"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okKANAŁ ŻERAŃSKI POGŁĘBIONY

Email Drukuj PDF

kanal

- Udrożniliśmy Kanał Żerański, dzięki czemu swobodnie można dziś przepłynąć z Warszawy do Zalewu Zegrzyńskiego - mówił w piątek 3 sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk na wspólnym briefingu prasowym z prezesem PGW Wody Polskie Przemysławem Dacą i ministrem Patrykiem Jakim zapowiedział udrożnienie drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Minister zapowiedział, że w przyszłym roku zostanie przywrócony tor żeglugowy łączący Warszawę z Wielkimi Jeziorami na Mazurach.

- Poprawimy warunki nawigacyjne, aczkolwiek nadal jesteśmy uzależnieni od poziomu wody, ponieważ w Warszawie, szczególnie w ostatnich latach są niskie stany i to uniemożliwia żeglugę jednostek - mówił minister.

- W dalszej kolejności pracujemy nad odbudową szlaku do jezior mazurskich. Pracujemy w tej chwili w porcie w Ostrołęce i pogłębiamy go. W dalszej kolejności będziemy pracowali na Narwi, umacniając brzegi, pogłębiając koryto rzeki - dodał.
Prezes PGW Wody Polskie stwierdził, że rzeka Pisa będzie kolejnym etapem modernizacji szlaku z Warszawy na jeziora mazurskie. Dodał, że w tamtym rejonie oprócz prac regulacyjnych, pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń, między innymi w Piszu.

- Wreszcie są podejmowane działania, które pozwolą na to, aby w sposób poważny myśleć o Wiśle, bo tak powinno być zawsze. Mamy tutaj wiele lat zaniedbań i musimy to zmienić. Duże miasta, duże gospodarki, metropolie przez środek których przebiegają rzeki, jeziora, potrafią wykorzystać to jako swój atut. Warszawa przez wiele lat to zaniedbała i musimy wrócić znów do czasów, kiedy Wisła stanowiła ważny punkt komunikacyjny dla mieszkańców Warszawy - mówił obecny podczas briefingu Patryk Jaki. Dodał, że umożliwienie żeglugi na Wiśle przez Kanał Żerański, Narew i Pisę na Wielkie Jeziora Mazurskie to jedno z najważniejszych wyzwań dla stolicy, a jego realizacja sprawi, że Wisła powróci do bardzo istotnej roli z punktu widzenia gospodarczego, rekreacyjnego i turystycznego.
W ramach robót utrzymaniowych zostaną przywrócone do należytego stanu technicznego budowle regulacyjne o ostrogi w granicach miasta Warszawy. Roboty budowlane zaplanowano na 2019 r. Ich koszt to 600 tys. zł. Pozwoli to na lepszą żeglowność nurtem rzeki. Rozwiązaniem dla sytuacji hydrologicznej miasta Warszawy jest budowa stopnia wodnego na północ od Warszawy.

Na rzece Narew nastąpi regulacja koryta rzeki, polegająca przede wszystkim na zabezpieczeniu przeciwerozyjnym brzegów w celu skoncentrowania koryta rzeki, aby zachować głębokości tranzytowe w okresach niskich stanów wód. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 200 mln złotych.

Natomiast zakres prac na Pisie powinien objąć zarówno roboty pogłębiarskie, jak i regulację trasy rzeki. Najgorsze warunki panują od ujścia do m. Jeże. Konieczne są więc dwa mniejsze spiętrzenia, w tym w mieście Pisz. Koszt realizacji przedsięwzięcia to ok. 225 mln zł.

Wszystkie te działania spowodują, że wróci na Wisłę wróci komunikacja, umożliwiająca m.in. przepłynięcie ze stolicy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

MGMiŻŚ

kanal1

Poprawiony: piątek, 03 sierpnia 2018 17:05
 

1 SIERPNIA 1944 - PAMIĘTAMY

Email Drukuj PDF

powstanie44

Poprawiony: środa, 01 sierpnia 2018 10:11
 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

wiersz

 

ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Email Drukuj PDF

powstaniepoprawione

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 16:03
 

TRATWĄ Z WYSZKOWA NA WESTERPLATTE

Email Drukuj PDF

O REJSIE KOLEGÓW Z WYSZKOWA PISALIŚMY NA NASZEJ STRONIE 26 LUTEGO 2018R.

trtwa

9 czerwca nastąpił długo oczekiwany moment ostatecznego montażu, wodowania i testowania jednostki. Dziewiczy rejs z Wyszkowa do Popowa mimo niskiego stanu wody przebiegł bez niespodzianek.

15 sierpnia odbędzie się chrzest tratwy, która otrzyma imię ,,Pielgrzym" poświęcenie bandery i inaugurację rejsu. Członkowie Klubu "Spinaker", Oddziału Wyszkowskiego LMiR i zaprzyjaźnione osoby popłyną do Gdańska. Zakończenie eskapady zaplanowano na 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Po drodze odwiedzą wiele miejscowości niosąc przesłanie do tych którym sprawy wiślane są bliskie - zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego.

Wszyscy chętni pragnący wziąć udział w tej fascynującej przygodzie mogą dołączyć do załogi. Zapraszamy

Elżbieta Kasińska

zdjęcia: Jerzy Puścian LMiR Wyszków

PLAN REJSU:

Poprawiony: niedziela, 29 lipca 2018 13:15 Więcej…
 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

unrug

 

ZAPROSZENIE NA REJS - "WISŁA GODZINA W"

Email Drukuj PDF
Szanowni Państwo,
Coroczną tradycją jest nasz wspólny uroczysty rejs w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia. ZAPRASZAMY. To już w przyszłym tygodniu!
Utworzyliśmy stronę dla pasażerów, którzy szukają miejsc na jednostkach: http://www.rokwisly.pl/wgw2018-goscie/
Proszę o weryfikację kontaktów lub dodawanie poprzez formularz swoich namiarów: http://www.rokwisly.pl/wgw2018-armatorzy/
Dla przypomnienia podaję trasę rejsu:
1.08.2018 (środa)
- 15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał z Daru Mazowsza
- 15:45 Rejs "Wisła, godzina W" rusza z wysokości Podzamcza
- 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
- 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
- 16:30 wysokość M. Kolejowego
- 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
- 17:00 GODZINA "W" - Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku "Bajka".
- 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Wieniec w nurt Wisły. Rejs rusza dalej
- 17:15 Rozformowanie Rejsu na wysokości 511
- 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Organizacyjnie:
Rejs rozpoczyna się 1.08 o godz. 15:30 z wysokości podzamcza (Bulwar Karskiego), więc z Portu Czerniakowskiego proponuję wypływać najpóźniej o 14:50 - przy takiej ilości jednostek przejście przez bramę portową się blokuje - w zeszłym roku utworzyła się duża kolejka i były spóźnienia. Uwzględnijcie to, proszę, w kalkulacjach! Warto też być wcześniej na plaży Aquatica lub przy bulwarze - będą się dosiadali pasażerowie, może być ciasno
Przed rejsem będą dostępne białe koszulki z logo "Wisła, godzina W". Kontakt w tej sprawie: 502 562 202
Bardzo prosimy o rozważne używanie środków dymnych podczas uroczystości i dodatkowe środki zabezpieczenia.
Mamy ochronę WOPR i Policji Rzecznej- dziękujemy służbom wiślanym za wszelką pomoc w tym temacie.
Poproszę załogę WOPR o podanie na tej liście swoich danych kontaktowych i kanałów komunikacji.
Zgłaszają się już osoby chętne na dosiadkę - proszę armatorów zainteresowanych naborem o pilne zgłaszanie swoich namiarów do 30.07.2018 - będziemy to publikowali na:http://www.rokwisly.pl/wgw2018-goscie/.
Jak co roku wszystkich serdecznie zapraszamy.
Informacje bieżące:
Łączę pozdrowienia.
Robert Jankowski
Fundacja ROK RZEKI WISŁY|tel.: 509 539 530| www.rokwisly.pl
Poprawiony: wtorek, 24 lipca 2018 19:14
 

SINICE W BAŁTYKU !

Email Drukuj PDF

sinice

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni ("Ogrodowa", " Nadmorska - Plażowa, "Zdrojowa", "Leśna"). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powszechne problemy wywoływane przez sinice to wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Poprawiony: niedziela, 22 lipca 2018 10:47
 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ŻEGLARSKIEJ - POLSAILING 2018.

Email Drukuj PDF

polsailing-naborowe-2018-plakat-web-72dpi-plakat-plakatd1-710a4e5f 855x590

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na realizację programu składają się cztery podstawowe elementy:

- program edukacji żeglarskiej - zajęć sportowych dla najmłodszych;
- działania edukacyjno-promocyjne w szkołach oraz dystrybucja książek "ABC Optimista" i "ABC Windsurfingu";
- szkolenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów)
- dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.

- PolSailing to projekt realizowany w ramach programu MSiT - Sport Wszystkich Dzieci, adresowany do polskich związków sportowych, mając na celu upowszechnianie aktywności ruchowej wśród dzieci. PolSailing, to nie tylko katalizator promocji i upowszechniania żeglarstwa, ale również stanowi narzędzie do realizacji celów i misji, do której powołany jest Polski Związek Żeglarski oraz jego stowarzyszeni członkowie. W tym roku otwieramy kolejne ośrodki bezpłatnej edukacji żeglarskiej, zbliżając się tym samym do założeń, które postawiliśmy sobie przed laty i bardzo konsekwentnie realizujemy - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program edukacji żeglarskiej nie skupia się tylko na nauce podstaw żeglarstwa, ale również na przekazywaniu wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

Poprawiony: czwartek, 19 lipca 2018 14:09 Więcej…
 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

gdynia