"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okHISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm3

Przewiezienie prochów Juliusza Słowackiego do Polski. Delegacja Ligi Morskiej i Rzecznej z wieńcem - czerwiec 1927 r.

Poprawiony: piątek, 12 lipca 2019 17:00
 

MORSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ PROWADZI NABÓR DO SŁUŻBY

Email Drukuj PDF

mosg

fot. S. Dorochowicz/MOSG
Myślisz o ciekawej pracy? Wstąp do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, który właśnie prowadzi nabór do służby. Szansę na przyjęcie w szeregi funkcjonariuszy ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną.

Wymagania i rekrutacja

Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Jednak w niektórych przypadkach szansę na przyjęcie mają także osoby starsze, posiadające kwalifikacje lub umiejętności szczególnie przydatne w Straży Granicznej. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają normalną służbę w swoich macierzystych jednostkach.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

Poprawiony: piątek, 12 lipca 2019 16:43 Więcej…
 

W NIEDZIELĘ MA ZOSTAĆ WYDOBYTA MINA MORSKA Z KANAŁU PIASTOWSKIEGO

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Akcję wydobycia miny morskiej z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu przeprowadzą w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą obowiązywać zakazy dla jednostek pływających, wstrzymane zostaną promy, planowana jest też ewakuacja ludzi z okolic nabrzeża.

12

fot. wikipedia.org

"Mina leży na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński" - poinformowały w czwartek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Operację jej wydobycia przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
"Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców" - podano w komunikacie.
Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II wojny światowej. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego. Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego niebezpiecznego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.
Działania mają rozpocząć się w niedzielę ok. godz. 5.30 i potrwają około czterech godzin.
GM

Poprawiony: czwartek, 11 lipca 2019 16:01
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm1

Składanie wieńca w Belwederze przez delegację Ligi Morskiej i Kolonialnej w trzecią rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Maj 1938 r.

 

WODY POLSKIE PRZEJMĄ ZARZĄD NAD DROGAMI WODNYMI O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU TRANSPORTOWYM

Email Drukuj PDF

zegluga srodladowalogo pgw

fot. GospodarkaMorska.pl
Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym - wynika z projektu noweli Prawa wodnego, który we wtorek poparł rząd.
Jak wyjaśniło CIR, oznaczać to będzie, że Wody Polskie takie uprawnienia przejmą od ministra ds. żeglugi śródlądowej.
Projekt noweli przewiduje ponadto, że w pozwoleniach wodnoprawnych maksymalna ilość pobieranej wody oraz wprowadzanych ścieków będzie określana w metrach sześciennych na sekundę. "Chodzi o to, że opłaty za usługi wodne, ustalone w pozwoleniach wodnoprawnych wydanych przed 1 stycznia 2018 r., określano w m sześciennych na godzinę, a dla prowadzonych wyliczeń powinny być przeliczane w m sześciennych na sekundę. Parametry te są niezbędne, bo stanowią składową wzoru służącego do wyliczenia opłaty stałej za pobór wód, odprowadzanie wód do wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi" - wyjaśniono w komunikacie.

Poprawiony: wtorek, 09 lipca 2019 14:21 Więcej…
 

HISTORIE PODRÓŻY DO AMERYKI TRANSATLANTYKIEM BATORY

Email Drukuj PDF

Fotografie i fragmenty wspomnień osób podróżujących do Ameryki transatlantykiem "Batory" można zobaczyć na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja przybliża historie osób, które często decydowały się na tę podróż "w jedną stronę".

MS "Batory" to legendarny polski transatlantyk, który pływał od 1936 do 1969 r. między Gdynią a Ameryką Północną. Plenerowa wystawa "Marsz, marsz Batory" jest pokłosiem projektu zrealizowanego dla Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią przez Barbarę Carillot i Aleksandrę Karkowską oraz powstałej na tej podstawie książki pod tym samym tytułem.

batory

Na eksponowanej na stołecznym skwerze ks. Jana Twardowskiego wystawie znalazły się fotografie z osobistych zbiorów pasażerów "Batorego" uzupełnione o cytaty z ich wspomnień. "Najbardziej nas interesował wątek podróży +w jedną stronę+, opuszczenia kraju na zawsze - jak wówczas sądzili - i podróży do USA czy Kanady" - relacjonowała Carillot.
Wystawa "Marsz, marsz Batory" będzie czynna do 19 lipca.

Poprawiony: poniedziałek, 08 lipca 2019 16:59
 

PIOTR CICHOCKI MISTRZEM ŚWIATA ŻEGLARZY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI!

Email Drukuj PDF

mistrz swiata

Na zdjeciu: Trener Grzegorz Prokopowicz i Piotr Cichocki , pya.org.pl
Piotr Cichocki zdobył złoty medal w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 30 czerwca - 7 lipca odbyły się w Puerto Sherry w Hiszpanii.

W regatach wzięło udział 86 żeglarzy z 25 krajów, którzy ścigali się w trzech klasach - Hansa 303 kobiet i mężczyzn, 2.4mR oraz w dwuosobowej klasie RS Venture. Na starcie stanęło czworo reprezentantów Polski i wszyscy rywalizowali w klasie Hansa 303.

Bardzo dobrze od początku imprezy spisywał się nasz aktualny mistrz Europy, Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn), który już podczas pierwszego dnia dwukrotnie mijał linię mety jako pierwszy i został liderem mistrzostw. Przez pierwszą część regat kroku dotrzymywał mu najlepszy przed rokiem, Australijczyk Christopher Symonds, który zbliżył się do Polaka nawet na jeden punkt. Jednak później nasz żeglarz był bezkonkurencyjny i łącznie wygrał aż osiem z dwunastu wyścigów, a cztery razy wpływał na metę drugi, zapewniając sobie tytuł mistrza świata. Srebrny medal wywalczył wspomniany Symonds, tracąc do Cichockiego aż dziewiętnaście punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Chi-Chian Wu z Tajwanu.

Ósme miejsce zajął ostatecznie wicemistrz sprzed roku, Waldemar Woźniak (AKS OSW Olsztyn). Po słabszym początku regat, musiał gonić stawkę z dwudziestej trzeciej pozycji, ale tym razem, pomimo ambitnej walki, do medalu trochę zabrakło. Dwudziesty siódmy był natomiast Andrzej Bury (AKS OSW Olsztyn), dla którego występ wśród najlepszych był głównie zbieraniem cennego doświadczenia na przyszłość.

W kategorii kobiet dzielnie żeglowała Olga Górnaś-Grudzień (AKS OSW Olsztyn), po jednym z dni zawodów była nawet liderką, ale w końcowej klasyfikacji znalazła się tuż za podium, na czwartej pozycji. Zwyciężyła Hiszpanka Violeta del Reino, druga była Australijka Alison Kathryn Weatherly, a trzecie miejsce zajęła Brazylijka Ana Paula Goncalves Marques.

Poprawiony: poniedziałek, 08 lipca 2019 16:35
 

MINISTER GRÓBARCZYK: ZA TYDZIEŃ ROZSTRZYGNIEMY PRZETARG NA PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

kanal

Za tydzień rozstrzygniemy przetarg na przekop Mierzei Wiślanej - podkreślił w piątek w Katowicach minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
"Już za tydzień rozstrzygniemy przetarg - niezwykle ważnej dla nas inwestycji - czyli budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Za tydzień wybierzemy już wykonawcę na realizację tej inwestycji" - powiedział minister Gróbarczyk podczas Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.
Minister w czerwcowej rozmowie z PAP zapowiadał, że w lipcu zostanie wskazany wykonawca budowy; na przełomie września i października ma być podpisana z nim umowa i rozpocznie się fizyczna budowa.
PORTALMORSKI.PL-Michał Boroń, foto Sławomir Lewandowski

Poprawiony: poniedziałek, 08 lipca 2019 15:56
 

PÓŁ MILIONA ODWIEDZIN

Email Drukuj PDF

NASZA WITRYNA ODNOTOWAŁA 500 TYSIĘCY / PÓŁ MILIONA/ ODWIEDZIN. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY TU ZAGOŚCILI I ZAPRASZAMY DO DALSZYCH ODWIEDZIN.

p miliona

Poprawiony: poniedziałek, 08 lipca 2019 15:26
 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

Skromne pismo harcerskie wydawane było niewielkimi siłami finansowymi, co było widoczne zarówno w formie jak i w treści. Tytuł nawiązywał wprost do powieści Stefana Żeromskiego, którego twórczość w ówczesnym czasie była bardzo popularna i inspirująca dla młodzieży, a sam pisarz był postacią cieszącą się niekwestionowanym autorytetem, nie tylko wśród młodego pokolenia.

--2.-wiatr-od-morza-zmiana-formatu-pisma-624x435-

1.-wiatr-od-morza-wydanie-1.-220x300-3.wiatr-od-morza-wydanie-z-1934-r.-221x300

Poprawiony: niedziela, 07 lipca 2019 09:22