"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okHISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm15

Działacze Ligi z wieńcem i sztandarami.

 

W WARSZAWIE SŁUŻBY PRZYGOTOWUJĄ BUDOWĘ RUROCIĄGU ODPROWADZAJĄCEGO ŚCIEKI, BY NIE WPADAŁY DO WISŁY

Email Drukuj PDF

czjka

fot. twitter.com/Rafał Trzaskowski
Wojsko, straż pożarna, przedstawiciele rządu i władz miejskich oraz Wód Polskich przeprowadzili w piątek rekonesans nad Wisłą, w związku z przygotowaniami do budowy awaryjnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka" znajdującej się na prawym brzegu rzeki.

Poprawiony: piątek, 30 sierpnia 2019 15:52
 

PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU O EUGENIUSZU KWIATKOWSKIM

Email Drukuj PDF

kwiatekkkkkkkkkkk

"Eugeniusz Kwiatkowski - Mąż Stanu" to film dokumentalny poświęcony Polakowi, budowniczemu Gdyni i Stalowej Woli, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się we wtorek w kinie "Wrzos" w Stalowej Woli. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem dokumentu Mirosławem Borkiem.
Zdaniem reżysera dokumentu Mirosława Borka w polskim panteonie narodowym znajdują się głównie męczennicy, niewielu jest natomiast bohaterów, którzy zajmowali się codziennym, pozytywnym i skutecznym działaniem na rzecz otoczenia.

"Choć nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju, a życiorys Eugeniusza Kwiatkowskiego wystarczyłby na solidny serial historyczny, musiało minąć prawie 50 lat od jego śmierci, żeby powstał o nim film. I mimo pozorów znajomości, nie ma drugiej postaci tak zapomnianej" - ocenia reżyser filmu.

Dokument powstał głównie na podstawie ocalałego fragmentu wywiadu radiowego z Eugeniuszem Kwiatkowskim przeprowadzonym pod koniec jego życia.

Film "Eugeniusz Kwiatkowski - Mąż Stanu" zostanie wyemitowany także 11 września przez program 1 Telewizji Polskiej.

Poprawiony: czwartek, 29 sierpnia 2019 12:28
 

ŚWIĘTO WISŁY WARSZAWA 2019

Email Drukuj PDF

swieto-wisly-2019-678x381

Święto Wisły to cykliczna impreza plenerowa.

Tegoroczne Święto Wisły odbędzie się 7 września (sobota) w godzinach 11.00-21.00. Należy wspomnieć, że wstęp na wydarzenie jest darmowy. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych wiele atrakcji. Na uczestników czekają między innymi: strefa retro, parada jednostek pływających, a nawet bezpłatne rejsy.

Poprawiony: środa, 28 sierpnia 2019 15:24
 

RUSZAJĄ PRACE ZWIĄZANE M.IN. Z ODTWORZENIEM SZLAKÓW WĘDRÓWEK RYB W WIŚLE

Email Drukuj PDF

rybywisla

fot. pixabay.com/monikasmigielska
Na odcinku Wisły między ujściem Soły i Skawy oraz w dolnej części Soły będą przeprowadzone inwestycje w celu odtworzenia ciągłości ekologicznej tych rzek, w tym szlaków wędrówek ryb. Całkowity koszt prac realizowanych przez Wody Polskie wynosi ponad 44 mln zł.
W czwartek w Oświęcimiu (woj. małopolskie) została podpisana umowa dotycząca realizacji tego zadania.

Jak podkreślił podczas briefingu prasowego wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda, dzięki inwestycji Wisła na tym odcinku będzie miała przywrócone strategiczne funkcje związane z transportem rzecznym, ale przede wszystkim ciągłość ekologiczną. Wzmocniona będzie też ochrona przeciwpowodziowa tych obszarów.

"Mam nadzieję, że uda się przywrócić te wszystkie specyficzne przebiegi szlaków między innymi ryb, które niegdyś tędy przebiegały, i które niestety sztuczne zostały zablokowane" - wskazał.

Zaznaczył, że prace dotyczą nie tylko samej Wisły, ale także jej dwóch dopływów - Soły i Skawy; obejmą odcinki o łącznej długości około 80 km na obszarze województw śląskiego i małopolskiego, trzech powiatów: oświęcimskiego, żywieckiego i bielskiego oraz dziesięciu gmin.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ocenił, że projekt realizowany na Wiśle, Sole i Skawie jest ważnym zadaniem dla Wód Polskich, w 85 proc. współfinansowanym ze środków unijnych.
Gospodarkamorska.pl

Poprawiony: wtorek, 27 sierpnia 2019 15:17
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm14

Uczestnicy regat kajakowych zorganizowanych przez sekcję kajakową Ligi Morskiej i Kolonialnej przy kopalni węgla kamiennego "Silesia" w Czechowicach.

Poprawiony: niedziela, 25 sierpnia 2019 17:58
 

TRĄBA WODNA U WYBRZEŻY WŁADYSŁAWOWA

Email Drukuj PDF

traba

W środę w okolicach Władysławowa uformowała się efektowna, widoczna z daleka trąba wodna. Fascynujące zjawisko widoczne było doskonale z brzegu.
Eksperci ostrzegają: podobne zjawiska mogą się powtarzać. Koniec lata to czas, kiedy wodne wiry pojawiają się nad Bałtykiem najczęściej. Formować się mogą nawet do końca września.

Szczyt aktywności tych zjawisk obserwuje się nad brzegami Bałtyku w końcowej fazie okresu letniego od sierpnia do 3 dekady września - podaje Info Meteo.

Na szczęście trąby wodne są dużo słabsze od trąb powietrznych. Są też stosunkowo niegroźne dla osób przebywających na lądzie - zazwyczaj rozpraszają się, gdy tylko dotrą do brzegu.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: sobota, 24 sierpnia 2019 17:24
 

PODPISANO UMOWĘ NA ZAPROJEKTOWANIE PORTU W OSTROŁĘCE

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku - Mirosław Markowski - podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla kompleksowej przebudowy portu zlokalizowanego na lewym brzegu rzeki Narew w Ostrołęce. Zakres przedmiotu umowy obejmuje: opracowanie kompletnej, wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami niezbędnymi do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dla przebudowy portu oraz budowy kapitanatu wraz z siedzibą Zarządu Zlewni w Ostrołęce w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Dokumentacja projektowa dla kompleksowej przebudowy portu zlokalizowanego na lewym brzegu rzeki Narew w km 146+600 (obręb Ostrołęka)", sprawowanie nadzoru autorskiego (w ramach prawa opcji) oraz uzyskanie decyzji administracyjnych (w ramach prawa opcji).

ostroleka-port t1---logo pgw

W wyniku postępowania przetargowego do realizacji zadania wyłoniono firmę DHV Hydroprojekt Sp. z o.o. z Warszawy, która zaoferowała za wykonanie prac około 1 miliona złotych.

Zasadniczym celem przebudowy portu w Ostrołęce są plany rozwoju rzeki Narew, jako śródlądowej drogi wodnej: części szlaku wodnego im. króla Stefana Batorego oraz drogi z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Główne założenia to:

- powiększenie basenu portowego,
- budowa nabrzeża cumowniczego,
- budowa pomostów stałych (dla większych jednostek żeglugowych),
- budowa pomostów pływających (dla jednostek turystycznych),
- budowa pomostów pływających (dla jednostek wędkarskich),
- budowa uzbrojenia nabrzeża portowego w: slip, stację paliwową, instalacje sanitarne, postumenty zapewniające wodę pitną oraz energię elektryczną i monitoring CCTV
- przebudowa drogi dojazdowej do portu,
- budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż wału przeciwpowodziowego,
- budowa zaplecza higieniczno-sanitarnego,
- budowa budynku kapitanatu portu (siedziby Zarządu Zlewni),
- przystosowanie terenu międzywala w pobliżu portu na pole biwakowe/kempingowe.

Od wykonawcy oczekuje się opracowania dokumentacji projektowej dla przebudowy portu w Ostrołęce w terminie do 13 grudnia 2019r.

Do tej pory, w porcie w Ostrołęce Wody Polskie wykonały prace konserwacyjne takie jak: usunięcie rumoszu i namułu z dna basenu portowego i wejścia do portu, roboty konserwacyjne na nabrzeżu portowym obejmujące: montaż odbojnic drewnianych na ścianach oporowych nabrzeża, wymianę ogrodzenia z siatki drucianej oraz montaż 2 pomostów pływających o długości 36 metrów każdy.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW w Białymstoku.

Poprawiony: sobota, 24 sierpnia 2019 17:12
 

POLSKA FLOTA ŚRÓDLĄDOWA

Email Drukuj PDF

slawek

slswomir

 

MINISTER ANNA MOSKWA NA SPOTKANIU KIEROWNICTWA PORTU GDAŃSK Z AMBASADORAMI

Email Drukuj PDF

W Gdańsku 22 sierpnia 2019 roku odbyło się spotkanie kierownictwa Portu Gdańsk z ambasadorami oraz przedstawicielami ambasad Białorusi, Gruzji, Chin, Holandii, Indonezji, Korei, Malezji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii. W wydarzeniu wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.

moskwa

Minister Moskwa w swoim przemówieniu poinformowała zaproszonych gości o ogromnym potencjale związanym z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą i rozwojem portów. Minister zaznaczyła fakt, że Polska kandyduje do Rady IMO na lata 2020-2021.
Kierownictwo portu przedstawiło zaproszonym gościom aktualny stan współpracy z różnymi krajami, dotychczasowe osiągnięcia oraz plany przyszłościowe portu na najbliższe lata - m.in. inwestycję Portu Centralnego w Gdańsku.
Po zakończeniu prezentacji goście zostali zaproszeni na wizytę studyjną do Głębokowodnego Terminala Kontenerowego (Deep Container Terminal). Niektórzy Ambasadorowie dopiero od niedawna rozpoczęli swoją misję dyplomatyczną w Polsce i po raz pierwszy mieli okazję spotkać się kierownictwem portu oraz zobaczyć Port Gdańsk oraz terminal DCT.

MGMiŻŚ

Poprawiony: piątek, 23 sierpnia 2019 18:21