"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okREKORDOWY POCZĄTEK WIOSNY NA MIERZEI

Email Drukuj PDF

mm

Już coraz bliżej do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy. Lada dzień zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga. Nie mniej dzieje się na obu falochronach, gdzie wkrótce będzie można wrócić do pogrążania ścianek szczelnych.
- Prace na przekopie Mierzei minęły już półmetek i idą zgodnie z harmonogramem. To przedsięwzięcie jest jednym z wielu dowodów, że w trudnym momencie epidemii inwestycje publiczne napędzają gospodarkę i przyczyniają się do dobrej kondycji polskiego rynku - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W połowie marca pogoda pozwoliła wznowić roboty budowlane w rejonie sztucznej wyspy. Zima, choć sroższa niż w poprzednim roku, okazała się łaskawa. Po ustąpieniu zalodzenia, nie stwierdzono żadnych uszkodzeń na wykonanej wcześniej konstrukcji.
Źródło: oficyna morska.pl

mm123

Poprawiony: wtorek, 13 kwietnia 2021 16:21
 

Gdańsk ma nową, wodną śmieciarkę. Wyłowi śmieci z mariny

Email Drukuj PDF

smieciarka

Dominik Paszliński/gdansk.pl
"Seabin" to innowacyjny kosz morski, którego zadaniem jest zbieranie pływających śmieci. Szacuje się, że to niepozorne urządzenie może wyłowić nawet 1,5 tony odpadów rocznie. Gdańsk, jako pierwsze i jedyne miasto w Polsce, pozyskało taki kosz w 2019 roku. W czwartek, 8 kwietnia 2021 roku, w Marinie Gdańsk na Szafarni zainstalowano drugiego Seabin'a. Został on podarowany przez Fundację Mare, która swoje działania skupia na ochronie ekosystemów morskich, w szczególności wód Morza Bałtyckiego.
Seabin to urządzenie, które wygląda jak podłużna tuba z umieszczonym wewnątrz dużym wiadrem i siatką. Montuje się je stacjonarnie, w taki sposób, by krawędź kosza równała się z linią wody. Seabin zbiera pływające śmieci i zanieczyszczenia, zasysając wodę z powierzchni. Po jej wypompowaniu, w pojemniku zostają odpady, które należy usunąć ręcznie.

Pierwszy z takich koszy zainstalowany został w Marinie przy ul. Szafarnia, w maju 2019 roku. Był to prezent od firmy Wärtsilä Polska.

- Podczas dwóch sezonów, które trwają mniej więcej od kwietnia do września, Seabin zebrał około dwóch ton śmieci - mówi Anita Żebrowska, kierownik Obiektów Hydrotechnicznych - Marina oraz Przystanie Żeglarskie. - Ze względu na warunki atmosferyczne kosz musi być demontowany poza sezonami.

860 na świecie, 2 w Gdańsku
Z zebranych do tej pory informacji wynika, że jeden Seabin jest w stanie wyłowić rocznie:
- 90 000 plastikowych torebek
- 35 000 jednorazowych kubków
- 16 500 plastikowych butelek
- 166 500 plastikowych słomek
Źródło: gdansk.pl

Poprawiony: poniedziałek, 12 kwietnia 2021 15:34
 

Generał Mariusz Zaruski

Email Drukuj PDF

1mz

1mz 01

 

Kontenery z Portu Gdańsk już w Chełmnie. Wiślany rejs barki trwał jeden dzień

Email Drukuj PDF

grudzia  dz  fot. miko  aj kuras dla umwkp  6

Komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna
W czwartek, 7 kwietnia do Chełmna dopłynęła barka załadowana dzień wcześniej w Porcie Gdańsk 150 tonami komponentów do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Wodny transport śródlądowy w liczbach

Standardowy zestaw rzeczny przewozi tyle towarów co 84 tiry
Przy tym samym nakładzie energii ciężarówką transportujemy na 100, barką na 370 km
Jedna barka dziennie z portu w Gdańsku to 15 tys. tirów rocznie mniej na drogach

Poprawiony: sobota, 10 kwietnia 2021 16:40
 

ZDROWYCH, RADOSNYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

zyczenia-wielkanocne-propozycje-zyczen

 

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Email Drukuj PDF

8flot

fot. 8 FOW
Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu może oznaczać jedno - święto jednostki. W czwartek, 1 kwietnia, gdyński 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety obchodzi swoją 91. rocznicę utworzenia.
Źródło: 8 FOW

Poprawiony: piątek, 02 kwietnia 2021 15:51
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD ZARZĄDU

Email Drukuj PDF

1wielk

Poprawiony: poniedziałek, 05 kwietnia 2021 16:05
 

ZOSTAŃ W DOMU

Email Drukuj PDF

zostan

 

PORT W HELU

Email Drukuj PDF

kb

"KAPITAN BORCHARDT" w porcie rybackim - marzec 2021r.

foto: Kamil Stankiewicz

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE KS. DR. WALDEMARA KRZYWIŃSKIEGO KAPELANA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

katab

Drodzy Ligowcy!
W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej rozpoczęliśmy przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Jest to czas naszej refleksji i zadumy, to czas indywidualnej odpowiedzi, co w moim życiu jest najważniejsze...
W Wielki Czwartek rozpoczniemy przeżywanie Triduum Paschalnego. Z Chrystusem zasiądziemy do stołu, by wspólnie spożyć Wieczerzę. W Wielki Piątek będziemy świadkami Chrystusowej męki i śmierci na krzyżu. Wielka Sobota to Pascha, to cudowne przejście ze śmierci do życia. A Niedziela Zmartwychwstania to radość zwycięstwa. Nasze zjednoczenie z Chrystusem.
Oto wielka tajemnica Wiary i Miłości. Nikt i nic tego nie zmieni!!!
I jaka powinna być nasza odpowiedź? "Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie, i oczekujemy Twego przyjścia w chwale".
I tego Wszystkim życzę, w tym trudnym czasie epidemii, kiedy opłakujemy śmierć naszych bliskich, kiedy modlimy się o życie dla pozostających w szpitalach, kiedy, nie wiadomo dlaczego, "wrogie siły" tak bardzo chcą wydrzeć nam Chrystusa.
Życzeniami i modlitwą obejmuję Pana Prezesa LMiR i cały Zarząd, wszystkich przyjaciół, członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia, wszystkich "Ludzi Morza". Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi (Ef 6, 10).

Ks. Waldemar Krzywiński
Ks. Kapelan LMiR

Lipniki, Wielkanoc 2021 roku

Poprawiony: czwartek, 01 kwietnia 2021 15:05