"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPUCK, 10 LUTEGO 1920 OCZAMI ŚWIADKÓW. WYSTAWA O DNIU, KTÓRY ROZPOCZĄŁ NOWĄ EPOKĘ

Email Drukuj PDF

apuck

fot. NMM
Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.

9 lutego w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego, w Spichlerzach na Ołowiance, odbędzie się wernisaż wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków", która została przygotowana w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

10 lutego, w setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem, zapraszamy wszystkich gości do Spichlerzy na Ołowiance - siedziby głównej NMM na dzień otwarty na wystawie, połączony z oprowadzaniem kuratorskim.

Poprawiony: poniedziałek, 20 stycznia 2020 16:44
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm272

Wystawa z okazji VIII ogólnopolskiego zjazdu delegatów Ligi Morskiej i Kolonialnej

 

RUSZYŁY ZAPISY NA ŻEGLARSKĄ KONFERENCJĘ BEZPIECZEŃSTWA!

Email Drukuj PDF

symulator

Jeden z symulatorów, na którym będą ćwiczyć uczestnicy konferencji.
To będzie konferencja inna niż dotychczasowe. Odbędzie się 21-22 marca i w całości będzie miała warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich żeglarzy!
Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa, po latach przerwy, została reaktywowana przez Pomorski Związek Żeglarski. W odnowionej formule odbyło się już jej pięć edycji. Do tej pory konferencje miały charakter prelekcji. Tym razem będzie inaczej. VI Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa: "Warsztaty bezpieczeństwa" będzie maksymalnie praktyczna. Zajęcia odbędą się w Szkole Morskiej w Gdyni (przy ul. Polskiej 13A) i zostaną przeprowadzone przez jej renomowanych instruktorów.
Uczestnicy konferencji podzieleni zostaną na cztery grupy po 40 osób. Każda z grup odbędzie te same 4-godzinne zajęcia w czterech blokach:
Blok 1. Zajęcia na symulatorze nawigacyjnym, gdzie uczestnicy konferencji poznają pracę nawigatorów statku handlowego. Każdy będzie miał niespotykaną okazję zmierzenia się z zadaniami nawigacyjnymi w zróżnicowanych warunkach pogodowych i nawigacyjnych.
Blok 2. Krótki wstęp do szkoleń GMDSS, też na symulatorze. Zademonstrowane zostaną zasady łączności radiowej oraz obowiązujące procedury w niebezpieczeństwie.
Blok 3. Poligon pożarowy. Tu w praktyce przećwiczone zostanie gaszenie pożarów, mogących wystąpić na jachtach oraz uczestnicy będą wyprowadzali poszkodowanych z ciasnych, zagrożonych pomieszczeń.
Blok 4. Przy wykorzystaniu, jedynego w Polsce, symulatora łodzi zrzutowej, dokonana zostanie ewakuacja rozbitków z płynącej po falach szalupy. Nadlatujący śmigłowiec z ratownikiem, łączność radiowa oraz sztormowa pogoda. Oto, co czeka na uczestników w tym bloku.
Zajęcia będą się odbywały: 21 marca (sobota) w godz. 8.00-12.00 i 12.00-16.00 oraz 22 marca (niedziela) w godz. 8.00-12.00 i 12.00-16.00.
Chętni do udziału w warsztatach zapisują się do konkretnej grupy tj. w sobotę na godz. 8.00 lub 12.00 albo w niedzielę na godz. 8.00 lub 12.00. W ramach grupy wszyscy przechodzą cztery bloki zajęć wymienione wyżej. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona o przyjęciu do konkretnej grupy decyduje kolejność zgłoszeń.

Poprawiony: sobota, 18 stycznia 2020 17:11 Więcej…
 

POLSKA FLOTA ŚRÓDLĄDOWA

Email Drukuj PDF

mazurp1

opis mazur

mazurp2-kadłub pchacza MAZUR

mazurp3-próby eksploatacyjne zestawu MAZUR.

Poprawiony: piątek, 17 stycznia 2020 18:02
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

komandor

Poprawiony: piątek, 17 stycznia 2020 13:37
 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

W lutym 1934 roku na rynku ukazał się pierwszy numer pisma "Polska na Morzu". Był to miesięcznik o charakterze popularnym, skierowany głównie do czytelnika mało wyrobionego, o podstawowych potrzebach w zakresie informacji. Pismo wydawane było przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Kolonialnej (LMiK), co definiowało niejako zawartość periodyku. W artykule wstępnym numeru pierwszego, wydanego 1 lutego 1934 roku czytamy (pisownia oryginalna):"Zadaniem "Polski na Morzu" jest przeniknięcie do najszerszych warstw społeczeństwa i młodzieży polskiej. Równolegle z bratnim organem "Morzem" szerzyć mamy propagandę najistotniejszych haseł morskich i kolonialnych, by rozbudzić i pogłębić stosunek mas do spraw, którym mamy służyć. (...) "Polska na Morzu" ma być organem mas, przenikniętych sentymentem i zrozumieniem dla morza. "Polska na morzu" ma być w równym stopniu pismem dla ludu jak i dla młodzieży, by w sposób poglądowy dawać wyraz wszelkim przejawom pracy polskiej nad morzem. Znajdą tu swe omówienie sprawy związane z rozbudową żeglugi morskiej; wojennej i handlowej, portów oraz handlu i rybactwa morskiego."

Pismo ukazywało się przez sześć lat, do sierpnia 1939 i cały czas redakcja usytuowana była w warszawskiej siedzibie LMiK przy ulicy Widok 10. Przez ten czas redakcją kierowało aż czterech dziennikarzy. Pierwszym redaktorem naczelnym był Henryk Sikorski, który kierował tytułem przez cztery lata, od jego założenia w lutym 1934 do grudnia roku 1937. Po nim stanowisko objął Stanisław Zadrożny, który szefował pismu od stycznia 1938 roku do kwietnia roku następnego. Bronisław Miazgowski w fotelu redaktora naczelnego zasiadał od maja 1938 roku do stycznia roku 1939, a przez ostatnich siedem miesięcy tytuł reprezentował Stanisław Szymborski.
MAREK SŁODOWNIK

pm2 1-----pm2 2

Poprawiony: czwartek, 16 stycznia 2020 18:53
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

-123ksiazka-321ks

Informacje bibliograficzne

Tytuł Rejs do Dżeddy
Autor Eugeniusz Andrzej Daszkowski

Redaktor Volumina.pl Daniel Krzanowski

Wydawca volumina.pl Daniel Krzanowski, 2019
ISBN 8378677966, 9788378677963

Poprawiony: środa, 15 stycznia 2020 17:25
 

REKORD "1010" POBITY

Email Drukuj PDF

rekord 1010

DZIĘKUJEMY !!!

Poprawiony: wtorek, 14 stycznia 2020 16:29
 

DZIAŁANIA STRUKA ZBIEŻNE ZE STANOWISKIEM ROSJI.

Email Drukuj PDF

przekop

Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, że jego próby zablokowania przekopu Mierzei Wiślanej są zbieżne ze stanowiskiem Federacji Rosyjskiej
------ poinformował Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

marekg

Przypomnijmy, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk z PO twierdził, że wykonując przekop Mierzei Wiślanej rząd realizuje "polityczną obietnicę Jarosława Kaczyńskiego złożoną mieszkańcom Elbląga", przeprowadzając "eksperyment na środowisku" i "lekceważąc zgłaszane wątpliwości". Owe wątpliwości były zgłaszane przez władze Federacji Rosyjskiej - oficjalnie z troski o środowisko.
wkt/TT/wPolityce.pl

Poprawiony: wtorek, 14 stycznia 2020 16:17
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lodz1

KURS L M i R MIKOŁAJKI 1951R.

autor: Lech Biedrzycki - Klub Sportów Wodnych L M i R w Łodzi