"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

Powstanie pisma "Praca na Morzu" było odpowiedzią na pojawiające się oczekiwania środowiska marynarzy floty handlowej, którzy dostrzegali potrzebę samokształcenia, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wiedzą z młodymi rocznikami opuszczającymi mury szkoły morskiej. Marynarka Wojenna miała swój periodyk, "Przegląd Morski", wydawany już od 1928 roku, środowisko rybaków dysponowało "Przeglądem Rybackim", uznano więc, że potrzebne jest podobne pismo adresowane do cywilnych marynarzy.

praca na morzu strona 3-praca na morzu1

Pierwszy numer wydano w styczniu 1939 roku, a efektem prac redakcji było pismo o bardzo starannej szacie graficznej, wyważone w treści i pozbawione niemal całkowicie pierwiastka polityczno-propagandowego. Ostatnim wydanym numerem był numer sierpniowy, kolejny, z września tegoż roku, został wydrukowany, ale nie został zesłany do dystrybucji. Jeden z ocalałych egzemplarzy znajdował się pod koniec lat 60-tych XX w zbiorach prywatnych.
Był to periodyk fachowy, o wysokim poziomie wiedzy merytorycznej, zróżnicowanej tematyce i bardzo konsekwentnej linii redakcyjnej. Starannie łamany, wzbogacony o liczne zdjęcia i wykresy, bardzo przejrzysty w formie i interesujący w treści. Okładka pozostawała niezmienna przez cały rok, był to rysunek statku handlowego wydrukowany na grubym papierze. Cena prenumeraty została ustalona na poziomie 18 złotych, a więc było to pismo relatywnie drogie. Wydawcą pisma była osoba prywatna, Jan Stępień, który miał dostęp do autorów rekrutujących się spośród pracowników dydaktycznych Państwowej Szkoły Morskiej oraz doskonałe rozeznanie w potrzebach środowiska. Za tematykę działu technicznego odpowiedzialny był Brunon Paszek. Bronisław Czubała był redaktorem działu pokładowego i satyry, która zagościła na stałe na łamach poważnego pisma.
Marek Słodownik

Poprawiony: poniedziałek, 04 listopada 2019 16:26
 

DLA TYCH CO ODESZLI NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

dla

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 

XXIII WALNY ZJAZD DELEGATÓW LMIR

Email Drukuj PDF

2019.11.16.walnyzjazdlmir-2

 

BYŁ TAKI KLUB

Email Drukuj PDF

Jak dużo wiemy o dwukrotnym mistrzu Polesia w piłce nożnej, który uczestniczył w eliminacjach do przedwojennej ekstraklasy?
Poleskie było niezwykłym województwem w międzywojennej Polsce, nie tylko największym pod względem powierzchni. Obejmowało rozległe tereny nizinne, przeważnie bagniste lub zalesione, rozpościerające się pomiędzy Bugiem a Horyniem. Nieliczne miasta, które znajdziemy tam przed II wojną światową, były słabo skomunikowane.

wojewpin

Największym miastem był Brześć nad Bugiem, stolica piłkarskiego okręgu poleskiego, utworzonego w 1929 r. Wcześniej nieliczne tamtejsze kluby uczestniczyły w rozgrywkach okręgu lubelskiego. Nic zatem dziwnego, że najsilniejsze drużyny pochodziły z Brześcia, reprezentowały tamtejsze jednostki wojskowe i kolekcjonowały kolejne tytuły mistrza okręgu. Dopiero w 1935 r. hegemonię brzeskich drużyn przerwali futboliści Wojskowego Klubu Sportowego "Kotwica" Pińsk. Drużyna ta jawi się jako nie mniej tajemnicza, niż całe województwo. Wiemy, że powstała pod koniec lat 20-tych (1927?) i zrzeszała marynarzy stacjonujących w Pińsku.

kotwicapinsk

Drużyna Kotwicy Pińsk, Mistrz Polesia w 1936 r.; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Klub funkcjonował do 1939 r., gdy został zlikwidowany na skutek mobilizacji wojskowej.
Źródło: PolskieLogo.net.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 15:35
 

ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO OW WISŁA

Email Drukuj PDF

owwisla123

W czwartek, 24 października, w Bydgoszczy, w asyście honorowej marynarzy 3 Flotylli Okrętów i żołnierzy Inspektoratu Wsparcia SZ odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego Oddział Wydzielony Wisła.

Uroczystość odbyła się przy zabytkowej tamie w bydgoskiej dzielnicy Brdyujście, w miejscu z którego, 80 lat temu, marynarze wyruszyli do bohaterskich walk na Wiśle. W patriotycznych obchodach uczestniczyła delegacja 3 Flotylli Okrętów, na czele z jej dowódcą.
Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, w asyście dowódcy historycznego niszczyciela ORP Błyskawica kmdr. por. Waltera Jarosza, uhonorował wnuka dowódcy Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły przekazując na jego ręce replikę bandery noszonej przez okręty flotyll rzecznych w czasie II wojny światowej.
Inicjatorami budowy pomnika byli: wnuk dowódcy Oddziału Wydzielonego Wisła - Roman Kanafoyski, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród - historyk Robert Szatkowski i Przewodniczący Rady Osiedla Brdyujście - Jacek Podwolski.

ow wisla

fot. 3fo.wp.mil.pl

Gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 26 października 2019 13:41
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

album-album-2

fot. Uniwersytet Morski
Fragment żagla, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości, będzie można obejrzeć w albumie "Podróż Daru Młodzieży dookoła świata", który wraz z początkiem roku akademickiego znajdzie się w sprzedaży. W każdym albumie będzie również cząstka Daru Młodzieży - fragment żagla z Rejsu stulecia.

Aby zakupić album-należy wysłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. następujące dane do wysyłki oraz weryfikacji dokonania zakupu:

- Imię i nazwisko,
- Adres zamieszkania,
- Kod pocztowy,
- Numer telefonu,
- Status (student/pracownik/absolwent/sympatyk Uniwersytetu),
- Potwierdzenie wpłaty 70 złotych na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Dane potrzebne do uregulowania płatności:
Uniwersytet Morski w Gdyni
Adres: ul. Morska 81-87
Kod pocztowy: 81-225 Gdynia
Nr konta: 07 1140 1153 0000 2235 4300 1089
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko osoby zamawiającej
Możliwy jest również odbiór osobisty w siedzibie głównej Uniwersytetu Morskiej w Gdyni, na Wydziale Elektrycznym w pokoju C204 (ul. Morska 81 - 87, 81 - 225 Gdynia).

Poprawiony: sobota, 26 października 2019 13:23
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

liga10

 

SEJM PRZYJĄŁ UCHWAŁĘ WS. USTANOWIENIA ROKU 2020 "ROKIEM ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM W PUCKU"

Email Drukuj PDF

zasllllllllllll-sejm

uchw

Poprawiony: sobota, 19 października 2019 14:42
 

PLAC BUDOWY PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ ZOSTANIE PRZEKAZANY WYKONAWCY W PIĄTEK

Email Drukuj PDF

mierzeja youtube

Plac budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną zostanie przekazany wykonawcy w piątek - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Nową drogę wodną łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
"Plac budowy formalnie zostanie przekazany w piątek. Termin rozpoczęcia prac będzie nam znany po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu prac" - poinformowała PAP we wtorek Magdalena Kierzkowska.

logo-new

Poprawiony: czwartek, 17 października 2019 19:47
 

MEDAL KALOS KAGATHOS DLA KRYSTYNY CHOJNOWSKIEJ-LISKIEWICZ

Email Drukuj PDF

chojnowska-liskiewicz krystyna

środa, 16 października 2019

Z mediów
Krystyna Chojnowska - Liskiewicz otrzymała medal Kalos Kagathos. To odznaczenie dla byłych, wybitnych sportowców, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej zgodnie ze starożytną grecką ideą kalos kagathos (piękny i dobry).
Odznaczenie zostało ustanowione w 1985 roku i jest nawiązaniem do starożytnego ideału kalokagatii. Laureatami Medalu mogą zostać polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu to osoba, która jest równie znakomita podczas startów sportowych, co i później, za metą.
Wśród laureatów znajdują się wybitni sportowcy, jednak do tej pory nie było żeglarza. Tym bardziej cieszy, że wyróżnienie przypadło Krystynie Chojnowskiej - Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która opłynęła dookoła kulę ziemską.
Uroczystość wręczenia medali odbyła się 11 października i była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

Poprawiony: środa, 16 października 2019 11:15