"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okMEDALE PRO MARI NOSTRO

Email Drukuj PDF

Z okazji Święta Ligi Morskiej i Rzecznej które obchodzone jest każdego 10 lutego - w Dzień Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim, Prezes Ligi Morskiej kpt ż.w. Andrzej Królikowski przyznał złote medale PRO MARI NOSTRO zasłużonym Członkom Klubu "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna:
Komandorowi Jerzemu Gąsowskiemu,
Bogdanowi Koczko,
Zbigniewowi Stankiewiczowi.
Wręczenie medali odbyło się w dniu 13 lutego 2017 roku podczas Zebrania Członków Klubu "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna .
W imieniu Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej aktu dekoracji dokonał Wacław L. Kowalski, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, Prezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna.
Wyróżnionym Kolegom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kontynuacji prac na rzecz Polski Morskiej i Rzecznej.

Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna

ordsam 3078--ordsam 3080

Poprawiony: niedziela, 19 lutego 2017 14:37
 

USTAWA O RATYFIKACJI KONWENCJI AGN WESZŁA W ŻYCIE

Email Drukuj PDF

minlog2016-06-30-071445.419367logomgm

Ustawa o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) weszła w życie 15 lutego.

- Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 23 stycznia br. podpisał ustawę o ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), sporządzonego w Genewie dnia 19 stycznia 1996 r. - przypomina Jerzy Materna, sekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Ustawa została opublikowana 31 stycznia 2017 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i weszła w życie 15 lutego br. Zakończony proces legislacyjny oraz publikacja ustawy umożliwi dokonanie aktu ratyfikacji i w konsekwencji przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Porozumienia AGN.

Ratyfikacja Konwencji AGN wynika przede wszystkim z przyjętej przez polski rząd strategii dotyczącej przywrócenia żeglowności na polskich rzekach. Priorytetowy charakter rozwoju sektora żeglugi śródlądowej został wskazany również w exposé premier Beaty Szydło, jako jeden z celów Rządu RP - konsekwentnie realizowany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Poprawiony: niedziela, 19 lutego 2017 12:02 Więcej…
 

42 LATA POD BIAŁO-CZERWONĄ BANDERĄ

Email Drukuj PDF

42 laa

383 tysiące mil morskich żeglugi, 3 tysiące dni na morzu w patrolach, dozorach oraz manewrach krajowych i międzynarodowych - to łączny bilans działań okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator w Marynarce Wojennej.

Dzisiaj (piątek, 17 lutego) okręt obchodzi 42. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.

W piątek, 17 lutego, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 42-lecia okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP "Nawigator". Pierwszy raz polską banderę wojenną na ORP "Nawigator" podniesiono 17 lutego 1975 roku. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W święcie okrętu uczestniczył dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych kmdr por. Jarosław Skwiercz, byli dowódcy i członkowie załogi ORP "Nawigator".

ORP "Nawigator", to jeden z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 863, jakimi dysponuje polska Marynarka Wojenna. Jednostka została wybudowana przez Stocznię Północną im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Położenie stępki miało miejsce 16 lipca 1973 roku, a wodowanie niespełna rok później, 14 marca 1974 roku. Z końcem listopada 1974 roku jednostka została przekazana Marynarce Wojennej. Pierwsze, uroczyste podniesienie bandery odbyło się w Porcie Wojennym Gdynia 17 lutego 1975 roku.
Ta ponad 73 metrowa jednostka, o zanurzeniu niespełna 4 metrów, napędzana przez 2 wysokoprężne silniki Zgoda-Sulzet 6TD48 o mocy 1325 kW (1800 KM) każdy, może rozwinąć prędkość 17 węzłów. ORP "Nawigator" jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego w obszarze działań polskiej Marynarki Wojennej. To jednostka o nieograniczonej dzielności morskiej i długiej autonomiczności. Może operować praktycznie na wszystkich akwenach świata. Okręt wchodzi w skład systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP. Jednostką dowodzi kmdr ppor. Radosław Wąs.

Poprawiony: piątek, 17 lutego 2017 19:24
 

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

allerhmidi 1008

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem generała Józefa Hallera. Z tej okazji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało wystawę pt. "Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza".
Prezentowane na wystawie pamiątki oraz wydarzenia historyczne przybliżają postać tego wybitnego żołnierza i polityka. Wśród nich znajdują się fakty nierozerwalnie związane z osobą Józefa Hallera, takie jak utworzenie "Błękitnej Armii" we Francji w roku 1918 czy zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku. Replika pierścienia - daru gdańskiej Polonii - wrzuconego przez generała do morza podczas tej uroczystości, jest tylko jednym z wielu eksponatów, jakie można obejrzeć na wystawie.

Oprócz biografii generała, zwiedzający mogą zapoznać się także z historiami odzyskania Pomorza w 1920 roku, portu wojennego w Pucku, Morskiego Dywizjonu Lotniczego i hydroplanów w nim stacjonujących. Wśród udostępnionych eksponatów znajdują się też modele okrętów i wodnosamolotów, śmigło z hydroplanu patrolowego "LeoH 135", medale pamiątkowe poświęcone kolejnym rocznicom zaślubin Polski z morzem i wielkoformatowe kopie fotografii z lat 20. i 30. XX w.

Wystawa będzie prezentowana do 31 października 2017 r.

Poprawiony: piątek, 17 lutego 2017 07:46
 

POWRÓT PODCHORĄŻYCH Z REJSU ZIMOWEGO

Email Drukuj PDF

powrot

Do Gdyni 15 lutego z rejsu zimowego powrócili podchorążowie piątego roku Akademii Marynarki Wojennej. Studenci dziesięciodniową praktykę odbywali na ORP "Arctowski". W czasie rejsu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej w trudnych zimowych warunkach. To był ostatni praktyczny sprawdzian przed dalszą już zawodową służbą wojskową. Pełnili obowiązki pomocnika oficera wachtowego nawigatora i mechanika.
Trasa rejsu przebiegała przez Bałtyk Południowy i Środkowy oraz Cieśniny Bałtyckie. Okręt pokonał około 2 500 mil morskich. Studenci utrwalali wiedzę o warunkach nawigacyjno-hydrograficznymi panujących w zimie na Bałtyku, jak również mogli się w nich sprawdzić, co powinno zaprocentować w przyszłości, kiedy trafią do służby na okręty Marynarki Wojennej. Rejs pozwolił im na podtrzymanie nawyków i umiejętności, jakie powinien posiadać oficer wachtowy. Była to także doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i odświeżyć wiedzę, jaką zdobyli na zajęciach, a także w poprzednich praktykach. Działalność szkoleniową w czasie rejsu zabezpieczyli kadra uczelni oraz załoga okrętu.

W programie studiów Akademii Marynarki Wojennej każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia, przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie "unitarne", podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie. Kolejny etap praktyk to szkolenie marynarskie obejmujące podstawowe zasady służby na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany.

OSPODARKAMORSKA.PL

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: czwartek, 16 lutego 2017 08:08
 

KONFERENCJA INAUGURACYJNA MUZEÓW SZLAKU WISŁY

Email Drukuj PDF

rok wisly180 180 szare

W najmłodszym oddziale Narodowego Muzeum Morskiego - Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 20 lutego 2017 r. odbędzie się konferencja inaugurująca działanie projektu Muzea Szlaku Wisły (MSW) realizowanego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.
- Do projektu przystąpiło ponad 20 nadwiślańskich muzeów, które swymi działaniami: wystawami, zajęciami edukacyjnymi, specjalnymi wydarzeniami, publikacjami, chcą popularyzować w naszym społeczeństwie wiedzę o królowej polskich rzek - tłumaczy Jagoda Klim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, koordynatorka konferencji.
Na konferencji reprezentanci poszczególnych muzeów opowiedzą o realizowanych i planowanych działaniach "okołowiślanych", a przedstawiciele organizacji społecznych - o prowadzonych przez nie akcjach. W trakcie konferencji zaplanowana jest też premiera kalendarium wszystkich muzealnych przedsięwzięć związanych z Rokiem Rzeki Wisły realizowanych w 2017 r.
Do obchodów Roku Rzeki Wisły włączyła się Poczta Polska, która przygotowała znaczki pocztowe najnowszej emisji "Rok Rzeki Wisły 2017".
- Z okazji powstania sieci Muzea Szlaku Wisły oraz naszej konferencji, Poczta Polska przygotowała również kartę "Muzeum Wisły w Tczewie" wraz z okolicznościowym datownikiem z hasłem "Muzea Szlaku Wisły". To piękny gest i spore wyróżnienie, które na pewno będzie cenną pamiątką nie tylko dla filatelistów i osób zaangażowanych w projekt - dodaje Klim.

znaczek wisla

Poprawiony: środa, 15 lutego 2017 18:16
 

NOWE LODOŁAMACZE NA DOLNEJ WIŚLE

Email Drukuj PDF

rzgw 2-tygrys

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku 14 bm. podpisano umowę o dofinansowanie dla projektu budowy nowych lodołamaczy.
Pod dokumentami podpisy złożyli Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrona Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stanisław Otremba, dyrektor RZGW w Gdańsku. Podczas uroczystości obecni byli również Mariusz Gajda, wiceminister środowiska oraz Iwona Koza, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Projekt "Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk", realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, oś priorytetowa II Ochrona środowiska). Pozwoli to na zakup czterech lodołamaczy (jeden lodołamacz czołowy i trzy liniowe), które dołączą do pełniących już służbę w barwach RZGW jednostek. Przedsięwzięcie finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej, która pokryje 85 procent ogólnej kwoty zakupu.
- Będą to statki wzorowane na dwóch zwodowanych w ub. roku w Szczecinie jednostkach, jednak przystosowane do warunków panujących na Dolnej Wiśle - mówi dyrektor Stanisław Otremba. - Nowe lodołamacze, jeden czołowy, trzy liniowe, zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy sterowania i niemal dwa razy mocniejsze silniki. Jednostki będą istotnym wsparciem dla naszej obecnej floty, której wiek waha się do 24 do 31 lat.

Poprawiony: środa, 15 lutego 2017 07:31 Więcej…
 

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM - PUCK 2017.

Email Drukuj PDF

Wciągnięcie flagi na maszt, uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod słupkiem zaślubinowym i symboliczna wiązanka wrzucona do zatoki z pokładu wojskowego śmigłowca. Tak właśnie przebiegała 97 rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Obchody w Pucku zorganizowało miasto oraz Liga Morska i Rzeczna. W porcie rybackim wręczono także Pierścienie Hallera.

Źródło:Puck.naszemiasto.pl

an589dc9a3a91bf osize933x0q70h3e09b0

an

Poprawiony: sobota, 11 lutego 2017 13:45 Więcej…
 

ZAŚLUBINY Z MORZEM

Email Drukuj PDF

10 lutego 1920 roku, w historii morskiej Polski to data magiczna - dzień symbolicznego powrotu Polski nad Bałtyk. Tego dnia w Pucku padał deszcz. Tłum dostojników pod parasolami asystował w symbolicznym akcie zaślubin Polski z morzem. Ceremonialnego rzucenia w wody Zatoki platynowego pierścienia, dokonał generał Józef Haller. Na sygnał admirała Kazimierza Porębskiego, komendę do podniesienia bandery podał 25 letni oficer marynarki Eugeniusz Pławski. Ten sam, który 22 lata później na Atlantyku , jako dowódca ORP "Piorun", stanie na drodze "Bismarcka" - pancernego kolosa Kriegsmarine.

akt zaslubin

Ozdobny formularz puckich zaślubin, który reprodukujemy powyżej, zaprojektował artysta malarz Henryk Uziembło. Widać na nim podpisy m.in. generała Hallera, Stanisława Wojciechowskiego, późniejszego prezydenta RP oraz admirała Kazimierza Porębskiego.

źródło:M.M.W.

Poprawiony: piątek, 10 lutego 2017 08:13
 

W BRUKSELI O ODBUDOWIE ŻEGLUGI

Email Drukuj PDF

minlog2016-06-30-071445.419367logomgm

Marek Gróbarczyk spotkał się w Brukseli z Violetą Bulc, komisarz ds. transportu. Szef resortu zaprezentował cele i zadania nowo powołanego Ministerstwa. Szczególną uwagę poświęcił planom dotyczącym żeglugi śródlądowej.
Strategia odbudowy żeglugi w naszym kraju zakłada przywrócenie żeglowności naszych głównych rzek:
1. Odrzańska Droga Wodna (E-30) - osiągnięcie międzynarodowej klasy żeglowności i włączenie w europejską sieć dróg wodnych (TEN-T),
2. Droga wodna rzeki Wisły - uzyskanie znacznej poprawy warunków nawigacyjnych,
3. Połączenie Odra-Wisła-Zalew Wiślany i Warszawa-Brześć - rozbudowa dróg wodnych E-70 i E-40,
4. Rozwój partnerstwa i współpracy na rzecz śródlądowych dróg wodnych.
Polska chce aktywnie uczestniczyć w inicjatywach na rzecz rozwoju transeuropejskich korytarzy transportowych. Rozwój żeglugi śródlądowej jest jednym z projektów strategicznych w nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju. W roku 2017 będziemy się skupiać na aktualizacji polskiej strategii rozwoju transportu i przygotowaniu do rewizji sieci TEN-T - włączeniu głównych polskich śródlądowych dróg wodnych do sieci bazowej TEN-T dzięki podpisaniu konwencji AGN.
Ważny dla Polski Korytarz Bałtyk-Adriatyk jest jednym z niewielu korytarzy, który nie obejmuje śródlądowych dróg wodnych. Polska będzie dążyć do uzupełnienia korytarza o transport wodny śródlądowy. Ponadto, rozbudowany w ramach korytarza Morze Północne-Bałtyk system śródlądowych dróg wodnych w Polsce umożliwi połączenie wschodnich państw z państwami UE.
Pierwsze działania związane z włączeniem do sieci będą nakierowane są właśnie na włączenie do TEN-T kolejnych odcinków Odrzańskiej Drogi Wodnej. Obecnie ok. 100-kilometrowy odcinek Odrzańskiej Drogi Wodnej jest jedynym fragmentem polskich dróg wodnych objętych TEN-T, ale nie jest częścią korytarza Bałtyk-Adriatyk.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 17:14