"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okFLAGSZTOK - WAŻNY KIJASZEK

Email Drukuj PDF

flagsztok

Oczywiście, nazwanie flagsztoka kijaszkiem jest raczej mało eleganckie, ale powiedzmy sobie szczerze, że używanie nazw obcojęzycznych również niekoniecznie leży w dobrym tonie - zwłaszcza, że posiadamy jak najbardziej polskie odpowiedniki. Z tym, że mylne.
Po co nam flagsztok?

Pragnąc zgłębić temat, czyli pytając o poradę Wujka Google, zetkniemy się z polskim odpowiednikiem słówka flagsztok, a brzmi ono "drążek flagowy". I tu jak widać, pojawia się pewna zasadnicza zmyła, bowiem to, co wieszamy na drążku flagowym, to bynajmniej nie jest flaga. Tylko bandera.

Cokolwiek na nim umieścimy, flagsztok pełni niezwykle poważne i reprezentacyjne funkcje, a wszelkie uchybienia w tym temacie mogą zostać poczytane w najlepszym wypadku jako brak wychowania, a w nieco gorszym - jako jawna obraza. Nic zatem dziwnego, że z flagsztokiem oraz z tym, co i kiedy na nim powiewa, związane są bardzo konkretne instrukcje.

Gdzie ten flagsztok?

Oficjalna definicja głosi, iż flagsztok, a konkretnie - jego pięta - najczęściej znajduje się na rufie, ewentualnie na topie bezanmasztu. Flagsztok powinny posiadać właściwie wszystkie jednostki, jakie snują się po morzach, a więc zarówno okręty wojenne, jak i statki handlowe czy wycieczkowe, a także jachty. Rzecz jasna, będą to statki różnej wielkości, co rodzi pewne problemy oraz... dowolność.

Niekiedy bowiem lepiej (i jakby zgrabniej) jest umieścić flagsztok na dziobie, zamiast na rufie. W tym jednak przypadku to, co podnosimy na flagsztoku nie będzie już banderą, ale proporcem.

Załóżmy jednak, że sytuacja jest klasyczna i nasz drążek flagowy mieszka na rufie. Pojawia się zatem następne pytanie: gdzie konkretnie, bowiem rufa to pojęcie szerokie, jak... rufa. Teoretycznie prawa burta jest ważniejsza, więc intuicyjnie szukalibyśmy go po prawej. Jednak, zgodnie z protokołem, powinien on znaleźć się centralnie na rufie, czyli w symetrycznej jednostki. Jeśli nie ma tam odpowiedniego miejsca, to właściwie nie ma znaczenia, czy znajdzie się bliżej prawej, czy lewej burty.

Poprawiony: piątek, 18 sierpnia 2017 16:29 Więcej…
 

NA BULWARACH WIŚLANYCH ODSŁONIĘTO TABLICĘ POŚWIĘCONĄ GEN. PATTONOWI

Email Drukuj PDF

pattonbulwary wislane

Przedstawiciele władz Warszawy, ambasady USA i Fundacji im. Ronalda Reagana w Polsce odsłonili w środę na bulwarach wiślanych tablicę poświęconą amerykańskiemu dowódcy z czasów II wojny światowej gen. George'owi S. Pattonowi.
W czerwcu Rada Warszawy zdecydowała, że Patton będzie patronem fragmentu bulwarów wiślanych zlokalizowanego między mostami Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim.

Tablicę poświęconą Pattonowi ustawiono na bulwarze między Centrum Nauki Kopernik i siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odsłonili ją m.in. wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, poseł PO Andrzej Halicki, attache obrony Stanów Zjednoczonych w Polsce John Downey, prezes zarządu Fundacji im. Ronalda Reagana w Polsce Janusz Dorosiewicz oraz radca ministra kultury prof. Andrzej Kunert.

W uroczystości wzięli udział również m.in. żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach batalionowej grupy bojowej NATO. Hymny Polski i USA odegrała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

"Warszawa pamięta o ludziach, którzy zasłużyli się dla naszej niepodległej i wolnej Europy. Widoczną formą upamiętniania ludzi ważnych dla naszej historii, bohaterów jest obieranie ich na patronów, ulic, placów i innych ważnych dla nas miejsc w Warszawie. Do tego grona dołączamy dziś gen. George'a Smitha Pattona. W społeczeństwie polskim znany jest jako wybitny dowódca, ale także przyjaciel Polski i Polaków" - podkreśliła Kaznowska.

Przypomniała słowa Pattona po wizycie u polskich żołnierzy dowodzonych przez gen. Władysława Andersa: "Oddziały polskie prezentują się najlepiej ze wszystkich, jakie kiedykolwiek widziałem łącznie z brytyjskimi i amerykańskimi".

GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: środa, 16 sierpnia 2017 17:40
 

"MARSZ ŚLEDZIA"

Email Drukuj PDF

marszfd67b0171a9e48a78c2624c225c8ffe6

Jeszcze dwanaście miejsc czeka na chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w odbywającym się w sobotę 19 sierpnia Marszu Śledzia. Dziesięciu śmiałków, którzy w sobotę rano stawią się w Kuźnicy, będzie mogło przeprawić się wpław do Rewy. Dwie osoby mają szansę wylicytować swój udział na aukcjach charytatywnych.
W zawodach wystartuje 100 osób z całego kraju. Chętnych co roku jest znacznie więcej niż miejsc, dlatego organizatorzy tym najbardziej zdeterminowanym dają szansę na zawalczenie o siebie w wyprawie na chwilę przed startem, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Tak rozdanych zostanie w biurze Informacji Turystycznej w Kuźnicy 10 miejsc i to nie jedyne wolne miejsca, do czwartku będzie można licytować udział w Marszu Śledzia na aukcji charytatywnej w serwisie Allegro. Czekają dwa miejsca.

Poprawiony: środa, 16 sierpnia 2017 16:23 Więcej…
 

NA PISIE POWSTANIE PORT I NABRZEŻA DLA WODNIAKÓW

Email Drukuj PDF

rzeka pisa

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy zagospodarowaniu nabrzeży rzeki Pisy i budowie basenu portowego - zapowiedziały władze Pisza. Dzięki tej inwestycji miasto ma stać się bardziej dostępne dla żeglarzy i kajakarzy.

Według burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego inwestycja obejmie przebudowę brzegów Pisy, budowę kładki nad rzeką oraz utworzenie basenu portowego. Jak mówił PAP, dzięki temu miasto otworzy się na wodniaków, bo dotychczas na Pisie nie było przystani, ani nabrzeży umożliwiających cumowanie w granicach miasta.

Piski samorząd liczy, że inwestycja ożywi turystykę i przyczyni się do popularyzacji szlaku wodnego Pisa-Narew, dzięki któremu żeglarze i kajakarze mogą dopłynąć na Mazury z Warszawy czy Krakowa.

W Piszu zostanie zbudowany basen portowy o wymiarach ok. 65 na 40 m, w którym przewidziano miejsca dla 36 jachtów i trzy stanowiska dla statków żeglugi turystycznej lub tramwaju wodnego. Nad Pisą powstanie nowe nabrzeże z miejscami umożliwiającymi dostęp do wody, promenada wzdłuż rzeki oraz kładka dla pieszych i rowerzystów pod mostem kolejowym.

Miasto ma już projekt architektoniczno-budowlany tej inwestycji i jeszcze w sierpniu zamierza ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Inwestycja jest częścią regionalnego projektu przebudowy infrastruktury związanej z udrożnieniem i rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich.

Projekt, który jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, zakłada też m.in. budowę śluzy Guzianka II i remont śluzy Guzianka I, przebudowę pięciu kanałów od Mikołajek do Giżycka, a także nabrzeży jezior: Ryńskiego, Mikołajskiego, Nidzkiego i Niegocin. Realizuje go Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w partnerstwie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość wszystkich prac jest szacowana na ponad 172 mln zł.

PortalMorski.pl

Poprawiony: wtorek, 15 sierpnia 2017 16:43
 

BITWA POD PŁOCKIEM - STARCIE W CIENIU CUDU

Email Drukuj PDF

Bitwa na przedmościu płockim jest jednym z zapomnianych epizodów wojny polsko-bolszewickiej. Sławę zdobyło natarcie znad Wieprza. Jednak gdyby nie uporczywa obrona dolnej Wisły, to do cudu pod Warszawą mogłoby nie dojść.
Do historii bitwy warszawskiej przeszedł atak dwóch grup uderzeniowych wyprowadzony znad Wieprza, dzięki któremu odrzucono Armię Czerwoną z przedpola Warszawy i po 10 dniach walk osiągnięto linię Prus Wschodnich. Manewr ten byłby jednak zagrożony, gdyby nie udało się utrzymać linii dolnej Wisły. Jednym z najważniejszych punktów obrony było przedmości płockie, które znajdowało się w pasie obrony 18. Dywizji Piechoty i Flotylli Wiślanej.

bitwa10004irc61f48semw-c116-f4-bitwa0004is1byf7p2392-c116-f4

Poprawiony: poniedziałek, 14 sierpnia 2017 17:46 Więcej…
 

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Email Drukuj PDF

wp

Poprawiony: poniedziałek, 14 sierpnia 2017 17:01
 

KANAŁ ELBLĄSKI W PEŁNI DOSTĘPNY

Email Drukuj PDF

filar pochylni olesnica male

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że zakończone zostały czynności naprawcze na pochylni Oleśnica Kanału Elbląskiego. Transportowy Dozór Techniczny, po przeprowadzeniu badań technicznych mechanizmów, 10 sierpnia br., dopuścił pochylnię do eksploatacji.

Tym samym otwarte są wszystkie pochylnie Kanału Elbląskiego: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec.

Awaria pochylni Oleśnica powstała wskutek usterki prawego koła sprzęgłowego. Jest to żeliwne koło zębate o średnicy jednego metra i wadze blisko tony. Mechanizmy Kanału Elbląskiego są unikatowym zabytkiem na skalę światową, co miało wpływ na czas trwania naprawy. Ponadto od sprawności działania pochylni zależy bezpieczeństwo podróżnych, nakłada to na administrację Kanału dodatkowe wymogi staranności naprawy. Usterka koła została wykryta podczas inspekcji Transportowego Dozoru Technicznego w kwietniu br.

RZGW w Gdańsku wyraża ubolewanie z powodu niezawinionych z jego strony utrudnień na jakie napotkali podróżni podczas przeprawy przez Kanał Elbląski i podkreśla, iż dokłada wszelkich starań aby praca pochylni do końca tegorocznego sezonu przebiegała bez zakłóceń.

rel (RZGW w Gdańsku)

Poprawiony: niedziela, 13 sierpnia 2017 17:02
 

WODNY TRANSPORT ŚRÓDLĄDOWY TO NIŻSZE KOSZTY

Email Drukuj PDF

barka urzad marszalkowski kuj pomors

- Odległość na jaką można przewieźć tonę ładunku, przy tym samym nakładzie energii wynosi w przypadku ciężarówki - 100 km, kolei - 300 km, barki - 370 km - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Władze regionu promują rozwój Wisły z uwagi na to, że w dorzeczu rzeki leży koło 80% powierzchni województwa.

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów. To prawie piąta część jej całkowitej długości. - Nad tą rzeką leży 11 z 52 miast województwa kujawsko-pomorskiego. To cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe - informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Obszar nadwiślańskich miast to w sumie 513 kilometrów kwadratowych (powierzchnia pozostałych ośrodków miejskich to 316 kilometrów kwadratowych). Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70% ludności miejskiej województwa.

Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70. Łączy ona Bałtyk z Morzem Czarnym oraz Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zabiega o przywrócenie masowego transportu towarów Wisłą.

RynekInfrastruktury.pl

Poprawiony: niedziela, 13 sierpnia 2017 16:39
 

ŻYCZENIA

Email Drukuj PDF

okrety

 

ROŚNIE RUCH NA KANALE AUGUSTOWSKIM

Email Drukuj PDF

kanalkurzyniec lock augustow canal

Ponad siedmiokrotnie wzrósł ruch na Kanale Augustowskim, łączącym Polskę i Białoruś.

Jak informuje niezalezna.pl, ponad siedmiokrotnie wzrósł ruch na Kanale Augustowskim przez przejście wodne Rudawka - Lesnaja. Wg danych służb granicznych do tej pory przejście przekroczyło po ok. 900 osób w obie strony - kajakami, pieszo i na rowerach.

Kanał Augustowski budowano wg projektu inż. Prądzyńskiego w latach 1825-1839. Łączy on dorzecza Wisły i Niemna. Na kanale zbudowano 18 śluz (14 z nich znajduje się w Polsce). Niemnem można dopłynąć aż do Kowna (gdzie za czasów ZSRR postawiono zaporę i nie wyposażono jej w śluzy), żegluga do ujścia w Zalewie Kurońskim możliwa jest po przetransportowaniu jednostki przez zaporę lądem.

Wyjazd na Białoruś w rejon tamtejszego parku narodowego i Grodna możliwy jest na podstawie zezwolenia na 3 lub 5 dni, które uzyskuje się za pośrednictwem biur podróży, po opłaceniu ubezpieczenia. Nie są wymagane wizy.

Zdjęcie: By Pudelek (Marcin Szala) (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Poprawiony: piątek, 11 sierpnia 2017 16:08