"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okLodołamacze Wód Polskich oczami dzieci - sukces edukacji przez zabawę

Email Drukuj PDF

lod1

Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, które nadesłały do nas niemal 300 unikatowych prac!

lod22lod3

lod4lod5

Źródło: Wody Polskie
fot. Wody Polskie

Poprawiony: czwartek, 28 stycznia 2021 16:51
 

Wisła w rejonie Kępy Polskiej przekroczyła stan alarmowy - do akcji ruszyły lodołamacze

Email Drukuj PDF

lodowisla

Wisła w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) o 11 cm przekroczyła w środę stan alarmowy. Powodem przyboru wody jest nagromadzony śryż lodowy, który blokuje jej spływanie. Do akcji wyruszyło 6 lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki.

Źródło: PAP

Poprawiony: środa, 27 stycznia 2021 14:41
 

BĘDZIE NOWY STATEK POŻARNICZY W ZESPOLE PORTÓW SZCZECIN-ŚWINOUJŚCIE

Email Drukuj PDF

fot.-w.-basalygo-strazak-26m-1140x641

Poprawiony: czwartek, 28 stycznia 2021 17:14
 

Szkolenie morskie ORP Orzeł

Email Drukuj PDF

floorzel

fot. 3.FO
Po zakończeniu szkolenia morskiego, do Portu Wojennego Gdynia, powrócił okręt podwodny ORP Orzeł. Przez pięć ostatnich dni jednostka realizowała zadania polegające na przygotowaniu do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem.
Źródło: 3. Flotylla Okrętów

Poprawiony: poniedziałek, 25 stycznia 2021 16:19
 

Rozgrzejmy się w rytmie szanty

Email Drukuj PDF

szanty wydarzenie fb

Za oknem mróz i śnieg - pora więc na zimową rozgrzewkę! Zapraszamy więc na kanał YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach oraz na fanpage festiwalu Port Pieśni Pracy, gdzie spotkamy się z aż trzema zespołami - Banana Boat, Ryczące Dwudziestki oraz Perły i Łotry. Zapraszamy 30 stycznia o godz. 19. Tawerna Skipperów & Morze.org objęła patronatem wydarzenie.
źródło:TawernaSkipperów.pl

Poprawiony: poniedziałek, 25 stycznia 2021 15:49
 

Osobisty Poczet Ludzi Morza

Email Drukuj PDF

audio

fot. gdynia.pl
"Osobisty Poczet Ludzi Morza" - audiobook autorstwa Miry Urbaniak, dziennikarki, żeglarki, edukatora morskiego. To Jej subiektywny wybór nieżyjących bohaterów Polski morskiej od czasów zaślubin Polski z morzem do współczesności. Stanowi ostatnią część projektu "I póki kropla jest w Bałtyku" realizowanego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Projekt ma na celu popularyzację historii, tradycji i kultury morza oraz niezmiennych na morzu wartości: dobrego rzemiosła, współpracy i solidarności.

Audiobook to m.in. 23 opowieści o ludziach morza, których przedstawiają i wspominają rodziny, przyjaciele, żeglarze i ludzie związani z morzem. Powstały na podstawie książek autorstwa Miry Urbaniak "Gdynia - żeglarska stolica Polski", "Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca", a także innych publikacji, wywiadów, rozmów.

Bohaterami podcastów są m.in. Kazimierz Porębski, Józef Unrug, Władysław Wagner, Mariusz Zaruski, Karol Olgierd Borchardt, Teresa Remiszewska, Leonid Teliga a wspominają ich m.in. Janusz Szydłowski, Ewa Ostrowska, Roman Paszke, Mateusz Kusznierewicz, Tomek Sobczak, Czesława Ostrowska czy autorka audiobooka Mira Urbaniak.

Miasto Gdynia jest partnerem projektu "Osobisty Poczet Ludzi Morza".

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o ludziach morza:

Józef Haller, Kazimierz Porębski, Tomasz Ziółkowski - opowiada Janusz Szydłowski
Józef Unrug - opowiada Mira Urbaniak
Julian Czerwiński, Janka Bielak - opowiada Czesław Dyrcz
Władysław Wagner - opowiada Mira Urbaniak
Mariusz Zaruski, Witold Bublewski - opowiada Jacek Jakubowski
Bolesław Romanowski - opowiada Waldemar Mieczkowski
Andrzej Drapella - wspomina syn Dariusz
Konstanty Maciejewicz, Kazimierz Jurkiewicz - czyta Tomek Sobczak
Karol Olgierd Burchardt - wspomina Ewa Ostrowska
Leszek Wiktorowicz - wspomina Mariusz Wiktorowicz
Zdzisław Pieńkawa - opowiada Mira Urbaniak
Juliusz Sieradzki - czyta Mateusz Kusznierewicz
Piotr i Mieczysław Ejsmontowie - wspomina Czesława Ostrowska
Kuba Jaworski, Jerzy Siudy, Zygfryd Perlicki - wspomina Roman Paszke
Teresa Remiszewska - opowiada Danuta Remiszewska
Leonid Teliga, Zbigniew Puchalski, Henryk Jaskuła - opowiada Mira Urbaniak
Dariusz Bogucki - opowiada Jan Marcin Węsławski
Krzysztof Skóra - wspomina Ewa Skóra
Monika Szwaja, Andrzej Mendygrał - opowiada Mira Urbaniak
Antoni Szarmach - wspomina Marek Padjas
Janusz Sikorski - wspomina Marek Szubrawski
Klemens Kohnke, Jan Myślisz, Augustyn Schomburg - opowiada Mira Urbaniak
Urbaniakowie i Wądołowscy - opowiada Mira Urbaniak
Źródło:gospodarka morska.pl
gdynia.pl

Poprawiony: czwartek, 21 stycznia 2021 16:26
 

Nagroda Wiktorowicza czeka na kandydatów

Email Drukuj PDF

wiktorow

fot. mat. Prasowe
Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do dziesiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży" oraz wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.
Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Nagroda jest przyznawana za osiągnięcie w roku poprzednim.
Laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Nagrodę przyznaje kapituła w składzie:

Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana (przewodniczący Kapituły)
Mira Urbaniak - Bractwo Kaphornowców
Marek Brągoszewski - Bractwo Kaphornowców
Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni
Waldemar Heflich - Press Club Polska
To jedna z najważniejszych nagród żeglarskich w Polsce. Ustanowiona w 2011 - rok po śmierci patrona - w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.
Źródło:gdynia.pl

Poprawiony: sobota, 16 stycznia 2021 13:15
 

ORP Błyskawica odpływa na remont

Email Drukuj PDF

Przetarg na naprawę dokową okrętu-muzeum ORP Błyskawica wygrała Stocznia Wojenna w Gdyni. Za ponad 7,1 mln zł na najbardziej popularnym w Gdyni obiekcie muzealnym zostaną wykonane prace konserwujące elementy podwodne i nawodne.

Będzie to pierwszy remont ORP "Błyskawica" od 2014 roku. Po siedmiu latach okręt-muzeum, który jest wizytówką Gdyni, przejdzie tzw. naprawę dokową. Konserwacji poddane zostaną zarówno części podwodne, jak i te, które na co dzień możemy oglądać.

W czasie zimy - a nawet na początku wiosny - okręt będzie przebywał w doku Stoczni Wojennej w Gdyni, gdzie w ciągu 90 dni mają zostać wykonane wszystkie prace na zasłużonym nie tylko dla Polski niszczycielu.

blysk

ORP "Błyskawica" jako okręt-muzeum funkcjonuje od roku 1976. Ten polski niszczyciel zbudowano w latach 1935-36 w Wielkiej Brytanii. W 1937 r. pierwszy raz wpłynął on do Gdyni. Do rozpoczęcia wojny był w służbie Polskiej Marynarki Wojennej.

Załoga Błyskawicy walczyła dzielnie na Morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. Okręt podczas II wojny światowej zniszczył dwa niszczyciele i dwa eskortowce, uszkodził trzy okręty podwodne, zestrzelił też trzy samoloty nieprzyjacielskie.

źródło: trójmiasto.pl

Poprawiony: piątek, 15 stycznia 2021 14:56
 

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Email Drukuj PDF

ncz 2

fot. PZŻ
Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki - w Singapurze i na Malcie.
Źródło: PZŻ

Poprawiony: czwartek, 14 stycznia 2021 13:11
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

kanonnnn

Poleskie błota - jądro ciemności Drugiej Rzeczypospolitej, a na Prypeci monitor, kononierka pod banderą Marynarki Wojennej. Majowy zamach stanu, zjazd nieświeski, rezerwat łosi i podupadła kresowa rezydencja magnacka, mord polityczny... Tło nierzeczywiste, tak bardzo odległe wszystko, że odeszło jakby w przeszłość bajeczną. [...]
W tym mój bohater: młody, prostoduszny oficer marynarki, obowiązek służby, honor żołnierski, czyste sumienie i nieskazitelnie biały mundur - i beznadziejnie zakochany w "panience z pałacu", gotów uwierzyć we wszystko, co mu się we mgle, w oparach od bagien objawi. Ani spostrzeże, kto i jak targować się będzie o jego duszę.
Jak skończy? Nie przesądzajmy, to wyniknie z wydarzeń, spotkań, rozmów, z niedopowiedzianego. Zobaczymy. Rozpoczniemy od podróży w czas, w przestrzeń, tam, na poleskie błota.

(z notatek Autora)

Poprawiony: środa, 13 stycznia 2021 13:30