"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok25 CZERWCA, GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

Email Drukuj PDF

amwimg 7897

W dniu 25 czerwca 2017r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość związana z obchodami:

Święta Marynarzy

Święta Marynarki Mojennej

Święta stoczniowców

Liga Morska i Rzeczna-Klub "Bractwo Wiślane" oddała hołd Marynarce Wojennej, marynarzom rzecznym i morskim, stoczniowcom przez złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W skład delegacji wchodzili koledzy: kmdr Jerzy Gąsowski, Bogdan Koczko, Leszek Musiał, Jerzy Giemza oraz Wacław L. Kowalski.

W uroczystościach wzięła udział delegacja Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.

Wacław L. Kowalski

Prezes Zarządu Klubu

"Bractwo Wiślane"-Liga Morska i Rzeczna.

Poprawiony: wtorek, 04 lipca 2017 13:50 Więcej…
 

OFICEROWIE MARYNARKI WOJENNEJ ZAPRASZAJĄ

Email Drukuj PDF

25 czerwca o godzinie 12,00 na Plac Piłsudskiego w Warszawie przed Grób Nieznanego Żołnirza na uroczystość z okazji Święta Marynarki Wojennej.

aswietonzz10996689qgrob-nieznanego-zolnierza-na-placu-marszalka-jozef

W imieniu organizatorów zaprasza komandor Jerzy Gąsowski.

aswietoj3image1

Pan komandor Gąsowski jest członkiem naszego BRACTWA WIŚLANEGO oraz jednym z kolegów o najdłuższym stażu członkowskim w LIDZE.

W dniu 25 czerwca 2017 roku będziemy obchodzić następujące święta:

Święto Marynarzy

Święto Marynarki Wojennej

Święto Stoczniowców

Liga Morska i Rzeczna - Klub "Bractwo Wiślane" odda hołd marymarzom, stoczniowcom oraz marynarzom w służbie wojskowej przez złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w dniu 25 czerwca 2017 roku o godz. 12.00.

Zapraszamy członków i sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Marynarzom rzecznym i morskim, Marynarce Wojennej oraz stoczniowcom życzymy satysfakcji ze służby i pracy na morzu i rzekach.

Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane"

Liga Morska i Rzeczna.

Poprawiony: czwartek, 22 czerwca 2017 16:20
 

ŚWIĘTO MORZA

Email Drukuj PDF

swieto morza

31 lipca 1932 roku odbyło się w Gdyni pierwsze Święta Morza. Prezydent Ignacy Mościcki w wygłoszonym wówczas przemówieniu nazwał Gdynię "kamieniem węgielnym naszego niepodległego bytu".

Do powstania Święta Morza przyczyniły się duma i nadzieje związane z budową w Gdyni miasta i portu. Idea święta narodziła się wśród członków gdyńskiego oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej. Na pierwsze Święto Morza w Gdyni przybyło około 100 tysięcy osób. Była to wielka impreza masowa II Rzeczypospolitej. Obchody Święta Morza okazały się ogromnym sukcesem i weszły do kanonu polskich świąt.

FILM ILUSTROWANY ZDJĘCIAMI ZE ZBIORÓW NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO MOŻNA POBRAĆ TU:www.ee.pw.edu.pl/sep-ow/PLI/sep1938r/Gdynia-SwietoMorza_1932.pps

ZACHĘCAM DO OGLĄDANIA

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 16:19
 

ZAGRANICZNI TURYŚCI ZAZDROSZCZĄ NAM WIDOKÓW

Email Drukuj PDF

warsimg 0155 320-warsgl 1314 mn img3210

Można spotkać bobry, wydry, a nawet łosia. Wisła jest piękna, naturalna. Zagraniczni turyści zachwycają się zielenią praskiego brzegu. Bulwary wiślane zaczynają tętnić życiem - opowiada Wojciech Falkowski, kapitan tramwaju wodnego "Wars".
Łukasz Majchrzyk: Który to już dla pana sezon pływania po Wiśle?
Wojciech Falkowski, kapitan tramwaju Wodnego "Wars": To będzie już 13. sezon, jeśli bierzemy pod uwagę tylko pływanie tramwajem wodnym.
Pływacie późną wiosną i latem, a kiedy rozpoczynacie przygotowania do sezonu?
Pracę na statku zaczynamy już miesiąc wcześniej. Trzeba sprawdzić maszynownię, żeby nie było żadnej awarii. Dbamy o statek, więc od 13 lat nie mieliśmy żadnego problemu. Nie możemy zawieść ZTM i pasażerów.
Mówi pan, że znają pana nawet ryby w Wiśle. Wcześniej pływał pan jakimi szlakami?
"Wars" pływał już kilkadziesiąt lat temu, a oprócz niego jeszcze dwa statki wycieczkowe "Dziewanna" i "Syrena". To wszystko były statki spacerowe, z których jeden pływał na Zalew Zegrzyński do Serocka, a dwa kursowały po Wiśle w obrębie Warszawy. Wtedy rejsy po stolicy trwały jedną godzinę, bo wydłużona, niemal dwukrotnie została trasa. Płyniemy w górę rzeki do "Grubej Kaśki", potem w dół Wisły do Starówki i kończymy niedaleko Mostu Poniatowskiego.
Film "Rejs" pan oglądał?
Oczywiście... Nie powiem panu ile razy go widziałem, ale kilkadziesiąt seansów na pewno było. Powiem panu, że ja na statku parowym, takim bocznokołowcu, też pływałem. Na "Warsie" odbywały się nawet sympozja z udziałem reżysera Marka Piwowskiego, na którym dyskutowano o tym legendarnym filmie. Pływanie statkiem parowym to dla załogi był ciężki kawałek chleba. Dzień i noc trzeba było czuwać, bo po drodze do Gdańska musieliśmy przybijać do przystani w określonym czasie, a do tego omijać wszelkie płycizny. Szlaki żeglowne były wytyczane, ale zawsze mogło się coś zdarzyć. Załoga parowca liczyła 10 osób, czyli dwie zmiany i czasami było tak, że oba zespoły pracowały razem, nie było chwili na odpoczynek. Przy tamtych zadaniach pływanie tramwajem wodnym to jest relaks

PEŁNY TEKST WYWIADU NA STRONIE ZTM WARSZAWA

Poprawiony: piątek, 09 czerwca 2017 18:12
 

XI REGATY O PUCHAR MARINY GDAŃSK

Email Drukuj PDF

regaty o puchar mariny

Żeglarze zagoszczą w Marinie Gdańsk, która będzie ich bazą na czas regat już od 9 czerwca, zaś sama dwudniowa impreza odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2017 roku. Zmagania regatowe będzie można śledzić z molo w Brzeźnie oraz z plaży.

Podczas zawodów planowane jest rozegranie czterech wyścigów, po dwa każdego dnia. Regaty posiadają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego i są zaliczane do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz od roku 2015 do Pucharu Bałtyku Południowego. Jak co roku o profesjonalizm przebiegu zawodów zadba zespół sędziowski na czele z Tomaszem Sawukinasem - sędzią PZŻ klasy państwowej.

Każdego roku regaty mają mocną obsadę, z najlepszymi żeglarzami z Trójmiasta, Woj. Pomorskiego w stawce. Chętnie startują tutaj także reprezentanci Szwecji, Niemiec czy Rosji.

Podczas regat dla wszystkich uczestników, ale też widzów i osób zainteresowanych żeglarstwem, przygotowane zostały specjalne atrakcje. Po zmaganiach na wodzie, w sobotę 10 czerwca 2017, już od godziny 18 rozpoczną się koncerty szantowe. Muzycy zagoszczą na scenie ustawionej w Marinie Gdańsk. Wystąpią zespoły: EKT Gdynia, Żeglarze Portowi oraz Old Marinners. Wstęp jest bezpłatny.

rel (Gdański Ośrodek Sportu)

Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 16:49
 

RYBY SPRZED 150 MLN LAT

Email Drukuj PDF

ryba6

Miały ponad dwa metry długości, okrywała je wytrzymała niczym kolczuga łuska, a swoje ofiary ogłuszały potężnymi pyskami - tak wyglądały prehistoryczne ryby, których szczątki odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie).
150 mln lat temu obszar dzisiejszej Polski wyglądał podobnie jak dzisiejsze Karaiby - usiany był tysiącami wysp i wysepek. Było to ciepłe, ale też płytkie morze. Jego dno stanowiła tzw. platforma węglanowa (składał się na nią kalcyt, aragonit i różnorodne mineralne szczątki, zbudowane z węglanu wapnia).
"W takim środowisku świetnie zachowują się skamieniałości" - mówi doktorant w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN w Warszawie Daniel Tyborowski, który zbadał i opisał dwa okazy prehistorycznych ryb.

Poprawiony: poniedziałek, 05 czerwca 2017 05:36 Więcej…
 

"TEMAT RZEKA". PIERWSZY ODCINEK ZA NAMI

Email Drukuj PDF

odra

W sobotę, o godzinie 14:05 na antenie TVP został zainaugurowany pierwszy odcinek cyklu programu telewizyjnego "Temat Rzeka", którego partnerem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Audycja odbywała się w Kędzierzynie Koźlu. W audycji wziął udział Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Minister podkreślił wagę żeglugi śródlądowej. Wskazał na jeden z głównych celów resortu, jakim jest rozbudowa śródlądowych dróg wodnych. W programie wskazano również rolę Programu Operacyjnego "Ryby".

W audycji udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla, którzy wskazali na specyfikę pracy na statkach.

Powtórki odcinka odbędą się w TVP3 w sobotę o godzinie 23:50, w niedziele o godzinie 8:15.

Kolejny odcinek odbędzie się w sobotę 10 czerwca również o godzinie 14:05

rel (MGMiŻŚ)

Poprawiony: niedziela, 04 czerwca 2017 15:37
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

przy-sterach-i-pod-zaglami

Książka nosi podtytuł "Poczet ludzi morza 1914- 2014" - to znakomicie objaśnia jej treść. Mamy do czynienia z czterdziestoma trzema biogramami wybitnych postaci związanych z morzem, których życie i dokonania wpisały się na trwałe w stuletnią historię polskiej obecności na Bałtyku.
Są tu nazwiska dobrze znane, ale także takie, które umknęły masowej wyobraźni, a przecież ich zasługi wcale nie były mniejsze, a życie mniej barwne. Trzeba dodać, że Henryk Mąka, znany pisarz marynista i publicysta, za pomocą życiorysów ciekawych ludzi pokazał także kawał historii polskiej obecności na Bałtyku, od momentu gdy po latach niewoli odrodzona Rzeczpospolita uzyskała dostęp do morza, aż po współczesność.

Henryk Mąka "Przy sterach i pod żaglami"
Bellona 2014
Stron: 303

Poprawiony: środa, 31 maja 2017 17:53
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zapr 06

 

"GRUBA KAŚKA" I "CHUDY WOJTEK" DOBRANA Z NICH PARA, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE

Email Drukuj PDF

gruba kaka pogbiarka wisa warszawa 001-chudy1024px-chudy wojtek iii

Stojąca w nurcie Wisły"Gruba Kaśka" to największa studnia infiltracyjna w Europie. Pomysłodawcami wybudowania studni zaopatrującej miasto w wodę pobieraną spod dna rzeki, byli pracownicy wodociągów warszawskich, które otrzymały patent na to rozwiązanie.
"Gruba Kaśka" jest najbardziej charakterystycznym obiektem Stacji Uzdatniania Wody "Praga". Ma ponad 49 metrów wysokości, blisko 44 metry obwodu i jest połączona z terenem stacji 311-metrowym tunelem biegnącym pod Wisłą. "Grubą Kaśkę" mieszkańcy Warszawy nazwali tak samo, jak osiemnastowieczną studnię stojącą do dziś w pobliżu przystanków tramwajowych przy Pl. Bankowym.

"Chudy Wojtek" spulchnia dno Wisły wokół "Grubej Kaśki".

chudy1179

Z.S.

Poprawiony: niedziela, 28 maja 2017 11:36