"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPOŻEGNANIE Ś. P. ANDRZEJA FRELKA

Email Drukuj PDF

frelekfot1e37FOTO:TOMASZ SKUDNIEWSKI.

Poprawiony: sobota, 08 października 2016 11:09
 

AKADEMIA MORSKA W GDYNI: W SOBOTĘ INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

Email Drukuj PDF

am gdynia 595 314

W sobotę, 8 października odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Akademii Morskiej w Gdyni. Uroczystość zaplanowano o godz. 11 na Skwerze Kościuszki, w miejscu cumowania żaglowca szkolnego Dar Młodzieży.
Tradycje uczelni, sięgają roku 1920 i uruchomienia w Tczewie pierwszej polskiej Szkoły Morskiej. Rozwój Gdyni sprawił, że powstał tu nowoczesny kompleks dydaktyczny, do którego w 1930 roku przeniesiono z Tczewa Szkołę Morską. To do dzisiaj główna siedziba Akademii Morskiej.
Akademia Morska w Gdyni dzisiaj to wyższa uczelnia techniczna prowadząca kształcenie studentów oraz badania naukowe głównie na potrzeby globalnego rynku transportu morskiego oraz całej gospodarki morskiej.

Poprawiony: piątek, 07 października 2016 06:35 Więcej…
 

UROCZYSTA PRZYSIĘGA WOJSKOWA PRZED ORP "BŁYSKAWICA"

Email Drukuj PDF

przysiega 595 314

W piątek, 7 października o godz. 09:30 przed okrętem muzeum ORP Błyskawica, odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej. 102 ochotników złoży ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.
Przebieg wydarzenia:
- 07.30-08.30 - uroczysta Msza Święta w intencji elewów służby przygotowawczej składających przysięgę wojskową w Kościele Garnizonowym MW (Gdynia Oksywie, ul. Śmidowicza 45);
- 09.30-11.00 - uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej, na Nabrzeżu Pomorskim przed ORP "Błyskawica" (Gdynia, aleja Jana Pawła II 1).
- przysięgę zakończy odegranie "Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego" oraz defilada pododdziałów.
Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 6 września br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, a dokładnie na militarnych obiektach Punktu Bazowania w Helu. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które potrwa 3 miesiące oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie przygotowawcze zakończy się 23 grudnia.

Poprawiony: czwartek, 06 października 2016 19:17 Więcej…
 

PLANY ODTWORZENIA DROGI WODNEJ E-40

Email Drukuj PDF

misk minister grobarczyk w trakcie briefingu mmisk obrady m

Przebywający w Mińsku Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podpisał polsko-białoruskie memorandum w sprawie współpracy dotyczącej odtworzenia drogi wodnej E- 40 na odcinku Dniepr-Wisła. Ze strony białoruskiej dokument podpisał Anatolij Siwak, minister transportu i komunikacji Republiki Białorusi.
W efekcie powołana została polsko-białoruska grupa robocza ds. E-40 mająca koordynować działania na poziomie międzyrządowym. Ta droga wodna łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska Wisłą do Warszawy, dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, następnie przez Polesie do Dniepru.
Wizyta polskiej delegacji rządowej u naszych wschodnich sąsiadów odbywa się podczas Jubileuszowego Białoruskiego Tygodnia Transportowego.
Białoruski Tydzień Transportowy to wydarzenie odgrywające znaczącą rolę w rozwoju infrastruktury transportowej i logistycznej systemu Republiki Białorusi i krajów sąsiednich. Promuje innowacje i inwestycje oraz rozwój współpracy w szeroko rozumianym transporcie międzynarodowym. Program, oprócz wystaw obejmuje ponad kilkadziesiąt wydarzeń biznesowych, podczas których prezentowane są najnowsze trendy i rozwiązania technologiczne w dziedzinie transportu i logistyki, a także oferty zainteresowanych przedsiębiorstw.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

miedzynarodowe rdldowe drogi wodne polskiSCHEMAT DRÓG WODNYCH ŹRÓDŁO - WIKIPEDIA

Poprawiony: środa, 05 października 2016 13:36
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zaproszenie bractwo 10. 2016 01

 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

nekrolog   s.p. andrzej frelek 01

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 19:31
 

ROK AKADEMICKI 2016/17 W AKADEMII MORSKIEJ W SZCZECINIE ROZPOCZĘTY

Email Drukuj PDF

inauguracja am szczecininauguracja roku akademia morska szczecin 595 314

- Bardzo cieszy mnie fakt, że aż 780 studentów po raz pierwszy przekracza dzisiaj mury szczecińskiej Akademii Morskiej - powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas inauguracji roku akademickiego. - Gratuluję Uczelni tak licznej, niemal czterotysięcznej społeczności studenckiej.
Szef resortu podkreślił, że absolwenci Akademii Morskiej stanowią światową elitę.
- Stajecie się akademicką społecznością uczelni, która gwarantuje wam pewny start na rynku pracy! ? dodał minister. - Ta uczelnia wie, jak kształcić na najwyższym poziomie, jak przekazywać rzetelną, praktyczną wiedzę, jak kształtować umiejętności, które będziecie wykorzystywać w praktyce, radząc sobie często w bardzo trudnych sytuacjach.
Gorąco witał studentów, szczególnie pierwszego roku rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. prof. AM Wojciech Ślączka.
- To właśnie Wam chciałbym pogratulować wyboru - podkreślił. - Ufam, że pasmo Waszych najlepszych sukcesów zaczyna się właśnie teraz. Możecie rozwinąć skrzydła na każdym kierunku, pod warunkiem, że dysponujecie siłą, dyscypliną i samozaparciem.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego tradycyjnie miała miejsce u podnóża Wałów Chrobrego, na których mieści się Akademia Morska.
Źródło:MGMiŻŚ

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 07:19
 

JUŻ 24 PAŹDZIERNIKA UROCZYSTE OTWARCIE DRUGIEGO NABRZEŻA W DCT GDAŃSK

Email Drukuj PDF

nabrzeze t2 595 314

Już 24 października odbędzie się uroczyste otwarcie drugiego głębokowodnego nabrzeża (T2) terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Inwestycja zwiększy zdolność przeładunkową terminalu do 3 milionów TEU rocznie w pierwszej fazie rozbudowy.
W dniu 8 grudnia 2014 roku wojewoda pomorski dał zielone światło od władz województwa pomorskiego na budowę drugiego nabrzeża, zaś w drugiej połowie stycznia 2015 roku przekazano plac budowy belgijskiej spółce N.V. BESIX, która jest generalnym wykonawcą i projektantem nowego terminalu. Prace budowlane nad inwestycją, na którą DCT zabezpieczyło środki w wysokości 290 mln euro, rozpoczęły się wiosną.
Nowe nabrzeże o długości 650 m zwiększy zdolność przeładunkową terminalu dwukrotnie, z 1,5 miliona TEU do 3 milionów TEU rocznie w pierwszej fazie rozbudowy. Wyposażono je w 5 suwnic STS oraz dodatkowy sprzęt przeładunkowy zdolny do obsługi statków o pojemności przekraczającej 18000 TEU.
Poza zwiększoną zdolnością przeładunkową terminalu, drugie nabrzeże jest także istotnym czynnikiem rozwoju polskiej infrastruktury.
- Gdańsk nie stałby się tak istotnym centrum handlowym, gdyby nie jego dobre skomunikowanie z resztą kraju oraz z krajami sąsiadującymi z Polską. Polska infrastruktura drogowa i kolejowa w ciągu ostatnich 10 lat znacząco się poprawiła. Takie inwestycje, jak budowa drugiego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk (T2) sprawiają, że nasze korytarze transportowe są wciąż unowocześniane i rozwijane - mówił podczas inauguracji budowy terminalu T2 Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk.
AL, rel (DCT Gdańsk)

Poprawiony: niedziela, 02 października 2016 16:25
 

MODLIN 24.09.2016 R.

Email Drukuj PDF

moddsc 0350moddsc 0351

moddsc 0360moddsc 0384

W dniu 24 września 2016 roku w Twierdzy Modlin miały miejsce uroczystości związane z upamiętnieniem walk Flotylli Wiślanej oraz 77 Rocznicy Obrony Twierdzy Modlin.
Organizatorami uroczystości były Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Dowództwo 2 Mazowieckiego Pułku Saperów oraz Liga Morska i Rzeczna.
Początek Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą walki marynarzy Flotylli Wiślanej. Wspominano rolę marynarzy rzecznych w walkach podczas II wojny światowej.
Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą. Ksiądz proboszcz Janusz Nawrocki z parafii p.w. Św. Barbary w Modlinie Twierdzy odprawił modlitwę za poległych i zmarłych marynarzy rzecznych. Reprezentacyjna Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa wzbogaciła tą część uroczystości odegraniem Hymnu Państwowego, Hymnu Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Hymnu Marynarzy Morskich. Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Obrońców Twierdzy Modlin. Odprawiona została uroczysta Msza Święta za poległych i zmarłych żołnierzy biorących udział w obronie Twierdzy Modlin. Odbył się Apel Poległych, składanie wiązanek kwiatów przed pomnikiem przez delegacje obecne na uroczystościach.
Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej, która następnie dała koncert pieśni i melodii marynarskich oraz patriotycznych.
Klub "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna podczas uroczystości reprezentował Wacław L. Kowalski, Prezes Zarządu.
Po uroczystościach w Muzeum Twierdzy Modlin odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej poświęcone bieżącej działalności stowarzyszenia oraz przygotowaniom do świętowania Roku Wisły w 2017 roku oraz obchodów 100- rocznicy Ligi Morskiej i Rzecznej w 2018 roku.

Przygotował: Wacław L. Kowalski - Prezes Zarządu

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 19:19 Więcej…
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

nekrolog h.mki 01

Poprawiony: piątek, 30 września 2016 19:27