"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okIGNACY JAN PADEREWSKI

Email Drukuj PDF

1apader

 

Święto Morza w Gdyni

Email Drukuj PDF

Już od najbliższego piątku, 18 czerwca, w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji - rozpoczyna się "Święto Morza" !

swmor

Poprawiony: czwartek, 17 czerwca 2021 12:53
 

ODESZŁA NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

chlis

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

Poprawiony: niedziela, 13 czerwca 2021 15:16
 

"Ojciec Bogusław" ochrzczony.

Email Drukuj PDF

o1

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
"Ojciec Bogusław", bo tak już oficjalnie od soboty, 12 czerwca, nazywa się statek, podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej budowali przez 14 lat. Uroczystości nadania nazwy towarzyszyły spora publika, kamery i flesze aparatów. Banderę podniesiono o godz. 13.30, niedługo później przy Kanale Żerańskim (ul. Modlińska 17) rozległy się dźwięki utworu "Dziwny jest ten świat" wykonanego przez Natalię Niemen.

o3-o4

Po południu jacht został uroczyście zwodowany. Obyło się bez stresu. Że jacht potrafi pływać, udowodniono już pod koniec kwietnia podczas wodowania technicznego. Niebawem zostanie przetransportowany do Gdańska, skąd wyruszy w rejs pełnomorski. Zabierze kilkanaście osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Na jego pokładzie członkowie załogi będą od nowa uczyć się wiary w siebie, współpracy i zaufania do innych.
Inicjatorem budowy statku był o. Bogusław Paleczny, założyciel Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Pomysł ogłosił - i od razu zaczął go realizować - w 2007 roku. Wierzył, że na zbudowanej wspólnie "arce" bezdomni opłyną świat. Od początku zakładano też, że jacht będzie wypożyczany, a uzyskany z tego tytułu dochód ma zasilić konto kamiliańskiego ośrodka pomocy osobom bezdomnym.
O. Paleczny zmarł w 2009 roku, ale jego dzieło podjęła Adriana Porowska, dyrektorka KMPS, a ponadto członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
- Ojciec Paleczny wiedział, że ludzi należy nauczyć żeglować, by w życiu nie dryfowali - mówiła Porowska "Stołecznej".
Prócz imienia jacht zaczerpnął od o. Bogusława także... barwę. Kadłub statku jest granatowy. To kolor swetra, jaki nosił o. Paleczny. Jednej z niewielu materialnych rzeczy, jakie posiadał.

o2

Źródło:wyborcza.pl

Poprawiony: niedziela, 13 czerwca 2021 14:46
 

Przekop Mierzei Wiślanej. Próbne obciążenia pierwszego z mostów

Email Drukuj PDF

most mierzeja

Na Przekopie Mierzei powstają dwa mosty obrotowe (fot. NDI/Besix)
Na Mierzei Wiślanej trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek - podał w piątek Urząd Morski w Gdyni.
Źródło:PAP

Poprawiony: piątek, 11 czerwca 2021 15:25
 

Pierwsze wycieczkowce w Gdyni już w czerwcu !

Email Drukuj PDF

awycieczka

Źródło: gdynia.pl
Fot. gdynia.pl
Jeszcze w tym miesiącu do Gdyni zawita pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie. Każdego roku do naszego miasta przypływa ich około 50-70. Niektóre pojawiają się nawet kilka razy. Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, 26 czerwca przy nabrzeżu Francuskim zacumuje AIDAmar.

Poprawiony: środa, 09 czerwca 2021 17:31
 

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Email Drukuj PDF

pogoria

Fot. mat.prasowe
Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
Źródło: inf.prasowa

Poprawiony: sobota, 05 czerwca 2021 10:42
 

Tydzień Zawiszy

Email Drukuj PDF

czarny

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego.
Chcecie bliżej poznać największy skautowy żaglowiec na świecie, kultowego Zawiszę Czarnego? Z okazji 60-lecia żaglowca przygotowano szereg atrakcji, w tym Tydzień Zawiszy, który potrwa od 12 do 19 czerwca.
W dniach od 12 do 19 czerwca mieszkańcy i turyści będą mieli okazję przyjrzeć się tej jednostce (która niedawno przeszła największy w swojej historii remont) z bliska, a nawet wybrać się w rejs i przeżyć morską przygodę. W planach jest również koncert.
Z mediów/Gdynia.pl

Poprawiony: sobota, 05 czerwca 2021 10:39
 

ŻYCZENIA DLA MILUSIŃSKICH Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA

Email Drukuj PDF

ddddddd-ŻYCZĄ BRACIA WIŚLANIE

 

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

Email Drukuj PDF

3 blysk

Fot. wojsko polskie
W niedzielę 27 czerwca 2021 r., w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Marynarką Wojenną RP.
Źródło: MMW Gdynia

Poprawiony: piątek, 28 maja 2021 14:27