"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDookoła Bałtyku z Witem Szychowskim

Email Drukuj PDF

dookola ba  tyku-naturalnie baltyckie 2021  3

fot. inf.prasowe
Cudze chwalicie - swoje poznajcie! Wulkan energii. Człowiek, który z wyuczonego zawodu uczynił prawdziwą pasję. Wit Szychowski, szerszej publiczności znany także jako Pan Tasak, przemierzył polskie Wybrzeże w poszukiwaniu tradycyjnych smaków naszych rodzimych, bałtyckich ryb. W ramach projektu "Naturalnie Bałtyckie" powstał kilku odcinkowy program podróżniczo-kulinarny, który swoją emisję w TVP2 będzie miał już w ten weekend. Widzowie przekonają się, jak wielki skarb kryje nasze polskie morze, dowiedzą się, dlaczego warto jeść ryby bałtyckie i poznają je zarówno w ich tradycyjnym, jak i nowoczesnym wydaniu.
Źródło:
mat.prasowe

Poprawiony: środa, 03 marca 2021 16:55
 

"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Email Drukuj PDF

dziewczyny-na-fali-iii-edycja-konferencji-poswieconej-kobiet

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji "Dziewczyny na fali". Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online.

Program III edycji konferencji online "Dziewczyny na fali" Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim:
18.00-18.15 - powitanie prelegentek i uczestników spotkania przez Dyrekcję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
18.15-18.30 - wystąpienie Hanny Leniec-Koper - żeglarki, podróżniczki, blogerki
18.30-18.45 - wystąpienie Katarzyny Knuth - inżyniera, konstruktorki budowy okrętów
18.45-19.00 - wystąpienie Klaudii Skotnicy - kapitan żeglugi wielkiej
19.00-19.20 - sesja pytań i odpowiedzi z udziałem prelegentek
Zapisy na konferencję można przesyłać do 7 marca 2021 r. na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Liczba uczestników jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Regulamin konferencji online

Źródło: NMM

Poprawiony: poniedziałek, 01 marca 2021 16:35
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

ryszard

RYSZARD LESZCZYŃSKI (1945 - 2021) - STARSZY OFICER MECHANIK OKRĘTOWY I WYBITNY MARYNISTA

Cześć jego pamięci.

Poprawiony: poniedziałek, 01 marca 2021 15:20
 

Ćwiczenia okrętu podwodnego ORP Orzeł

Email Drukuj PDF

pietrzak michal - luty  2  pulaski 14

Prowadzenie ćwiczebnych ataków torpedowych, współpraca z okrętami nawodnymi i uchylanie się od ataków przeciwnika to tylko niektóre zadania jakie na wodach Zatoki Gdańskiej wykonywała załoga okrętu podwodnego ORP Orzeł
Źródło: 3. Flotylla Okrętów

Poprawiony: poniedziałek, 01 marca 2021 15:11
 

Wisła w Wyszogrodzie już poniżej stanu alarmowego - lodołamacze pod Dobrzykowem

Email Drukuj PDF

kra sw w  oc  awek

Poziom Wisły w Wyszogrodzie opadł w piątek poniżej stanu alarmowego i obecnie przekracza jeszcze stan ostrzegawczy. Rzeka nieco obniżyła poziom także w Kępie Polskiej, ale nadal utrzymuje się tam powyżej stanu alarmowego. Lodołamacze pracujące na Wiśle dotarły w rejon Dobrzykowa.

W piątek po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 536 cm, czyli 14 cm poniżej stanu alarmowego, o 36 cm przekraczając jeszcze stan ostrzegawczy - od rana ubyło tam 32 cm wody. Z kolei w Kępie Polskiej poziom Wisły wynosił w piątek po południu 587 cm, czyli 87 ponad stan alarmu - od rana ubyły tam 4 cm wody.

"W Wyszogrodzie poziom Wisły obniżył się, ponieważ zeszła pokrywa lodowa. Rzeka już tam płynie, a lód pozostał jedynie przy brzegach. Spłynięcie lodu od Wyszogrodu wraz z nurtem wpływa oczywiście na sytuację poniżej, w rejonie Kępy Polskiej i Wykowa, gdzie rzeka utrzymuje się na wysokim poziomie. Także w Płocku wody pewnie jeszcze przybędzie" - powiedział kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.
Wody Polskie

Poprawiony: piątek, 26 lutego 2021 16:13
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia.
Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki" - poinformowano na profilu podróżnika na Facebooku.

doba123

Żegnamy wielkiego człowieka, kajakarza podróżnika.
Cześć jego pamięci.

Poprawiony: środa, 24 lutego 2021 16:43
 

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

amw 0001

fot. AMW
Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 19 lutego w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
Źródło: AMW

Poprawiony: sobota, 20 lutego 2021 15:05
 

PORT GDAŃSK ZDOBYWA PODIUM NA BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

port-gdansk-na-podium-1140x641

Stałą tendencją od co najmniej dekady była obecność trzech portów rosyjskich na bałtyckim podium (Port Ust Ługa, Port St. Petersburg i Port Primorsk). W styczniu 2021 roku po raz pierwszy nastąpiła zmiana sił na Bałtyku. Port Gdańsk awansował na trzecią pozycję osiągając wynik 4,6 mln ton przeładunków, co oznacza wzrost o 8,8% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe ZMPG S.A.

Poprawiony: czwartek, 18 lutego 2021 13:55
 

Wiślane legendy

Email Drukuj PDF

wanda m

O WANDZIE, CO NIEMCA NIE CHCIAŁA

Przez wiele lat Krakowem rządził ukochany przez poddanych książę Krak. Był mądrym i sprawiedliwym władcą, dlatego po jego śmierci zapanowała wielka żałoba. Poddani z lękiem patrzyli na swą przyszłość, bowiem książę nie pozostawił po sobie męskiego potomka, tylko jedyną córkę - Wandę. I to właśnie ona miała objąć tron po ojcu.

Wszyscy obawiali się, że młoda księżniczka nie poradzi sobie z rządzeniem królestwem. Jednak w krótkim czasie okazało się, że Wanda odziedziczyła po ojcu najlepsze cechy - była mądrą, sprawiedliwą i dobrą władczynią, czym szybko zdobyła serca swych poddanych. Zaś wieści o jej urodzie rozeszły się po świecie.

Dotarły też do Niemiec, gdzie władzę sprawował książę Rydygier. Polska księżniczka tak go zafascynowała, że postanowił zdobyć jej rękę. Wysłał do Krakowa swych posłów, którzy mieli poprosić Wandę w jego imieniu o rękę.
- Jeśli nie zechce przyjąć mych hojnych darów i zostać moją żoną, wymuście na niej zgodę groźbą - powiedział posłom tuż przed wyruszeniem w drogę.

Droga była daleka i długa, jednak gdy Niemcy ujrzeli Kraków, nie mogli wyjść z podziwu, że w tak dzikim kraju kryje się tak wspaniały gród. A gdy następnego dnia ujrzeli księżniczkę, wpadli w jeszcze większy zachwyt.
- Pani, przybywamy w imieniu wielkiego księcia Rydygiera, który zakochał się w tobie słysząc o twej urodzie i mądrości - powiedział najstarszy z posłów. - Książę przysyła ci dary i prosi o twoją rękę.
Wanda spojrzała na kosztowności kryjące się w skrzyniach, które przywieźli, a potem rzekła:
- Podziękujcie swemu księciu i powiedzcie, że nie mogę przyjąć jego darów i zostać jego żoną. Moje miejsce jest tu, wśród mego ludu i na mojej ziemi. Nie opuszczę jej, aby żyć na obczyźnie.
Na te słowa oburzyli się niemieccy posłowie.
- Zuchwała jesteś, pani! - powiedział jeden z nich. - Jeśli nie zgodzisz się po dobroci, krwią spłynie twa ziemia! Książę Rydygier zawsze dostaje to czego chce, zastanów się więc dobrze!
- Oprócz prawa miecza są też inne prawa - odparła Wanda i z podniesioną głową wyszła z komnaty.

Przerażeni widmem najazdu krakowscy wielmożowie próbowali namówić Wandę na małżeństwo. Jednak dumna księżniczka stanowczo oświadczyła, że nie poślubi Niemca i nie opuści swego kraju. W nocy, siedząc w swej komnacie, znalazła sposób na uratowanie swych poddanych od wojny. Otworzyła szeroko okno i przez chwilę patrzyła na swój ukochany Kraków, pogrążony głęboko we śnie.

A potem wymknęła się z zamku i pobiegła prosto nad Wisłę. Stanęła na stromym brzegu, zamknęła oczy i wskoczyła do ciemnej, wzburzonej wody.

Rankiem rzeka wyrzuciła na brzeg ciało królewny. Poddani, wzruszeni jej poświęceniem, pogrążyli się w żałobie. Niemieccy posłowie w milczeniu opuścili Kraków, a po powrocie do Niemiec opowiedzieli swemu księciu o czynie Wandy. Rydygier w jednej chwili pożałował swej zawziętości i gróźb i zrozumiał, że miłości nie można ani kupić, ani zdobyć siłą.

Poddani Wandy postanowili upamiętnić jej bohaterski czyn i usypali pod Krakowem kopiec, który nazwali jej imieniem.
Autor: Dominika Strzelecka
Bajkowyzakatek.eu

Poprawiony: niedziela, 14 lutego 2021 15:35
 

Lodołamacze ruszają do akcji na Wiśle

Email Drukuj PDF

lodoooooooooooooo

Foto:PAP