"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ - 29.09.2018r.

Email Drukuj PDF

100zamek

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 16:04 Więcej…
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

11111111111

 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. ADMIRAŁA FLOTY JÓZEFA UNRUGA I JEGO MAŁŻONKi

Email Drukuj PDF

W kościele pw. Bożego Ciała w Helu wystawiono trumny ze szczątkami admirała i jego małżonki. Przed mszą odbyło się odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego, w którym wziął udział szef MON.

unrug2

fot. st. chor. mar. Piotr LEONIAK

Po zakończeniu uroczystości w Helu trumny ze szczątkami adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii przetransportowano na pokładzie okrętu ORP Krakowiak do Gdyni. We wtorek na Cmentarzu Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysty pogrzeb z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

unrug3

fot. facebook.com/Marynarka Wojenna RP

Poprawiony: poniedziałek, 01 października 2018 15:46
 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA /dolna Wisła/.

Email Drukuj PDF

Dolna Wisła liczona jest od stopnia wodnego we Włocławku do ujścia.
Od Włocławka do Bydgoszczy Wisła przepływa dnem Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, a następnie gwałtownie zakręca na północny wschód, dokonując przełomu w wysoczyznach pomorskich. Odcinek od Bydgoszczy do Tczewa przebiega przez makroregion Doliny Dolnej Wisły, zaś północny odcinek przez mezoregion Żuławy Wiślane.

b bieg

Poprawiony: poniedziałek, 01 października 2018 15:29
 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. ADMIRAŁA FLOTY JÓZEFA UNRUGA I JEGO MAŁŻONKI

Email Drukuj PDF

uuuuuuu1

Poprawiony: niedziela, 30 września 2018 16:19 Więcej…
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ - 29.09.2018R

Email Drukuj PDF

katedra polowa wojska polskiego w warszawie

11,00 MSZA ŚWIĘTA W KATEDRZE POLOWEJ WOJSKA POLSKIEGO.

12,30 - 13,00 PRZEMARSZ DO ZAMKU KRÓLEWSKIEGO.

zamek------------2018-logo-lmir-2

Poprawiony: piątek, 28 września 2018 15:49
 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA. /Wisła środkowa/

Email Drukuj PDF

srodkowa

Środkowy odcinek Wisły - ciągnący się od Puław do Płocka w przybliżeniu na przestrzeni 210 km, wyróżnia się pod względem walorów przyrodniczych dzięki zachowanemu naturalnemu charakterowi. Rzeka rozlewa się tu na szerokość od 600 do 1200 m. Widziana z lotu ptaka zadziwia mozaiką piasku, wody i zieleni, którą tworzą znajdujące się w jej korycie ławice, łachy i kępy. Wygląd koryta rzeki podlega nieustannym zmianom - piaszczyste "wyspy" ulegają niszczeniu, to znów powstają w innym miejscu.

Poprawiony: czwartek, 27 września 2018 15:07
 

PIERWSZA ŁOPATA PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ JESZCZE PRZED WYBORAMI

Email Drukuj PDF

Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że inwestycja jest ważna ekonomicznie, ale jest także demonstracją polskiej suwerenności.

kaczor-TRZYMAMY ZA SŁOWO PANIE PREZESIE.

Poprawiony: środa, 26 września 2018 15:38
 

ADMIRAŁ JÓZEF UNRUG

Email Drukuj PDF

unrug

Admirał floty Józef Unrug urodził się 7 października 1884 r. w Brandenburgu koło Berlina, w rodzinie kultywującej polskie tradycje sięgające XVI w., kiedy to przodek rycerskiego rodu v. Unruh - Krzysztof I otrzymał polski indygenat i osiedlił się w Wielkopolsce. Józef kontynuował rodzinne rzemiosło wojskowe. Jego ojciec Tadeusz, w randze generała, służył w gwardii pruskiej.
Józef Unrug, do zakończenia I wojny światowej, walczył w marynarce wojennej Cesarstwa Niemieckiego jako dowódca flotylli i komendant szkoły okrętów podwodnych. Tuż po odzyskaniu niepodległości wystąpił z Kaiserliche Marine i wraz z innymi polskimi żołnierzami, którzy walczyli dotąd po stronie zaborców, wrócił do Polski, by rozpocząć służbę w Polskich Siłach Zbrojnych. 19 maja 1919 r. zgłosił gotowość do odbudowy polskiej marynarki wojennej. Jako podwładny, a następnie wieloletni przyjaciel admirała Jerzego Świrskiego tworzył i odradzał polską flotę wojenną. W 1925 r. został jej dowódcą. Kilkanaście lat wcześniej poznał Zofię Unrug, z którą ożenił się w 1921 r. Państwo Unrugowie mieli jednego syna, Horacego, ur. w 1930 r.

Poprawiony: wtorek, 25 września 2018 15:35 Więcej…
 

ADMIRAŁ JÓZEF UNRUG WRACA DO KRAJU

Email Drukuj PDF

u1-u2

Uroczystości rozpoczęły się 24 września w Montrésor, gdzie od 1973 r. znajduje się grób wiceadmirała. Następnego dnia, z portu wojennego w Brest, trumny ze szczątkami śp. admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii zostaną przewiezione na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej do Polski. W dniach 1-2 października 2018 na Helu, Oksywiu i Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe.
Uroczysty, państwowy pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i złożenie jego szczątków wraz ze szczątkami żony śp. Zofii Unrug w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu to symboliczne dopełnienie jego woli, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni.

u3

ŹRÓDŁO: IPN

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 15:19