"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okKANAŁ ELBLĄSKI W PEŁNI DOSTĘPNY

Email Drukuj PDF

filar pochylni olesnica male

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że zakończone zostały czynności naprawcze na pochylni Oleśnica Kanału Elbląskiego. Transportowy Dozór Techniczny, po przeprowadzeniu badań technicznych mechanizmów, 10 sierpnia br., dopuścił pochylnię do eksploatacji.

Tym samym otwarte są wszystkie pochylnie Kanału Elbląskiego: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec.

Awaria pochylni Oleśnica powstała wskutek usterki prawego koła sprzęgłowego. Jest to żeliwne koło zębate o średnicy jednego metra i wadze blisko tony. Mechanizmy Kanału Elbląskiego są unikatowym zabytkiem na skalę światową, co miało wpływ na czas trwania naprawy. Ponadto od sprawności działania pochylni zależy bezpieczeństwo podróżnych, nakłada to na administrację Kanału dodatkowe wymogi staranności naprawy. Usterka koła została wykryta podczas inspekcji Transportowego Dozoru Technicznego w kwietniu br.

RZGW w Gdańsku wyraża ubolewanie z powodu niezawinionych z jego strony utrudnień na jakie napotkali podróżni podczas przeprawy przez Kanał Elbląski i podkreśla, iż dokłada wszelkich starań aby praca pochylni do końca tegorocznego sezonu przebiegała bez zakłóceń.

rel (RZGW w Gdańsku)

Poprawiony: niedziela, 13 sierpnia 2017 17:02
 

WODNY TRANSPORT ŚRÓDLĄDOWY TO NIŻSZE KOSZTY

Email Drukuj PDF

barka urzad marszalkowski kuj pomors

- Odległość na jaką można przewieźć tonę ładunku, przy tym samym nakładzie energii wynosi w przypadku ciężarówki - 100 km, kolei - 300 km, barki - 370 km - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Władze regionu promują rozwój Wisły z uwagi na to, że w dorzeczu rzeki leży koło 80% powierzchni województwa.

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów. To prawie piąta część jej całkowitej długości. - Nad tą rzeką leży 11 z 52 miast województwa kujawsko-pomorskiego. To cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe - informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Obszar nadwiślańskich miast to w sumie 513 kilometrów kwadratowych (powierzchnia pozostałych ośrodków miejskich to 316 kilometrów kwadratowych). Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70% ludności miejskiej województwa.

Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70. Łączy ona Bałtyk z Morzem Czarnym oraz Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zabiega o przywrócenie masowego transportu towarów Wisłą.

RynekInfrastruktury.pl

Poprawiony: niedziela, 13 sierpnia 2017 16:39
 

ŻYCZENIA

Email Drukuj PDF

okrety

 

ROŚNIE RUCH NA KANALE AUGUSTOWSKIM

Email Drukuj PDF

kanalkurzyniec lock augustow canal

Ponad siedmiokrotnie wzrósł ruch na Kanale Augustowskim, łączącym Polskę i Białoruś.

Jak informuje niezalezna.pl, ponad siedmiokrotnie wzrósł ruch na Kanale Augustowskim przez przejście wodne Rudawka - Lesnaja. Wg danych służb granicznych do tej pory przejście przekroczyło po ok. 900 osób w obie strony - kajakami, pieszo i na rowerach.

Kanał Augustowski budowano wg projektu inż. Prądzyńskiego w latach 1825-1839. Łączy on dorzecza Wisły i Niemna. Na kanale zbudowano 18 śluz (14 z nich znajduje się w Polsce). Niemnem można dopłynąć aż do Kowna (gdzie za czasów ZSRR postawiono zaporę i nie wyposażono jej w śluzy), żegluga do ujścia w Zalewie Kurońskim możliwa jest po przetransportowaniu jednostki przez zaporę lądem.

Wyjazd na Białoruś w rejon tamtejszego parku narodowego i Grodna możliwy jest na podstawie zezwolenia na 3 lub 5 dni, które uzyskuje się za pośrednictwem biur podróży, po opłaceniu ubezpieczenia. Nie są wymagane wizy.

Zdjęcie: By Pudelek (Marcin Szala) (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Poprawiony: piątek, 11 sierpnia 2017 16:08
 

W SOBOTĘ ROZPOCZYNA SIĘ FESTIWAL WISŁY

Email Drukuj PDF

torun rok rzeki wisly

Cztery dni z Królową Polskich Rzek. Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa smaków. Włocławek, Bobrowniki, Nieszawa, Ciechocinek, Toruń... Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły. Wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta oraz urocze wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką.

To niegdyś w tym rejonie Wisłę przecinał Szlak Bursztynowy. Wieki później na tym odcinku rzeki przebiegała granica z Prusami, a później z państwem Zakonu krzyżackiego. Po długiej wojnie z Krzyżakami podpisano tu w 1466 roku II pokój toruński otwierający wolny flis na Wiśle. W 1920 r. Królowa była w tym rejonie bohatersko broniona przed bolszewikami. Dziś ten odcinek rzeki też jest strategiczny, za sprawą planów budowy kolejnej zapory, która może zdecydować o dalszym losie Wisły.

Dlatego Festiwal Wisły, organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017, zaprasza właśnie na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675 a 735 kilometr rzeki. Warto poznać bliżej ten fragment Królowej spływając nim w trakcie Festiwalu.

Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki - większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki. Te ostatnie, o charakterystycznie zadartych dziobach, są symbolem pływania po tutejszym odcinku Dolnej Wisły. Popłynąć Nieszawką na żaglu w górę rzeki, szukając krętej trasy między przykosami, to zrozumieć Wisłę.

Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się też ze swoimi jednostkami żeglarze z Francji, znawcy Loary, nad którą, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie - Festiwal Loary.

Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy.

Poprawiony: czwartek, 10 sierpnia 2017 13:36 Więcej…
 

BĘDZIE ŚLEDZTWO W SPRAWIE NIEBEZPIECZNEJ SYTUACJI NA MOTŁAWIE

Email Drukuj PDF

sledztwomonitoring zdiz gdanskpl

Jak podaje Radio ZET, prokuratura rozpoczyna śledztwo w sprawie niebezpiecznej sytuacji na Motławie z udziałem statku Żeglugi Gdańskiej, do której doszło pod koniec ubiegłego miesiąca.

W dniu 25 lipca około godz. 15.30 pod niemal domkniętą kładką na Motławie przepłynął statek Żeglugi Gdańskiej - Danuta. Kapitan zignorował czerwone światło i popłynął w kierunku przystani przy Długim Pobrzeżu.

Jak podaje Radio ZET, śledztwo prowadzone będzie pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającym życiu lub zdrowiu pasażerów.

Poprawiony: środa, 09 sierpnia 2017 17:29
 

ANALIZA SEKTORA TRANSPORTU WODNEGO ŚRÓDLĄDOWEGO

Email Drukuj PDF

mgirzdsc 0076 t1

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że zamierza przeprowadzić dialog techniczny, o którym mowa w art. 31a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) mający na celu uzyskanie informacji planowanego zamówienia publicznego polegającego na zleceniu wykonania opracowania pn. "Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły".

Informacje o Zamawiającym:

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa

Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić wolę przystąpienia do dialogu technicznego w terminie do 16.08.2017 r. MGMiŻŚ zastrzega możliwość przeprowadzenia dialogu technicznego również z zainteresowanymi, którzy wolę przystąpienia do dialogu technicznego wyrażą po upływie terminu 16.08.2017 r., o ile dialog techniczny nie zostanie zakończony przed terminem zgłoszenia.

Zamawiający zaprasza do udziału w dialogu technicznym ekspertów, organy władzy publicznej lub wykonawców zwracając się o doradztwo i udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wskazanym w dalszej części niniejszej informacji o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego..

Zainteresowane przystąpieniem do dialogu technicznego podmioty powinny poinformować o tym MGMiŻŚ, przesyłając swoje zgłoszenie w formie elektronicznej, zgodnie z załącznikiem nr 1, na adres poczty: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pisemnie (w oryginale) w siedzibie zamawiającego (Kancelaria Główna MGMiŻŚ). Potrzebne formularze są na stronie

http://gospodarkamorska.bip.gov.pl/dialogi-techniczne/bdg-sszp-3-2610-15-2017-rb-analiza-sektora-transportu-wodnego-srodladowego.html

źródło: MGMiŻŚ
foto: kpt. Janusz Fąfara

Poprawiony: niedziela, 06 sierpnia 2017 19:26
 

POWSTANIE WARSZAWSKIE - 73 ROCZNICA

Email Drukuj PDF

powstanie

Poprawiony: wtorek, 01 sierpnia 2017 05:59
 

WISŁA, GODZINA "W" 2017

Email Drukuj PDF

wisla-godzina

1 SIERPNIA 2017.

15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał komandora
- 15:45 Rejs, Wisła, godzina "W" rusza z wysokości Podzamcza
- 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
- 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
- 16:30 wysokość M. Kolejowego
- 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
- 17:00 GODZINA "W" Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku "Bajka".
- 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Syreny, flary, świece dymne
- 17:15 Wieniec w nurt Wisły. Na rozkaz komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego
- 17:30 Rozformowanie Rejsu
- 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim

Wstęp wolny

Poprawiony: poniedziałek, 31 lipca 2017 14:09
 

POLSKO-WĘGIERSKIE SPOTKANIE W BUDAPESZCIE Z OKAZJI ROKU RZEKI WISŁY

Email Drukuj PDF

dunaj20155629 813541652142534 1342109849176883623 n

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem "Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj".

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2017 16:05