"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okLodołamacze w gotowości. Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Email Drukuj PDF

lodo  amacze   wistak wilk i ogar podczas akcji lodo  amania

fot. Wody Polskie

Poprawiony: środa, 13 stycznia 2021 13:13
 

PRS: Nadzory nad stacjonarnymi obiektami pływającymi

Email Drukuj PDF

prs sop przepisy02

Barka Tumska - część Hotelu we Wrocławiu (certyfikowana przez PRS); PRS
Stacjonarnymi obiektami pływającymi nazywamy obiekty pełniące funkcję mieszkalną, gastronomiczną, usługową itp., które funkcjonują w środowisku wodnym, jednak na stałe przycumowane są do nabrzeża.

Wyspecjalizowana kadra PRS zajmuje się ich szeroko pojętymi nadzorami, obejmującymi wykonywanie przeglądów i inspekcji oraz rozpatrywanie dokumentacji technicznej. Na podstawie pozytywnego wyniku przeglądu wystawia Orzeczenia techniczne o zdatności do pływania.

PRS zdobywał doświadczenia w zakresie jednostek pływających od 1936 roku, czyli od momentu swojego powstania. Przez wiele dziesięcioleci gromadził doświadczenia, a na ich podstawie tworzył i rozwijał własne Przepisy. Doświadczenia PRS z obszaru budownictwa lądowego gromadzone są od około 30 lat tj. od czasu, gdy zaczął funkcjonować w firmie Pion Nadzorów Przemysłowych. Wiedza i praktyka z tych dwóch obszarów zaowocowały udziałem PRS w wielu projektach budowy stacjonarnych obiektów pływających.

Bazując na dotychczasowych wieloletnich doświadczeniach z przeprowadzanych nadzorów, PRS opracował własną publikację o nazwie Przepisy Klasyfikacji i Budowy Stacjonarnych Obiektów Pływających mającą na celu m.in. określenie wymagań technicznych oraz formalnych dla projektowania, budowy i eksploatacji takich obiektów. Publikacja jest dostępna od 1 października 2020 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią dostępnątutaj.

Źródło: PRS

PRS - Polski Rejestr Statków.

Poprawiony: wtorek, 12 stycznia 2021 14:55
 

Nowe oblicze Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni

Email Drukuj PDF

um1

Pod koniec 2020 roku zakończono prace przy modernizacji Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni. Baza ma swoją siedzibę w Gdańsku, na Westerplatte przy Zakręcie Pięciu Gwizdków. Nowy budynek, wraz z niezbędną infrastrukturą, powstał w ramach projektu "Zintegrowany system oznakowania nawigacyjnego z elementami e-Navigation", jego budowa trwała 2 lata, a suma przeznaczona na realizację to 27.641.041,10 zł.

Zakres wykonanych prac to:
- rozbiórka części istniejących obiektów
- przebudowa budynku administracyjno-socjalnego wraz z halą pław "A"
- przebudowa nawierzchni utwardzonych
- przebudowa linii odbojowej nabrzeża wysokiego - miejsce postoju jednostek Urzędu Morskiego w Gdyni
- wykonanie nowego wjazdu i ogrodzenia.

Poprawiony: piątek, 08 stycznia 2021 16:31 Więcej…
 

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Email Drukuj PDF

dar10

fot. GospodarkaMorska.pl
Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
W ciągu 100 lat funkcjonowania Uczelni odbyło się wiele spektakularnych wydarzeń żeglarskich. Od wielkich żagli Lwowa, Daru Pomorza i Daru Młodzieży - słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019) pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937), zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel, po transatlantyckie wyczyny nawigatorów z Morskiej m.in. na jachcie Dal, ożaglowanej szalupie Chatka Puchatków, czy cały dorobek uczelnianego Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa "admirała" Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi uczelni - od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.
Nagroda Rejs Roku uznawana jest za najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie. Przyznawana jest nieprzerwanie od 1970 roku. Triumfator otrzymuje Srebrny Sekstant, czyli kątomierz lusterkowy, który niegdyś służył do nawigacji. Wręczenie nagród odbywa się zawsze w pierwszy piątek marca. To hołd dla załogi "Daru Pomorza", która właśnie tego dnia, 1 marca 1937 roku opłynęła przylądek Horn. Od 2009 roku patronem "Rejsu Roku" jest Prezydent Gdańska.
Źródło:gospodarka morska.pl

Poprawiony: wtorek, 05 stycznia 2021 14:24
 

Najpóźniej późną wiosną ruszy pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku

Email Drukuj PDF

atlantyk

fot. iom.gov.pl

Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku - przekazał Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Dodał, że jeśli będzie miała ona potencjał, to "niewątpliwie będziemy chcieli w nią zainwestować".
W lutym 2018 roku Polska podpisała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie siarczków polimetalicznych (miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich) na obszarze ryftu śródatlantyckiego.
Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju poinformował w rozmowie z PAP, że finalizowany jest wybór wykonawcy, który miałby przeprowadzić badania geologiczne, hydrogeologiczne oraz środowiskowe na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku.
"Planujemy późną wiosną 2021 roku wysłać tam statek z załogą, która przeprowadzi odpowiednie badania. Na posiadanej przez nas koncesji na razie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakim dysponujemy potencjałem. Jeśli okaże się , że jest on interesujący, to niewątpliwie będziemy chcieli w nią (koncesję - PAP) zainwestować" - powiedział Dziadzio.
Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju przewiduje, że w latach 2017-2033 na poszukiwania geologiczne na dnie oceanów przeznaczone zostanie ponad 530 mln zł.
Polska koncesja poszukiwawczo-rozpoznawcza na środkowym Atlantyku nie jest duża - liczy 10 tys. km kw. Złoża znajdują się na głębokości od ok. 1400 do ok. 2800 m. Koncesją będziemy dysponować przez 15 lat z możliwością przedłużania jej co 5 lat.
Nasz kraj poprzez udział we Wspólnej Organizacji Introceanmetal, bierze udział w podwodnej eksploracji działki na Pacyfiku. Leży ona w strefie Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku. Działka ma ok. 75 tys. km kw. i jesteśmy jej współwłaścicielem od 1987 r.; są tam konkrecje polimetaliczne z kluczowymi pierwiastkami, takimi jak mangan, wanad, molibden, nikiel, miedź. (PAP)

Źródło: PAP/gospodarka morska.pl

Poprawiony: wtorek, 05 stycznia 2021 14:12
 

Nowy rok intensywnie rozpoczęty przez ratownictwo morskie

Email Drukuj PDF

sarrrrrrrrrrrrrrrrr

sar.gov.pl
Nowy Rok 2021 intensywnie rozpoczął się dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
Pierwsza akcja miała miejsce na wysokości Kuźnicy na Półwyspie Helskim od strony M. Bałtyckiego. O godz. 13.48 ratownicy otrzymali zgłoszenie od dyspozytora nr ratunkowego 112 o dwóch osobach - mężczyźnie i kobiecie, które znajdowały się na 3m łodzi wiosłowej zmierzającej w głąb Morza Bałtyckiego. Łódka ta wywróciła się w odległości ok. 500 m od brzegu, a parze udało się wejść na nią z powrotem. W trakcie całej tej nieszczęśliwej sytuacji stracili oni jedyne wiosła. Przemoknięci i zmarznięci poszkodowani wezwali pomoc przy użyciu telefonu komórkowego kobiety. Inspektorzy operacyjni zadysponowali na ratunek Brzegową Stację Ratowniczą z Władysławowa oraz statek ratowniczy Bryza.
Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce podebrali poszkodowanych na pokład i czym prędzej wrócili z nimi do władysławowskiego portu. Na nabrzeża zostały wezwane dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, które udzieliły niezbędnej pomocy parze. W trakcie badań okazało się, że oboje poszkodowani są w głębokiej hipotermii - temp. mężczyzny wynosiła 34°C. Oboje zostali zabrani przez ZRM celem dalszej hospitalizacji. Ratownicy morscy po zakończonych działaniach odnowili gotowość.

Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2021 16:01 Więcej…
 

Podsumowanie roku 2020

Email Drukuj PDF

podsum2020

podsum2020 01

Opracował: Prezes Klubu Wacław L. Kowalski

Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2021 15:49
 

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Email Drukuj PDF

ferie--plakat

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo - kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat na ferie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku w formule on-line. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie - amatorzy gier i zagadek, urodzeni plastycy i wynalazcy, miłośnicy historii i legend, najnowszej technologii, eksperymentów, odkrywcy i poszukiwacze, a nawet smakosze świątecznych wypieków!

Feryjne aktywności będziecie mogli wykonać także poza ekranem komputera, pragniemy bowiem, by dni odpoczynku były jak najbardziej urozmaicone i już teraz zachęcamy do wspólnych rodzinnych aktywności. W każdy dzień ferii, za wyjątkiem Święta Trzech Króli, będziemy udostępniać Wam na naszym kanale Facebook specjalnie przygotowane feryjne pakiety. Każdy z nich będzie miał swoją premierę o godzinie 12.00. Na zajęcia nie trzeba się zapisywać - wystarczy kliknąć w udostępniony link. Gorąco zachęcamy Was także do fotografowania efektów Waszych zabaw i umieszczania zdjęć pod postami na stronie Facebook Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Autorów najciekawszych prac nagrodzimy niespodziankami!

Kalendarium Ferii 2021 z NMM:

4 stycznia 2021
Feryjne smakołyki (5-12 lat)
Świąteczne ciasta i słodkości już zjedzone? A może jeszcze nie? Przygotowaliśmy dla Was prosty przepis na pyszne pierniczki. Pieczenie i ozdabianie samodzielnie wykonanych wypieków może być wspaniałą zabawą. Zapraszamy także do zapoznania się z legendą o toruńskich piernikach. Z pewnością każdy ma w domu kredki, flamastry, klej i nożyczki. Karty pracy, które przygotowaliśmy, pozwolą twórczo i ciekawie spędzić czas.

5 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Burza śnieżna w kubeczku (5-10 lat)
Przeprowadzimy eksperyment, w trakcie którego wykorzystamy reakcję chemiczną, aby wykonać burzę śnieżną w kubeczku: potrzebujesz tylko wody, farbki, oleju i tabletki musującej, by wywołać reakcję we własnej kuchni!

7 stycznia 2021
Skąd się wzięła w morzu sól? (7-15 lat)
Podczas zajęć feryjnych poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że morze jest słone? Poznamy różne teorie i legendy, i zastanowimy się, która z nich jest prawdziwa.

8 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Ulepimy dziś bałwana? (5-10 lat)
Ferie zimowe, a za oknem ani płatka śniegu? Jest na to rada! Zrobimy sztuczny śnieg w domu i ulepimy bałwana! Zapraszamy do zabawy sensorycznej sztucznym śniegiem.

11 stycznia 2021
Na tropach Klabaternika (9-15 lat)
Klabaternik ? psotny duszek opiekuńczy marynarskiej braci ukrył się w zakamarkach starego okrętu. Naszym zadaniem będzie odszukanie go poprzez zagranie w grę typu escape room. Żeby jednak nie spędzać czasu tylko przed ekranem komputera, proponujemy domową wersję gry ? przekonacie się, że sami możecie zaaranżować pokój zagadek i wskazówek, prowadzących do odkrycia, kto pośród Was jest prawdziwym Klabaternikiem.

12 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Wyrzutnia do śnieżek (5-10 lat)
Potrzebujesz trochę ruchu, a na dworze paskudna pogoda? A może by tak urządzić bitwę na śnieżki w... salonie? Zrób śnieżki z kulek papieru, a stare plastikowe kubki i balony wykorzystaj do stworzenia wyrzutni. Zapraszamy do zabawy!

13 stycznia 2021
Zimowe warsztaty plastyczne. Tworzymy kolażowe pejzaże w bieli (7-9 lat)
Śnieżna przygoda dla małych artystów ? plastyków. Pokażemy, jak i z czego można stworzyć zimowe krajobrazy z użyciem techniki kolażu. Niezbędne materiały możecie znaleźć we własnym domu! Będziemy nie tylko twórczy, ale i ekologiczni!

14 stycznia 2021
Kukiełki bez igiełki (5-9 lat)
Posłuchajcie opowieści o starym dźwigu, Żurawiem zwanym, która zainspiruje Was do wykonania własnych kukiełek ? przekonacie się, że to wcale nie musi być trudne, a niezbędne materiały... leżą pod ręką!

15 stycznia 2021
Zrób to sam: okulary 3D (10-15 lat)
W domowych warunkach, z materiałów, które mamy pod ręką, spróbujemy wykonać samodzielnie okulary 3D, aby móc później zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości.
Źródło: NMM

Poprawiony: piątek, 01 stycznia 2021 17:03
 

Dobrego i zdrowego Nowego 2021 Roku !

Email Drukuj PDF

rok2021

Autor: Pixabay.com

may klub

Poprawiony: czwartek, 31 grudnia 2020 14:49
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

recenzja-ksiazki-szalupa-przez-atlantyk-rejs-chatki-puchatko

fot. NMM
Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk ..., nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków", to żywo napisana opowieść o spełnianiu ambicji i marzeń, mimo przeciwności, pokonywanych z dużym trudem, ale jednak pokonywanych, której lekturę polecamy każdemu zainteresowanemu tematyką marynistyczną.

Książka jest dostępna w Bibliotece Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod sygnaturą II 17550.
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie

Poprawiony: środa, 30 grudnia 2020 16:43