"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

lig2838835403 0-liga0d2eeff9fb6382a8fc407adea0cb780f

liga2838834216 0-ligaimages

 

20 STYCZNIA - ROCZNICA ŚMIERCI WICEADMIRAŁA KAZIMIERZA PORĘBSKIEGO

Email Drukuj PDF

porebski  1438c4cb03

Wiceadmirał Kazimierz Porębski ur. 15 listopada 1872 w Wilnie, zm. 20 stycznia 1933 w Warszawie.

Założyłyciel i Prezes Stowarzyszenia Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi "Bandera Polska".

Poprawiony: piątek, 19 stycznia 2018 17:30
 

ZALEW "TARGÓWEK" W ZIMOWEJ SZACIE

Email Drukuj PDF

aparat12 001

Więcej…
 

POWOŁANIE PREZESA PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA WODNEGO "WODY POLSKIE"

Email Drukuj PDF

wody polskie2-380x214

17 stycznia 2018 roku Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk powołał Przemysława Dacę na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dotychczasowemu zastępcy dyrektora Departamentu Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ akt powołania na nowe stanowisko wręczyli Sekretarz Stanu w MGMiŻŚ Jerzy Materna oraz Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa. W przekazaniu dokumentów w siedzibie Wód Polskich w Warszawie uczestniczyli zastępcy prezesa Wód Polskich Iwona Koza i Mateusz Balcerowicz oraz dyrektor Departamentu Kontroli i Audytu Wewnętrznego Andrzej Kulon.

- Cieszę się, że osoba z tak dużym doświadczeniem przejmuje to stanowisko - powiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna po przekazaniu aktu powołania nowemu prezesowi Wód Polskich.

- Dziękuję ministrowi Markowi Gróbarczykowi za zaufanie. Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne wyzwania przede mną stoją - zapewnił Przemysław Daca. - Na początku należy podjąć działania, by dostosować funkcjonowanie Wód Polskich do nowej ustawy Prawo Wodne oraz celów i strategii MGMiŻS - dodał. Nowy prezes podziękował też swoim zastępcom za dobre przyjęcie oraz stwierdził, że liczy na owocną współpracę z kierownictwem i pracownikami Wód Polskich.

- Jako wicedyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej był wspaniałym organizatorem wielu ważnych dla żeglugi tematów, potrafił przekonywać do żeglugi i gospodarczego wykorzystania rzek największych oponentów - ocenił dr Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Podkreślił, że "z ogromną przyjemnością" odebrał informację o nominacji Pana Dyrektora Przemysława Dacy na stanowisko Prezesa Wód Polskich. - To ogromna szansa dla naszych rzek i gospodarki wodnej - dodał.

- Bardzo cenię wiedzę i doświadczenie prezesa Dacy - stwierdził prezes stowarzyszenia "Odrą w świat" Zbigniew Antonowicz. - Ma on świetny ogląd gospodarki wodnej w Polsce. Jego doświadczenie jest ogromnym kapitałem, które pozwoli mu łatwiej pewne aspekty poprawić, a inne przyśpieszyć - dodał. Zbigniew Antonowicz wyraził też nadzieję, że nowy prezes Wód Polskich będzie chętnie korzystał z doświadczenia organizacji takich jak stowarzyszenie "Odrą w świat".

Prezes Przemysław Daca jest magistrem inżynierem ochrony środowiska. Pracował w administracji samorządowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, gdzie zajmował się ochroną środowiska oraz gospodarką ściekową. Następnie przez ponad 10 lat w Ministerstwie Transportu i Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajmował się żeglugą śródlądową oraz śródlądowymi drogami wodnymi na stanowiskach dyrektora i zastępcy dyrektora departamentu. Od wielu lat współpracuje z instytucjami odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną w zakresie utrzymania i modernizacji śródlądowych dróg wodnych.

minlog2016-06-30-071445.419367logomgm

Poprawiony: czwartek, 18 stycznia 2018 19:35
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

rocznik 1919 lirocznik-1921

 

PIERWSZA KOBIETA PILOT W DYŻURACH SAR

Email Drukuj PDF

kobietaimg 9221

Po raz pierwszy w historii polskiego lotnictwa morskiego fotel drugiego pilota śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, pełniąc dyżur ratowniczy SAR, zajęła kobieta.

Swój pierwszy dyżur w składzie załogi śmigłowca ratowniczego SAR por. pil. Justyna Czerwonko rozpoczęła w środę, 10 stycznia. Tym samym, po zakończeniu cyklu szkolenia dołączyła do grona członków załóg śmigłowców ratowniczych, które w całodobowych dyżurach zabezpieczają polski obszar odpowiedzialności Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim (SAR), w ramach krajowego systemu ratownictwa morskiego i lotniczego.

Por. Justyna Czerwonko ukończyła w 2012 roku Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, na kierunku pilot śmigłowca. Pierwszą jednostką, w której rozpoczęła służbę, jako pilot śmigłowca, była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Od 2014 roku pełniła obowiązki dowódcy załogi śmigłowca w Zespole Poszukiwawczo - Ratowniczym. W 2016 roku związała się z lotnictwem morskim, rozpoczynając służbę w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, na stanowisku starszego pilota w kluczu śmigłowców. Rozpoczęła równocześnie szkolenie, którego efektem jest uzyskanie uprawnień do wykonywania lotów, jako drugi pilot śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, w trakcie misji SAR.

Historyczny dyżur ratowniczy pełniła załoga w składzie:
dowódca załogi: st. chor. szt. Waldemar DOMAŃSKI
drugi pilot: por. pil. Justyna CZERWONKO
technik pokładowy: st. chor. szt. Edward SOKOŁOWSKI
ratownik: chor. Krzysztof WASYLCZUK

gospodarkamorska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 15 stycznia 2018 18:46
 

OGŁOSZENIE KONWENCJI O POMIERZANIU STATKÓW ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ

Email Drukuj PDF

ministerstwoclycjq2ukaa58de

5 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej została ogłoszona Konwencja dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej sporządzona w 1966 r. w Genewie.

Ratyfikowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Konwencja prowadzi do przyjęcia przez Polskę nowszych, bardziej szczegółowych i adekwatnych do współczesnych uwarunkowań standardów w zakresie pomiarów statków żeglugi śródlądowej. Pozwoli to na zrównanie statutu polskich statków przez uznanie ich świadectw pomiarowych z analogicznymi dokumentami wydawanymi przez państwa strony nowszej Konwencji.

Ujednolicenie sposobu pomierzania statków w ramach państw stron Konwencji pozwala na miarodajne podejście do statków żeglugi śródlądowej. Brane pod uwagę są ich wymiary, co przekłada się na standaryzację parametrów technicznych śródlądowych dróg wodnych ? w tym prześwitów pod mostami, a także unifikację taboru, co ułatwia swobodny przepływ pracowników w żegludze śródlądowej.

Konwencja dostępna jest pod niniejszym adresem:

Biuro Prasowe MGMiŻ
Poprawiony: poniedziałek, 15 stycznia 2018 07:26
 

ROCZNICA KATASTROFY PROMU "JAN HEWELIUSZ"

Email Drukuj PDF

h21008861-prom-kolejowo-samochodowy-typu-ro-ro-jan-heweliusz-zbudowano-w  c 0 89 639 379-h3heweliusz 13d2e5e3dd

"14 stycznia 1993 roku zatonął kolejowo-samochodowy prom JAN HEWELIUSZ. Była to najtragiczniejsza katastrofa morska w historii polskiej floty czasu pokoju. Zginęło 55 osób: 20 członków załogi i 35 pasażerów, w tym trzy kobiety i dwoje dzieci. Sąsiedzka międzynarodówka: Polacy, Czesi, Szwedzi, Węgrzy, Austriacy. Uratowano tylko 9 osób !"

cytat: Henryk Mąka - "Katastrofy Polskich Statków"

h11-heweliusz tonie

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Poprawiony: niedziela, 14 stycznia 2018 11:50
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

l1

Poprawiony: sobota, 13 stycznia 2018 15:42 Więcej…
 

2018. ROKIEM STULECIA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

statut