"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okSzkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

Email Drukuj PDF

spacery-plakat-tczew

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".

Poprawiony: sobota, 26 września 2020 12:14 Więcej…
 

Nowe żagle dla Zawiszy Czarnego - legendarnego jachtu ZHP

Email Drukuj PDF

nowe   agle dla zawiszy czarnego

fot. mat. Prasowe
Flagowy jacht Związku Harcerstwa Polskiego ma nowe żagle! Ich wymianę sfinansował sponsor jednostki - PZU. Na Zawiszy Czarnym fani żeglarstwa zdobywają pierwsze morskie szlify już od blisko sześćdziesięciu lat. Obecnie Zawisza Czarny zakończył sezon żeglarski i przechodzi największy od dwudziestu lat remont. Jego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł.
Informacja prasowa.

Poprawiony: piątek, 25 września 2020 15:34
 

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Email Drukuj PDF

nowe-lodzie-w-centrum-konserwacji-wrakow-statkow-w-tczewie

Od 22 września 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną "Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii", pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.
źródło: NMM

 

W dwuszeregu zbiórka: wcielenie pierwszego rocznika AMW

Email Drukuj PDF

wcielenie 5

fot. Krzysztof Miłosz/AMW

W dwuszeregu zbiórka! To jedna z pierwszych komend, jaką usłyszeli nowo przybyli kandydaci na żołnierzy zawodowych. 24 września bramę Akademii Marynarki Wojennej przekroczyło 116 młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu w murach naszej Uczelni. W najbliższym czasie przejdą szkolenie podstawowe, tzw. unitarkę, aby następnie rozpocząć studia wojskowe.
Źródło: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Poprawiony: czwartek, 24 września 2020 14:04
 

Konkurs na nazwy nowych wysp zakończony. Głosowało ponad 20 tysięcy osób

Email Drukuj PDF

20 września zakończył się ogólnopolski konkurs mający na celu wyłonienie nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim. W głosowaniu wzięło udział 21 912 osób.

nowe wyspy

Poprawiony: środa, 23 września 2020 18:42 Więcej…
 

81. ROCZNICA BOHATERSKIEJ OBRONY MODLINA

Email Drukuj PDF

modlin 81

 

Dwie oferty na budowę pomnika Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Email Drukuj PDF

wenda

Projekt pomnika Tadeusza Wendy autorstwa rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, monument usytuowany jest na cokole, postać z podniesioną lewą ręką zwrócona jest w stronę nabrzeża, pod prawą ręką trzyma zwoje map; mat.prasowe UM/gdynia.pl

Do drugiego przetargu na budowę pomnika Tadeusza Wendy przystąpiło dwóch wykonawców. Postać wybitnego inżyniera, założyciela gdyńskiego portu, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady mola Rybackiego. Ze względu na powtórne postępowanie, prawdopodobny termin odsłonięcia pomnika to wiosna 2021 roku.

Monument zrealizowany został na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wygrał konkurs zorganizowany przez miasto w 2017 roku. W konsultacjach, podczas powstawania pomnika, brali udział: wnuczka Tadeusza Wendy - Hanna Wenda-Uszyńska oraz Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Prawie trzymetrowa rzeźba z brązu prezentuje inżyniera stojącego na cokole i roztaczającego wizję portu w Gdyni. W prawym ręku trzyma on zwoje map i dokumentacji, przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku nabrzeża. Postać oddaje realistyczny charakter i ustawiona została na ponad metrowej podstawie z litej bryły szarego granitu.

- Jestem przekonany, że pomnik ojca założyciela portu, wizjonera i wspaniałego człowieka jakim był Tadeusz Wenda, już na wiosnę przyszłego roku, na stałe zamieszka w Gdyni. Postać wybitnego inżyniera jest nieodłącznym elementem historii naszego miasta i jestem dumny, że mogłem osobiście brać udział w procesie tworzenia tego dzieła - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Poprawiony: środa, 23 września 2020 18:12 Więcej…
 

Zapraszamy 1 października

Email Drukuj PDF

na rondo

na rondo 01

 

Odnaleźć Orła - pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł

Email Drukuj PDF

orp orze   w gdyni

fot. Wikipedia

23 września, w środę, o godz. 12:30 - Akademia Morska zaprasza na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.

Gdy przed kilkoma miesiącami AMS przystąpiła do Narodowego Programu Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP Orzeł, wiedziała, że dołączając do inicjatywy Stowarzyszenia "Wyprawy Wrakowe", włącza się w przedsięwzięcie o niezwykłym charakterze, wymagające, pełne niewyjaśnionych okoliczności.

Wykorzystanie nowych metod i najnowszych dostępnych technologii, wraz z doświadczeniem i zaangażowaniem specjalistów może - według pomysłodawców projektu - dać tym razem rezultat, jakiego oczekuje się już od lat: jest szansa, by odnaleźć owiany legendą wrak ORP Orzeł. Co oczywiste, przygotowanie wyprawy wymaga wiele pracy, a także sprzyjającego czasu - głównie: pogody. Dlatego biorąc pod uwagę plany przystąpienia do działania latem przyszłego roku - 07-08 2021 - już teraz organizowane jest spotkanie robocze uczestników programu.

Podczas spotkania będzie okazja porozmawiać zarówno z przedstawicielami AMS - specjalistami hydrografii, załogą i kapitanem statku, jak i przedstawicielami Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe: Peterem Wytrykowskim i Mariuszem Borowiakiem.

Cel spotkania w Akademii to m.in. omówienie wstępnych planów, głównych założeń oraz identyfikacja szczegółowych celów przyszłorocznego przedsięwzięcia, a także przedstawienie stanu wiedzy na temat wraku oraz początkowy harmonogram kolejnych etapów przygotowań do ekspedycji poszukiwawczej.
Źródło: Akademia Morska w Szczecinie

Poprawiony: wtorek, 22 września 2020 14:54
 

102. rocznica powstania Ligi Morskiej i Rzecznej

Email Drukuj PDF

rocznica 102

rocznica 102 01

Poprawiony: wtorek, 22 września 2020 14:08