"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okWŁADZE PUCKA REZYGNUJĄ Z BUDOWY OSŁONY PORTU ŻEGLARSKIEGO

Email Drukuj PDF

puck18-290WIZUALIZACJA

Nie będzie prowizorycznej osłony portu żeglarskiego w Pucku. Będzie za to współpraca ze Stowarzyszeniem Armatorów Jachtowych.
Osłona portu żeglarskiego w Pucku miała załagodzić falowanie, jadnak władze Pucka rezygnują z jej budowy. Miasto porozumiało się ze stowarzyszeniem, które domagało się budowy prowizorycznej osłony portu jachtowego w Pucku w postaci gwiazdobloków. Z porozumienia zadowolony jest Janusz Klimczuk, dyrektor MOKSiR w Pucku i zarządca portu jachtowego.

- Dostaliśmy zapewnienia armatorów, że chcą i wesprą nas w działaniach mających na celu przyspieszenie budowy tej mariny. Gdyby jednak się okazało, że z przyczyn od nas niezależnych nie doszłoby do realizacji tej inwestycji, wtedy usiądziemy i wspólnie poszukamy innego rozwiązania, które będzie mniej kosztowne niż marina - mówi Janusz Klimczuk.- Wierzę jednak, że wybudujemy docelową marinę - dodaje.

Miasto w ciągu najbliższych tygodni ma otrzymać pozwolenie na budowę oraz uzgodnienia środowiskowe, co otwiera możliwości ubiegania się o unijną dotacje na budowę mariny. Jeżeli Puck otrzyma pieniądze, nowy port jachtowy z falochronem zachodnim powstanie do 2020 roku. Z kolei Urząd Morski ma w tym czasie wybudować w puckim porcie falochron północny.

Poprawiony: sobota, 17 grudnia 2016 10:37
 

PROMUJEMY ŚWIĄTECZNE RYBY

Email Drukuj PDF

karp14724a1bad9d6a25743b775aa65e1fd1641000karp79047ee72db85eac69e6528e3373eb6209429988karpab0 1985

W najbliższy weekend (17 i 18 grudnia), w godz. 12.00 - 17.00 zapraszamy do Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat" (ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie) na "Świąteczny Targ",.
Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia stoiska Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Będziemy promować świąteczne ryby oraz Program Operacyjny "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.
Atrakcje
Główną atrakcją będą pokazy kulinarne w wykonaniu mistrzów kuchni - znanego z wakacyjnych pikników rybnych, Tomasza Królikowskiego oraz Piotra Brusia. W świąteczny klimat wprowadzi nas szantowe wykonanie kolęd. Specjalnie dla Was zaśpiewa Grzegorz Tyszkiewicz.
W ramach stoiska przygotowaliśmy bogaty program sceniczny, strefę zabaw dla dzieci oraz liczne konkursy z nagrodami.
Dodatkowo zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach rękodzieła świątecznego, w Holu Głównym CBF. Wraz z animatorem będzie można wspólnie przygotować bombki i stroiki świąteczne.
Wstęp na Targ jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2016 15:25
 

WSPOMNIENIE O KRÓLU STEFANIE BATORYM

Email Drukuj PDF

------------------------------------------------------------------------6ae3aafc94c7ec398170b81e9e2ae602-----------------------------------------------------------------

W dniu 12 grudnia 2016 roku obchodzimy 430 - rocznicę śmierci Króla Stefana Batorego.
Król Stefan Batory panował w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1576 - 1586.
Uznawany jest przez Polaków za aktywnego monarchę, wspaniałego wojownika, reformatora wojska, wybitnego wodza.
Większość czasu swojego panowania poświęcił na prowadzenie rozmów i negocjacji z włodarzami miast na temat poparcia reform w państwie ,przygotowania do wojny z Gdańskiem oraz z Moskwą . Prowadził swój dwór bez zbytniego przepychu. Lubił podróżować wzdłuż głównych rzek naszego kraju (Wisły, Narwi, Bugu, Biebrzy, Niemna). Dbał o to, aby rozwijać szlaki handlowe z wykorzystaniem koryt głównych rzek. Powołał Uniwersytet w Wilnie nazwany imieniem Króla Stefana Batorego.
W 2007 roku Król Stefan Batory został wybrany na patrona projektu o charakterze turystyki wodnej p.n."Szlak wodny im Króla Stefana Batorego":
Warszawa - Zamek Królewski:
- Wisła - Kanał Żerański - Kanał Królewski - Jezioro Zegrzyńskie - Narew - Biebrza - Kanał Augustowski (Niemen)
- Wisła - Zalew Włocławski - Nogat - Kanał Jagielloński - Elbląg - Zalew Wiślany - Zatoka Pucka (Morze Bałtyckie)
Projekt ten zaliczany jest do największych tego typu w Polsce. Do jego realizacji przystąpiły 42 samorządy regionalne, powiatowe, miejskie i gminne oraz instytucje wodne ,żeglugowe, stowarzyszenia.
Liga Morska i Rzeczna od powstania projektu aktywnie uczestniczy w jego realizacji poprzez udział w pracach Rady Programowej.
Wspominając o Królu Stefanie Batorym, pragniemy oddać należny Mu hołd za dokonania dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

-------------------------------------------------------------------------ulotka szlak batorego 01----------------------------------------------------------

OPRACOWAŁ:Wacław L. Kowalski - Prezes Klubu.

Poprawiony: niedziela, 11 grudnia 2016 19:55
 

KPT. Ż. W. ZBIGNIEW SULATYCKI PRZEWODNICZĄCYM NOWO POWOŁANEGO KONWENTU MORSKIEGO

Email Drukuj PDF

uroczystosc odznaczenia1 m-uroczystosc odznaczenia2 m

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołał Konwent Morski. Dzisiaj, w siedzibie resortu wręczył nominację pierwszemu przewodniczącemu Konwentu, kapitanowi żeglugi wielkiej Zbigniewowi Sulatyckiemu.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii prezydenta RP, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Joachim Brudziński, marszałek Sejmu RP, wicepremier Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Jan Szyszko, minister środowiska, Bartosz Kownacki, sekretarz stanu MON, profesorowie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Wawrzyniec Wawrzyniak oraz Krzysztof Formicki, Zbigniew Wysocki, przewodniczący Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Obecni byli również przedstawiciele spółek branży stoczniowej i portowej, dyrektorzy urzędów morskich i żeglugi śródlądowej.
Konwent będzie się zajmował m.in. opiniowaniem kluczowych kierunków działania resortu w obszarze gospodarki morskiej RP, rekomendowaniem inicjatyw oraz przedkładaniem projektów założeń i koncepcji rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo - podkreśla Marek Gróbarczyk.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska przekazała gratulacje w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przytaczając fragment autobiograficzny Kapitana, który przyznał, że morzu, gospodarce morskiej poświęcił swoje życie.
- Gratuluję panu ministrowi słusznej, dobrej decyzji ale przede wszystkim chciałbym pogratulować Panu kapitanowi tego, że całym swoim życiem służył sprawie niezwykle ważnej. Sprawie, która dla Polski, dla jej pozycji w świecie, dla jej gospodarczych szans jest szczególnie istotna - podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy przecież państwem morskim. Państwem, które ma duże wybrzeże. Niestety, nie wykorzystaliśmy tego. To jedno z najbardziej smutnych wydarzeń ostatnich 27 lat. Tylko nieliczni ludzie związani z polską gospodarką morską czynnie się temu przeciwstawili. Na ich czele stał właśnie Pan kapitan, który nigdy nie złożył broni, który potrafił wiele rzeczy ocalić, przyczynić się do sukcesów. Nieustannie przypominał prawdę, że polska gospodarka morska musi trwać. Trzeba ją odbudować. I my - Prawo i Sprawiedliwość podjęliśmy ten trud. Przyjęliśmy, że ten cel jest także naszym celem. Wyrazem tego było powołanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Polska gospodarka morska, dziś tak osłabiona, zostanie odbudowana, krok po kroku. Droga została już wyznaczona.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: piątek, 09 grudnia 2016 19:41
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

madry

"Mądry żeglarz po szkodzie" to książka ciekawa, opowiada bowiem o rzeczywistych zdarzeniach, a te zawsze budzą zainteresowanie. Jednocześnie jest to książka pouczająca. Lektura orzeczeń izby morskiej oraz uwag autora powinna się przyczynić do powszechniejszego stosowania Dobrej Praktyki Morskiej, a jest to rzecz bezcenna.

Władysław R. Dąbrowski "Mądry żeglarz po szkodzie"
Wypadki i awarie polskich jachtów
"Charter Navigator" Kraków 2014
Stron: 392

Poprawiony: środa, 07 grudnia 2016 18:44
 

POLSKI JACHT WPŁYNĄŁ NA MIELIZNĘ U WYBRZEŻY SZWECJI

Email Drukuj PDF

zjawa 595 314

W poniedziałek, 5 grudnia jacht Zjawa IV wpłynął na mieliznę u wybrzeży Szwecji. Całą załogę udało się uratować, ale wciąż nieznane są losy jachtu - informują zagraniczne i ogólnopolskie media.
Informacja o problemach polskiego jachtu pojawiła się także na oficjalnym fan page'u Zjawy IV.
"Około godziny 14 Zjawa weszła na mieliznę koło półwyspu Falsterbo. Cała załoga jest bezpieczna, nikomu nic się nie stało. Wszyscy zostali ściągnięci z jachtu przez SAR. Aktualnie jacht nadzorowany jest przez jednostkę Coast Guard-u. Podjęliśmy pierwsze działania, by ściągnąć jacht z mielizny, jednak jakakolwiek akcja może być rozpoczęta dopiero rano. Wtedy też będziemy w stanie podać więcej informacji" [red. pisownia oryginalna].
Jak czytamy w komunikacie Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP, dzisiaj rano rozpoczęto operację wypompowania paliwa z jachtu. Na miejscu został kapitan i dwóch członków załogi, którzy będą uczestniczyli w ewentualnym holowaniu jachtu do Malmo - w tej chwili prowadzone są uzgodnienia z firmami, które gotowe są podjąć się ściągnięcia jachtu z mielizny. Pozostała część załogi powróci dziś promem do Świnoujścia.
Przyczyny zdarzenia wyjaśni szwedzki Coast Guard i Policja. O wypadku powiadomiono też organy administracji morskiej w Polsce.
To nie pierwszy raz, kiedy Zjawa IV ma kłopoty. W czerwcu ubiegłego roku załoga składająca się z 12-stu kobiet wyruszyła w OnkoRejs z Polski do Szwecji (ich celem było pokonanie własnych słabości i przełamanie stereotypów na temat choroby, jaka ich dotknęła - nowotworu). Jacht w czasie rejsu zaczął jednak nabierać wody i konieczna była ewakuacja załogi. Nikomu nic się nie stało, a jacht odholowano do Władysławowa.
Jacht Zjawa powstał w 1949 roku w Szwecji. Początkowo jako kuter ratowniczy pod nazwą Szkwał pełnił służbę w Świnoujściu. Po zakończeniu służby w oddziale Polskiego Ratownictwa Okrętowego został przekazany ówczesnemu Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego ZHP. Po przebudowie powstał kecz bermudzki o nazwie Zjawa IV - następca wcześniejszych trzech Zjaw Władysława Wagnera, którymi w latach 1932-1939 opłynął, jako pierwszy Polak, kulę ziemską.

Poprawiony: wtorek, 06 grudnia 2016 20:06 Więcej…
 

DAR MŁODZIEŻY W KLIMACIE XIX WIEKU

Email Drukuj PDF

dar mlodziezy229 173 250-

Zdjęcie Daru Młodzieży wykonane techniką mokrego kolodionu

Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi - efekt rejsu na Darze Młodzieży, podczas którego autor wystawy, Andrzej Górski wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu, stosując archaiczną, XIX-wieczną technikę tzw. "mokrego kolodionu".
Technika "mokrej płyty" dominowała w fotografii drugiej połowy XIX wieku. Gotowe czarno-białe fotogramy zachowują niepowtarzalną plastykę i urok artystycznych grafik - na wystawę złożyło się kilkanaście najlepszych. Wystawa połączona zostanie z warsztatami fotograficznymi, ukazującymi, w multimedialnej prezentacji, tajniki XIX-wiecznej fotografii, z pokazem fotografowania i utrwalania zarejestrowanych obrazów.
Praca fotografa na Darze Młodzieży, operowanie 100-letnim, ciężkim aparatem w warunkach niestabilnego pokładu, fotografowanie nawet z masztów, dało niezwykły efekt. Przeniosło Dar Młodzieży w świat wielkich żaglowców XIX wieku.
Andrzej Górski - instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od 6 lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym, zdjęcia były publikowane w National Geographic Polska.
Wystawa zrealizowana pod patronatem JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni, we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym - wernisaż oraz warsztaty fotograficzne - czwartek 15 grudnia, godz. 18.00 - galeria GCF (parter), Gdynia, Plac Grunwaldzki 2 - wstęp wolny.

Poprawiony: poniedziałek, 05 grudnia 2016 20:47
 

LODOŁAMACZE GOTOWE, BY CHRONIĆ WIŚLANY ZBIORNIK WŁOCŁAWSKI

Email Drukuj PDF

lodolamacze56a690db2531f osize1088x550optwq71h299e5d

Sześć lodołamaczy: "Gepard", "Lew", "Jaguar", "Niedźwiedź", "Bawół" i "Mors", będzie zabezpieczało tej zimy wiślany Zbiornik Włocławski - największy sztuczny akwen w Polsce. Wyruszą one do akcji, gdy rzekę pokryje lód utrudniający spływanie wody z górnego jej biegu.
Należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie jednostki stacjonują przy tamie we Włocławku (kujawsko-pomorskie) i pozostaną tam w gotowości do 15 marca 2017 r. W razie potrzeby, wyruszą do pracy po 24 godzinach od wezwania, przez cały sezon zimowy - poinformowała PAP rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń.
Zbiornik Włocławski, który w ramach działań przeciwpowodziowych zabezpieczać będą lodołamacze, rozciąga się na Wiśle od Płocka (mazowieckie) do Włocławka. Akwen ten ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał z końcem lat 60. XX wieku, w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku.
Cztery lodołamacze pracują zazwyczaj na Zbiorniku Włocławskim płynąc w górę rzeki, w kierunku Płocka, a dwie pozostałe jednostki zabezpieczają bezpośrednio zaporę we Włocławku, ułatwiając spławianie przez tamę napływającej kry lodowej. W ramach działań przeciwpowodziowych, w miejscowości Popłacin pod Płockiem (mazowieckie) zainstalowano tzw. przegrodę przeciwśryżową, która ma zatrzymywać spływający Wisłą w kierunku Zbiornika Włocławskiego śryż lodowy.

Poprawiony: poniedziałek, 05 grudnia 2016 08:55 Więcej…
 

BARBARA CZY MIKOŁAJ - KOMPROMIS ?

Email Drukuj PDF

OPUBLIKOWANE 4 GRUDNIA 2016 R. NA PORTALU "ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO"

dzien marynarza 1

Poprawiony: niedziela, 04 grudnia 2016 16:18
 

BARBARA CZY MIKOŁAJ - PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO

Email Drukuj PDF

kotwicasw-barbara-kotwicaz17926490q-kotwicamikoaj bp

OPUBLIKOWANE W ROKU 2008 NA PORTALU "ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO"

Już dawno miałem wątpliwości co do opieki nad żeglarzami przez św. Barbarę.

O ile dobrze pamiętam w szkole jeszcze mnie uczono że patronem marynarzy śródlądowych jest św. Mikołaj. Dopiero gdzieś z nastaniem epoki wczesnego styropianu pojawiła się nad rzecznym horyzontem św. Barbara. Później w ogóle przestało się mówić o naszych patronach co zaowocowało niepowodzeniami w marynarskiej branży. Ostatnio jednak coraz więcej głosów opowiada się za opatrznością albo św. Barbary , albo św. Mikołaja .Co do wartości opieki Barbary mam dziś wątpliwości patrząc na ostatnie wydarzenia w górnictwie. Aby udowodnić moją rację posłużę się legendą o patronie marynarzy.

Nie każdy wie, że już od chwili urodzenia było mu przeznaczone zostać świętym, że jego przyjście na świat było rezultatem długich modłów jego rodziców. Od najwcześniejszego dzieciństwa Mikołaj okazywał niezwykłą pobożność, jako niemowlę w środy i piątki zachowywał post ssąc pierś matki tylko raz dziennie, i to po zachodzie słońca.

Kiedy podrósł, rodzice zabrali go do Ziemi Świętej, płynęli statkiem i podczas podróży statek wpadł w sztorm. Młody Mikołaj swoimi modłami uciszył morze.

W drodze powrotnej statek zawinął do portu Myra, gdzie niedawno zmarł sędziwy biskup. Miejscowi księża mieli widzenie i otrzymali niebiańskie przykazanie, by ich nowym biskupem został ten , kto następnego dnia rano pierwszy wejdzie do kościoła. Właśnie nasz bohater okazał się tym wybrańcem. Od tej pory , jako biskup miasta Myra, prowadził wzorowe, cnotliwe życie i zajmował się duszpasterstwem. Kiedy Myrę nawiedziła klęska głodu i statki dowoziły zboże z odległych krain, jeden z tych statków wpadł w sam środek sztormu i żeglarze zwątpili czy jeszcze kiedykolwiek ujrzą ląd. Wydawało się , że już wszystko jest stracone , ale jeden z marynarzy , który przedtem był w Myrze i słyszał o świętobliwości tamtejszego biskupa , wezwał imienia Mikołaja, błagając o pomoc. Za jego przykładem poszli inni i nagle ujrzeli, że w śród nich znalazł się obcy pomagający obsługiwać żagiel i wiosło sterowe. Tajemniczy przybysz zniknął , kiedy niebezpieczeństwo minęło. Marynarze nieco oszołomieni tym wszystkim, co widzieli , dotarli do Myry, gdzie gromadą udali się do kościoła, by Bogu podziękować za ocalenie. W biskupie odprawiającym mszę ze zdumieniem rozpoznali owego tajemniczego nieznajomego, który w cudowny sposób ocalił ich od śmierci. Ale dobre uczynki biskupa były nie tylko morskiej natury .

Poprawiony: niedziela, 04 grudnia 2016 11:54 Więcej…