"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okNASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

ratow ksiazka

JAK PRZED STU LATY RATOWANO ŻEGLARZY?

Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na "Darze Pomorza".

ratow 2

Wodowanie łodzi ratownictwa brzegowego. foto: arch. MZP 007

Poprawiony: poniedziałek, 24 czerwca 2019 13:44 Więcej…
 

LIGA W WILNIE I NA WILEŃSZCZYŹNIE W II RP cz. 5

Email Drukuj PDF

BRASŁAW.

---------------------------------------------

braslaw-brasawdrywiaty

BRASŁAW JEZIORO DRYWIATY.

------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze w maju 1934 roku autor magazynu Ligi Morskiej i Kolonialnej "Morze" utyskiwał: "Znane są turystom jeziora suwalskie i augustowskie, ale nieomal zupełnie obcemi są jeziora wileńskie i poleskie". I na wakacje polecał Brasław: "(...) ze względu na swe piękno i ze względu na swe warunki gospodarcze nadaje się na letnisko, w szczególności na letnisko campingowe".

"Tem bardziej nadaje się na obóz letni młodzieży: można tu łatwo połączyć poezję camping'u z pewnemi wygodami miasteczka: jest tu i kino, i zasobna dość bibljoteka Macierzy Szkolnej. A o ile chodzi o kurs instruktorski, przygotowujący przyszłego wilka morskiego do wyjścia na morze, to jest Brasław dla członków Ligi prawie jedyny" - zachwalał.
"Oddział miejscowy Ligi posiada własną przystań, własny tabor i - co najważniejsze - ludzi, którzy chcą współpracować z kursem, chcą mu służyć swem dużem wyrobieniem wodników" -zachęcano. "I to, co najważniejsze - koszty pobytu... Przy obozowym życiu bardzo niewielkie... Nawet bardzo niezasobni, wybierając się tu w grupie, mogą zupełnie dobrze żyć za bardzo tanie pieniądze".

brasaw lmik

Choć autor "Morza" utyskiwał, że jeziora brasławskie są mało popularne, to jednak ktoś je znał. Na wyprawy kajakowe z Warszawy wybierał się tu dziennikarz i wydawca Melchior Wańkowicz z córkami Krystyną i Martą. Z Wilna przyjeżdżali: Józef Mackiewicz, wówczas dziennikarz wileńskiego "Słowa", ale nie tylko po to, by zbierać materiały do reportaży interwencyjnych, a także mistrz fotografii Jan Bułhak. Urlop spędzał tu też emigracyjny pisarz Michał K. Pawlikowski, w tamtym czasie felietonista "Słowa". Ale jego interesowały tylko polowania. Ważniejsze jednak, że na obozy jeździli tu harcerze i studenci Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, poprzednika warszawskiej AWF, którzy w Brasławiu mieli stałą bazę. Gromadę takich właśnie "młodych, w kąpielowych strojach dziewcząt, nad podziw hożych, zdrowych i doskonale zbudowanych" spotkał Adam Wisłocki, nauczyciel gimnazjalny, fotograf i filmowiec, który w 1934 roku wraz z żoną i przyjaciółmi odbył kilkutygodniową "kajakową włóczęgę" po rzekach i jeziorach Brasławszczyzny.
Nad jeziorem Drywiaty wybudowano trzy przystanie: żydowską, Klubu Policyjnego oraz Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ta była najokazalsza. Na drewnianej platformie stały dwie wieże widokowe. Były przebieralnie, kiosk z napojami i słodyczami, magazyny sprzętu sportowego, a nawet 10-metrowa wieża do skoków z trampoliny. Przy przystani cumowały żaglówki, łodzie i kajaki. Co roku odbywały się regaty.

Wykorzystano fragmenty tekstu Pani Beaty Zubowicz

bojery

Uprawiano tu również żeglarstwo lodowe /bojery/.

Poprawiony: niedziela, 23 czerwca 2019 19:10
 

REGATY O PUCHAR DZIELNICY WISŁA - WARSZAWA 2019

Email Drukuj PDF

KILKA MOICH FOTEK Z REGAT 22 CZERWCA./12 zdjęć/

o2-o10

o11-o1

o3-o4

Poprawiony: sobota, 22 czerwca 2019 18:55 Więcej…
 

"STATEK Z PLAKATU" - NIEZWYKŁA WYSTAWA I FESTYN JAK Z PRZESZŁOŚCI

Email Drukuj PDF

statek-z-plakatu-niezwykla-wystawa-i-festyn-jak-z-przeszlosci

28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.
Wstęp na festyn jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa "Statek z plakatu" będzie otwarta od 28.06.2019 do 01.09.2019.

Poprawiony: piątek, 21 czerwca 2019 17:09
 

LIGA W WILNIE I NA WILEŃSZCZYŹNIE W II RP cz. 4

Email Drukuj PDF

JEZIORO NAROCZ.

-----------------------------------------------

10 25 11 jan buhak jezioro narocz 1.1--Jan Bułhak,"Narocz. Największe jezioro w Polsce.38 ilustracyj autora".Nakładem Stanisława Turskiego
Wilno 1935.


Zarząd Główny Ligi Morskiej i Kolonialnej w miesiącach lipcu i sierpniu organizuje nad jez. Narocz Kurs Żeglarstwa Śródlądowego, obliczony na 400 uczestników w 2-ch turnusach.
"Kurs będzie przeprowadzony w Ośrodku LMK na terenie własnym, wynoszącym obecnie 3 ha, uczestnicy zostaną zakwaterowani w drewnianych budynkach. Jezioro Narocz, jako największe w Polsce, o powierzchni 82 km kw. posiada najlepsze warunki do żeglarstwa, malowniczo położone wśród lasów sosnowych ma doskonałe warunki klimatyczne".

narocz 1930r.pl3750 1

JEZIORO NAROCZ OK. ROKU 1930.

CDN...

Poprawiony: piątek, 21 czerwca 2019 16:54
 

OSTROŁĘKA/min. GRÓBARCZYK: KONCEPCJA UDROŻNIANIA DROGI WODNEJ Z WARSZAWY NA MAZURY BĘDZIE NA JESIENI

Email Drukuj PDF

ostroleka

fot. ostroleka.pl
Na jesieni ma być znana koncepcja udrożnienia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Mówił o tym w poniedziałek w Ostrołęce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Minister powiedział, że postępowanie na wybór wykonawcy koncepcji połączenia stolicy z Mazurami zostało już zakończone. "Część gruntów została już przekazana nam w zakresie realizacji tej koncepcji. Będzie ona gotowa na jesieni" - zapowiedział.

Zaznaczył, że zadanie ma uwzględniać problem, jakim jest brak wody. "Alimentacja wody jest również ujęta w koncepcji, a później w projekcie. Koncepcja będzie miała za zadanie przygotowanie wykonawstwa pod kątem utrzymania stanu wody, alimentacji, a przede wszystkim usunięcia wąskich gardeł, które przeszkadzają w pływaniu po Narwi" - tłumaczył.

Gróbarczyk powiedział też, że zapowiadana koncepcja ma wskazać miejsca na Narwi, które można udrożnić jeszcze przed uzyskaniem pełnej dokumentacji i raportu oddziaływania na środowisko.

Gróbarczyk ocenił też że dawniej szlak z Warszawy do Piszu był "normalnie funkcjonującą drogą wodną, ze świetną turystyką". Dodał, że ministerstwo robi wszystko, aby go odtworzyć - "być może o 20, 30 lat za późno, ale zrobimy to" - zapowiedział minister.

Jego zdaniem port w Ostrołęce ma być dominującym na tym szlaku wodnym.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca poinformował, że zostało już zlecone opracowanie koncepcji na przebudowę ostrołęckiego portu. Zaznaczył też, że przez ostatni rok Wody Polskie doprowadziły port do użyteczności - "zrobiliśmy to własnym sumptem. Sama odbudowa kosztowała ok. 200 tys. zł, wykonaliśmy pomosty za 150 tys. zł" - powiedział Daca.

Wody Polskie oznakowały także łącznie 165 km szlak żeglowny na Narwi bojami pływającymi od ujścia rzek Orzyc do Biebrzy.

GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: wtorek, 25 czerwca 2019 18:35
 

LIGA W WILNIE I NA WILEŃSZCZYŹNIE W II RP cz. 3

Email Drukuj PDF

WILNO, TROKI, JEZIORO NAROCZ.

------------------------------------------------------------------

Liga Morska i Rzeczna została przekształcona w październiku 1930 roku w Ligę Morską i Kolonialną. W Wilnie powołano Zarząd Obwodu Miejskiego.
Znaczną aktywność skoncentrowano na promocji żeglarstwa, ponadto przyłączono się do publicznej zbiórki pieniędzy na łódź podwodną "Odpowiedź Trewiranusowi".

trewiranusaaaaaaaaaaaaaaa

Zasadniczym celem Ligi miało być zagwarantowanie morskiego bezpieczeństwa państwa, a także "rozwój dobrobytu" kraju w kontekście kwestii morskich. Argumentowano: "Jak ciężkimi były zaniedbania naszych przodków, jak wielka ofiara złożona za utratę, nie tylko wybrzeża morskiego, lecz i wolności, tak wielką i ofiarną stała się odtąd praca nad utrwaleniem stanu posiadania tego wybrzeża". Dodatkowo wskazywano na potrzebę: rozwoju morskiej żeglugi handlowej, portów i sportu wodnego, wspieranie wszelkich inicjatyw dotyczących organizacji przemysłu i handlu morskiego, a także budowy morskiej siły zbrojnej - "jako gwarantki naszego wolnego dostępu do morza".
W okresie tym ukończono też niezwykle ważną budowę przystani (portu) wileńskiego Obwodu Ligi Morskiej i Kolonialnej na jeziorze Galwe w Trokach. W przyjętym regulaminie zawarto postanowienie, że nowo wybudowany port miał za zadanie "[...] zaznajamianie i kształcenie w sztuce żeglarskiej [...] wszystkich w ogóle osób, interesujących się żeglarstwem". Opieka nad przystanią, spoczywała na kapitanacie portu, złożonym z kapitana i jego dwóch zastępców.
W kwietniu 1937 roku wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Rudolf Dreszer, wiceprezesami: Wacław Zajączkowski i Mieczysław Bucholc.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

W okresie międzywojennym jezioro Narocz było największym jeziorem Polski. Stanowiło wówczas centrum żeglarsko-kajakowe i ośrodek wypoczynkowy.

jezioro narocz-narocz

CDN...

Poprawiony: czwartek, 20 czerwca 2019 12:09
 

KOMUNIKATY NAWIGACYJNE

Email Drukuj PDF

Komunikat Nawigacyjny nr 20/2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że w dniach 22 i 23 czerwca 2019 r., w godzinach 11.00 - 18.00 na rzece Wiśle w Warszawie na odcinku między mostami Świętokrzyskim a Gdańskim odbędą się Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła 2019.
W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, nie przepływanie przez oznakowany obszar rozgrywania regat oraz stosowanie się do poleceń Organizatora oraz służb zabezpieczających imprezę.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 722 500 500.
Komunikat Nawigacyjny nr 21/2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że w dniu 22 czerwca 2019 r. na Kanale Żerańskim odbędą się regaty kajakowe pod nazwą Mistrzostwa Warszawy Juniorów, Młodzików i Dzieci, organizowane przez Klub Sportowy Spójnia - Warszawa. Zawody będą się odbywać na wysokości przystani kajakowej KS "Spójnia" przy ulicy Modlińskiej 16, na odcinku ok. 700 m za mostem w ciągu ul. Modlińskiej, od godziny 10.00 do 15.00.
W związku z powyższym w dniu 22 czerwca 2019 r. w godzinach 10.00 - 15.00 droga wodna Kanału Żerańskiego w okolicy mostu w ciągu ul. Modlińskiej w Warszawie będzie zamknięta.
Komunikat Nawigacyjny nr 22/2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że na rzece Wiśle w km 295+200 - 680+000 zostało wystawione oznakowanie szlaku żeglownego.
Informujemy, że ze względu na niski stan wód oraz występowanie licznych wypłyceń szlak żeglowny nie spełnia wymaganych parametrów pod względem głębokości tranzytowych. W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Informujemy ponadto, że szlak żeglowny rzeki Wisły na omawianym odcinku nie jest przystosowany do żeglugi nocnej.
Komunikat Nawigacyjny nr 23/2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że w związku z koniecznością dokonania przeglądu progu stabilizującego dolne stanowisko Stopnia Wodnego we Włocławku w dniu 27 czerwca 2019 r. w godzinach 6:00-8:00 przepływ przez Stopień Wodny Włocławek zostanie wstrzymany.
W związku z powyższym warunki żeglugi poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku ulegną pogorszeniu. Osoby uprawiające żeglugę oraz przebywające w strefie brzegowej rzeki Wisły proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności.
Bliższe informacje można uzyskać w Zarządzie Zlewni we Włocławku pod numerem telefonu: 607 299 688.

Poprawiony: środa, 19 czerwca 2019 18:14
 

DAR POMORZA ZAŚWIECIŁ WIECZOREM

Email Drukuj PDF

d1-d2

fot. Marek Sałatowski
Wieczorem 17 czerwca odbyła się pilotażowa iluminacja statku-muzeum "Dar Pomorza". Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z firmą LBL Sp. z o. o. testowały techniczne możliwości oświetlenia zabytkowego żaglowca.

Fregata "Dar Pomorza" jest jedną z ikon Gdyni i najpopularniejszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Żaglowiec świętuje w tym roku 90-lecie podniesienia polskiej bandery i 110-lecie położenia stępki. Jest to więc dla niego wyjątkowy rok. Wczorajszego wieczora można było ponadto zobaczyć "Dar" w zupełnie nowym, wyjątkowym wydaniu.

- Iluminacja miała charakter testu. W nocy z 4 na 5 czerwca podobną próbę prowadziliśmy dla stojącego na Motławie statku-muzeum "Sołdek" i efekt był fantastyczny - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Wierzymy, że "Dar Pomorza" ze swoją naturalną urodą i strzelistymi masztami wyglądał jeszcze piękniej i bardziej majestatycznie.

Władze Muzeum zapewniają, że pozytywnie podchodzą do pomysłu stałego podświetlenia żaglowca. Ostateczna decyzja uzależniona będzie w równej mierze od możliwości uzyskania środków finansowych na ten cel oraz odbioru tej koncepcji przez mieszkańców Gdyni.

d3--d4

Poprawiony: środa, 19 czerwca 2019 18:02
 

GRÓBARCZYK: W LIPCU CHCEMY WSKAZAĆ WYKONAWCĘ PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej - powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że w lipcu ma zostać wskazany wykonawca budowy, a na jesieni podpisana z nim umowa.

kanal projekt 1

Minister doprecyzował, że resort chce wskazać inwestora z początkiem lipca, umowa miałaby zostać podpisana we wrześniu/październiku, wtedy miałaby też ruszyć budowa przekopu. "Założyliśmy, że najpóźniej jesienią rozpoczniemy prace budowlane na Mierzei Wiślanej" - zaznaczył.
Minister, pytany, czy nie obawia się, że KE ze względów środowiskowych nie zgodzi się na budowę, zapewnił, że nie ma ona podstaw do postawienia "weta". "Inwestycja jest bardzo dobrze przygotowana. Fakt, ma duże obciążenie polityczne i w związku z tym kontrowersje się pojawiają. Mamy dobry dialog z KE i w tym duchu chcemy go prowadzić. Nie ma żadnych podstaw do tego, by Komisja użyła weta wobec tej inwestycji" - podkreślił.
Gróbarczyk odniósł się również do niedawnej wypowiedzi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbiety Bieńkowskiej, która nazwała przekop jako "bzdurny pomysł". "Jestem zdziwiony tą wypowiedzią. Pokazuje to brak kompetencji pani Bieńkowskiej. Kto jak kto, ale komisarz odpowiadająca za bardzo ważny obszar rynku wspólnego całej Wspólnoty takich rzeczy i to w kierunku swoich rodaków nie powinna kierować" - powiedział.
PortalMorski.pl

Poprawiony: środa, 19 czerwca 2019 17:39