"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okSZKUTA WIŚLANA Z CZASÓW KOLUMBA W CZERSKU

Email Drukuj PDF

Szkuta wiślana w Czersku to prawdziwa sensacja archeologiczna. Odnaleziony statek jest gigantyczną jednostką transportową, pochodzącą z 1481 r. Aby podkreślić, jak ogromny to statek, eksperci tłumaczą, że łódź pływała po Wiśle już w czasach Krzysztofa Kolumba i była większa niż statki, którymi odkrywca dopłynął przez Atlantyk do Ameryki. Czerska szkuta trafi najprawdopodobniej do specjalnie stworzonego dla niej muzeum.

Szkuta to statek płaskodenny, pozbawiony pokładu, przeznaczony przede wszystkim do transportu śródlądowego ładunków masowych (głównie zboża). W przeszłości tego typu statki były powszechnie używane do transportu po żeglownej części Wisły.
Dotychczas tego typu statki śródlądowe znano jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych, aż do czasu odkrycia wraku szkuty z Czerska.

szkuta

NASZEMIASTO.PL

Poprawiony: poniedziałek, 27 sierpnia 2018 11:22
 

AKCJA RATUNKOWA NA PÓŁNOC OD KOŁOBRZEGU

Email Drukuj PDF

sar1

10 Mm na północ od Kołobrzegu zatonął kuter rybacki KOŁ-73. W akcji ratowniczej brał udział statek ratowniczy M/s Szkwał, śmigłowiec ratowniczy MW oraz jednostka straży granicznej SG 216.

Około godziny dwudziestej trzeciej M/s Szkwał podjął 4 osoby z tratwy ratowniczej, jest to cała załoga kutra, wszyscy cali i zdrowi - poinformował Rafal Goeck Rzecznik Prasowy Morskiej Slużby Poszukiwania i Ratownictwa. Cała załoga na pokładzie "Szkwału" wróciła do kołobrzeskiego portu.
Jak się dowiedzieliśmy 14-metrowy kuter Koł-73 zaczął nabierać wody i przechylił się na burtę.

M/s Szkwał to jednostka typu "SAR-1500" charakteryzująca się dużym zapasem prędkości, rzędu 30 węzłów. Łódź może udzielić schronienia nawet dla 75 rozbitków. Jednostki SAR 1500 zastępują obecnie wycofywane starsze jednostki typu R-17, które służą w ratownictwie od początku lat 70-tych. W użytkowaniu SAR znajduje się obecnie 7 takich jednostek: Szkwał, Bryza, Cyklon, Huragan, Monsun, , Tajfun, Wiatr.

sar2

GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: poniedziałek, 27 sierpnia 2018 10:58
 

WISŁA NA DAWNYCH POCZTÓWKACH I ZDJĘCIACH

Email Drukuj PDF

wisla08-x

Poprawiony: sobota, 25 sierpnia 2018 15:48
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

klubwrzesien

 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

blyskawica

 

15 SIERPNIA

Email Drukuj PDF

wojskopoprawione

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 16:00
 

ZAPROSZENIE NA TARGI

Email Drukuj PDF

zaproszenie

 

I KONGRES ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ JUŻ 19 i 20 WRZEŚNIA

Email Drukuj PDF

zeglug

19 i 20 września w Opolu po raz pierwszy odbędzie się Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie jest organizowane przez Opolski Urząd Wojewódzki, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Część merytoryczna wydarzenia zaplanowana 20 września br. w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym, będzie podzielona na bloki dotyczące tematyki śródlądowych dróg wodnych i ich potencjału, zaangażowania biznesu w transport wodny, planowanych inwestycji a także perspektyw rozwoju młodych kadr. Wydarzeniu towarzyszyć będzie całodniowa wystawa produktów związanych przede wszystkim z żeglugą śródlądową.

19 września br. odbędzie się dzień edukacyjny dla najmłodszych uczestników Kongresu.W tym dniu warto przyjść nad Odrę i włączyć w bogaty w atrakcje dzień zabaw i zajęć edukacyjnych związanych z żeglugą śródlądową.

gospodarkamorska.pl

Poprawiony: niedziela, 12 sierpnia 2018 15:55
 

WISŁA RETRO

Email Drukuj PDF

wisciek

Poprawiony: sobota, 11 sierpnia 2018 18:40
 

KOMUNIKAT YKP

Email Drukuj PDF

ykp