"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok95 URODZINY PORTU GDYNIA

Email Drukuj PDF

port gdynia ok

95 lat temu Sejm II Rzeczpospolitej podjął decyzję o budowie portu we wsi - o nic nikomu nie mówiącej nazwie - Gdynia, na którą jako miejsce "bardzo sposobne" do budowy portu wskazywał już królowi Władysławowi IV hetman Stanisław Koniecpolski i inżynier królewski Jan Pleitner.

23 września 1922 roku Sejm II RP zdecydował - " Upoważnia się Rząd do poczynienia wszelkich niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt pięć lat temu, u zarania narodzin II Rzeczypospolitej, stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski - jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. W ciągu kilku lat port gdyński był największym portem na Bałtyku i jednym z większych portów Europy, wyprzedzając pod względem wielkości obrotów takie porty jak Kopenhaga, Brema, Amsterdam, Genua, Neapol i Triest.

Poprawiony: sobota, 23 września 2017 16:21 Więcej…
 

WIADOMOŚCI Z DĘBLINA

Email Drukuj PDF

debsolid

debdsc 1643

Poprawiony: sobota, 23 września 2017 15:44 Więcej…
 

OBRONA TWIERDZY MODLIN

Email Drukuj PDF

plakat twierdza

W dniu 23 września 2017 roku (sobota) o godz. 12,30 w Twierdzy Modlin odbędą się uroczystości związane z Obroną Modlina w 1939 roku oraz Flotyllą Wiślaną. Udział w uroczystościach wezmą przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, Marynarki Wojennej, władze Nowego Dworu Mazowieckiego oraz okoliczni mieszkańcy.

Jak co roku Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane"-Liga Morska i Rzeczna zaprasza wszystkich chętnych przed tablicę pamiątkową I Pułku Marynarki Wojennej (ul. Księstwa Warszawskiego)-wjazd od mostu na Narwi. W programie uroczystości złożenie kwiatów przed tablicą, okolicznościowe wystąpienia. O godz. 14,00 będzie odprawiona Msza Święta, przeprowadzony Apel Poległych ( ul. Ledochwskiego - pomnik Obrońców Modlina 1939r.)

ZARZĄD KLUBU "BRACTWO WIŚLANE"

LIGA MORSKA I RZECZNA.

oraz

Poprawiony: czwartek, 21 września 2017 15:30
 

ŻEGLOWNA WISŁA CZYLI... 30 MILIARDÓW ZŁ NA POCZĄTEK

Email Drukuj PDF

swilski fot lew

O tym dlaczego, po dziesięcioleciach zaniedbań, warto zainwestować w żeglowną Wisłę, rozmawiamy z Ryszardem Świlskim, Członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego.

- W kwietniu br. z gdańskiego portu, Wisłą, w kierunku Warszawy wypłynęła barka z kontenerami. Kontenery wprawdzie były puste, ale na pokładzie oprócz Pana był również m.in. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, samorządowcy z nadwiślańskich gmin, przedstawiciele branży morskiej i śródlądowej. Rejs miał pokazać, że żegluga Wisłą jest możliwa. Czy rzeczywiście Wisłą można transportować towary?

- Wierzę, że ten kwietniowy rejs był swego rodzaju doświadczeniem, które będzie procentowało na przyszłość. Chcieliśmy pokazać, co dzieje się na Wiśle w zakresie transportu śródlądowego, jakie inwestycje są konieczne do zrealizowania. Staramy się, aby śródlądowe drogi wodne wróciły do łask w systemie transportowym. Zaangażowanie wielu środowisk - samorządowców, przedstawicieli portów, szeroko rozumianej branży transportowej, jak również środowiska naukowego, daje podstawy do tego, aby podjąć konkretne kroki do przywrócenia żeglugi transportowej na Wiśle. Mamy jednak świadomość, że samorządy regionalne czy potencjalni inwestorzy nie są w stanie takich inwestycji samodzielnie zrobić. To jest także ogromne wyzwanie i zobowiązanie dla rządu.

- Jakie realne korzyści może przynieść transport towarów Wisłą?

- Przede wszystkim to szansa rozwoju ekonomicznego dla samorządów wojewódzkich, lokalnych, ale to również wymierne korzyści ekonomiczne także w skali makro. Porty śródlądowe, które powstaną na Wiśle wygenerują kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Dla mniejszych miejscowości, dzisiaj często wykluczonych transportowo, to doskonała wiadomość. Szczególnie, że budowa portu na rzece pociągnie za sobą kolejne inwestycje, także w infrastrukturze lądowej. Muszą bowiem powstać drogi być może zbudowana lub zmodernizowana zostanie linia kolejowa. Doskonały przykład mamy w Gdańsku gdzie budowa terminala głębokowodnego DCT przyspieszyła inwestycje drogowe. Z kolei oddanie do użytku Trasy Sucharskiego i Obwodnicy Południowej poskutkowała prawdziwym bumem inwestycyjnym w gdańskim porcie. Terminal głębokowodny DCT wzbogacił się o kolejne nabrzeże, a wokół niego powstają centra logistyczne. Taki samonapędzający się mechanizm mógłby spełnić się również w przypadku miejscowości zlokalizowanych wzdłuż trasy wiślanej.

Poprawiony: wtorek, 19 września 2017 18:28 Więcej…
 

PROM "DROGOWIEC" WZNOWI KURSY NA WIŚLE

Email Drukuj PDF

prom drogowiec wladyslaw tomaczyk

Prom Drogowiec wznowi kursowanie po Wiśle w rejonie Spytkowic dopiero na przełomie września i października - dowiedziała się PAP w piątek w wadowickim starostwie, do którego należy jednostka. Przedłużyły się procedury związane z dopuszczeniem go do ruchu.
Dzięki promowi, który kursuje w ciągu drogi powiatowej między Spytkowicami Przewozem w powiecie wadowickim a Porębą Żegoty w powiecie chrzanowskim, droga między miejscowościami po obu stronach rzeki skraca się o kilkadziesiąt kilometrów. Gdy nie funkcjonuje, mieszkańcy muszą korzystać z objazdów.

źródło:PortalMorski.pl

Poprawiony: niedziela, 17 września 2017 15:09
 

POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO LMiR W MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE

Email Drukuj PDF

ligafcbf9e04f2d2877b8c0821feb924bf5d-----------------ligaorkiestra-reprezentacyjna-lmir-z-wyszkowa

Muzeum Sił Powietrznych w dniu 16 września będzie gospodarzem uroczystego posiedzenie Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, która podobnie jak Liga Obrony Powietrznej Państwa została zorganizowana z inicjatywy polskich elit międzywojennych. Oba stowarzyszenia popierały propagandowo i finansowo zakupy sprzętu lotniczego i morskiego, sport lotniczy, żeglarstwo, badania i rozwój marynarki wojennej, konstrukcji lotniczych oraz publikatory o tematyce morskiej i lotniczej. Wiązało się to ze wsparciem działalności Lig przez władze państwowe, a co za tym idzie ich znacznym rozwojem. Warto zaznaczyć tu wielki wpływ działalności obu Lig na rozwój muzealnictwa wojskowego. Pierwsze w Polsce wystawy lotnicze organizowane były przez LOPP.

Przedwojenna liczebność obu organizacji to prawie trzy miliony członków zrzeszonych w kołach, oddziałach, komitetach i okręgach. Ważnym ośrodkiem Ligi Morskiej i Kolonialnej (nazwa LMiR w latach 1930-39) był Dęblin/Irena. W naszym mieście organizowane były parady i kwesty na zakup okrętów dla Marynarki Wojennej...
Lotnicy i marynarze mają ze sobą wiele wspólnego, ogarniają swoją działalnością sfery obce ludzkiej naturze. To również ludzie o specyficznej konstrukcji wewnętrznej. W czasie II wojny światowej mimo przeciwności do końca nie złożyli broni. Wielu z nich to członkowie LMiR i LOPP m.in. generałowie Gustaw Orlicz Dreszer, Leon Berbecki, admirał Kazimierz Porębski.
W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa zobaczymy, w Dęblinie jeszcze więcej ligowych akcentów. Podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Ligą Morską i Rzeczną a Muzeum Sił Powietrznych. Koncertować będzie Reprezentacyjna Orkiestra LMiR z Wyszkowa, a Klub Krótkofalarski LMiR - SP5PLW nawiąże łączności z całym światem informując o EDD
Rok 2018 będzie szczególny nie tylko dla Polski, ale i dla LMiR. Jej członkowie obchodzić będą 100 rocznicę utworzenia stowarzyszenia. Z tej okazji zaplanowano zorganizowanie okolicznościowej wystawy, która zagości również w naszym muzeum.

ligairena-parada-ligi-morskiej-i-kolonialnej-fot-j.zotnicki

źródło:Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Lotników Polskich 1,
08-530 Dęblin

Poprawiony: środa, 13 września 2017 14:39
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

polskie-jachty-na-oceanach

Tak się złożyło w naszej trudnej historii Polski, że historię polskiego żeglarstwa zaczęliśmy "pisać" wraz z odzyskaniem Niepodległości, a nawet ciut wcześniej.

Poprawiony: poniedziałek, 11 września 2017 17:40
 

MONIKA NIEMIEC-BUTRYN: - TRANSPORT RZECZNY JEST EFEKTYWNY I EKOLOGICZNY

Email Drukuj PDF

manikacspi8914

Rzeki trzeba zagospodarowywać. Mądrze i w zgodzie z przyrodą - mówi dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- Dlaczego dla portów morskich ważna jest żegluga śródlądowa?
Monika Niemiec-Butryn: Weźmy przykład z Gdańska: już teraz obsługa ładunków w porcie Gdańsk wymaga, aby średnio co minutę wjeżdżał lub wyjeżdżał załadowany samochód ciężarowy, a co trzy minuty - pociąg. Obciąża to znacznie sieć drogową i kolejową, a z czasem doprowadzi do ich blokady. Dlatego droga wodna jest konieczna w szczególności dla portów morskich. Zaletą żeglugi śródlądowej jest jej dużo większa zdolność przewozowa. Jedna barka może zastąpić do 60 samochodów ciężarowych lub zabrać tyle towarów, ile jeden pociąg..

WIĘCEJ TU:http://www.rp.pl/Transport/309039927-Monika-Niemiec-Butryn-Transport-rzeczny-jest-efektywny-i-ekologiczny.html#ap-1

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 13:47
 

KANAŁ WISŁA - SAN - DNIESTR

Email Drukuj PDF

kanabratyslawa-dunaj

Gdyby nie wybuch wojny, dziś moglibyśmy dopłynąć statkiem z Krakowa do Lwowa i przez Mołdawię na Morze Czarne. Projekt polsko-rumuńskiego kanału wraz z ogromnym centrum logistycznym pod Lwowem został zatwierdzony w 1938 roku, a jego orędownikiem był m. in. Eugeniusz Kwiatkowski. Dziś po tym projekcie pozostała pokaźna dokumentacja techniczna, którą warto wykorzystać w obecnej rzeczywistości.

Historia projektu Wisła - San - Dniestr jest bardzo długa, gdyż sięga czasów austriackich. Rząd Austro-Węgier w ostatnich dziesięcioleciach istnienia tego kraju przykładał dużą wagę do rozwoju dróg wodnych. Niestety wiele projektów, które około roku 1910 znajdowało się w zaawansowanej fazie przygotowawczej, nie doczekało się realizacji wskutek wybuchu I wojny światowej. Do tych projektów nie powrócono od razu po 1918 roku, gdyż wyniszczona wojną Europa Środkowa nie miała środków na tak poważne inwestycje, a poza tym pojawiły się granice państwowe w miejscu, gdzie ich przed wojną nie było. Do projektów tych powracano w drugiej połowie lat 30-tych, ale historia się powtórzyła - tym razem wybuchła II wojna światowa.

Więcej tu:http://porteuropa.eu/kanal-wisla-san-dniestr/

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 10:22
 

ŚWIĘTO WISŁY

Email Drukuj PDF

plakat

9 września mieszkańcy Warszawy już po raz dziesiąty zgromadzą się nad Wisłą, aby wspólnie celebrować święto królowej polskich rzek. Wydarzenie ma na celu prezentację i promocję żeglugi oraz zachęcenie mieszkańców Warszawy i turystów do spędzania czasu nad rzeką i na rzece.
Tego dnia wszystkie oczy zwrócone będą na Wisłę. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich wodniaków do aktywnego udziału w najbardziej wyczekiwanym wiślanym wydarzeniu. Miłośników kajaków zachęcamy do przyłączenia się do Wioślanej Masy Krytycznej. Warszawski Akademicki Klub Kajakowy "Habazie" ma do dyspozycji 200 kajaków! Oczywiście można pojawić się z własnym sprzętem: kajakiem, kanadyjką, hamburką, lejtakiem czy pontonem. Zapisy: www.akcjalato.pl/splywy/wioslana-masa-krytyczna.html
Najważniejszym punktem wydarzenia będzie rozświetlona wieczorna parada na Wiśle, do udziału w której zapraszamy armatorów jednostek motorowodnych z całego regionu. To wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania miłośników rzeki! Wszystkie zgłoszone łódki zaprezentują się mieszkańcom miasta i turystom płynąc w szyku wzdłuż Bulwarów Wiślanych - miejscem zbiórki o godzinie 17:00 będzie bulwar Jana Karskiego. Parada wystartuje o 19:20 i popłynie w stronę Portu Czerniakowskiego. Wodniaków stacjonujących nad Zalewem Zegrzyńskim lub na Kanale Żerańskim zapraszamy do wykorzystania śluzy na Żeraniu i przypłynięcia na Święto Wisły!
Poprawiony: poniedziałek, 04 września 2017 17:52 Więcej…