"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

urzecze

"Nad Wisłą, na Urzeczu" - wystawa o nadwiślańskim mikroregionie
od 22 sierpnia w PME w Warszawie

22 sierpnia 2020 r.Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otwiera wystawę "Nad Wisłą, na Urzeczu", która opowiada o nadwiślańskim Urzeczu, zanikającymmikroregionie etnograficznym, o którym mieszkańcy Warszawy rzadko kiedy słyszeli.Opowieść o tym miejscu widziana jest z perspektywy pamięci i zbiorów jego współczesnych mieszkańców.

W sercu Mazowsza usytuowany jest mikroregion Urzecze.To wąski,czterdziestokilometrowy pas ziemi nad Wisłą, który bezpowrotnie oddaje miejsce nowym zabudowaniom i odchodzi w przeszłość. Dawne częścimikroregionu etnograficznego zwanego Urzeczem - Saska Kępa, Zawady, Siekierki, okolice mostu Południowego - ulegają urbanizacji, procesom migracyjnym, nowoczesności. Postanowiłem sięgnąć do pamięci mieszkańców współczesnego Urzecza, by zachować resztki jego tożsamości- tłumaczy pomysłodawca i kurator wystawy Mariusz Raniszewski.

Prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa czasowa "Nad Wisłą, na Urzeczu" koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne fotografieUrzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytkui narzędziasłużące np. do obróbki drewna.Na wystawie zobaczymy charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft wfloralne ornamenty, dowiemy się na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni.

Poprawiony: środa, 02 września 2020 10:44 Więcej…
 

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Email Drukuj PDF

wester

fot. 3 FOW
1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Główna część uroczystości państwowych, które od tego roku organizuje Wojsko Polskie, rozpocznie się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45.

W programie m.in. włączenie syren alarmowych, odśpiewanie Hymnu RP, zapalenie Znicza Pokoleń, odegranie specjalnie skomponowanego Marszu Bohaterów Westerplatte, odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom poległych obrońców Westerplatte, modlitwa oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Główną uroczystość na Westerplatte poprzedzi ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godz. 4.00.
Źródło: 3. FOW

Poprawiony: poniedziałek, 31 sierpnia 2020 18:03
 

PRZEKOP PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ.

Email Drukuj PDF

kanalmierz

Wszystkim przeciwnikom, sceptykom oraz wahającym się pragnę przypomnieć.
Za datę pierwszego pomysłu przekopania Mierzei Wiślanej podaje się rok 1577, kiedy to król Stefan Batory w związku z buntem Gdańska wobec Rzeczypospolitej wyszedł z pomysłem przebicia Mierzei Wiślanej pod Skowronkami. W tym celu wysłał kasztelana wiślickiego Mikołaja Firleja wraz z sekretarzem królewskim Piotrem Kłoczewskim. Po obejrzeniu terenu wyznaczyli właśnie wieś Skowronki, jako miejsce nadające się na przekop i budowę portu. Po zawarciu porozumienia z Gdańskiem pomysł zarzucono.
Również król Prus Fryderyk II Wielki rozważał budowę kanału, gdy po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Elbląg przyłączono do Prus, lecz Gdańsk pozostał w Polsce. Król chciał, aby Elbląg stał się poważnym konkurentem miasta nad Motławą. Po jego śmierci w 1786 roku i po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku Gdańsk również przyłączono do Prus i tym samym budowa kanału stała się dla Prus bezcelowa.
Następnie z propozycją budowy kanału wystąpił w 1945 roku Eugeniusz Kwiatkowski, przedwojenny wicepremier, bezpośrednio po II wojnie światowej Delegat Rządu dla spraw Wybrzeża.
Źródło -wikipedia.

Poprawiony: poniedziałek, 31 sierpnia 2020 13:15
 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasytptpp

Już w listopadzie 1919 roku ukazało się pismo popularne związane z morzem, adresowane do szerokiego kręgu czytelników. Jego specyfiką było wydawanie go nie w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych, w warunkach wolności politycznej, dojrzałej demokracji oraz swobody gospodarczej. Wydawano je w Nowym Jorku, a w roli wydawcy wystąpiło Towarzystwo Polsko-Amerykańskie Żeglugi Morskiej. Siedzibą redakcji było biuro przy ulicy Broadway 206, a cenę egzemplarzową ustalono na 20 centów. Pismo miało skromną, choć staranną, szatę graficzną, adresowane było do Polonii amerykańskiej zainteresowanej sprawami gospodarki morskiej Polski i kontaktami z macierzą. "Flota Polska" wydawana była jako pismo czarno-białe, ale zawierała dużo ilustracji, zarówno zdjęć jak i rycin. Papier, na którym drukowano pismo, był stosunkowo cienki, ale wysokiej jakości, co skutkowało dużą czytelnością druku i atrakcyjnym wyglądem tytułu.
W artykule wstępnym redakcja pisała: Mając więc charakter polskiej placówki, Towarzystwo Polsko-Amerykańskiej Żeglugi Morskiej, pragnie obecnie dać się poznać i zawiązać bliższe stosunki z polska publiczną opinją.(...) Tak więc my, Towarzystwo Polsko-Amerykańskiej Żeglugi Morskiej, przystępujemy do wydawania "Floty Polskiej" - miesięcznika poświęconego sprawom Polskiej Żeglugi Morskiej w ogóle; sprawom naszego Towarzystwa w szczególe, oraz, w miarę możności, i innym sprawom życiowym blisko obchodzącym bjaśnieni polskie w Ameryce. Nasze motto jest, iż w Polsce potrzebna jest wielka Flota Handlowa i, że ona może być uzyskana w drodze prywatnej inicjatywy i za pomocą zbiorowego ludowego grosza. Tak ważna sprawa, jak tworzenie się Floty Handlowej, zwłaszcza za wolą szerokich mas ludowych - musi mieć uwagę Rządu Polskiego zwróconą ku sobie, o ile ten Rząd jest rządem ludu, z ludu i dla ludu. (pis. oryg)

Poprawiony: poniedziałek, 31 sierpnia 2020 12:11 Więcej…
 

Stan prac przy Przekopie Mierzei Wiślanej | aktualizacja sierpień 2020

Email Drukuj PDF

Trwają prace przy inwestycji "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu. Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.

kanal 123

- Obecnie trwają prace na morskim odcinku falochronu zachodniego - mówi Bartosz Zabłocki kierownik robót hydrotechnicznych z konsorcjum NDI/Besix. Budujemy grodze, czyli rząd dwóch ścianek. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć główne roboty czerpalne, pozwalające nam na przyjęcie statków ze Skandynawii z kamieniem hydrotechnicznym, który zostanie wykorzystany do budowy narzutów na falochronie wschodnim i zachodnim.
Dostawy kamienia trafią na budowę nie tylko ze Skandynawii. Już realizowane są dostawy kamienia z polskich kopalń na południu kraju. Większość dostawców oraz podwykonawców pracujących na budowie to firmy polskie, często wywodzące się z regionu. Na terenie budowy zlokalizowano węzeł betoniarski, aby zmniejszyć, w miarę możliwości, transport po lokalnych drogach.
Prace przy kanale żeglugowym toczą się zgodnie z harmonogramem. W części północnej i południowej powstającego kanału wykonywane są roboty ziemne i pogrążane są kolejne ścianki. W miejscu wykonywanej śluzy powstaje szczelna przesłona w technologii jet-groutingu (iniekcja strumieniowa - proces wzmacniania podłoża gruntowego, polegający na mieszaniu gruntu z zaczynem tłoczonym pod ciśnieniem).

Poprawiony: sobota, 29 sierpnia 2020 14:14 Więcej…
 

Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie

Email Drukuj PDF

zasldeblin

Po raz czwarty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 19 września 2020 r w Dęblinie.
Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga".
Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Stulecia Zaślubin Polski z Morzem. Ten akt patriotyczny z 19 lutego 1920 roku miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat. Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga".
Poprzez symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą pragniemy przedstawić "drogę" jaka pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen Józefa Hallera, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat - Ligi Morskiej i Rzecznej.
Pragniemy także pokazać "naszą drogę"- wiślaną drogę wodną, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw, w tym mieszkańców Dęblina. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.
Wydarzenie ma charakter otwarty i jest adresowane do lokalnej społeczności, mając na uwadze integrację międzypokoleniową oraz zachęcenie do poznawania walorów historycznych, naturalnych i kulturowych "małej ojczyzny". Spotkanie zostanie zorganizowane w formie plenerowej.
miejsce: przystań nad Wisłą 08-530 Dęblin, ul. 15 PP Wilków 32 A, przy Miejskim Domu Kultury

program:
15.00 - "Piracka przygoda nad Wisłą" - warsztaty dla dzieci
15.30 - Otwarcie poplenerowej wystawy malarstwa "Wiślane krajobrazy"
16.00 - odsłonięcie repliki słupa zaślubin z morzem z 10 lutego 1920 w Pucku - w 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i z okazji IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie
16.15 - uroczystość Zaślubin z Wisłą - ślubowanie na wierność Królowej Polskich Rzek
16.30 - koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina
- otwarte warsztaty ceramiczne w pracowni MDK
17.00 - "Piracka przygoda nad Wisłą" - warsztaty dla dorosłych
17.30 - biesiada śpiewacza przy ognisku
wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie autorskie z panem Józefem Wąsiewskim i promocja jego najnowszej publikacji "Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020".

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Burmistrza Dęblina- Beaty Siedleckiej

organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Liga Morska i Rzeczna

Poprawiony: piątek, 28 sierpnia 2020 16:59
 

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

1939

fot. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. "Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Produkcja w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia 1939 r. w Gdańsku. Znajdziemy w niej m.in. szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, jak również omówienie bohaterskich wydarzeń związanych z Westerplatte czy Pocztą Polską w Gdańsku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, materiały ikonograficzne i notacje filmowe - część z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Całość uzupełniają komentarze badaczy specjalizujących się w historii II wojny światowej. Konsultantem historycznym produkcji była m.in. Wirginia Węglińska, kierownik Działu Historyczno-Naukowego MMW.

Termin: 1 września 2020 r., godz. 17.00, sala audiowizualna Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

reżyseria: Grzegorz Karbowski

producent: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk

Film zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Poprawiony: czwartek, 27 sierpnia 2020 12:31
 

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

Email Drukuj PDF

amw fot k milosz 002

fot. Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica". Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
Promocja na pierwszy stopień oficerski nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej. Ten akt mianowania odbywa się przez dotknięcie przez generała (admirała) szablą lewego ramienia przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Przy schodzeniu z pokładu okrętu nowo promowanego oficera Marynarki Wojennej, towarzyszy mu, pierwszy raz w życiu, świst trapowy.
Uroczystości będą transmitowane online na kanale YouTube AMW:

- uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów wojskowychhttps://youtu.be/nE-kBdxj0EQ

- promocja oficerska
https://youtu.be/j-wQeb-W96w

Z mediów

Poprawiony: wtorek, 25 sierpnia 2020 18:20
 

TURYSTYKA WODNA - bez specjalnych uprawnień /patentów/

Email Drukuj PDF

Pisałem już o tym w ubiegłym roku w VADEMECUM - przypomnę.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje można prowadzić jachty o długości kadłuba do 7,5 m lub o mocy silnika do 10 kW oraz tzw. hausboty (jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h), prowadzący pozostałe jednostki powinien posiadać patent żeglarski lub motorowodny
Podstawa prawna:
Ustawa o żegludze śródlądowej, art. 37a 2. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej 3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

Oczywiście pływanie kajakiem też nie wymoga specjalnych uprawnień.

vadzaglvadmot

vadhausb

Z. Stankiewicz

Poprawiony: wtorek, 25 sierpnia 2020 12:32
 

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Email Drukuj PDF

wis  a

fot. Wisła Warszawie/Facebook
Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
Jak poinformował ratusz, w sobotę rozpocznie się cykl bezpłatnych rejsów, podczas których eksperci oraz stermotorzyści będą opowiadać varsavianistyczne i ekologiczne ciekawostki. Wycieczki będzie można odbyć różnymi środkami wodnego transportu: od tradycyjnych drewnianych - takich jak pychówka, bat, byk, galar czy szkuta - po nowoczesne katamarany i statki, których coraz więcej jest na rzece w Warszawie
Codzienne wycieczki będą zaczynały się w ostatnim tygodniu sierpnia o godz. 13, od września zaś o godz. 17. W weekendy z kolei o godz. 11 i 13 (te godziny pozostaną do końca września). Rejsy będą stratowały w Porcie Czerniakowskim oraz z bulwaru Grzymały-Siedleckiego (na wysokości pomnika Syreny) z Barki Wisława - miejsca zbiórek będą oznaczone flagami Dzielnicy Wisła. Obowiązują zapisy - rezerwacja odbywa się mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i telefonicznie pod nr 668 099 787.
Organizowane będą także wycieczki śladami aktywnego wypoczynku. Goście pokładu pokonają pętlę z Portu Czerniakowskiego przez centralny odcinek Wisły, powracając w miejsce startu. W czasie rejsu zobaczą punkty do uprawiania sportów, takich jak skimboard, kajak polo, żeglarstwo, wioślarstwo, sporty motorowodne, SUP oraz lokalizacje do grania w siatkówkę plażową, siłownie plenerowe, park linowy oraz trasy rowerowe.
Uczestnicy rejsu będą spotykać się pod bosmanatem portu przy ul. Solec 8. Wyprawy wystartują kolejno 24, 25, 26, 28 i 31 sierpnia. W planie każdego dnia jest pięć godzinnych rejsów od godz. 12.45 do 20 (dodatkowo jeden rejs 24 sierpnia od godz. 11.30). Rezerwacje dostępne są na stronie Fundacji Wisła Warszawie - www.wislawarszawie.pl.
Ponadto codziennie odbywają się spływy kajakowe, a od września do końca października w każdy weekend. Do wyboru są trzy trasy wycieczek: Port Czerniakowski - plaża Białołęka, plaża Saska - plaża Białołęka oraz plaża Białołęka - Modlin. Rezerwacje z systemem kaucyjnym odbywają się na stronie internetowej organizatora, gdzie można też znaleźć szczegóły i wskazówki dotyczące spływów.
Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage'u na Facebooku Dzielnicy Wisła.
Źródło:
PAP

Poprawiony: sobota, 22 sierpnia 2020 10:18