"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Email Drukuj PDF

99

Poprawiony: środa, 14 sierpnia 2019 17:52
 

OMEGI ZMIERZĄ SIĘ W MEMORIALE JULIUSZA SIERADZKIEGO

Email Drukuj PDF

omegi

fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info
Ponad 30 załóg weźmie udział w weekend 17-18 sierpnia w Memoriale Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega w Pucku.

Od 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski pielęgnuje pamięć o Juliuszu Sieradzkim - olimpijczyku i konstruktorze, który stworzył polską narodową klasę Omega - organizując memoriał jego imienia. Pierwsza edycja odbyła się w Gdyni w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, druga w Sopocie, a od 2016 roku gospodarzem zmagań jest Puck.
17 i 18 sierpnia 33 załogi - 14 we flocie Sport i 19 we flocie Standard - będzie rywalizowało w tegorocznej odsłonie Memoriału. Na starcie w Pucku staną m.in. sternicy Daniel Sokołowski i Kamil Ortyl - zdobywcy odpowiednio srebrnego i brązowego medalu mistrzostw Polski w 2018 roku we flocie Sport oraz Romuald Knasiecki, który zdobył z załogą mistrzostwo Polski w Standardzie.
- Zgłoszenie się do Memoriału tak wielu świetnych załóg pokazuje, że żeglarze nie zapomnieli o Juliuszu Sieradzkim - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Jestem pewien, że regaty są najlepszym sposobem na upamiętnienie tego wybitnego konstruktora, regatowca i olimpijczyka.
Załogi będą miały okazję zmierzyć się ośmiu wyścigach, które przeprowadzone na Zatoce Puckiej. Ponadto w sobotę o godzinie 18 wszyscy uczestnicy przejdą przez centrum Pucka w kolorowej, wesołej paradzie. Zakończy się ona przyjęciem żeglarskim.

GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: wtorek, 13 sierpnia 2019 17:51
 

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Email Drukuj PDF

blyskawica

fot. 3fo.wp.mil.pl
15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego, 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbędą się w Katowicach. Do udziału w przedsięwzięciu Marynarka Wojenna wydzieliła dwie wyrzutnie rakietowe MLV, dwa wozy kierowania środkami walki CCV (3. Flotylla Okrętów - Morska Jednostka Rakietowa), a także śmigłowce: zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i dwa ratownicze W-3WARM Anakonda (Brygada Lotnictwa MW). W uroczystościach weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a także 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego. Będzie można także zobaczyć sprzęt i wyposażenie marynarzy prezentowane przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

Wszystkich chętnych zapraszamy także do udziału w Festynie pod nazwą "Wierni Polsce" zorganizowanego z okazji Święta Wojska Polskiego, który rozpocznie się o godzinie 15:00 w Pucku. W ramach spotkania z żołnierzami będzie można zapoznać się z wybranym sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zaplanowano również występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Zespołu Wokalnego Klubu MW oraz artystów z klubów wojskowych.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na "Dzień Otwarty" w godzinach 10:00 ? 18:00. Tego samego dnia w godzinach 14:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:20). Zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania Okrętu Muzeum ORP Błyskawica. Jednocześnie informujemy że w dniach 13, 14 i 16 sierpnia br. jednostka będzie zamknięta dla zwiedzających.

Plan obchodów Święta Wojska Polskiego w Gdyni można znaleźćTUTAJ

Poprawiony: poniedziałek, 12 sierpnia 2019 17:46
 

SUSZA? POWÓDŹ? RETENCJA!

Email Drukuj PDF

rejonbulwarowwloclawek----logo pgw

Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju, w okresie suszy, przypada zaledwie 1.000 m3 wody na rok. To nawet 4 razy mniej niż w innych krajach UE. Sytuację dodatkowo pogarszają zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy w ostatnich latach. Naprzemiennie występujące nawalne deszcze oraz okresy suszy stanowią zagrożenie dla ludzi, gospodarki i środowiska, i są wyzwaniem dla współczesnej gospodarki wodnej.

Program Stop suszy! realizowany przez Wody Polskie i Program Rozwoju Retencji ogłoszony przez MGMiŻŚ podchodzą kompleksowo do kwestii gospodarowania wodami, wzajemnie się uzupełniając.
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsultacje społeczne, które odbędą się w 15 miastach w Polsce. Potrwają od sierpnia br. do lutego 2020 r. Podczas spotkań przedstawiony zostanie projekt pierwszego w Polsce planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Plan ten wraz z planami gospodarowania wodami, planami zarządzania ryzykiem powodziowym oraz utrzymania wód ma się przyczynić do poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce. PPSS zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki. Prace nad jego zakończeniem są przewidziane na 2020 rok. Efektem będą bardzo konkretne wskazania dla poszczególnych regionów w Polsce. Gminy dostaną rekomendacje, dotyczące m.in. potrzeby tworzenia małych zbiorników retencjonujących wody opadowe, budowy ujęć rezerwowych (wód podziemnych) i innych rozwiązań mających zapobiegać suszy lub redukować jej skutki. Ważnymi punktami w katalogu działań będą wskazania dla rolnictwa, jak np. uprawy odporne na suszę czy wskazówki dotyczące zwiększenia retencji w glebie (np. melioracje, rowy nawadniająco-odwadniające). Polska znajdzie się w gronie 10 państw europejskich, które będą posiadały opracowany plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dokumenty o tej randze opracowały już Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowacja, Czechy, Węgry i Ukraina.
Film "Stop suszy" od 6 sierpnia będzie dostępny na: stopsuszy.pl oraz na kanale YouTube i na FB Wód Polskich.
W ramach Programu Rozwoju Retencji, zainicjowanemu przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zaplanowanych jest 94 inwestycji, które będą realizowane przez Wody Polskie do 2027 r., z perspektywą do 2030 r. Planowana jest m.in. budowa 30 nowych zbiorników wodnych, w tym 9 dużych. Na inwestycje związane z retencją przeznaczonych będzie 14 mld zł. Dzięki wieloletniemu planowi, środki zostaną uruchomione już w tym roku.

Poprawiony: poniedziałek, 12 sierpnia 2019 17:39
 

ZŁOTE KOTWICE 2019 - TOPOWE PRODUKTY I USŁUGI PREZENTOWANE PRZEZ WYSTAWCÓW BALTEXPO

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

balt

fot. GospodarkaMorska.pl
Już za miesiąc, 9 września 2019 około godziny 11.30 powinniśmy poznać laureatów tegorocznych nagród targowych "Złota Kotwica", wręczanych tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO. Ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak w roku 2017, odbędzie się w ramach uroczystego otwarcia targów i będzie poprzedzała debatę otwarcia - w tym roku pod tytułem "Przemysł stoczniowy i porty - jaka rola dla państwa".

Szczegółowe informacje o BALTEXPO, w tym program konferencji, znajdują się na stroniewww.baltexpo.ztw.pl

Poprawiony: poniedziałek, 12 sierpnia 2019 17:07
 

POLSKA FLOTA ŚRÓDLĄDOWA

Email Drukuj PDF

drweca

drwecaaaaaaaa

 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm11

Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej gen. Gustaw Orlicz - Dreszer w otoczeniu uczestników obozu podczas spaceru brzegiem morza.

 

POLACY NIE ZNAJĄ PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ

Email Drukuj PDF

ratownicy

fot. pixabay.com
Od początku czerwca utonęło już w Polsce ponad 190 osób, z kolei w całym ubiegłym roku - 545 - wynika z danych Policji. Główną przyczyną jest brawura, przecenianie swoich umiejętności, bagatelizowanie ostrzeżeń ratowników i alkohol. Polacy nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą - podkreślają ratownicy. W celu popularyzacji bezpiecznych zachowań firma DHL Parcel wspólnie z WOPR i Policją przeprowadzili akcję "Bezpiecznie nad wodą", ucząc plażowiczów, jak bezpiecznie korzystać z nadmorskich kąpielisk.

- Polacy nie są odpowiednio przygotowani do spędzania czasu nad wodą, nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie stosują się do naszych poleceń. Za nieszczęścia odpowiedzialna jest przede wszystkim brawura. Wiele osób, korzystając z plaży i otwartych akwenów, spożywa alkohol, co też jest jedną z głównych przyczyn utonięć - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Kubiak, ratownik WOPR. - Kiedy biegniemy do akcji po osobę pijaną, to jest to dla nas bardzo niebezpieczne. Ludzie są bardziej pobudzeni, czasem woda naleje im się do płuc, wtedy tragedia gotowa.

W tym sezonie utonęło już ok. 250 osób, tylko od 1 czerwca - 196. W całym ubiegłym roku w wyniku utonięcia zginęło 545 osób, przy czym za 126 przypadków odpowiedzialny był alkohol. Jak podkreśla, częstą przyczyną utonięć jest niestosowanie się do poleceń i zakazów ratowników. Winne jest też przecenianie swoich sił, alkohol i słabe umiejętności pływackie Polaków.

- Polacy w dużej części kiepsko pływają, mówię tutaj zwłaszcza o osobach w wieku 40-50 lat. Wydaje im się, że potrafią pływać, aczkolwiek czasem sytuacje ich przerastają - mówi Jacek Kubiak. - Bardzo niebezpieczne są także prądy wsteczne, występujące razem z dużymi falami, kiedy rewa ulegnie przerwaniu. Ludzie wchodzą wtedy do wody, cieszą się z fal, nie zdając sobie sprawy z tego, że morze potrafi płatać figle - wciąga ich w głąb i nie są w stanie sami wrócić.

Wbrew pozorom do największej liczby utonięć nie dochodzi nad morzem, ale w rzekach i jeziorach, głównie w miejscach zabronionych albo niestrzeżonych. Policyjne statystyki pokazują, że w ubiegłym roku w rzekach utonęły aż 133 osoby, niewiele mniej, bo 124, w jeziorach.

Poprawiony: sobota, 10 sierpnia 2019 15:12 Więcej…
 

KOMUNIKATY NAWIGACYJNE

Email Drukuj PDF

Komunikat Nawigacyjny nr 31/2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
w Warszawie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2019 r., w godzinach 16.00 - 16.30 oraz od 20.45- 21.15 na rzece Wiśle w na odcinku od mostu Rydza-Śmigłego do ujścia rzeki Zgłowiączki km 679+300 do km 679+600 (Włocławek) odbędzie się impreza Festiwal Wisły 2019.

Podczas trwania imprezy przestrzegane będą przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych. Na czas trwania imprezy wystawione zostaną znaki żeglugowe A-1. Uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas żeglugi oraz stosowanie się do poleceń Organizatora oraz służb zabezpieczających imprezę.

Szczegółowe informacje można uzyskać u organizatora imprezy. Imprezę organizuje Nadwiślańska Organizacja Turystyczna tel. 606 145 502

logo pgw-a111111-Znak żeglugowy A-1 "Zakaz przejścia"

Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2019 18:57
 

ZAKOŃCZONO KOLEJNĄ EKSPEDYCJĘ W POSZUKIWANIU ORP ORZEŁ, WRAKU NIE ZNALEZIONO

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

orp-orze historyczne-zdjcie-890x395

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
O zakończeniu ekspedycji, która trwała od 31 lipca do 8 sierpnia, jej organizatorzy poinformowali w piątek w komunikacie rozesłanym mediom.
Pierwotnie wyprawa odbywająca się na pokładzie wynajętego kutra Nemo A była planowana na dwa tygodnie. W tym czasie siedmiu członów ekipy poszukiwawczej z pomocą sonarów planowało zbadać dno wybranego obszaru Morza Północnego.
Na wcześniejsze zakończenie ekspedycji - po dziewięciu dniach, zdecydowano się ze względu na nagłe załamanie się pogody - silny wiatr i bardzo wysokie fale. "Skanowanie dna morza było bardzo utrudnione, sprzęt działał na granicy możliwości, a jednostka Nemo A była miotana przez olbrzymie fale" - poinformowano w komunikacie.
Szef ekipy poszukiwawczej Tomasz Stachura powiedział w piątek PAP, że - mimo wcześniejszego niż planowano zakończenia wyprawy, w jej trakcie udało się zbadać dużo większy niż pierwotnie zakładano obszar Morza Północnego. Wyjaśnił, że w czasie ekspedycji natrafiono na 183 obiekty zalegające na dnie, z czego 83 okazało się wrakami.
Stachura poinformował, że były to wraki bardzo różnych jednostek, w tym kutrów rybackich, statków handlowych, a także okrętów wojennych. Znaleziono też kilkanaście pozostałości po dawnych drewnianych żaglowcach.
"Orła nie znaleźliśmy, ale nawiązaliśmy w czasie wyprawy bardzo wiele kontaktów i zebraliśmy bardzo wiele danych, co w efekcie może być nam bardzo pomocne w dalszych poszukiwaniach" - powiedział PAP Stachura dodając, że z całą pewnością kierowana przez niego ekipa wyruszy w kolejną ekspedycję w poszukiwaniu legendarnego polskiego okrętu.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2019 18:37