"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okŻEGLARZ Z ŁODZI CHCE SAMOTNIE OPŁYNĄĆ ŚWIAT W 40. ROCZNICĘ REJSU H. JASKUŁY

Email Drukuj PDF

smalodz

Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
"Wyprawa Henryka Jaskuły na 14-metrowym drewnianym jachcie trwała ponad 300 dni. Od tamtej pory wiele się zmieniło i tę samą trasę zamierzam pokonać w połowę krótszym czasie, w ciągu 150 dni. Czeka mnie trudna żegluga, ale mam doświadczenie i determinację, by podjąć wyzwanie samotnego rejsu dookoła świata" - zapowiedział Moszczyński.

49-letni łodzianin, który dwa lata temu samotnie przepłynął Atlantyk, w podróż swojego życia planuje wyruszyć jesienią przyszłego roku z portu w Gdyni, z którego w 1979 r. w samotny rejs wypłynął Jaskuła.

Moszczyński podobnie jak legendarny żeglarz - również bez zawijania do portów i pomocy z zewnątrz - zamierza płynąć samotnie m.in. przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, wokół Przylądka Horn i następnie z powrotem do Gdyni.

Poprawiony: niedziela, 15 lipca 2018 14:14 Więcej…
 

RETRO OBRAZKI

Email Drukuj PDF

kana august

Poprawiony: czwartek, 12 lipca 2018 17:17
 

SZTORM ODSŁONIŁ TORY NA DNIE BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

tory

Niezwykłe odkrycie na Półwyspie Helskim. Sztorm odsłonił tory leżące na dnie Morza Bałtyckiego. Zauważył je biegacz i fotograf Grzegorz Elmiś, który znalezisko pokazał na jednym z portali społecznościowych.
Na nagraniu z opisem "Helska, podwodna wąskotorówka" można zobaczyć, że tory znajdują się zaledwie kilka metrów od brzegu. Jak poinformował TVN24 Władysław Szarski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, nie są to tory w dokładnym tego słowa znaczeniu, lecz prefabrykowane kilkumetrowe elementy. -Układano je doraźnie, by przetransportować jakieś cięższe elementy i załadować na statki bądź okręty - powiedział dla TVN24 Szarski. Dodał, że takie konstrukcje "układano jak była taka potrzeba. Robili to i Polacy przed wojną, a potem i Niemcy".
Pasjonat kolei Artur Labudda natomiast powiedział TVN24, że podejrzewa, iż przęsła pochodzą z lat 50. - Wówczas Hel był silnie fortyfikowany i jakoś te wszystkie ciężkie elementy, takie jak np. gwiazdobloczki, trzeba było przewieźć - poinformował.
To nie pierwsze takie odkrycie na Helu. W maju tego roku morze wyrzuciło na plażę rosyjskie pociski sygnalizacyjne z okrętów podwodnych, w ubiegłym roku natomiast odsłoniło podziemne bunkry i korytarze.
Hel jest strategicznym miejscem na Wybrzeżu. Podczas II wojny światowej był ostatnim punktem polskiej obrony, a w czasach PRL jako teren wojskowy pilnie strzeżono go tajemnicą. Do dzisiaj w tych okolicach można spotkać liczne militarne zabytki.

gospodarkamorska.pl
fot. facebook.com/Fotografia - Grzegorz Elmiś

Poprawiony: środa, 11 lipca 2018 17:23
 

MINISTER GRÓBARCZYK: KANAŁ PRZEZ MIERZEJĘ MA KOLOSALNE ZNACZENIE DLA POLSKI WSCHODNIEJ

Email Drukuj PDF

grbarczyk baltexpo 2017 piosta

Budowa nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej, w szczególności dla Warmii i Mazur - powiedział w sobotę w Ostródzie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Podczas spotkania z mieszkańcami Ostródy (warmińsko-mazurskie) minister Gróbarczyk ocenił, że przekop przez Mierzeję Wiślaną "da wielkie możliwości rozwojowe dla regionu i portu w Elblągu".

Przypomniał, że niedawno do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni złożył raport oddziaływania na środowisko tej inwestycji i czeka w tej sprawie na opinię. Równolegle - jak wspomniał - kończą się prace dotyczące projektu, tak aby jesienią ogłosić przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną.

"Będzie to budowa w kompleksowym rozwiązaniu, czyli najpierw układ drogowy, budowa mostów zwodzonych następnie budowa śluzy i toru podejściowego wraz z falochronami. Ta inwestycja choć ryzykowana jest w stu procentach gwarantowana przez budżet państwa"- podkreślił szef resortu gospodarki morskiej.

Jak dodał, koszt inwestycji wynoszący obecnie 880 mln zł uległ podwyższeniu, ponieważ program budowy kanału został już przyjęty w 2007 roku, ale jak wspomniał, nie został zrealizowany przez rząd PO-PSL w kolejnych latach.

"Nic innego nie robimy tylko kontynuujemy tę inwestycję. Koszt budowy wzrasta prawie dwukrotnie ponieważ aspekt środowiskowy jest dla nas najważniejszy. Wiemy, że jest ogromne oddziaływanie strony rosyjskiej na tę inwestycje, by ona nie powstała i wpisujący się w to urząd marszałkowski pomorski. To jest dla nas dziwna sytuacja"- dodał minister Gróbarczyk.

Poprawiony: niedziela, 08 lipca 2018 12:46 Więcej…
 

PAŃSTWOWA RADA GOSPODARKI WODNEJ

Email Drukuj PDF

ministerstwoclycjq2ukaa58de

2prgw

Poprawiony: sobota, 07 lipca 2018 17:15
 

WIELKI POWRÓT OMEG NA WISŁĘ

Email Drukuj PDF

omegi

"W pierwszy weekend lata Omegi triumfalnie powróciły do Warszawie. W regatach o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 18 załóg. 60 zawodników w trakcie dwóch dni zmagań rywalizowało o trofea na wyjątkowym i niełatwym akwenie jakim jest płynąca rzeka. Puchar w klasie Omega trafił w ręce załogi Legii Warszawa.

Puchar Dzielnicy Wisła to powrót żeglarstwa na Wisłę. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach - Omega i Open. Na Omegach wystartowały załogi ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy i Polski, żeglarze pływający po oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle. Do startu w kategorii Open zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie. Wśród 11 zgłoszonych załóg ścigały się na również jednostki typu Finn, Foka, 470, Omega Sport i Zefir.

Dwa dni regat, 9 wyścigów, 18 załóg, 60 zawodników, tysiące kibiców. Cieszy mnie, że pomysły który powstał w październiku 2017 udało się w pełni zrealizować. Wysoka frekwencja , zainteresowanie mediów i pozytywny obiór warszawiaków, dają nam siły żeby już dzisiaj planować kolejną edycję - podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Pierwsza edycja regat okazała się sukcesem, aczkolwiek podobnie jak zawodnicy, sporo się nauczyliśmy. Żeglarstwo na stałe wróci na stołeczny odcinek królowej polskich rzek."

Neptun mnie wysłuchał. Marzyłem o powrocie żagli na Wisłę. Właśnie na Wiśle, na omedze w roku 1964,w Sekcji Żeglarskiej Pałacu Młodzieży zaczynałem swoją przygodę z żeglarstwem.

Z.S.

omegii

omegiiii

Poprawiony: piątek, 29 czerwca 2018 16:44
 

INFORMACJA ZE SZLAKU BATOREGO

Email Drukuj PDF

szlak

 

ŚWIĘTO MARYNARZY I MARYNARKI WOJENNEJ W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

mar1

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2018 18:07 Więcej…
 

MORSKIE SERCE RZECZYPOSPOLITEJ

Email Drukuj PDF

pomnik polska morska

24 czerwca 2018 r. w samo południe, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, władz miasta Gdyni, środowisk żeglarskich i morskich, w miejscu, gdzie do niedawna znajdowała się płyta Marynarza Polskiego zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Polski Morskiej. Jesienią wokół pomnika powstanie nowa, atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna z zielenią i nową nawierzchnią.

Pomnik Polski Morskiej-morskie serce Rzeczpospolitej

Na pomnik czekało bardzo wiele środowisk. Wraz z jego odsłonięciem oddany zostanie hołd tysiącom polskich marynarzy i rybaków, polskim żeglarzom, polskim stoczniowcom, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, tak mówi o pomniku - O Gdyni mówi się "miasto z morza i marzeń", bo wybudowano ją od podstaw wraz z portem, wprost na piasku bałtyckiej plaży. Jest nieomal równolatką naszej niepodległości. Pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, jest hołdem dla wszystkich pokoleń Polaków związanych z morzem. Bez ich wysiłku Gdynia nie stałaby się polskim oknem na świat. Ten pomnik jest dla nich i dla nas. Łączy pokolenia dzisiejsze z naszymi poprzednikami, którzy budowali to miasto. Niegdyś w całej Polsce śpiewano pieśń "Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec...", nie możemy o tym zapominać! Jestem przekonany, że z czasem pomnik stanie się nierozerwalnie związany z Gdynią, jak Dar Pomorza, Dar Młodzieży i okręt muzeum ORP Błyskawica.

Idea Polski Morskiej była niesłychanie żywa w okresie międzywojennym, a jej symbolem stała się Gdynia. Pisze o tym historyk sztuki, specjalista od modernizmu prof. Andrzej Szczerski: "To bezprecedensowe w międzywojennej historii Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej osiągnięcie wiązało się nie tylko z rozwojem nowoczesnej architektury i urbanistyki, ale też z budową nowej tożsamości kraju, tak zwanej Polski Morskiej, która dzięki związaniu z morzem ambitnie planowała swój przyszły rozwój i chciała brać aktywny udział w przemianach współczesnego świata".

Gdynię podziwiano, Polska się nią chwaliła. Model miasta i portu był jednym z głównych elementów ekspozycji w Pawilonie Polskim na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1937 roku. Polska "brama na świat", inspirowała muzyków, pisarzy i poetów. Gdynia stała się symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała Liga Morska i Rzeczna, przekształcona w 1930 roku w LigęMorską i Kolonialną. Współczesna Liga Morska i Rzeczna stanęła na czele koalicji osób i organizacji, aktywnie zaangażowanych w sprawę budowy pomnika Polski Morskiej. Współpracowała w tym zakresie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Polskim Towarzystwem Nautologicznym, Fundacją Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarką Wojenną i Akademią Morską w Gdyni. Dr inż. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej nie kryje radości - Cieszę się, że po wielu latach Gdynia i cała Polska doczeka się tego pomnika. Zasługują na to pokolenia ludzi, związanych z morzem, którzy swoje serca i talenty oddali Polsce morskiej.

Poprawiony: sobota, 23 czerwca 2018 10:56 Więcej…
 

ŚWIĘTO MORZA - JUŻ W TYM TYGODNIU !

Email Drukuj PDF

swieto

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia oficjalnie rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.

Dokładnie w ostatni pełny weekend czerwca rozpoczynają się tegoroczne obchody Święta Morza. To wyjątkowo gdyńskie święto przyniesie wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez uroczystości, koncerty, regaty, okolicznościowe rejsy, wernisaże i wiele innych wydarzeń obecnych w przestrzeni publicznej. Gdynia - miasto z morza i marzeń - w ten sposób oddaje coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

- Kilka lat temu postanowiliśmy reaktywować Święto Morza w Gdyni. Jeżeli popatrzymy do starych książek i na stare zdjęcia, wszyscy pamiętają rok 1932, gdy odbyło się wielkie święto, zlot wszystkich Polaków do Gdyni, swoista manifestacja Polski obecnej nad morzem. Wtedy było tutaj ponad 120 tysięcy ludzi, w tym roku oczywiście nie spodziewamy się takich działań, ale wspólnie z Marynarką Wojenną, z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i z Ligą Morską i Rzeczną organizujemy już od kilku lat bardzo różnorodne uroczystości - przypomina Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Poprawiony: poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:13 Więcej…