"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okOPUBLIKOWANE PRZEZ MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

2min 012cgkvchbwkaajvo6aaamin 02

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 07:05
 

WARSZAWSKA MAJÓWKA NA WODZIE

Email Drukuj PDF

Już za kilka dni będzie można zobaczyć Warszawę z perspektywy Wisły przepływającej przez stolicę. Na rzekę powrócą tramwaje wodne i rejsy do Serocka oraz przeprawy promowe.

majowka571e193812cac osize933x0q70hb9f7b9majowka571f42cd192fa osize933x0q70h7565ce

30 kwietnia ruszy ósmy już sezon Warszawskich Linii Turystycznych (który potrwa do 11 września). W ubiegłym roku Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tys. pasażerów, z czego aż 140 tys. osób przeprawiło się przez Wisłę promami. Dotychczas z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało już ponad 770 tys. pasażerów.

Na pokładzie statku "Wars", podczas trwającego około półtorej godziny rejsu, będzie można przyjrzeć się z bliska Grubej Kaśce oraz warszawskim mostom: Łazienkowskiemu, Poniatowskiego i Świętokrzyskiemu. Spojrzeć z perspektywy Wisły na najbardziej charakterystyczne warszawskie budynki: Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, czy Stadion Narodowy. Wycieczka tramwajem wodnym to również doskonała atrakcja dla najmłodszych. Na pokładzie będzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz potrawy z grilla.

Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i będzie zabierał na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2016 17:56 Więcej…
 

W BRUKSELI O PROJEKTACH

Email Drukuj PDF

ministerstwo gospodarki morskiej 01

Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Brukseli rozpoczął rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczące projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Tematem rozmów będzie szczegółowy harmonogram procedury notyfikacji projektu ustawy, czyli postępowania w ramach którego Komisja Europejska stwierdza jej zgodność z prawem unijnym.
Rozmowy dotyczyć będą budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i dalszych etapów procedowania wniosku, który został złożony w Komisji.
- Budowa kanału żeglugowego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Północno-Wschodniej części Polski, jak również polskiego bezpieczeństwa narodowego - podkreśla podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.
Spotkania z oficerami wojsk państw NATO, osobami Sojuszu odpowiedzialnymi za kwestie strategiczne dotyczyć będą przygotowywanej przez Ministerstwo analizy strategicznej bezpieczeństwa morskiego, która ma być przekazana do Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i aspektów bezpieczeństwa związanych z budową wspomnianego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. BBN, pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, opracowuje Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego RP.
Z kolei udział wiceministra w Międzynarodowych Targach "Seafood 2016" to okazja do spotkań z wystawcami z obszaru rybołówstwa, przetwórstwa i akwakultury w kontekście przyszłorocznych największych tego typu targów, w których Polska, nasi przetwórcy mają mieć bardzo znaczący udział.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2016 07:21
 

RUSZA TRAMWAJ WODNY PO ZATOCE GDAŃSKIEJ

Email Drukuj PDF

tramwaj2

Od 30 kwietnia ruszają rejsy tramwaju wodnego po Zatoce Gdańskiej. W tym roku na Hel popłyniemy z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Po raz pierwszy będzie można również skorzystać z połączenia Gdańsk-Sopot.

Od 30 kwietnia w weekendy oraz długie weekendy, bilety na rejs w relacji Gdańsk - Hel sprzedawać będzie Ekspozytura Żeglugi Gdańskiej przy Zielonej Bramie (Długie Pobrzeże, nabrzeże przy Zielonym Moście). Kasa ta znajduje się w odległości 5 minut spacerem od nabrzeża przy Baszcie Łabędź, skąd odpływają statki na Hel. Telefon do kasy czynny od 30 kwietnia 2016 roku w weekendy oraz tzw. długie weekendy - 662 157 340662 157 340.
Cennik biletów na rejsy z Gdańska, Gdyni i Sopotu do Helu w jedną stronę
Normalny - 35 zł
Ulgowy - 25 zł
Rower -5 zł
Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży szkolnej i akademickiej
Przejazdy bezpłatne: dzieci do lat 4.

Gospodarka morska.pl

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2016 07:12
 

OPUBLIKOWANE PRZEZ MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

min 01

1cgo6rzuuyaeffkd

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 07:39
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

majzaproszenie bractwo 05. 2016 01

Poprawiony: niedziela, 24 kwietnia 2016 11:25
 

FLIS FESTIWAL 2016

Email Drukuj PDF

W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji.
Urzecze - gwarowo zwane Łurzycem - tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

dr Łukasz Maurycy Stanaszek

flis plakat a2 programowy ok druk-724x1024

Poprawiony: niedziela, 24 kwietnia 2016 17:26
 

XXV OGÓLNOPOLSKI ZLOT JUNGÓW LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ KOŁOBRZEG 2016

Email Drukuj PDF

zlote4ba533c44f63d62f28238c2771346ce

Szanowni Państwo.
Tradycyjnie już organizujemy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczny będzie jubileuszowym dwudziestym piątym spotkaniem najmłodszych członków naszego stowarzyszenia. Przez te kilka majowych dni będą oni mogli wspaniale wypocząć, a przede wszystkim przeżyć niezapomniane chwile, które z pewnością pozostaną w pamięci Nas wszystkich. Zlot to wysiłek organizacyjny wielu naszych przyjaciół ze wszystkich okręgów, oddziałów i bractw Ligi. Mamy nadzieję, że jak co roku uda się go sprawnie przeprowadzić.
Informacja ze strony Zarządu Głównego LMiR.

Poprawiony: piątek, 22 kwietnia 2016 07:18
 

MULTIMEDIALNY PARK FONTANN 2016

Email Drukuj PDF

fomru-0-r-6500-n-di2125446uo1u pokazy fontann w warszawie 2015fonmultimedialny park fontann 2014 fot t tarnowski-761x507

Multimedialny Park Fontann 2016 wystartuje już 1 maja o godz. 21:30. Kolejne pokazy będzie można zobaczyć 2 i 3 maja. Wiemy już, że zostaną poświęcone warszawskim syrenom i związanej z nimi legendzie. To jednak nie koniec nowości - podczas tegorocznego widowiska usłyszymy utwory ojca muzyki elektronicznej.

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2016 17:55 Więcej…
 

ĆWICZENIA 8. FOW NA WODACH ZATOKI POMORSKIEJ

Email Drukuj PDF

8fow cwiczenia

Okręty transportowo – minowe oraz kutry trałowe wspomagane przez trałowiec oraz jednostki pomocnicze realizują w bieżącym tygodniu ćwiczenie grupowe.
Wspólnie z wydzielonymi siłami z jednostek brzegowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ćwiczą prowadzenie operacji obronnej na wodach Zatoki Pomorskiej. Ich główne zadania to operacje minowe oraz monitoring i kontrola żeglugi w rejonie symulowanego kryzysu.
Ćwiczenie rozpoczęło się w poniedziałek, 18 kwietnia. Po uzupełnieniu zapasów bojowych okręty wyszły na morze i rozpoczęły realizację zadań. Po zadaniach minowych rozpoczęły się epizody związane z użyciem artylerii okrętowej. Wykonano m. in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych oraz powietrznych. Podczas ich realizacji doskonalono zagadnienia taktyczne. Zrealizowano również zadanie związane z uchylaniem się przed atakami z powietrza. Jednym z ważniejszych zrealizowanych zadań były elementy obrony przed bronią masowego rażenia. Załogi okrętów, jeszcze w morzu, po symulowanym ataku chemicznym, najpierw samodzielnie realizowały czynności związane z neutralizacją skażenia. Następnie, w rozwiniętym przez siły 8. Batalionu Saperów Okrętowym Punkcie Likwidacji Skażeń (OPLS), specjalistyczne pododdziały chemiczne przeprowadziły akcję kompleksowego odkażania okrętu. W trakcie ćwiczeń zrealizowano także akcje ratownicze - z pokładu jednego z okrętów ewakuowano śmigłowcem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rannego członka załogi. Scenariusz manewrów zakładał również, że załogi okrętów musiały w tym samym czasie realizować walkę z pożarem oraz udzielać sobie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii. Ponad to na jednym z poligonów pod Dziwnowem okręty wykonały ćwiczenie związane z załadunkiem techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu. Ćwiczenia zakończą się w piątek, 22 kwietnia.
W manewrach operowały okręty transportowo - minowe (ORP Lublin, ORP Gniezno ), dwa kutry transportowe, trałowiec (ORP Resko), holownik H-9 oraz siły Komendy Portu Wojennego i 8. Batalionu Saperów. Wspólnie z siłami świnoujskiej flotylli, ćwiczyły także samoloty bojowe 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina oraz śmigłowiec ratowniczy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni. Ćwiczenia miały na celu zgranie działania wydzielonych do ćwiczenia okrętów różnych typów. Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia jednostek 8. FOW w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
rel (8.FOW)

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2016 06:58