraz niedzielę, 12 czerwca w godzinach od 13 do 17.
Żaglowiec ORP Iskra to okręt szkolny Marynarki Wojennej. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych (studentów) Akademii Marynarki Wojennej. Okręt od 1987 r. uczestniczy w dorocznych międzynarodowych regatach "The Tall Ships Races". ORP Iskra zdobyła w swojej służbie m.in.: miano "Najlepszego okrętu w MW RP", "Cutty Sark Trophy" przyznane w 1989 roku; "Medal Pokoju" wręczony przez Sekretarza Generalnego ONZ w 1990 roku oraz nagrodę "Fair Play" przyznaną przez komitet organizacyjny "The Cutty Sark Tall Ships Race" w 1999 roku. Napędem głównym okrętu są żagle o powierzchni 960 m2, rozmieszczone na trzech masztach - fokmaszt, grotmaszt i bezanmaszt. Żaglowiec wyposażony jest także w napęd pomocniczy - 1 silnik wysokoprężny mocy 228 kW napędzający śrubę nastawną, dzięki któremu osiąga prędkość 9 węzłów. Wyporność jednostki wynosi 498 ton. Długość żaglowca, wraz z bukszprytem to 49 metrów, długość samego kadłuba to 42,7 metra. Okręt ma szerokość 8 metrów, a jego zanurzenie to 3 metry.
rel (3. FO)

Poprawiony: czwartek, 09 czerwca 2016 18:28
 

MGMiŻŚ - PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ TO PRIORYTET

Email Drukuj PDF

kongresckbk5cew0aalmkv

Przekop Mierzei Wiślanej i przywrócenie żeglugi śródlądowej - to niektóre z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jakie przedstawił podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie wiceminister tego resortu Krzysztof Kozłowski.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to jeden z czterech strategicznych celów resortu - podkreślił Kozłowski.
"To jest opłacalny projekt. Zdolności przekładowe portu w Elblągu to 1 mln ton towarów, a w momencie zrealizowania przekopu przez Mierzeję Wiślaną ten port zacznie żyć" - uważa wiceminister. Jego zdaniem, inwestycja będzie służyła także bezpieczeństwu Polski.
Kolejnym priorytetem jest przywrócenie żeglugi śródlądowej. "Śródlądowe drogi wodne to nie jest projekt tylko i wyłącznie dla województw, które leżą nad Wisłą czy Odrą. To jest projekt dla całej Polski, ale o charakterze tanseuropejskim" - powiedział Kozłowski. Jak dodał, udrożnienie Wisły i Odry oraz tzw. kanałów horyzontalnych to inicjatywa, która ma otworzyć polski transport i logistykę na szlaki międzynarodowe.

Poprawiony: środa, 08 czerwca 2016 17:34 Więcej…
 

RECYKLING REJS

Email Drukuj PDF

recykling rejs start 3 mm

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku objął patronatem kajakową wyprawę po Pętli Żuławskiej pn. "Recykling Rejs". Pomarańczowy kajak propagujący odzysk tworzyw sztucznych odwiedzi najbardziej urokliwe zakątki szlaków wodnych administrowanych przez RZGW w Gdańsku.
Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski ruszył na kolejną, szóstą już samotną wyprawę kajakową, podczas której będzie zachęcał do dbania o czystość rzek i Bałtyku. Tym razem przepłynie jeden z najpiękniejszych, najciekawszych i najbogatszych w atrakcje szlaków wodnych w Polsce, czyli Pętlę Żuławską i Toruńską. Trasa prowadzić będzie szlakiem z Gdańska do Gdańska przez: Elbląg, Ostródę, Iławę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz.
Rejs rozpoczął się w Gdańsku, 6 czerwca 2016r., z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska.
Podczas wypraw kajakowych Dominik spotyka się codziennie z mieszkańcami odwiedzanych miast, lokalnymi i ogólnopolskimi mediami, samorządami i organizacjami pozarządowymi, zachęcając do dbania o czystość rzek, morza, brzegów i plaż, a także promując recykling.
Dominik Dobrowolski od sześciu lat realizuje projekt Recykling Rejs wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska.
rel (RZGW w Gdańsku)

Poprawiony: środa, 08 czerwca 2016 13:30
 

ANAKONDA 16 NA MORZU

Email Drukuj PDF

orp bielik

Siły okrętowe rozpoczynają działania w największych w tym roku manewrach Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem Anakonda 16.
W ramach ćwiczenia załogi okrętów 3. Flotylli Okrętów będą prowadziły morską operację obronną uniemożliwiającą blokadę państwa od strony morza oraz działania zmierzające do udaremnienie wysadzenia potencjalnego desantu.
Anakonda 16 to największe, cykliczne i połączone ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o charakterze zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. W tym roku uczestniczą w nim 24 państwa. Na lądzie, morzu i w powietrzu ćwiczyć będzie łącznie 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostaną także epizody cyklicznych ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych Renegate/Kaper, Renegate/Sarex oraz międzynarodowych manewrów morskich Baltops. Główny cel manewrów Anakonda to zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw i pododdziałów w ramach tak zwanej połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostaną zdolności do wypełniania zadań w ramach "państwa gospodarza", zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

Poprawiony: środa, 08 czerwca 2016 06:38 Więcej…
 

OdySEA WŁADKA WAGNERA

Email Drukuj PDF

zjawa iv

Niemal rok, a dokładnie 294 dni trwała Wyprawa dookoła Atlantyku OdySEA Władka Wagnera organizowana przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Wyprawa zrodzona ze śmiałych marzeń o dalekich podróżach i z fascynacji postacią Władysława Wagnera, harcerza który jako pierwszy Polak opłynął Świat dookoła.
OdySEA to etapowy rejs na oldtimerze Zjawa IV. Jacht nazwano tak na cześć trzech Zjaw, na których odbyła się wokółziemska wyprawa Wagnera. W 22 etapach wzięło udział w sumie 145 żeglarzy, aZjawa pokonała co najmniej 12 000 mil morskich. Przez ten czas zmieniali się także kapitanowieZjawy IV, byli to kolejno: Maciej Adamczak (od Gdyni do Vigo), Andrzej Kałamaja (Vigo-Praia), Wojciech Zientara (Praia - przejście przez Atlantyk - Bermudy), Marek Rundsztuk (Bermudy - ponowne przejście Atlantyku-Azory) wyprawę w Lizbonie zakończył Waldemar Mieczkowski.
Zjawa IV swą wyprawę rozpoczęła 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni. Popłynęła standardową trasą, trzymając się wybrzeża Europy. Przez Lizbonę i Gibraltar, zawinęła również do Maroka i na Maderę. Następnie odwiedziła Wyspy Kanaryjskie i wyspy Zielonego Przylądka, skąd ruszyła przez Atlantyk.
Pierwsze przejście Atlantyku zajęło 16 dni, kapitanem był wówczas Wojciech Zientara, a na pokładzie oprócz niego było 8 załogantów, w większości instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada 2015 roku. Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną pasatową żeglugę mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego, co dało się na jachcie przeczytać.

Poprawiony: wtorek, 07 czerwca 2016 17:57 Więcej…
 

MIĘDZYNARODOWY KONGRES MORSKI W SZCZECINIE

Email Drukuj PDF

kongresmorski

Tegoroczny IV Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, w dniach 8-10 czerwca w Szczecinie, odbędzie się pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i honorowym patronatem resortu. Ministerstwo włączyło do organizacji Kongresu Klaster Morski Pomorza Zachodniego. Miejscem Kongresu będzie Zamek Książąt Pomorskich.
To będzie najważniejsze wydarzenie branży morskiej o wymiarze międzynarodowym, z udziałem Pani Premier Beaty Szydło.
Podczas debat, prezentacji i dyskusji poruszane będą najistotniejsze problemy branży. Kongres ma stać się ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz rybołówstwa. Będzie miał też swój wkład w rozwój szkolnictwa wyższego, średniego i zawodowego. Istotną część programu Kongresu są również zagadnienia prawne, kwestie bezpieczeństwa, ochrony środowiska itd.
Uczestnikami debat i prezentacji będą między innymi przedsiębiorcy branżowi, reprezentanci międzynarodowych instytucji morskich, podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie europejskich korytarzy transportowych. Pojawią się specjaliści prawa międzynarodowego, instytucji finansowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żeglugi, zajmujących się energetyką i górnictwem morskim, wspomniani już przedstawiciele polskiego rządu ale i krajów zainteresowanych rozwojem żeglugi, wodnych korytarzy transportowych o międzynarodowym znaczeniu, aktywizacją przemysłu stoczniowego i szeroko rozumianej gospodarki morskiej.
Dopełnieniem Kongresu będzie trzydniowy targ rybny na małym dziedzińcu zamkowym oraz prezentacja firm z łańcucha kooperantów produkcji stoczniowej.

rel (MGMiŻŚ), AL

Poprawiony: poniedziałek, 06 czerwca 2016 14:16